:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,121
Активни 457
Страници 7,024
За един ден 1,302,066

За Търновската конституция или добро, или нищо

Големият брой депутати и техният солиден имунитет са заложени още в основния закон на Третото българско царство
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Ако депутатите искат да бъдат адекватни на нагласите на избирателите ще е по-добре да влагат по-малко усилия в честванията и повече отстраняването на недъзите на сегашната ни конституция, заложени преди 130 години.
Дитирамбите в чест на Търновската конституция тази година са по-мощни, тъй като се навършват 130 години от приемането на основния закон на Третото българско царство. Депутатите отделиха цял пленарен ден, за да отбележат юбилея подобаващо.

Търновската конституция ознаменува възкръсването на българската държава и този факт няма как да бъде омаловажен. Като нейно основно достойнство се изтъква, че е един от най-демократичните основни закони за времето си. Други пък я критикуват точно за това, обяснявайки, че е била твърде неподходяща за току-що освободилия се български народ. В Учредителното събрание консерваторите (Тодор Икономов, Константин Стоилов, Димитър Греков и др.) пледират за двукамарна парламентарна система, образователен ценз за избирателите и др. Срещу тях са водачите на либералите Петко Славейков и Петко Каравелов, които искат точно обратното. Либералите в крайна сметка печелят сърцата на повечето депутати, обяснявайки, че "либерал" означава "човек, който либе ралото". Докато думата "консерватор" според тях произлизала от онова, което оставят конете, след като се облекчат по голяма нужда. Нивото на дебатите в събранието не е било особено високо.

Но не бива да корим тогавашните депутати, имайки предвид настоящите им наследници. При последните дебати за избирателния закон например един народен представител предложи на друг да минава през дрегер, преди да влезе в залата. А оня му отвърна да идва в парламента с ламаринени гащи.

Търновската конституция въвежда избирателно право, а обявяването на частната собственост за свещена и разделението на властите са все неща, с които строителите на тогавашна България могат да се гордеят.

Но има подробности, които не се чуха в тържествените слова, основани на принципа "или добро, или нищо". Още в Търновската конституция са заложени някои от недъзите на настоящата ни парламентарна практика, с които се сблъскваме и днес. Още от нейните текстове прозира отношението на българите към властта като начин предимно за лично благоденствие. Мнозина хулят днешния парламент заради това, че той е съставен от 240 депутати, което според тях е твърде много. Строителите на съвременна България обаче са били далеч по-разточителни в това отношение. Според член 86 на Търновската конституция Обикновеното народно събрание се съставя от представители, избрани направо от народа, като на всеки 10 хиляди души от двата пола има по един депутат. Ако приемем, че към момента ние сме 7 милиона, на всеки депутат се падат почти 30 000 души, които той представлява. Липсата на добри комуникации по онова време едва ли може да е единственото обяснение за големия брой депутати, заложени в тогавашния основен закон.

Депутатският имунитет, който продължава да е трън в очите на обществото, съществува и в Търновската конституция. Според член 96 членовете на Народното събрание не могат да бъдат затваряни и съдени, освен за най-тежки престъпления. Дори и в тези случаи обаче се изисква разрешение на парламента. Предшествениците на днешните депутати дори са можели да не бъдат закачани за натрупани от тях дългове, докато траят заседанията на събранието.

Търновската конституция въвежда и тромавия институт на Великото народно събрание. В нея е дадено право на министрите да говорят по всяко време и колкото си искат пред депутатите - нещо, с което те злоупотребяват и до днес. Предшествениците са можели да гласуват само ако в залата се намират повече от половината от всички членове на парламента. Докато днес формално това може да стане само при наличието на една четвърт от представителството плюс един депутат. И дори и това изискване често се нарушава чрез гласуването с чужди карти. С голяма доза сигурност може да се твърди, че и навремето е щяло да бъде така, ако са съществували съответните технически възможности.

"Продължава да е актуален въпросът доколко ние, народните представители, сме адекватни на демократичните нагласи на своите собствени избиратели", каза вчера в словото си председателят на Народното събрание Георги Пирински. Ако депутатите искат наистина да са адекватни, най-добре ще е да влагат по-малко жар в честванията и повече в изчистването на недъзите на сегашната ни конституция, заложени още преди 130 години.
14
4875
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
17 Април 2009 07:28
Алоу, другарю, ние ядехме доматите с колците, ама до време.


127. Князa cвиквa Нapoднoтo cъбpaниe peдoвнo вcякa гoдинa. Сeccиятa тpae oтъ 15 oкт. дo 15 дeкeмвpий. Нo пo някoи вaжни paбoти cъбpaниeтo мoжe дa ce cвиквa извънpeднo.

136. Князa мoжe дa pacпущa cъбpaниeтo и дa нaзнaчи нoви избopи нa нapoдни пpeдcтaвитeли.

138. Члeнoвeтe нa Нapoднoтo cъбpaниe, нe мoгътъ дa ce cъбиpaтъ нa ceccия бeзъ дa бъдътъ cвикaни oтъ Князa: cъщo тe нe мoгътъ дa ce cъбиpaтъ нa зaceдaния cлeд кaтo ce oтлoжи, зaтвopи или pacпущи cъбpaниeтo.

139. Члeнoвeтe нa Нapoднoтo cъбpaниe, кoитo живeятъ нe въ cъщoтo мяcтo, гдeтo зaceдaвa cъбpaниeтo, пoлучaвaтъ кaктo нaднични пapи, тaкa и вcички пътни paзнocки зa oтивaнье и вpъщaнье.


На влака и айде - кой от където е!
17 Април 2009 07:53
Статията е добра и не повече. Наистина, доста неща са пропуснати. Надявам се - случайно?
olo е прав. Мисля, че грешката на автора е изначална - в мерилото.
Но не бива да корим тогавашните депутати, имайки предвид настоящите им наследници.

Нещата се познават в сравнение. Приемането на днешните депутати за критерии, сваля доста изискванията.
Но пък и не можем да искаме повече от ония хора - дедите ни. Те са направили великото мси дело. И това стига.
Броенето на "многото" народни представители тогава е нелепо. Първо - колко голяма е била България? От Освобождението до 1944 година бройката на депутатите е била между 158 и /най-го; ямата, при особени обстоятелства/ - 286 /1886г./.
10 000 избиратели при товагашните условия, липсата на комуникации, разпръснатостта е нормално.
Виж, можеше да се каже нещо за претендента за цар - поне бивш, Симеон. Как се е самообявил за такъв - без Велико Народно събрание, например. Или незаконното "регентство" - самоназначилите се първи и сменилите ги комунистически. И те не са одобрявани от ВНС. От6делен въпрос е титулуването /ясно е казано, че има само две титли - на княза /царя/ и на престолонаследника. Няма, значи, никакви князе, княгини /хептен пък домакинята Мери Лу Хробокова или морганистичната съпруга Калина Мунчова/.
А виж - повтарям - товас, което olo е препостнал, си заслужава отделно вниманието.
17 Април 2009 09:09
Времето показа, че прави са били консерваторите.

17 Април 2009 09:32
Генек,
Тоя въпрос не ми дава мира: за всичките царе от новото време ли е свиквано Велико народно събрание?
17 Април 2009 10:36




Да се намеся и аз неканен.
За Батенберг, за Фердинанд - има. За Борис не е свиквано. Но все пак - закон. Значи и при него е нарушен.
17 Април 2009 10:41
Ей това много ми хареса
Либералите в крайна сметка печелят сърцата на повечето депутати, обяснявайки, че "либерал" означава "човек, който либе ралото". Докато думата "консерватор" според тях произлизала от онова, което оставят конете, след като се облекчат по голяма нужда.

Наистена нашите либерали след 1989г. върнаха ралото в селското ни стопанство, а консерваторите оср..ха таткoвината ни с horse shit.
17 Април 2009 11:08
Tim


17.4.2009 г. 09:09:45 Времето показа, че прави са били консерваторите.
Да-а, така е...
Има ли начин да приложим техните искания днес?...
17 Април 2009 11:45
Дали в момент на честване трябва да се развенчават митове?
1/ Търновската конституция е по образец на белгийската. Според известния конституциалист проф Баламезов образец е бил сръбския Органичен устав. От Белгия е останал само девизът "Съединението прави силата" - уместен за двунационална държава като Белгия но странен за България.
2/ Търновската конституция е най-прогресивна за времато си. Кой знае защо това "за времето си" редовно се пропуска. Впрочем белгийската конституция от 1831г /образецът/ е отменена и заменена вероятно с по-прогресивна около 1890г.
3/ Първата глава от ТК "За пределите на царската власт" показва че тези предели са безпределни. Князът /царят/ притежава изпълнителната власт и контролира законодателната /разпуска парламента когато пожелае/. Промени в Конституцията се правят само по предложение на царя.
Да не говорим за липсата на контролен механизъм срещу нарушения на Конституцията: въвеждзане на цензора, избор на регенти от обикновено народно събрание и пр.
17 Април 2009 12:39
За мъртвия - или добро, или НИЩО!

............
иначе.... нали "чевствания и помени се правят САМО ЗА ....УМРЕЛИ ВЕЧЕ???



.....

(значи сега има "помен" и годишнина от убийството на Търновската конституция и надеждите на людете)
17 Април 2009 12:52
Те конституциите все ги убиват. Търновската я уби Батенберг /режима на пълномощията/, Кимон през 1934г, Филов и Кирил през 1943г. Сегашната конституция също пострада - и нерегламентирано следене, и тайната на кореспонденцията, и суверенитета на народа...Каквото е било ще бъде и каквото ше бъде е било.
17 Април 2009 13:28
Mrx+++, у назе нема ни либерали ни консерватори, още по-малко пък има новатори!
Иначе, ще трябват поне 3 поколения патриоти за да изринат The Red Shit с който е осеяна Татковината !
17 Април 2009 18:02
Eто, това е то еволюция-бившите комунисти , станали...демократи, словославят омразната им десетилетия Търновска конституция.Докъде ли ще стигнат за да запазят властта си, извън това, което вече сме видели...Май обаче, скоро няма да имат с какво да се оправдават, пресантиман!
17 Април 2009 19:27
Търновската конституция има ГОЛЕМИ недостатъци, но не са тия, които авторът на статията, НЕКОМПЕТЕНТНО, изтъква:
липсата на Сенат/Горна камара; липсата на Държавен съвет, респ. липсата на административно правосъдие; липсата на гаранции за неспеняемост на съдиите, респ. на конст. уредба на съдебната власт; широкото избирателно право, респ. липсата на ограничения за военните и държавните служители да гласуват и др.
Имунитетът на нар. представители нито тогава, нито сега е нещо недемократично. А освен това по отнова време той е траел само през време на сесията (която е била поначало строго ограничена) и до 5 дни пред това.
17 Април 2009 20:34
не бих искал да съм краен, но що за царство е това?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД