:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,415
Активни 672
Страници 7,289
За един ден 1,302,066
теория

Социализъм, капитализъм. Какво следва?

Каквото и идеологическо мото да възприемем, завоят от свободен пазар към намеса на държавата трябва да бъде по-остър, отколкото си мислят политиците
Ерик Хобсбаум
ХХ век е зад гърба ни, но още не сме се научили да живеем в ХХI век или не сме се научили поне да мислим по начин, който му подхожда. Не би трябвало да е толкова трудно, колкото изглежда, защото основните идеи, които доминираха в икономиката и политиката през миналия век, безвъзвратно изтекоха в канала на историята. Това бе начинът на мислене за съвременните икономики (и затова за всички икономики) в аспекта на две взаимно изключващи се противоположности: капитализъм или социализъм.

Преживях два практически опита за тяхната реализация в чистата им форма: централизираната държавно планирана икономика от съветски тип и напълно неограничаваната и неконтролирана капиталистическа икономика на свободния пазар. Първата се провали през 80-те години на миналия век заедно с краха на европейската комунистическа система. Втората се срива пред очите ни през най-голямата криза на световния капитализъм от 30-те години насам. По някои показатели сегашната криза е по-голяма, защото през 30-те години на миналия век глобализацията на икономиката не е била толкова развита и освен това предишната криза не е засягала плановата икономика на Съветския съюз. Още не знаем колко тежки и продължителни ще бъдат последиците от сегашната световна криза, но със сигурност те слагат край на един модел пазарен капитализъм, владял света и правителствата след годините на Маргарет Тачър и президента Рейгън.

Затова са



обречени на безплодие



както вярващите в някаква степен в чистия, недържавен, пазарен капитализъм, който представлява международен буржоазен анархизъм, така и вярващите в плановия социализъм, незамърсен от частния стремеж към печалба. И двата фалираха. Бъдещето, а също настоящето и миналото, принадлежи на смесената икономика, в която общественото и частното са преплетени по един или друг начин. Но как? Това е проблемът днес за всеки, и особено за хората от левицата.

Никой не мисли сериозно за връщане на социалистическата система от съветски тип - не само поради политическите й грешки, но също и поради самонарастващата тромавост и неефективност на икономиката й (това обаче не бива да ни води към подценяване на нейните впечатляващи социални и образователни постижения). От друга страна, до имплозията миналата година на глобалния свободен пазар дори социалдемократическите и другите умерени леви партии в богатите страни от зоната на северния капитализъм и в Далечния изток залагаха все повече върху успеха на пазарния капитализъм. Факт е, че след краха на СССР не мога да си спомня партия или лидер, които да са отхвърляли капитализма като неприемлив. Никой не му е бил по-предан от новите лейбъристи. В икономическата си политика Тони Блеър (до октомври 2008 г.) и Гордън Браун могат да бъдат описани без преувеличение като Тачър в панталони. Същото важи и за Демократическата партия в САЩ.



Базовата идея на лейбъристите



от 50-те години насам е, че социализмът е ненужен, защото на капиталистическата система може да се разчита повече отколкото на всяка друга за процъфтяване и генериране на богатство. Единствената задача на социалистите бе неговото равномерно разпределение. Но след 70-те години ускоряващата се глобализация направи това все по-трудно и подкопа традиционните устои на лейбъристките партии и на всички социалдемократически партии. През 80-те години мнозина се съгласиха, че за да не потъне корабът на лейбъристите, което бе реална възможност навремето, би трябвало да бъде преправен.

Но не бе преправен. Под влиянието на икономическото възраждане при Тачър новите лейбъристи възприеха през 1997 г. идеологията, или по-точно теологията на глобалния пазарен фундаментализъм.

Великобритания се отказа от регулация на пазарите си, продаде индустриалните си предприятия на купувачи с най-високи оферти, спря да насърчава износа (за разлика от Германия, Франция и Швейцария) и вложи парите си, за да се превърне в световен център за финансови услуги, а следователно и в рай за перачи на пари.

Бихте си казали, че всичко има край. Можем да се върнем към смесената икономика. Но първо, ние не знаем как да преодолеем сегашната криза. Никое от правителствата в света, централните банки и международните финансови институции не знае: всички са като слепци, опитващи се да излязат от лабиринта, като опипват стените му с различни бастунчета за слепци.



Напредничавата политика



се нуждае не просто от скъсване с икономическите и нравствените представи от последните 30 години. Нуждае се от връщане към убеждението, че икономическият растеж и носеното от него богатство е средство, а не крайна цел. Целта е в какво превръща живота, какви възможности и надежди дава на хората. Вижте Лондон. Разбира се, за всички има значение да процъфтява лондонската икономика. Но мерител на огромното богатство, създавано в отделни сектори на столицата, не е фактът, че произвежда 20-30% от брутния вътрешен продукт на Великобритания, а как той влияе върху живота на милиони хора, които живеят и работят там. Какъв е животът им? Могат ли да си позволят да живеят там? Ако не могат, с какво ги компенсира фактът, че Лондон е рай за свръхбогатите. Могат ли да си намерят достойно платена работа или въобще някаква работа? Ако не могат, не хвалете тези ресторанти със звезди от класацията на пътеводителя "Мишлен" и техните самовеличаещи се главни готвачи. Или образованието за децата? Неподходящите училища не се компенсират от факта, че лондонските университети могат да направят футболен отбор от носители на Нобелови награди.

Мерило за напредничава политика не е частното, а общественото, не просто увеличаването на дохода и консумацията за отделни лица, а разширяването на възможностите и "способностите" на всички чрез колективно действие, както казва (индийският нобелист по икономика) Амартия Сен. Но това означава, би трябвало да означава, обществена инициатива с непечалбарска цел дори само в сферата на преразпределението на частните натрупвания. Означава държавни решения с цел колективни социални подобрения, от които всички хора биха спечелили. Това е основата на прогресивната политика - да не се максимализира икономическият растеж и личното обогатяване. Най-голяма важност има това в решаването на най-големия проблем, пред който сме изправени този век - екологичната криза. Каквото и идеологическо мото да изберем, то ще означава завой от свободен пазар към обществена активност, по-голям завой, отколкото британското правителство си е представяло досега. И като се има предвид остротата на икономическата криза, той ще бъде вероятно твърде бърз. Времето не работи за нас. (със съкращения)
Снимка: Ройтерс
Финансовата мощ на Банк ъф Ингланд не помага много на лондончани, които са загрижени за дневните си провизии.
304
7646
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
304
 Видими 
13 Април 2009 23:15
**

Редактирано от - Caravaggio на 28/6/2009 г/ 21:01:54

13 Април 2009 23:17
...Нуждае се от връщане към убеждението, че икономическият растеж и носеното от него богатство е средство, а не крайна цел. Целта е в какво превръща живота, какви възможности и надежди дава на хората....

Комуняга!
13 Април 2009 23:23
На този с тази фамилия и с тази физиономия каквото и да каже няма да му повярвам.
13 Април 2009 23:24
Що ве, прилича на Уди Алън (или обратното)
13 Април 2009 23:27
Че аз и на Уди не му вярвам!
13 Април 2009 23:28
Финансовата мощ на Банк ъф Ингланд не помага много на лондончани, които са загрижени за дневните си провизии.

Да не са въвели купонна система?

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
13 Април 2009 23:30
Ей, Рики, изпревари ме!
И аз се загрижих - английският пролетариат нещо е закъсал с прехраната.
13 Април 2009 23:33
Какво следва?

Следват 50 страници безсмислени форумни разправии кое е по-малкото зло - социализмът или капитализмът. А те колкото се различават, толкова в най-дълбоката си същност си приличат. И двете са само фасади, които прикриват легализирания грабеж от страна на олигархията на произвежданите от останалите социални групи блага.
Разликата е, че при социализма тази група се наричаше партийна и стопанска номенклатура, а при капитализма - политически и стопански елит. Номенклатурата сама се отказа от социализма, в който тя смучеше блага от т.нар. общонародна собственост, защото се убеди не само в икономическата неефективност на социализма-недоноШче, но и в предимствата при грабежа, които частната собственост дава. А още повече дава тя при запазването на легално заграбеното. Затова точно от Българската социалистическа партия и дума не обелват за връщане към социализма, независимо че продължават да напушват електората си с червения пушек на лявата риторика и демагогия. Говори социалистически, граби капиталистически - това е смесената система (за каквато бленува Хобсбаум) на БСП. Нека пратим пенсионерите на море, за да се почувстват и те хора, пък нека и нашите хора от стопанската олигархия легално осмучат още няколко десетки милиона. После те няма да ни забравят и нас - политическата класа. Ей ти грижа и за общественото благо, и за частното.
Прочее, същият процес тече и в САЩ - разликата е само в мащаба. Там се раздават хиляди милиарди, пак уж от грижа за обикновените хора.
13 Април 2009 23:33
Защо ли никой не мисли как хората да станат по-щастливи? Като елемента "богатство" да не е на първо място. Обръщайки целта - от самоцелно производство и трупане на пари към щастие за все повече хора, кризата сама ще затихне.
13 Април 2009 23:33
Май е петият от оная четворка-Филби, Бърджес, Маклийн и четвъртият (ох, тая дъртоза...)...
Или четвъртият от тройката...
13 Април 2009 23:34
капитализъм или социализъм. Преживях два практически опита за тяхната реализация в чистата им форма

Г-н професоре, да бяхте надзърнали у нас, за да преживеете и едни-два опита в най-мръсната им форма. За да разберете веднаж завинаги, че личното богатство само понякога се създава от икономически растеж. Правилото в България е да възниква от икономическа разруха и довеждане на 80-85% от хората до границата на физическото оцеляване. "Професорите" по тази дисциплина са лицата Станишев, Доган, Костов, Сакскобургготски, Велчев, Василев и много други. Та питайте. С питане и до Цариград ... Или и това не знаете
13 Април 2009 23:40
"Великобритания..., продаде индустриалните си предприятия на купувачи с най-високи оферти".Всички знаем как политиците в България разсипаха и продадоха на безценица всичко.
Преживял бил 2 системи.Бас хващам, че не е ставал в 4 часа, да се реди за 2 кофички кисело мляко за детето си.Е, може и да е минал от Дом Периньон на Перие, разликата е съществена но не е жизненоважна.

13 Април 2009 23:43
Харесва ми как автора говори за смърта на корпоративизма по американски модел като свършен факт. Малко е сурово към чувствата на нашенските wannabe rich мушмороци , но то е вече съвсем ясно че живота не е лек.
Апропо тия пазарните фундаменталисти някои да ги е мяркал напоследък!?‌ Де са тия хора бе!?
13 Април 2009 23:45
Доблестен Професоре ,
Ако компютрите можеха да приложат идеята ти в общия ни живот , от "атеистите" тук , сега и помен нямаше да има . Ако ... Според както /мей би/ виждаш , не би ...

13 Април 2009 23:45
Крюто сега, в късна доба, бори протекционизма и легализира мърша за износ.
Капитализмът в Ирландия трябва да живее, ако не не практика , то поне на теория.
Не е лесно да имаш ясната идея за нещо, .... което не работи на практика ...

Редактирано от - San De Cannes на 13/4/2009 г/ 23:47:45

13 Април 2009 23:49
Добре дошли, задокеанси братя!
Лека нощ.
13 Април 2009 23:51
Лека , Ловък !
13 Април 2009 23:57
С какво е бил заменен капитализма след голямата депресия? С капитализъм.
13 Април 2009 23:58
Не са лоши филмите на Уди Алън, забавни, с интелигентен хумор. Само че все едно и също нещо си режисира: за сексуалните проблеми на евреите в Ню Йорк и произтичащите им от това кахъри. Но пък какви актриси си хваща за музи тоз грозник (и на сакса нелошо свири) - направо да му завиди човек (последните сладурки, Пенелопе Крус и Скарлет Джохансън, са си супер, за кой русата, за кой блондинката, въпрос на вкус).


Не е странно за човек, минал през комунизма и живял при тачеризма, да търси "компромисен вариант". Друг е въпросът, "има ли такова животно" и каква трябва да е кръстоската, за не се окаже някой нов, неопитомяем "монстер". Близкото бъдеще ще ни го покаже, нали ще го "израждат" 20-те акушерки, събрани именно в Лондон на 2 април, дето го заченаха...
14 Април 2009 00:00
Къде е "майсторът на кризите" Глупанчо Костов, за да дудне своето велико прозрение: "Държавата е лош стопанин" - и затова "продаваме всичко държавно" на цена "колкото толкова":
- Кремиковци - за 1 лев
- Балкан - за един апартамент
- 30% от индустрията - на РМД-приятелчета - за по 5 лева разсрочено плащане.
14 Април 2009 00:09
Последната му книга: "За империята: Америка, война и глобално превъзходство"

Защо ли заглавието на последната му книга не се връзва с нищо в нашата -
нито реална, нито словесна действителност.
Май синдромът "кпсс/ссср" ни е прихванал с мутацията "нато/сащ" -
при това твърде по-уродливо.
По света се пише, говори, филмира, продуцира и протестира на тема една истина,
която у БГ стои зад желязна завеса и си се прикриваме от нея.
Вероятно с надежда от рода на "Блажени нисшите духом" -
искаме да надхитрим сегашния век, скатавайки се в миналия.
Никак не ни бива без желязна завеса - старателно си я придърпваме...
Щраусов синдром. Тягостно и унизително - караме си я по позорния стереотип -
просмукал се в нас през баналните 45 и още по-банални 20 години.

пп
"Няма по безнадеждно поробени от грешно повярвалите, че са свободни".



Редактирано от - Езоп на 14/4/2009 г/ 00:55:43

14 Април 2009 00:13
Апропо тия пазарните фундаменталисти някои да ги е мяркал напоследък!?‌ Де са тия хора бе!?

*
Пак сме тук!
14 Април 2009 00:16
Аз знам че сте тука няма къде да идете, ама по хитрите от вас се крият щото им много надут дайпъра и не е за пред хора.
14 Април 2009 00:18

как го заобичаха Амартия Сен англичаните.
14 Април 2009 00:27
Оракъл , ти като пожарникар ... някак си . Интересното ще е когато горивата, фосилните, стигнат $200 на барел и си продължат спокойно нагоре. Тогава с какво ще спасяваме капитализма ? Сигурно с още повече капитализъм !? САЩ са вътре с двата крака енергийно, да не споменаваме Китай и Индия ... с 3 милиарада неизживяли и част от американската мечта. Когато камбаните бият ... не питай за кого ... Можеш да си сложиш и червена фланелка с лика на Ленин , за лично успокоение, .... в САЩ бяха модерни преди 20 години - "The Party is over !" ( игра на думи ... и колко вярна ! )

Редактирано от - San De Cannes на 14/4/2009 г/ 00:34:03

14 Април 2009 00:28
integer2: Защо ли никой не мисли как хората да станат по-щастливи?

Напълно съгласен! Точно към такива ценности трябва да се стреми човешката цивилизация. Но какво е щастие? Има ли го въобше? Постижимо ли е?
14 Април 2009 00:36
Езоп ...По света се пише, говори, филмира, продуцира и протестира на тема една истина, която у БГ стои зад желязна завеса и си се прикриваме от нея....

"Дамы и господа, само понятие “секретность” противоречит свободному и открытому обществу. Мы, по своей природе и исторически, народ, противостоявший секретным обществам, тайным орденам и закрытым собраниям. По всему миру нам противостоит монолитный, безжалостный заговор, который тайными средствами расширяет свою сферу влияния, просачиваясь вместо вторжения, свергая власть вместо выбора и запугивая вместо свободы. И эта система, мобилизовав многие человеческие и материальные ресурсы, построила крепкую, высокоэффективную машину, которая осуществляет военные, дипломатические, разведывательные, экономические, научные и политические операции. Их подготовка держится в тайне от публики, их ошибки скрываются, а не оглашаются. Она молчаливо наступает, не считаясь с расходами и слухами, не разглашая секретов. Поэтому в древних Афинах был закон, который запрещал гражданам избегать публичной полемики. Я прошу вашей помощи в важном деле информировании и предупреждении народа Америки. Уверен, что с вашей помощью, люди станут такими, какими они рождены – свободными и независимыми" - Дж. Ф. Кенеди.
14 Април 2009 00:38
Коригирам една "техн. грешка": Уди (Алън, не от сниката) свири на кларинет, не на сакс.


Йоане: ами има - Царот си е много щастлив, че му върнаа имотите. И при него, апетитът идва с яденето (на "баницата". За това - няма криза, и все по-щастлив ще се чувства, колкото повече (му дават да) лапа.


Това е само един дребен, нашенски пример за "щастие". Във връзка с другата статия от броя, за царските храненици от всякакъв тип.

Редактирано от - Mars Attack на 14/4/2009 г/ 00:41:19

14 Април 2009 00:44
Узункюприев: "...кое е по-малкото зло - социализмът или капитализмът?"


Непозната извънземна технология е сканирала в ДНК - то на
особен вид изкопаеми този смахнат въпрос.
Залисани в нещо (обуначващо днеска и нас)
вкаменелостите не разбрали при живе
(пък са се считали за живомислещи, но чакащи да им се каже)
кога и как тъй преди тях са си отишли
социализмът явно, а капитализмът - тайно.

Животът им течал в очакване едното да се върне,
а другото да дойде. А дошлото - добре, че не го дочакали.
14 Април 2009 00:50
"Уверен, что с вашей помощью, люди станут такими, какими они рождены – свободными и независимыми" - Дж. Ф. Кенеди.

И децата знаеха (не днешните) - че затова го и отсвириха....
"водачите" поробили света.
14 Април 2009 00:51
идва социал капитализъм
ама вместо нули след единиците се слага десетична запетая след цялото числи и броиме с точност до стоТинка
може и комунизъм ама капиталистите ще останат без работа
14 Април 2009 00:52
някога арон писа за конвергенцията
този човек не е еврей, нито е уди, тоз човек е умен човек и световните газети му отделят за разговор половин тесте, книгите му също си заслужават четенето
под него веднага замириса на парцуца и както винаги разговорът тръгна разфокусирано, което е и всичко друго , но най-малкото не e и сериозно и... както винаги простеем
14 Април 2009 00:55
Разбира се че капитализма ще го спасяваме със повече капитализъм. Досега тоя подход вършеше работа, а и освен това се знае че капа се управлява от хора със манталитета на оня дърводелец дето " мама му и бичме 3 пъти го режа и все късо!" или то това не беше ли също и манталитета на старшината полицай - тъп и упорит!?‌
14 Април 2009 01:03
Е, уважаеми колега hamalin, темата на тази статия, за немалка част от нас, е продължение на темата от онзиденшното "есе" на Г. Данаилов. Вероятно сте пропуснал, отблъснат от нещо (миризмата на пърцуца, може би), че там се поупражнявахме и върху конвергенцията. Сигурно не сме били много сръчни, но напипахме проблема. Оставете форумът да се саморегулира в обсъждането.
14 Април 2009 01:09
идва изчисления комунизъм
на всекиго според потребностите на всеки според предпочитаниата
излишното се рециклира след изчерпване на ресурса му
14 Април 2009 01:28
Като ви чета се връщам 18г. назад - 1991г. ??? да има ли приватизация ??? ми той социализма като идея не се е провалил??? ми я да четем колко умници на запад пишат че иде края на капитализма???ми тогава що да приватизираме като пак ще националицираме???
Докато умувахме , по северните бивши социалистически си започнаха приватизацията при работещи предприятия. Хем им взеха пари , хем на работниците доходите не паднаха. БВП на глава им се запази. Само ние и Румънците сме гяволи - що да приватизираме като се умува че капитализма е изчерпан. После Костов е виновен чее продал фалирало предприятие(Балкан ) колкото един апартамент. А това че купувача трябваше да изплати 40 милиона долара дългове не влиза в цената. КОЯ ФАЛИРАЛА ФИРМА МОЖЕ ДА СЕ ПРОДАДЕ НА ДОБРА ЦЕНА.
Заради такива малоумници избиващи комплекси с показване на знания които никой нее проверил , народа ни пропадна и се изложи пред целия свят. Историята показа че 1991 г не бяхте прави червени малоумници , а този дядка може да си се упражнява колкото си иска - неговия народ е нахранен и нее избегал да измикярува по чужбина. Историческите резултати от малоумието ви Натиснете тук
14 Април 2009 01:31
fractal,


Ами моите предпочитания са основно към брюнетките: Моника Белучи, Тери Хатчер, Сузанна Хоффс (вокалстката на The Bangles) и т.н. Потребностите ми - и те все натам ме теглят. "До изчерпването на ресурсите !"

С мисълта за тях се насочвам към постелята, до утре.

14 Април 2009 01:52
Да, ама фрактала ти казва, че при комунизма няма да си лягаш с мисълта за тях, а с някоя от тях - щото такива са ти потребностите и предпочитанията.
14 Април 2009 03:23
mars attak това вече е изчислено чети 10 те божи заповеди
14 Април 2009 03:30
Всщност май изобщо не сме мръднали от феодализма.
Бароните определят правилата на играта.
14 Април 2009 04:33
Докторе,
14 Април 2009 05:06

Нема да са плашите. И на запад и на изток е осъзнато значението на спорта и строителството на огромни стадиони за отбрани гладиатори не спира.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
14 Април 2009 05:06
какво следва ли? ами нищо, всичко ще си върви по старому - "караме я както дойде" (Швейк); а по нашенски - бития - бит, е*ания - е*бан, насрания - посран. а където е текло, пак ще си тече.
14 Април 2009 05:11
Требе нова система, но ни чакат много изпитания преди това. Не само криза, но и дълга война иде.
14 Април 2009 05:15
hamalin

този човек не е еврей, ... както винаги простеем


Както винаги простееш ти и както винаги, не четеш статиите, иначе щеше да си прочел, че:
Ерик Хобсбаум е роден през 1917 г. в Александрия (Eгипет), в австро-британско семейство от еврейски произход.
14 Април 2009 05:54
Това е основата на прогресивната политика - да не се максимализира икономическият растеж и личното обогатяване.
Според мен това е най-истинското изречение от статията.Друг растеж трябва и друго обогатяване.Да се опитаме да погледнем навътре в себе си и да се попитаме - какви хора сме...

Редактирано от - ivo kunchev на 14/4/2009 г/ 05:56:09

14 Април 2009 05:54
напълно неограничаваната и неконтролирана капиталистическа икономика на свободния пазар

Професоре такова животно няма!Изпий една чаша чай и се върни към марксистките измислици наричани история.
Икономиката е сложна материя.Изисква честност и интелигентност!
Ето ти и бележката от трибалова.
14 Април 2009 06:30
За сега нова система не ни трябва.Достатъчно експерименти имаха някои държави.Докато света има държавни граници и държавни ръководители в тези страни е невъзможна нова система.Едва когато света стане една държава с една администрация е възможно нова система че даже и свят без атомно оръжие защото няма да има враг.Професора като говори за социализам и комунизам сигорен ли е че такъв е съществувал или някои бонопартисти са се преставяли за да заблуждават масите като ги експлоатират по най жесток начин.Дори и Ленин им напомни да се пазат от червената буржоазия.Абе и при капитализама има буржоазия но поне се зачитат човешките права и свободи на масите.При тиа Бонопатристи беше ужас на ужасите.Ебах ти народната власт....
14 Април 2009 06:50
За някои щастието се състои в това да сменят колкото се може по-често колите и жените, да обколят всички райски кътчета на земята или да си закупят апартамент/вила в известен наш(и) курорт(и), а защо не в чужбина. За още по-богатите е важно да намерят мениджъри, с което да си купят повече свобдно време. За други щастието се състои в това да няма бедни хора, поне около тях. Но тези последните обикновено са философи по душа и нямат власт, т.е. нищо не могат да променят. Все ми се струва, че егоизмът в съвременния свят има голямо надмощие над човещината, добрината. Затова капиталзмът в този си вид ще продължи да съществува още десетилетия наред.
14 Април 2009 07:18
Хъша го е казал най-читаво.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД