:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,890
Активни 374
Страници 22,300
За един ден 1,302,066
Криза

Тлъстите бонуси на мениджърите доведоха до масови бунтове

Под натиска на народното недоволство законодателите в САЩ и Европа се заеха да изготвят нови правила, за да спрат безсрамното раздаване на щедри премии
Снимка: Ройтерс
Строителни работници сменят изпочупените от възмутени граждани прозорци в имението в Единбург на бившия шеф на "Роял Банк ъф Скотланд" - Фред Гудуин.
Щедрите бонуси, които мениджърите в големите банки и компании получават въпреки кризата, за която имат немалка вина, взривиха общественото мнение. Недоволството достигна своя пик, след като стана ясно, че шефовете в американската застрахователна компания AIG са си поделили между 165 млн. долара и 218 млн. долара. Фирмата бе сред най-силно засегнатите от финансовата криза и за да не фалира, получи държавна помощ в размер на повече от 180 млрд. долара. Оказа се, че премиите в АIG се раздават точно от тези средства.

Народното недоволство принуди ръководството на компанията да предупреди подчинените си да не се движат сами след залез слънце от съображения за сигурност и да не да говорят за работа извън офисите. Компанията бе залята с гневни писма със смъртни заплахи към шефовете на AIG, а пред централата на компанията в щата Кънектикът бе организиран протест срещу безсрамно щедрите премии. Недоволни американци дори тръгнаха с автобус по домовете на мениджърите, получили бонуси, за да ги призоват да върнат парите.

Американският президент Барак Обама се оказа безсилен да спре раздаването на тлъсти бонуси, въпреки че 80% от AIG станаха собственост на държавата заради отпуснатите средства. Наложи се спешно да бъдат приети законови разпоредби, за да се върнат обратно парите в държавната хазна. Камарата на представителите в САЩ одобри закон, според който ще бъде наложен 90% данък върху бонусите над 250 000 долара на изпълнителните директори на компании, получили държавни помощи. Законът обаче все още не е минал в Сената, защото републиканците са против.

Разбира се, бонусите на мениджърите в европейските компании не се различават много от тези на американските им колеги. Бившият шеф на "Роял Банк ъф Скотланд" държи първенството по най-тлъсти премии, въпреки че вече е пенсионер. Сър Фред Гудуин перфектно е осигурил старините си - годишната му пенсия е в размер на 693 хил. лири, въпреки че банката регистрира за 2008 г. загуба от над 24 млрд. лири - най-голямата загуба в корпоративната история на страната. Рекордната сума възмути британците и най-недоволните от тях атакуваха с камъни дома и скъпия автомобил на Гудуин. Правителството на Гордън Браун обаче засега отхвърля призивите да се сложи таван на бонусите.

Френските мениджъри не падат по-долу от колегите си във Великобритания. Напускащият шеф на компанията за автомобилни части "Валео" Тиери Морен не се посвени да вземе за сбогом премия от 3.2 млн. евро. Фирмата, която изпитва затруднения и получи държавна финансова помощ, предвижда да съкрати над 5 000 работни места. Алчността му взриви общественото мнение на фона на непрекъснато нарастващата безработица във Франция - над 2 млн. души са без работа и заради кризата се очаква още стотици хиляди да останат на улицата. Щедри бонуси ще получат и мениджърите в банката "Сосиете женерал", независимо че освен финансовата криза, банката бе ужилена с рекордните 5 млрд. евро от неин дилър. Френските банки са получили държавна помощ в размер на 10.5 млрд. евро, като 1.7 млрд. евро отидоха в "Сосиете Женерал".

Президентът Никола Саркози призова шефовете да се осъзнаят навреме и да не си позволяват неблагоразумието да вземат бонуси. Той дори възложи на законотворците да разработят закон за ограничаване на премиите, особено във фирмите, получили държавни помощи.

Редица европейски държави обявиха намеренията си да ограничат премиите (не само в парично изражение, но и под формата на акции) в банките и компаниите, получили държави помощи, за да избегнат фалита. Предвижда се и по-голяма прозрачност при изплащането на бонуси. ЕК също подготвя законодателство срещу тлъстите премии и се очаква то да бъде готово до края на април.
5
2676
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
07 Април 2009 09:14
Eпа нали за това са се борили тия.
Стига да НЯМА държавни помощи - да вземат колкото щат.
ЗЛОТО е ДЪРЖАВНАТА ПОМОЩ!!!
07 Април 2009 13:34
Абе ето от къде гледаме и ние, и нашите политици копират.
Ето това е бленувания западен капитализъм. Ами онея задконтинентални дебелаци-перковци, вместо да посягат на семействата си, поне да извършат нещо благородно и да останат в историята... ама отде толко акъл у тоя слугинаж угояван.


07 Април 2009 16:31
Козарю, в акъла им само плюскане, плюскане и пак плюскане.Това е начина им на живот и с каквито и наименования да го кръстим е далеч от нормалния , човешки такъв.Оттам и плащаме данък: на човешката лакомия и поради това недей да търсиш акъл в безгръбначни угоявани американски индивиди
07 Април 2009 18:15
Стигнах до "Под натиска на народното недоволство...." и спрях. Не е много.
Авторката не знае, че народното недоволство е добре режисирано отгоре, подклаждано и направлявано. Това в Америка.
Ако има предвид народното недоволство в лицето на хилядите протестиращи срещу капитализма и антиглобализма по време на срещата на Г-20, то тези разбиват витрини откак помня и никой никога не се е съобразявал с тях.
07 Април 2009 21:18
Вижте какво правят много по-богатите народи от нас и се запитайте защо не сме по улиците. Преди време ни обясняваха, че държавата е лошо нещо и не трябвало да се бърка в икономиката. И тези, които ни го обясняваха първи започнаха национализация. А ние лапаме мухите. И пишем глупости по форумите, че някой направлявал недоволството. В тъпият български мозък всичко се направлява от някъде.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД