Антония Първанова и този път няма да бъде водач листата на НДСВ за евродепутати, защото за това място подготвят Меглена Кунева. |
С особена сила това важи за БСП. Засега единственото сигурно е, че левите настояват хората, които ще ги представляват в Европарламента, да знаят поне два западни езика. Иначе соцпартията няма официално обявен водач, тъй като изпълнителното бюро се бави с номинациите на първите позиции както за евро-, така и за националните листи. Висшият съвет трябваше да ги утвърди до 24 март, това обаче не стана. Като причина от "Позитано" 20 изтъкнаха дългите дебати около промените в изборните закони.
Въпреки неяснотите леви депутати прогнозираха, че в листата за евровота
БСП няма да заложи на изненадата
Международният секретар на партията Кристиян Вигенин най-вероятно отново ще поведе претендентите за ЕП. Според източници от столетницата Илияна Йотова също била вариант за водач, но по-скоро пак ще е подгласник. Трета в списъка се е наредила червената фурия Татяна Дончева, въпреки че изпитвала съмнения дали тази подредба ще й отреди място в Европарламента. Оставането на Маруся Любчева и Евгени Кирилов в Европарламента е под въпрос, тъй като от "Позитано" не били доволни от работата им. Другата причина е възрастта на Кирилов, за когото се твърди, че е склонен да отстъпи мястото си на друг, но срещу дипломатически пост. Лидерът на партията Сергей Станишев пък дал ясно да се разбере, че е редно да се даде път на младите. Почти сигурно е и оставането на сегашния евродепутат Атанас Папаризов в листата на БСП.
Сред претендентите за ЕП ще са и партньорите на БСП в "Коалиция за България" и гражданска квота, но при тях неяснотите са още по-големи - нито имената са известни, нито местата, които е склонна да отстъпи БСП. На изборите преди 2 г. на шесто място бе издигнат председателят на Организацията на евреите в България Емил Кало, а по-назад остана Петър Филипов от партия "Рома". В листата, но на далеч по-трудно избираеми места, попаднаха депутатът Георги Близнашки, шефът на кабинета на здравния министър Жасмина Мирчева, зам.-директорът на НАП Катя Колева, доскорошният член на ИБ на БСП Деница Златева. Все още не се знае дали тези хора са актуални и за днешната надпревара за ЕП. Като правило всяко място след петото в евролистата е неизбираемо и затова партията поставя там хора, които имат нужда от популяризиране и подготовка.
За разлика от БСП, които не бързат с подготовката си за евровота, коалиционните им партньори
от НДСВ отдавна са отправили взор към него
На "Врабча" 23 подходиха толкова сериозно към изборите, че заради тях дори се опитаха да променят конституцията с прочутата вече поправка за вот 2 в 1. Фаворитът на жълтите за водач е еврокомисарката Меглена Кунева. От нея се очаква да издърпа партията толкова напред, че да се отрази и на парламентарните избори. В полза на това колко важна е Кунева за царското движение говори и фактът, че сам Симеон Сакскобургготски даде личната си подкрепа за водачката и дори помоли шефа на ЕК Жозе Барозу да й разреши участие във вота. Това се налага, тъй като тя продължава да е действащ еврокомисар.
Веднага след нея в евролистата на царистите се нарежда Антония Първанова. На предишния евровот тя събра много преференции, но така и не успя да пристъпи прага на Европарламента. Във врата й диша министърът по европейските въпроси Гергана Паси. Далеч след тях се нарежда сегашният евродепутат Биляна Раева, за която надеждата да повтори мандата си е нулева.
Коалиционните партньори от
ДПС също вече са задвижили номинациите си
Без конкуренция за водачество е досегашният представител на движението в ЕП Филиз Хюсменова. През миналия мандат тя прояви сериозна активност и ръководството на партията смята отново да й гласува доверие. Останалите сегашни евродепутати - Мариела Балева, Метин Казак и проф. Владко Панайотов, обаче са под въпрос. Сериозни планове за евродепутатско присъствие имал екоминистърът Джевдет Чакъров.
Що се отнася до опозиционните партии, някои вече изпревариха управляващите и представиха официално своите номинации. От ДСБ едва дочакаха сключването на коалиция със СДС, за да представят своята половина от общата листа. Сред претендентите на Костовата партия има само две познати имена - на депутатите Светослав Малинов и Константин Димитров. Всички останали са неизвестни и предимно млади. 30-годишният Драгомир Бояджиев е финансист. 33-годишният Борис Станимиров е мениджър с опит в международната политика, а 32-годишната Росица Рачева е психолог. 40-годишният Антон Андреев е адвокат в международна правна кантора. Най-младият кандидат на ДСБ е 25-годишният Юсеф Ез Един Дакак, който е икономист по образование. С малко повече житейски опит са медикът Ваня Танчева-Манчева и историкът Пламен Цветков.
Кандидатите на ДСБ обаче почти нямат шанс да влязат в Европарламента, тъй като водачът на листата на дясната коалиция е от СДС. Вътрешнопартийните избори вече
определиха за водач Надежда Михайлова
Структурите издигнаха 36 души, но на вота се явиха около 20. Сред по-известните имена от номинациите са депутатът Лъчезар Тошев, бившият шеф на разузнаването Димо Гяуров, някогашният кандидат за лидер на синята партия Румен Христов.
В ГЕРБ също тече усилена работа по номиниране на кандидати за Европарламента. Те бяха издигнати от областните партийни събрания. Официално те ще бъдат обявени веднага след Великден. Но вече се знае, че начело на листата ще е сегашният евродепутат Румяна Желева. В средите на ГЕРБ упорито се говори, че тя няма да се задържи дълго в Европарламента, тъй като името й се спряга за бъдещ министър. Герберите били недоволни от Душана Здравкова - не работела достатъчно за партията. Извън Желева единственият сигурен от сегашния състав е енергетикът Владимир Уручев. Мястото си вероятно ще запази и харесваният и ценен от Бойко Борисов Николай Младенов. На одобрение обаче не можел да разчита човекът на Анастасия Мозер Петя Ставрева, твърдят от централата на герберите.
Сред критериите на ГЕРБ за кандидати за Европарламента е записано, че те трябва да владеят два чужди езика, единият от които английски, да имат поне 3 години трудов стаж, да не са били част от бившата Държавна сигурност, да нямат неплатени данъци и др. Като бонус ще се считат препоръки от ръководството на местната организация или 1-2 членове на партията.
За националистите от "Атака" всичко е просто и ясно. Сегашните им трима евродепутати - Димитър Стоянов, Десислав Чуколов и Слави Бинев, отново ще влязат в евролистата. Останалите още не са обявени.
От името на "Ред, законност и справедливост" загрява шефът на катедра "Европейско право" в Софийския университет "Св. Кл. Охридски" Атанас Семов. Синът на покойния проф. Марко Семов се прочу с битката си срещу затварянето на блокове от АЕЦ "Козлодуй".
Така стоят нещата сега. След Великден листите ще бъдат подредени и състезателите започват подгряване на електората.