"Отпуснатите от правителството 207 млн. лв. за финансиране по ФАР са за напълно проверени и добросъвестни проекти", съобщи вицепремиерът Меглена Плугчиева на дискусия вчера. Те ще се довършат с пари от Националния фонд и се очаква по-късно Брюксел да възстанови сумите. За останалите проекти до 323 млн. евро Плугчиева нямаше отговор дали попадат в категорията на добросъвестните. "Една част от тях са завършени и са такива, но има и проблемни", обясни тя. Но не успя да назове на каква стойност са проектите под въпрос, защото от финансовото министерство още не са й направили справката. В приетото преди седмица от МС постановление също липсваха такива данни.
До 30 април е срокът, до който националният ръководител Димитър Ивановски трябва да изпрати в Брюксел българската позиция за размера на нередностите по програмата за замразените 323 млн. евро, напомни Плугчиева. Това означава, че най-вероятно днес правителството трябва да одобри сумата, която България ще загуби безвъзвратно.
Представители на общините се оплакаха, че за тях оперативните програми са високо рисков инструмент заради липсата на яснота за финансирането на одобрените проекти. Между 200 и 300 евро дневно взема един консултант за подготовка на проект по меките мерки на тези програми, съобщи Лучия Илиева, която се занимава с този бизнес и е член на оценителни комисии. В Централна Европа тарифата била между 500 и 800 евро, а в Западна стигала до 1200 евро на ден.
|
|