В неделя беше Цветница, та рекох по християнски обичай да подредя маса с хляб, вино и риба. Едно време, през гладните години, като пуснеха риба (тогава така се казваше: "пуснали" риба, "пуснали" халва и т.н.), пред рибарниците ставаха опашки, и ако не се свърши преди да ти е дошъл редът, вземаш каквато ти риба дадат. Сега риба всякаква, но трябва да й гледаш хрилете дали не са потъмнели, очите й дали не са изсветлели.
- Щом искате съвсем прясна, ето жива - посъветва ме продавачът и ми посочи аквариум с плаващи шарани и друг с есетри. Не ми се гледаше как той убива рибата; започнах да избирам от неживата и да умувам.
Сьомга, пъстърва? Те са от рибарници; знам ли с какво са хранени? Попчета? Те, вярно, са от морето, но много трудно се почистват. И искат сос скордаля, а не ми се занимава. Сафридчета? Ще се отмирише ли после кухнята? Я най-добре една консерва риба тон в собствен сос. С авокадо, един изстискан лимон, студено пресован зехтин и готово.
Тогава се сетих за пиратите.
На българския пазар пиратството се финализира. Ако на консервата пише "филе от тон", то може и да не е filet, а chunks (парченца за сандвичи) от коремното месо на рибата, уловена пиратски край Тайланд или другаде.
Сомалийските пирати пленяват кораби и искат откуп. Откакто през 1991-ва в Сомалия се обърка, чуждите флотилии се нахвърлили на рибното богатство in the country's tuna-rich waters.
Отначало местните рибари се въоръжили и станали vigilantes, прибиращи от чужденците таксите, които Сомалия не била в състояние да събира. През 2008-ма бизнесът на vigilantes стигнал до 120 абордажа и над $100 милиона необлагаем приход от откупи.
Това е дребен бизнес в сравнение с операциите на световните финансови пирати. Дори в сравнение със злоупотребите в България. Но той грабна световното внимание поради своята зрелищност, особено след като през 2008-ма пиратите похитиха украинския кораб "Фаина", пренасящ танкове, самолети и самоходни оръдия за $30 млн - за Кения според суданците, за Судан според кенийците. След четири месеца пазарлъци пуснаха им с парашут $3.2 милиона кеш и похитителите напуснаха кораба през февруари 2009 г.
От "Ню Йорк таймс" разговаряли по радиото с главатаря им.
- Piracy does not pay. Don't you realize?
- Ние не сме пирати - казал пиратският главатар Джама. - Мислете за нас като за брегова охрана. Чужденците ловят нашата риба и ни замърсяват водите, без да плащат. Ние също разбираме от морско право.
- Едва сте преживявали, а сега искате милиони.
- Понеже сме много хора - засмял се пиратът специалист по морско право.
Международният трибунал по морско право е в Хамбург. Той е в красива сграда с фасада, извита като въпросителна с гигантска точка, само че точката е по средата на питанката. Архитектът бил ясновидец. В "точката" се помещава кръглата заседателна зала, където не се знае какво ще стане. Там ще се нищят по-важни неща от пиратите. Русия обяви, че подморският хребет Ломоносов е продължение на нейния континентален шелф. Под заглавие The great Arctic oil rush (August 12, 2007) в International Herald Tribune прочетох:
- To show just how crazy this could get, the Danes are spending a fortune trying to prove that their end of the same ridge - though now detached - was once part of Greenland, which belongs to Denmark.
Канада също се засегна, но в собствен сос се пържат САЩ, понеже имат хиляда мили брегова ивица в Аляска, а нямат стол в "точката" в Хамбург. Сенаторите от консервативната републиканска десница блокираха присъединяване на САЩ към Морския закон (the Law of the Sea), понеже вярваха, че в еднополюсния свят диктатът на САЩ ще е над специализираните органи на ООН, която всъщност бе създадена от САЩ след Втората световна война.
Конвенцията на ООН за морско право е от 1982 г. Тя влезе в сила през 1994 г., след като подписалите я страни достигнаха минималния брой - 60. Сега тя е подписана от 150. В това число не влизат САЩ, но влизат такива "морски" държави като Чехия, Словакия и Австрия, Швейцария, Монголия и Ватикана. Също България, която съди български граничар за това, че при схватка с турски рибари, ловящи калкан в български води, един турчин намерил смъртта си. Ашколсун!
За разлика от предишни конвенции, определящи териториалните води до обсега на артилерията, сегашната конвенция признава 12 морски мили (22 км). На чуждите кораби е забранено да навлизат в териториалните води за научни изследвания, изпробване на оръжия, шпионаж, контрабанда, замърсяване, риболов. Отвъд териториалните води се разпростира икономическата зона, в която крайбрежната държава може да добива газ, петрол и др. Тя е до 200 морски мили (370 км) от брега или, ако континенталният шелф продължава повече от 200 морски мили, до 350 морски мили (650 км) и/или 100 морски мили (185 км) отвъд 2500 метровия изобат (линията, свързваща две точки на 2500 м дълбочина). Когато икономическите зони се застъпват и две страни спорят, те отнасят спора в международния съд (така направиха Великобритания и Франция, Бахрейн и Катар). Но приемането на арбитража е една въпросителна, голяма колкото сградата на Международния трибунал по морско право в Хамбург. Спорещите може и неволно да обидят трибунала. Като посланик Доналд Логан...:
Децата му намерили едно помиярче край паметника на патриарх Евтимий, прибрали го и го нарекли Сашо. Сър Доналд си работел в кабинета, чул шум откъм вратата и без да вдига очи, казал:
- Сашо, вън! Get out!
После вдигнал глава и видял на прага стъписания професор Александър Янков, член на международния трибунал по морско право в Хамбург.
риба тон в собствен сос. С авокадо, един изстискан лимон, студено пресован зехтин и готово.
И малко чесън се слага тук. Но това с чесъна ако не сте от Каспичан или друго по-далечно село.