Строителни работници сменят изпочупените от възмутени граждани прозорци в имението в Единбург на бившия шеф на "Роял Банк ъф Скотланд" - Фред Гудуин. |
Народното недоволство принуди ръководството на компанията да предупреди подчинените си да не се движат сами след залез слънце от съображения за сигурност и да не да говорят за работа извън офисите. Компанията бе залята с гневни писма със смъртни заплахи към шефовете на AIG, а пред централата на компанията в щата Кънектикът бе организиран протест срещу безсрамно щедрите премии. Недоволни американци дори тръгнаха с автобус по домовете на мениджърите, получили бонуси, за да ги призоват да върнат парите.
Американският президент Барак Обама се оказа безсилен да спре раздаването на тлъсти бонуси, въпреки че 80% от AIG станаха собственост на държавата заради отпуснатите средства. Наложи се спешно да бъдат приети законови разпоредби, за да се върнат обратно парите в държавната хазна. Камарата на представителите в САЩ одобри закон, според който ще бъде наложен 90% данък върху бонусите над 250 000 долара на изпълнителните директори на компании, получили държавни помощи. Законът обаче все още не е минал в Сената, защото републиканците са против.
Разбира се, бонусите на мениджърите в европейските компании не се различават много от тези на американските им колеги. Бившият шеф на "Роял Банк ъф Скотланд" държи първенството по най-тлъсти премии, въпреки че вече е пенсионер. Сър Фред Гудуин перфектно е осигурил старините си - годишната му пенсия е в размер на 693 хил. лири, въпреки че банката регистрира за 2008 г. загуба от над 24 млрд. лири - най-голямата загуба в корпоративната история на страната. Рекордната сума възмути британците и най-недоволните от тях атакуваха с камъни дома и скъпия автомобил на Гудуин. Правителството на Гордън Браун обаче засега отхвърля призивите да се сложи таван на бонусите.
Френските мениджъри не падат по-долу от колегите си във Великобритания. Напускащият шеф на компанията за автомобилни части "Валео" Тиери Морен не се посвени да вземе за сбогом премия от 3.2 млн. евро. Фирмата, която изпитва затруднения и получи държавна финансова помощ, предвижда да съкрати над 5 000 работни места. Алчността му взриви общественото мнение на фона на непрекъснато нарастващата безработица във Франция - над 2 млн. души са без работа и заради кризата се очаква още стотици хиляди да останат на улицата. Щедри бонуси ще получат и мениджърите в банката "Сосиете женерал", независимо че освен финансовата криза, банката бе ужилена с рекордните 5 млрд. евро от неин дилър. Френските банки са получили държавна помощ в размер на 10.5 млрд. евро, като 1.7 млрд. евро отидоха в "Сосиете Женерал".
Президентът Никола Саркози призова шефовете да се осъзнаят навреме и да не си позволяват неблагоразумието да вземат бонуси. Той дори възложи на законотворците да разработят закон за ограничаване на премиите, особено във фирмите, получили държавни помощи.
Редица европейски държави обявиха намеренията си да ограничат премиите (не само в парично изражение, но и под формата на акции) в банките и компаниите, получили държави помощи, за да избегнат фалита. Предвижда се и по-голяма прозрачност при изплащането на бонуси. ЕК също подготвя законодателство срещу тлъстите премии и се очаква то да бъде готово до края на април.