Ако правителството спешно не намали харчовете, ще има дефицит с 1% през 2009 г., заяви Бас Бакер (вляво), ръководител на мисията на МВФ. |
Един от вариантите е бюджетният буфер да ореже не 10%, а 20% от парите на министерства, общини и др. Фондът препоръчва да се свият разходите за издръжка, правителствените субсидии и т. н. "Правителството да прецени дали да намали парите за заплати и пенсии", казаха още от МВФ.
Българската икономика т.г. ще отбележи спад с 3.5% според последната прогноза на фонда. През 2010 г. движението надолу ще продължи, като спадът ще е с 1%. Инфлацията ще падне от 15% през м.г. до 1.5% към края на 2009 г. Дефицитът по текущата сметка ще се свие от 25% за м.г. до около 12% от БВП за т.г. Кредитният ръст в България почти е спрял, приходите в хазната притеснително намаляват, отбелязаха още от МВФ. Оттам препоръчаха държавата да се ориентира към малък бюджетен излишък, като възможностите са хазната да излезе на плюс с до 1% от БВП. Сега бюджетът предвижда излишък от 3%.
По повод намека на премиера Сергей Станишев, че не изключва възможността в бъдеще България да поиска финансова подкрепа от МВФ, Бас Бакер заяви, че правителството до момента не е поискало заемно споразумение с фонда.
"Оптимистичната ни прогноза е да съберем 13.8 млрд. лв. вместо планираните 15.7 млрд. лв.", обяви междувременно шефът на НАП Красимир Стефанов. Неизпълнението от ДДС ще е около 1.1 млрд. лв., т.е. 24%, от данък печалба - 360 млн. лв. или 15%, от налога върху личните доходи - 110 млн. лв. От социални вноски за годината няма да бъдат събрани 200 млн. лв., а от здравни - 120 млн. лв. За да компенсират частично дупката в приходите, данъчните предвиждат извънредни мерки за събиране на просрочени задължения на граждани и фирми, чрез които ще съберат около 400 млн. лв.
ПРОВАЛ
Настоящото правителство е поредното, което говореше за борба със сивата икономика, но така и реално не я започна. Обещаваните от години законодателни мерки срещу кражбите на ДДС, корупцията и т. н. няма шанс да се превърнат в реалност, стана ясно на поредната дискусия в парламента за сивата икономика. Румен Овчаров от БСП обясни, че предложенията за законодателни промени от 46 били сведени до 7, но той още чака министерствата да ги съгласуват, да му ги представят и след това той щял да ги внесе. Не е ясно обаче как това ще стане до края на май, когато ще приключи работа 40-ото НС.