България не е изолиран остров и световната финансова криза все по-осезаемо навлиза в бита ни. Усещането за нея се засилва от все по-честите съкращения на работници, пускането им в принудителен отпуск и работата на непълен ден. Отказът на банките да кредитират също ясно се усеща, макар че мнозинството от българите имат доверие в банковата система. Такава картина очерта представително изследване на институт "Отворено общество", проведено сред 1184 души през март-април.
"Половината от пълнолетните българи декларират, че вече лично са засегнати от кризата. Те очакват ситуацията да продължи да се влошава, но все пак са умерени песимисти и не очакват да се стигне до икономическа катастрофа", обобщи шефът на института Георги Стойчев. В сравнение с октомври м.г. два пъти е скочил броят на хората, които очакват рязко увеличаване на безработицата в идните месеци. Близо 20% от анкетираните признават, че член на семейството им вече е с орязана заплата или направо е съкратен от работа.
Над 66.5% от анкетираните очакват от правителството да подготви антикризисни мерки. Любопитното е, че почти никой не е повярвал на плана "Станишев": 44.6% изобщо не са чували за антикризисните мерки на кабинета, а други 24% направо твърдят, че няма такива.
Стабилно стои доверието в банковата система - и през октомври, и през март 1/3 от анкетираните заявяват, че обслужват редовно кредитите си. Все пак делът на хората, които отделят прекалено голяма част от доходите си за погасяването им, се увеличава: м.г. 3.4% от анкетираните твърдят, че 70% от доходите им отиват в банките, а през март тези хора са вече 5.9%. Това е най-рисковата група получатели на кредити. Като цяло близо 15% от анкетираните са увеличили разходите за обслужване на кредита си в сравнение с м.г.
ПРОМЯНА
Близо 60% от анкетираните не виждат голяма разлика в управлението на страната преди и след началото на кризата - те определят ситуацията в България като "непоносима и нетърпима" още в средата на м.г., когато не се говореше за криза. Все пак през март се увеличават българите, които искат политическа промяна. При това хората не желаят коалиционно правителство, а над 40% са категорични, че най-добре ще противодейства на кризата експертно правителство. На въпроса "Кой е най-добре да управлява България по време на кризата" най-много са отговорили с "Бойко Борисов" - 20.7%. С двойно по-малък резултат е Сергей Станишев. Волен Сидеров и Ахмед Доган също се схващат като спасители - съответно от 6.6% и 5.7% от анкетираните. Веднага след тях - с 3.6%, е Иван Костов, следван от Любен Дилов-син с 2.1%.
|
|