:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,397
Активни 488
Страници 22,300
За един ден 1,302,066

Повече образование като отговор на кризата

Програмата за студентски кредити няма да струва нищо на хазната, а ще вкара още хора в университетите
Георги Ангелов
В началото на всяка икономическа криза правителството има една основна цел - да поддържа безработицата ниска. Въпреки че проблемите идват под различна форма - спадащ износ, пресъхващ кредит, спиращо строителство, в крайна сметка всичко опира до загуби на работни места. Затова много правителства оставят повече пари в работодателите, за да се избегне уволняването на работници. Обикновено това става чрез данъчни стимули, които имат свойството да сработват бързо.
Но данъчният стимул не е достатъчен и дори не действа спрямо

проблемите на хората, които тепърва излизат на пазара на труда

Да кажем, вие завършвате гимназия или университет в кризисна година. Вашите шансове за намиране на работа в този момент са силно затруднени, а когато кризата утихне, ще трябва да се конкурирате с новозавършилите. Перспективите изглеждат мрачни.
Освен ако не използвате кризисните години, за да подобрите допълнително своето образование и така да увеличите своята бъдеща производителност. В чужбина по време на други предишни кризи се наблюдава извънредно голямо увеличение на записванията в университетски и следдипломни курсове, защото това за мнозина е ефективен отговор на обстоятелствата - хем ви държи извън безработните, хем ви позволява да подобрите своите работни възможности.
Да видим какво би станало с националната икономика, ако

броят на студентите бъде увеличен примерно с 30 000

Това е около 12% от броя им през 2008 г. През академичната 2007-2008 г. у нас е имало 210 000 студенти в държавни университети и още 55 000 в частни колежи и университети. Общият им брой е 265 000. За държавните ВУЗ-ове бюджетът е отпуснал 420 млн. лв., Софийският университет е получил още 6.6 млн. лв. субсидия, като студентите са получили още 10 млн. лв. за транспортни разходи и 5 млн. лв. за столове и общежития. Т.е. държавата е платила 442 млн. лв.
В допълнение студентите плащат около 100 млн. лв. като такси и други 100 млн. лв. за общежития, наеми, храна. Следователно (като включим и частните университети) общите разходи за университетско образование в България са приблизително 805 млн. лв. или 1% от БВП. Средно всеки студент струва 3000 лв. годишно на държавата и родителите си, ако допуснем, че разходите за частните ВУЗ са идентични.
Ако вземем броя на новите 30 000 студенти и го умножим по средните годишни разходи, ще получим нови 95 млн. лв. Или можем да заключим, че ако университетските такси не се увеличават, заедно с допълнителните студенти това ще струва около 900 млн. лв.
Разбира се, въпросът е как да се увеличи броят на студентите. Най-подходящото средство за това е да се създаде програма за студентски кредити, която да осигурява до 50% от образователните разходи. Студентските кредити ще бъдат частично гарантирани от държавата, която освен това ще покрива 40% от тези разходи, а 10% ще покрива самият студент. Разбира се, кредитът не е задължителен за всички студенти - някои от тях може да нямат нужда от кредит.
Либерализацията на таксите ще доведе до известно увеличение на размера им, да допуснем, че е 10% (но тя ще се съпровожда от създаване на рейтинг на университетите, който да се базира например на реализацията на завършилите студенти и така ще създава пазарен натиск за увеличение на качеството). Програмата за студентски кредити ще покрива до 500 млн. лв. на година. Държавната гаранция се осигурява с 10% обезпечение, което е 50 млн. лв. Държавата осигурява също така пряка субсидия от 40% (400 млн. лв.). И така общо, дори след либерализацията на таксите, държавният бюджет ще харчи пак 450 млн. лв. на година, т.е. толкова колкото и преди това. Сумата дори може да е по-малка, ако допуснем, че не всички студенти ще теглят кредит.
Стандартният кредитен договор има 10-годишен срок на изплащане с гратисен период за времето на следване. Банките могат да предлагат различни условия като лихвен процент и продължителност, може да се даде възможност по инициатива на студента заемът да се рефинансира и т.н.
Един пример може да изясни

какво ще е бремето върху студента

След завършване на магистърска степен Иван ще е акумулирал 11 000 лева кредитно задължение. Използвайки кредитен калкулатор с данните за ипотечните кредити (защото държавните гаранции ще доближат лихвите до тези по ипотечните заеми), виждаме, че в продължение на 10 години Иван ще плаща по 140 лв. месечно.
През 2008 г. средната заплата у нас е 500 лв. годишно, при това тези данни са силно подценени, защото не оценяват сивата икономика. Заетите с университетска диплома получават по-висока заплата - около 800 лв. Допускайки, че всяка година заплатата ще се увеличава с 8%, до 2018 г. (средата на периода за изплащане на кредита), средната заплата на Иван с магистърската степен ще стигне 1600 лв. Или месечната вноска по кредита ще "изяжда" едва 8.8% от месечните доходи на Иван средно за периода на изплащане на студентския кредит. Да не говорим, че той може да избере и по-дълъг период на изплащане, т.е. вноската му да бъде по-малка, а и заплатата му може да бъде далеч по-висока.
Ето различните сценарии:

месечна заплата в левове6508001000
годишно нарастване8%8%8%
месечна заплата (към 2018 г., в левове)129915991999
месечни вноски като дял от заплатата10.8%8.8%7%
(източник: изчисления на авторите)


При това тези изчисления са консервативни, тъй като не вземат предвид ефекта от сивата икономика, допускат по-нисък от сегашния ръст на заплатите и използват сегашните високи лихвени проценти за целия период на изплащане. А те са високи заради кризата и ще паднат след нея.
В заключение може да се каже, че програмата за студентски кредити има и допълнителни ефекти. Тя разширява кредитния пазар, като в същото време предлага публична подкрепа чрез частичното гарантиране. Програмата може да бъде построена така, че да адресира специфични образователни нужди. Да не говорим, че не струва на данъкоплатеца никакви допълнителни пари и се побира в рамките на сегашния бюджет за образование. А в същото време увеличава значително финансирането на университетите.
Не бива и да се забравя, че тази програма увеличава достъпа до университетското образование за студенти от бедни семейства, тъй като те ще трябва да покрият от джоба си едва 10% от разходите за висше образование. Използването на кредит като частичен механизъм дава и повече стимули на студентите да се справят по-добре - предишни изследвания показаха, че студентите отговарят на безплатното образование чрез намаляване на вложените усилия.
---------------
Георги Ангелов е старши икономист в Институт "Отворено общество", Симеон Дянков е вицепрезидент в сектор "Финанси" в Световната банка
снимка: Юлиян Савчев
Кризисните години могат да бъдат използвани младите хора да подобрят допълнително своето образование и така да увеличат бъдещата си производителност. Държавата може да подпомогне този процес, най-малкото защото това потиска ръста на безработицата.
 Симеон Дянков
30
2264
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
18 Април 2009 00:42
А защо просто не идете в Германия да учите почти безплатно? Или там не се продават дипломи?
18 Април 2009 05:01
Абе за Иван е по ефтино да вземе заем и да купи две моторни лодки с 4 калашника.Наема неколко цигана по черни та да мязат на сомалици и отвара пиратски бизнес.Още от първия удар си е изплатил заема платил на циганите и му останали пари за образование даже и за свадба.....
18 Април 2009 05:04
За информация на авторите на статията - за такива кредити се говореше, още докато аз бях студент.
Пак за тяхно сведение/предполагам че Симеон Дянков, вицепрезидент в сектор "Финанси" в Световната банка това е пределно ясно/, тези кредите трябва да се връщат, при това с лихвите. А стигне ли се до плащане желаещите веднага намаляват, особено като видят какви лихви ще са се натрупали по време на следването...
18 Април 2009 05:54

Банките могат да предлагат различни условия като лихвен процент и продължителност

Да, изглежда хубаво. Ама не знам защо, и преди като чуех кредит, а сега още повече и бягам надалече.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
18 Април 2009 07:00
ДобчоДобчооо...още по мое време - да не казвам кога
P.S. А бе тия- банкерите - що така? За каквото и да говорят, накрая все до кредити стигат?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
18 Април 2009 07:31
По време на криза, държавата трябва да създава нови работни места (инфраструктури, национални проекти и прочее), а не да насърчава "скътаването" на работната ръка по университети.
През 90-те куцо и съкато бяха студенти само и само да не работят за 200 (или тогава май бяха 200, 000) лева в някое барче. Днес същите тия работят за същите 200 лева в същото барче, но са вишисти...
18 Април 2009 08:57
като чуя за георги ангелов и отворено общество, се хващам веднага че си мисля за международния валутен фонд и световната банка
георги ангелов е чучулигата на мвф, а отвореното му общество, квото и да приказваме, си е малко затворено
18 Април 2009 10:05
Тази криза тръгна точно от кредитите и зарад съветници от разни разтворени общества.
Да учат хората добре, но после?
Знаете ли колко глупости ме учеха и колко % от тях ми служат днес?
Образовението ни е като в килийно училище - един, колкото научил - толкова, преподава на други каквото научите - все файда има. Егати системата.
Ако детото ми е студент и ще струва на държавата и мен общо само 3000 лева/година, няма да му дам да припари до този институт. Хем нищо няма да научи, хем мене и себе си ще заблуждава, че си е отворил място в обществото.

18 Април 2009 10:22
Няма нищо лошо в образованието, стига да не е самоцелно. Образоваността в една държава трябва да се планира до някаква степен. За да функционира обществото са нужни И учители, лекари, инженери. Не може да има само адвокати
Така че държавата да ивестира и регулира професии без които не може. Иначе системата наречена държава ще се разпадне (ако не се е разпаднала вече) Сега си мисля, кому ли са нужни инженерите, след като вече не произвеждаме, лекарите, след като целта е да ни ликвидират и учителите, след като няма да има кого да учат.
18 Април 2009 12:48
"Средно всеки студент струва 3000 лв. годишно на държавата и родителите си, ако допуснем, че разходите за частните ВУЗ са идентични."

Като делнем 3000 на 9 месеца се получава 333.33 лв средно на месец. От тях като извадим средно 200 лв наем за квартира, кво му остава на студента - 4.44 лв за храна на ден! Ето от къде идвал мита за "вечно гладния студент"!
То за тетрадки и учебници пари не дават... щото няма нужда!

А бе тези икономисти няма ли, кой да ги гръмне - вижте до къде докараха света, щото една сметка не могат да направят свястно!

18 Април 2009 15:42
Мисля, че университетските общежития струват под 50 лева на месец, така че не е толкова невъзможна сметката.

Описаната система е подобна на тази в Холандия, почти всичките от местните студенти учат с такива кредити, които им покриват не само таксите в университетите, но и всекидневните разходи. Има обаче ограничение върху броя години, през които може да се ползва заема. След завършването заемът се изпраща в течение на доста години като се удържат автоматично вноски от заплатите. Мисля даже, че имаше нещо такова - ако човекът замине да работи в чужбина трябва да плати оставащата сума накуп. Така че освен всичко друго студентските кредити може да се окажат добър начин да се мотивират завършилите да останат в родината си. Но не знам доколко е приложима в България схемата. За разлика от холандците, повечето българи са склонни да платят образованието на децата си, дори и с цената на лишения, така че надали ще тръгнат да взимат кредити.

Това, което не подлежи на съмнение е, че трябва да се вкарат повече пари в образованието. Държавата ни е бедна и не е в състояние да финансира добре образованието, затова студентите трябва да плащат повече и кредитите са един начин да се реализира това. Сравненията с Германия и друго подобни западноевропейски държави са тъпи, там данъците са високи, държавата е богата, а студентите мотивирани да учат щото им е интересно, а не щото им трябва диплома - хартийка.
18 Април 2009 15:59
Хората са го казали от време оно - Много вождове малко индианци - слаба държава. И тато направи същата грешка.
18 Април 2009 16:49
Да видим какво би станало с националната икономика, ако броят на студентите бъде увеличен примерно с 30 000

Ами ако аФтора прочете статията за студентите на първа страница - ще разбере, че ще можем да финансираме и студенти от целиО свЕт, щото така броя на новите студенти ще е с около 10 хиляди повече от ВСИЧКИ завършващи средно образование...
Ма важното е да има виШисти на корем...
18 Април 2009 17:14
Открили топлата вода!
Проблемът е - как да се научим да се къпем?
Тезата за финансиране на образованието повреме на криза е стара. Да не се намаляват средствата за образование - въпреки намалелият брой учащи се. Така ще се повиши качеството - базата, самата дейност, инвестиции за бъдещето.
И, разбира се, както каза колегата - инвестиции в образованието на специалисти, нужни на обществото /държавата има нужда само от данъкоплатци/. Не на "бизнеса" - да си инвестира, а на обществото.
18 Април 2009 17:26
аФторееее, кажи как успя да си изсмучеш от пръстите тоя минимум от 800лв който взема завършил студент?
И как успя точно в тая криза да изобретиш постоянното увеличение на доходите?
sega? е много прав за работещите за 200 лева, но с диплома за висше образование. Само дето много работодатели като разберат, че си висшист и не те наемат, понеже предполагат, че няма да се задържиш много при тях и ще си търсиш друга работа.
18 Април 2009 18:03
S_parameter
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 283
Скрий: Име, IP

Хората са го казали от време оно - Много вождове малко индианци - слаба държава. И тато направи същата грешка.

Абе Тато направи грешка , ама не беше толкова голяма ! Направи "фабрики" за производство на инженери , които като не можаха да се реализират като "вождове" , слязоха в производството и се реализираха като висококвалифицирани специалисти ! Но имаха специалност - машинен инженер , електро- , химик и тнт.
А сегашните "мениджъри" , дето ги бълват всички ВУЗове , държавни и частни , за какво стават ? Каква специалност имат , от какво разбират ?
При социализма с "планова" икономика излюпихме 60 хиляди ИЗЛИШНИ висшисти , за които не можеше да се намери място , СЕГА при "свободният пазар" има ли някой представа колко излишни "вождове"(мениджъри) без определена професия и специалност ще се произведат ? И какъв ще бъде за мнозина от тях шока като разберат , че след 5 години обучение те са никому ненужни и не стават за нищо ?
Има ли поне в един ВУЗ специалност "мениджър в областа на химията" или мебелната промишленост или енергетиката ?

Редактирано от - Чок觧 на 18/4/2009 г/ 18:08:36

18 Април 2009 18:34
Всъщност това е предложение за нова схема за студентско кредитиране. Логично е първо да се предложи диагноза, защо не сработи старата.
Второ, странно е, че един публично обозначил се пазарен фундаменталист като Ангелов и един служител на СБ предлагат начинание, което ще увеличи държавно гарантирания дълг на България.
Когато се лансират далеч по-важни инвестиции, включително и животоспасяващи, почти винаги ги потапя възражението на МВФ и СБ, че ще увеличат публичният дълг и ще влошат кредитния рейтинг. Сега - ново 20. Естествено обяснения никакви. Това е странно и нечистоплътно като други иницативи на Ангелов.
19 Април 2009 13:02
Всичко е логично: мвф винаги забранява идеи, от които не печели, затова е и тоя силен натиск на мвф да "инвестира" в региончето и да "помага" на икономиката му. Интересите на държавицата и населението обаче нямат абсолютно нищо общо с интересите на мвф, не бих сбъркал ако кажа, че дори са обратни едни на други.
Тук ангелов намеква за нещо друго: мвф ще учреди дъщерна финансова институция (нова банка, или ще инвестира в съществуваща, т.е. ще я купи), която ще кредитира студентите, без значение дали те го искат или не (записването във вуз ще става едва след представяне на уверение, че нещастникът е теглил кредит).
Естествено срещу такъв проект и такава инвестиция мвф няма да има АБСОЛЮТНО НИЩО ПРОТИВ - той сам си определя и актуализира ежедневно лихварския процент - кеф му в долари, кеф му в еври, кеф му във злато, кеф му в електроенергия - в квото си поиска. Кво да говорим пък за ангелоф.
Като не искат доброволно да теглят кредити - ще ги накараме. Или пък някой друг ще тегли кредити от тяхно име, пък те ще ги плащат, и без това не стават за нищо друго! Нали затва им разрешихме да гласуват - бюлетината е пълномощното назначените от нас чиновници да теглят кредити от тяхно име.
19 Април 2009 13:08
Именно кредитирането на студентите е правилният начин за държавно подпомагане на висшето образование, защото постига едновременно няколко цели:
1. И по-бедни младежи могат да учат.
2. Като ще имат да изплащат кредит, студентите ще се насочват повече към специалности, с които могат да се реализират, т.е. търсените от обществото. И няма да пропиляват 4-5 години, а ще се подготвят, за да си изплатят после по-лесно кредита.
3. Ще се насочват и повече към университети, които им дават не хартийка, а реално образование и реална подготовка, с които да се реализират, съответно и приходите на тези университети ще се повишат.

_______________________
Блогът на Манрико
19 Април 2009 15:31
Когато някаква идея идва от мвф, първият въпрос, която ми се появява, е какъв е начинът, по който мвф ще спечели от идеята си, т.е. от мене.
Дори мвф да ми каже "добър ден" (което, естествено, няма да стане никога), първото нещо, което ще направя, ще е да си дигна погледа нагоре, за да видя слънцето ли е на небето или луната.
19 Април 2009 16:27
Кефим се на Манрико! Редко срещан глупословител! Значи, онези, които не вземат кредит се насочват към специалности, с които ЗНАЯТ, че не могат да се реализират? А! Или това: който не взема кредит, той се насочва към университет, който дава хартийка, а не реално образование!

Редактирано от - sybil на 19/4/2009 г/ 17:13:10

20 Април 2009 08:31
Живков Не му се сърди на Манрико (или както си го знаем Манерко). На него либералните идеи му идват от вътре. И не 1 а 200 кризи да му се стоварят отвън, като му идва отвътре няма спасение.
20 Април 2009 10:14
Продължавам да се чудя над голия факт, че "Слепци се мъчат да водят окатите!" Г-н Ангелов, г-н Дянков! Вместо да килифарничите врели-некипели, ще Ви дам един съвет, който само ще Ви е от полза: "Това, което говорите и изтъквате като откритие (студентско кредитиране по време на следването), в България е направено - и успешно се прилага. Къде ли? Вижте Американския Университет в България (www.aubg.bg|". Вярно е, че той се явява раково образУвание в китната снага на нашето процъфтяващо УбразУвание. Аз поне не знам един случай, в който студент, ползуващи кредит, да не го е върнал. А там таксите съвсем не са като посочените от Вас суми(чки). Защо си връщат кредитите ли? Защо ги взимат ли? Можете да ми отговорите само с едно изречение... Иначе статията Ви е пълнеж за лекция пред първокурсници, които искат да вземат кредит за учене. Лошото е, че те не знаят как трябва да върнат взетите пари. А Вие даже и идея не им позхвърляте, като как аджеба пари на заем как се връщат. Какъв е смисълът от поучаването тогава?

20 Април 2009 12:05
Като цяло.....верно дето е нужно повече образование!

Но най-вече е нужно ..... запознаване на четящите (не само за дипломни оценки)...с РАЗЛИЧНИ ГЛЕДНИ ТОЧКИ!


... и най-вече с различни изворни писания от .....времето на старите събития!


Иначе няма да разберем доколко "науката" (особено история и социология) е станала.... ГЕОПОЛИТИЧЕСКИ наръчник за промивка на мозъците на "учещите и четящите"


Неслучайно на Делфийското прорицалище пишело: "Човек се опознава СРАВНЯВАЙКИ СЕ!!!
И отново:

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ, форумни другарчета!



Дано възкръсне и могъщия Български ДУХ !!!
20 Април 2009 16:04
Кефим се на Манрико! Редко срещан глупословител! Значи, онези, които не вземат кредит се насочват към специалности, с които ЗНАЯТ, че не могат да се реализират?
Обикновено като казвам неприятни истини, не ми се кефят, но явно и ти като съименника си се кефиш и хилиш на всичко - може би дори и с ръка помахваш и с други дъртаци се целуваш по три пъти в устата. Колкото и да е жалко, един куп младежи отиват в тъпи специалности в тъпи университети, като излезат, започват да се оплакват по форумите, че са с виШо, пък освен за пазачи и продавачки никой ги не ще. Други пък се образоват уж добре, могат да говорят без спиране за Хайдегер оттук до петата ракия, че и нататък, но пак се оплакват, че хората не търсят словоблудство, а дори и не плащат за него.
Затова според мен висшето образование трябва да си е либерално и пазарно - всеки да си плаща, държавата да помага за кредити, да освобождава вноските по кредита от данъци, евентуално да поеме лихвите. Но всеки да си има едно наум, че ще трябва един ден да работи нещо търсено, с което да си изплати кредита.

_______________________
Блогът на Манрико
20 Април 2009 17:45
Копиране на една от многото кризисни терапии, тиражирани напоследък в западната публицистика от хора дето дават много акъл, но не генерират пари.
Фактите са, че подобни схеми водят до намаляване, а не до увеличаване на броя на следващите висше образование. Повечето млади дихатели просто не искат, когато завършат, да висят с 20-30 хиляди борч и се отказват от университет. Това е истината. Така че, ако родителите не могат да плащат, децата предпочитат да станат тенекеджии, вместо нотариуси.
20 Април 2009 23:17
Програмата за студентски кредити няма да струва нищо на хазната

Хайде бе!Кого ментосваш?
Тези които кредитират студентите в тази кризза ще фалират.И пак Хазната(ние данъкоплатците) ще ги беилаут.
А с кризата безработицата между образованите е нарастнала защо искаш да я умножаваш?
20 Април 2009 23:18
Т_Ж,
Прав или крив, Манрико се е изказал за тези които взимат кредит. Ти му се присмиваш какво следвало за тези, дето не взимат кредит. Честно казано, нищо не следва за тях.
Ама след като дори началника ти Маркс не е успял да вдене, нормално е и за теб да не си разбрал къде да удариш едно рамо.
20 Април 2009 23:54
Това е престъпна схема за финансово заробване на студентите със големи заеми. кредит = заем.
21 Април 2009 08:30
Програмата за студентски кредити няма да струва нищо на хазната
Тезата всъщност е вярна, но не защото авторите са прави. Ако 265 хил. са студентите в момента, това прави средно по 55 хил. души прием на година. Те не могат да бъдат увеличени с 30 хил. души, защото поради спадащата раждаемост и др. фактори, годишно завършват средно образование 67 хил. души, след 2014 (родените след Виденовата криза) под 55 хил. Или авторите са скрити Масларовки и ще приемат по 15 хил. пенсионели във ВУЗ-овете?
Програмата за студентски кредити може да стимулира отговорността на студентите, но не и тяхната бройка. Броят на студентите би се увеличил (основно от "внос" като в Германия и САЩ), когато има икономика както и когато в държ. администрация изчезне шуро-баджанащината и партийните назначения.
Иначе, изчисленията на авторите са от сорта "ако баба ми беше мъжка..." Ами ако тия нови 30 хил. студенти са все юристи и обучавани като "корифеи" кат Корнезов и Михов, то значи да досъсипем държавата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД