Военният министър Николай Цонев седна на стола в Министерството на отбраната с обещание за нова политика на пълна прозрачност. За по-достоверно дори си назначи съветник специално по тази тема.
Година по-късно обаче резултатът е трагичен - сделки отново се сключват, без да се обявяват конкурси. За договорите между МО и производители на военна техника се разбира по неофициални пътища. Примери могат да бъдат дадени много, но най-фрапиращият е как тайно МО отряза всички чужди фирми от участие в конкурса за утилизация на излишните боеприпаси и даде тази отговорна дейност на няколко наши фирми. Една от тях произвежда ловни патрони.
Преди месец в. "Сега" разбра, че ръководството на МО е сключило десетина договора от края на декември до средата на януари за над 200 млн. лева. Повечето от парите са изхарчени за поръчки, които касаят различни компоненти за комуникационната система на армията. Така всъщност без конкурс МО започна процедура по подмяна на комуникационната система на българската армия. За стартирането на този конкурс, който е на първо място в плана за модернизация на войската, настояваше и премиерът Сергей Станишев. Той дори одобри и бюджет от 220 млн. евро, а 27 чужди фирми повече от година чакат МО да стартира официално процедурата.
И изведнъж се разбра, че
военният министър е започнал да сключва договори
с различни фирми и за различни компоненти от тази обща система за комуникация, възползвайки се от текстове в закона, свързани с националната сигурност.
Така европейският консорциум (EADS) е сключил договор на стойност 14 млн. евро с българската компания "Промакс 99" за доставка на радарни системи за идентификация. На същата фирма е поверена и задачата да модернизира радарните системи на българските въоръжени сили.
"Не знам колко и какви договори съм подписвал и на каква стойност. Питайте в пресцентъра", отговори военният министър Николай Цонев на въпрос на "Сега".
"Не е сключен договор за изграждане на тактическата комуникационно-информационна система на българската армия. Тактическата комуникационно-информационна система на българската армия ще се модернизира по отделен договор, конкурсът за който не е обявен", заявиха от пресслужбата на Цонев. Твърдят, че са сключени 4 договора за електронно и комуникационно оборудване за въвеждане на универсални мобилни комуникации (UTMS) и за наземно цифрово телевизионно и радиоразпръскване с
фирмите "Промакс 99", "Балкантел", "Електрон-Прогрес".
"С "Промакс 99" Министерството на отбраната има 2 договора за модернизация на радиолокационния парк във връзка с освобождаване на честотни канали за мобилни комуникации и цифрово телевизионно радиоразпръскване", се казва още в отговора до "Сега".
От военното ведомство категорично отказаха да съобщят конкретните суми по сключените договори, като се позоваха на търговската тайна. По информация на "Сега" за четирите проекта са отпуснати общо 187 млн. лева.
Но понеже от МО твърдят, че сключените договори нямат нищо общо с комуникационната система на армията, трябва да обясним какво означава UMTS, за което са сключени 4 договора.
UMTS е универсална мобилна телекомуникационна система и е една от технологиите трето поколение (3G), която използва Wideband-CDMA за предаване на данните по радио-интерфейса. Една от целите на тази система е мултимедия навсякъде. Всичко, което е включено в проекта за модернизация на комуникациите на армията - телефони, компютри, интернет връзки, криптиращи устройства, широколентов достъп, потребителско разпознаване, отказ на интерфейс, нагаждащи се антени и др.
UMTS се използва като базов стандарт и е технология, която обединява мобилните комуникации и интернет, отсичат специалистите. Системата дава възможност както за стандартна гласова телефония, така и за специални приложения, базиращи се на високоскоростен пренос на данни. Това позволява изпращане и приемане на видеофайлове в реално време - видеоразговор, видеоконференция,
получаване на видеосъобщение, забавления от съвсем нов тип,
като игри в мрежа, видео по поръчка и др.
3G мрежата прави възможно гледането на телевизия от екрана на мобилния телефон, а също така и ползването на високоскоростен интернет.
В България през 2005 г. бяха проведени търгове за UMTS лицензии клас A и B. "Мобилтел" спечели първата за нашата страна лицензия от клас А.
Една от фирмите, с която е сключен договор - "Балкантел", беше посредник на един от претендентите да спечели конкурса за изграждане на комуникационната система. Американската ITT преди година заяви, че вече е избрала български партньори, които да поемат значителна част от бъдещите доставки по договора. За целта компанията е изградила консорциум, в който влизат "Балкантел","Сирма", "Технологика","Бианор",ТЕРЕМ, "Крипто", "Оптикс","Армител","Имак 2000" "Електрон консорциум","Битова електроника" и DASF. В централния офис на фирмата в САЩ лично отиде и министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, което даде основание на останалите фирми да твърдят, че конкурсът е предрешен.
Според запознати на 17 декември 2008 г. на фирмата "Промакс 99" е
възложено без търг да разработи за 68 млн. лв. проект
за център за командване и управление на военноморския флот.
Радарните системи от тип MSSR 2000 I (MSSR = Monopulse Secondary Surveillance Radar) функционират съгласно с последните стандарти за контрол на въздушния трафик и отговарят на изискванията на НАТО. Те могат да бъдат монтирани както на военноморски, така и на наземни платформи.
През есента на миналата година "Промаск 99" успя да купи 74% от завода за ремонт на радиолокационна техника в Божурище "Ген. Владимир Заимов", който е част от военните заводи ТЕРЕМ. "Промакс 99" беше класирана на първо място сред подалите обвързващи оферти. Конкуренти бяха "Енергоремонт-МК" - София, и "Електрон прогрес" - София. Осведомени твърдят, че сделката е била за 10-13 млн. евро. Новите собственици са свързани със завода и имат почти същия профил - произвеждат радиолокационни системи, цифровизират и модернизират стари радари.
Компанията ЕАDS, от която са купени радарните системи, е европейска корпорация, образувана от сливането на германската "Даймлер Крайслер Аероспейс", френската "Аероспасиал-Матра" и испанската "Кострусионес Аеронаутикас". Компанията се занимава с разработване и продажба на граждански и военни самолети, както и комуникационни системи, снаряди, космически ракети, сателити и свързаните с тях системи.
Запознати твърдят, че на 16 декември миналата година МО е сключило договор за 94 млн. лв. за закупуване на радиолокационна системата за разпознаване "свой-чужд". На 22 декември пък бил разписан рамков договор за защита и безопасност на КИС(комуникационно-информационната система), който възлиза на над 100 млн. долара. Повечето от парите по тези проекти са дадени от излишъка за миналата година, а останалите ще бъдат осигурени от парите за тази година.
Преди Коледа м.г. е решено да бъдат дадени над 70 млн. лева по изграждането на системата за наблюдение и сигурност в Черно море "Екран". Преди няколко години ръководството на българските ВМС очакваше за доизграждането на тази системата да бъдат отпуснати средства от американската програма за чуждестранно военно финансиране FMF. Системата "Екран" цели да засили контрола на корабоплаването и сигурността в Черно море и неутрализиране на потенциални заплахи.
През следващите месеци се очаква военното министерство да сключи още договори за доставка на различни видове въоръжение и техника, но това най-вероятно ще остане скрито от данъкоплатците.
|
|