:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,345
Активни 655
Страници 7,219
За един ден 1,302,066
ТАКТИКА

Отчаяни работници все по-често отвличат шефовете си

Това е единственият начин служителите да принудят мениджърите да им платят по-високи обезщетения при съкращения
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Недоволни служители на завода на "Катерпилър" във френския град Гренобъл обявиха стачка заради планираните съкращения. Ръководството обаче отказа да преговаря с тях. Малко по-късно четирима от мениджърите бяха взети за заложници.
В разгара на икономическата криза, когато десетки хиляди губят работата си, във Франция откриха нов начин да постигнат исканията си за спасяване на работните места или поне издействане на високи обезщетения - взимат шефовете си за заложници. Преди дни подобна случка се разигра в южния френски град Белегард, в завода на британската компания "Скапа Груп", която произвежда лепила. През януари фирмата обяви, че е принудена да направи големи съкращения на персонала си и дори обмисля да затвори завода, където се трудят 68 души. Вечерта, след края на работния ден, отчаяни и ядосани, служителите не позволили на четирима от мениджърите да си тръгнат от офиса. Заложниците информирали полицията и били освободени едва след като обещали, че исканията на работниците ще бъдат обсъдени.



Примерът се оказа заразителен



Миналата седмица недоволни белгийци, работещи в завода на италианската компания "Фиат" край Брюксел, взеха трима от ръководителите си за заложници. Инцидентът стана, докато мениджърите представяли плановете за преструктуриране на фирмата и неизбежното намаляване на броя на работните места. Работниците, предложени за съкращение, били възмутени от факта, че няма да получат никакви компенсации. Само за няколко часа обаче драмата бе разрешена. Подобни инциденти имаше и в предприятията на френските подразделения на компаниите 3М, "Сони", "Континентал".

Засега заложническите драми



завършват мирно и без жертви,



но инцидентите съживяват страховете, че икономическата криза може да провокира по-жестоки форми на протести на работниците, които са отчаяни и няма какво да губят, коментират френските медии. В частни разговори мениджърите на предприятията споделят, че те се превръщат в изкупителни жертви на криза, за която не са виновни.

Президентът Никола Саркози остро порица отвличането на мениджъри на заводи и предупреди, че държавата няма да позволи тази практика да продължава. "Живеем в правова държава и няма да разреша подобни инциденти", заяви той дни преди работниците в завода на "Скапа" да вземат ръководителите си за заложници. Французите обаче са на противоположното мнение и почти половината от тях одобряват действията на работниците, показва проучване на института CSA.

Отвличанията на директори на големи предприятия са



акт на отчаяние



от страна на работниците, но похитителите се отнасят добре с "жертвите" си и ги държат не повече от 24 часа. Мениджърите бързо се съгласяват на преговори и отстъпки. След развръзката полицията не арестува похитителите и не им предявява криминални обвинения, а инцидентите се приемат като трудови.

"Взимането на директорите за заложници е вид отвличане, но не се приема като сериозно криминално престъпление", обяснява пред в. "Уолстрийт джърнъл" говорител на френската полиция. Органите на реда много рядко се намесват при разрешаването на тези случаи. "Нашата роля е да стоим на разстояние и да наблюдаваме дали преговорите между профсъюзите и мениджърите вървят спокойно. Ако изпратим полицаи, ситуацията може да се усложни", допълва той. Охранителните фирми, които помагат на фирмите да се справят с подобни тежки ситуации, също съветват мениджърите да не се обръщат за помощ към полицията.

Експерти смятат, че похищенията на мениджъри тепърва ще зачестяват, защото кризата ще се задълбочава.
4
1664
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
14 Април 2009 01:26
Караваджо не е поканил никой , ... тук

Редактирано от - San De Cannes на 14/4/2009 г/ 01:27:15

14 Април 2009 08:15
Тук в Щатите уволнените не взимат шефовете си за заложници, ами просто се връщат на другия ден със зареден shot-gun, изпомпват го в главите на шефа и на случайните свидетели, после галантно се гръмват... и кой откъде е. Въпрос на културни традиции.
14 Април 2009 13:16
Интересна статия. Е, не е супер ефектна и затова може би има само 2 мнения. Друго си е пасквилът на Данаилов....
15 Април 2009 12:13
във Франция откриха нов начин да постигнат исканията си за спасяване на работните места или поне издействане на високи обезщетения - взимат шефовете си за заложници.


А и у нас, въпреки медийните "пропуски" хората научават туй-онуй.....


И като се "събудят".... ще видят някои....КОН БОБ ЯДЕ ЛИ ???


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД