Но, моля ви, кой ви излъга, че тези избори ще са мажоритарни? Тук изборът е като онзи - да умреш или от СПИН, или от рак...Затова по току-що приетия от парламента закон избори не бива да се правят. Той трябва да влезе директно като казус в Конституционния съд и да се изучава от студенти по политология като пример за нездрав разум в законотворчеството.
Първо, да уточним понятията - става дума само за мажоритарен елемент - 31 от 240 депутати ще бъдат избрани мажоритарно в преливащи от пропорционалност избори. На практика избирателната система ще е смесена - такава, каквато беше досега. На теория чрез нея в парламента може да се дореди
нормален и интелигентен непартиец,
но това никога не е ставало досега, няма да стане и в бъдеще.
Т.нар. "личности", които ще избираме в 31 едномандатни райони, ще бъдат всъщност пак представители на политически партии. Тези, които не се вредят като мажоритарни кандидати, ще бъдат избрани като пропорционални, това е ясно.
Ако мажоритарно избран депутат партиец стане министър, на неговото място в парламента ще влезе следващият от .... пропорционалната листа на партията. Абсолютен нонсенс - гласуваме за един човек, но месец по-късно в парламента влиза друг, когото със сигурност не сме подкрепили!? Това е гигантско постижение на депутатското умотворчество - толкова нескопосано да се преплетат мажоритарни и пропорционални избори...
Или пък: НС прие, че ако независим мажоритарен депутат или такъв, чиято партия е останал извън парламента, стане министър, мястото му в НС ще остава незаето. Да, но в конституцията пише, че депутатите са 240! И тъй като конституцията е по-важна дори и от избирателния закон, излиза, че независим мажоритарен депутат не може да стане министър....
Друг проблем -
няма никаква равнопоставеност в предлагания избор
Сега броят на депутатите, които дава един регион, е съобразен с броя на избирателите. Затова Видин дава 4 депутати, Сливен - 7, Бургас - 13 и т.н. При мажоритарния вот обаче Кърджали ще избере 1 мажоритарен депутат, Варна - също. София ще избере трима, въпреки че, ако има някаква логика в съотношението избиратели-избираеми, столицата трябваше да даде минимум 8 мажоритарни депутати. Толкова ли беше сложно мнозинството да прерайонира страната? Да! Ако я прерайонира, големите градове щяха да решат изборите. А това не е изгодно на тези, които написаха новите правила. Всяко ново райониране в страната е политическо решение. За да може една партия да спечели изборите в дадена община, навремето прекрояваха границите на общината и й прибавяха още пет села. Сега границите са неприкосновени - независимо как ще се променят избирателни правила и до какви идиотии ще се стигне, тях не ги пипат. Затова на тези избори ще имаме тежки деформации - единият мажоритарен кандидат ще е избран примерно с 20 000 гласа, другият - със 7000. Не мислете, че депутатите не разбират каква глупост сътвориха. Разбират и още как! Но запазването на коалиционния мир или уреждането на нечии партийни сметки са по-важни от политическата справедливост!
Няма как и вдигането на избирателната бариера за коалиции, и мажоритарният избор в един тур да не се тълкуват като политически решения. Те облагодетелстват едни партии и са в ущърб на други. Тези решения поставят в дискриминационна позиция по-голямата част от политическите субекти в страната. Напънът да се спре недораслата коалиция СДС - ДСБ бе толкова силен, че накрая на сцената се появи и съдебно решение, в което "безпристрастният съд" отсъди не по закон, а според собствените си политически нагласи. И дори не скри това в мотивите за решението.
Така че изводът се налага сам - управляващият елит вкара в избирателния закон псевдомажоритарен елемент, с който се надява да залъже желанието на електората за навлизане на истински личности в политическия живот. Вместо промяна предстои ни да гласуваме отново за същите партийци, които отблъснаха хората от политиката. Така мажоритарният вот ще бъде компрометиран веднъж завинаги, народът ще е с натрит нос, а партийците - като доволни котараци.
Сега топката е в полето на основния радетел за мажоритарния елемент в изборното законодателство - президента Георги Първанов.
И въпросът е:
ще наложи ли президентът вето?
Реализира ли се идеята, която той повтаряше неспирно през последните години? Такъв закон ли искаше? Ако е такъв - да го пуска. А ние ще знаем, че и той се е борил за псевдомажоритарни избори. Ако идеята му е била друга - да покаже отношението си, като наложи вето!
И накрая - един прост тест за политици. Ако промените са толкова хубави, колкото депутатите твърдят, ще бъде честно лидерите на политическите партии да се включат лично в борбата за 31-те мажоритарни места. И не става дума само за Станишев, Доган, Сакскобургготски... Нека целите политически ръководства - изпълнителното бюро на БСП, централното бюро на ДПС, политическият съвет на НДСВ и оперативните ръководства на останалите партии, да влязат в битката за едномандатните райони. Нали те трябва да дават пример. Затова - да покажат на практика преимуществата на наложения от тях мажоритарен избор. Нека го сторят, без да мишкуват на топло в пропорционалните листи! Ако са мъже. Само тогава може да им повярваме.
Всяко обединение на идиоти, дори и с добри намерения , е опасно !
Хубава фотография.Толкова много изроди на едно място не бях виждал, ... браво !