:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,849
Активни 567
Страници 13,779
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Високата изборна бариера поощрява фантомните партии

Съпротивата на Георги Първанов бе предизвикана от това, че пропрезидентската формация "Напред" попадаше в кръга на ощетените, казва депутатът от ДСБ Елиана Масева
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Елиана Масева
Елиана Масева е родена на 8 февруари 1954 г. в Благоевград. По професия е юрист. Зам.-председател е на правната комисия в парламента и член на вътрешната. Това е вторият й мандат като народен представител. В 39-то НС беше в ОДС, а сега в ПГ на ДСБ.

----------------



- Г-жо Масева, правилата за изборите, добри или лоши, вече са приети. По какъв начин те ще се отразят върху представянето на обединената десница?

- Законът вече има своя негативен ефект, защото бе променен по време на подготовката за избори, а не в период, който да е достатъчен за осмислянето на новите правила. Това, което най-много ни шокира, е, че всъщност промените в закона са насочени срещу традиционната и автентична десница в България. Така се получава, че управляващите чрез закон, а не с битка за идеи и популярност, елиминират един от състезателите, който е тяхна опозиция. Това досега в исторически план не се е вършило от нито една политическа сила у нас. ДСБ имат обаче куража да признаят, че в коалиция със СДС бариерата от 8% става преодолима.

- От една страна твърдите, че прагът от 8% за коалиции е преодолим за вас, от друга - че се опитват да ви елиминират. Няма ли тук противоречие?

- Не. Това, което се разкрива зад политическата маска, е точно стремежът на БСП и ДПС да елиминира традиционната десница. Предложението за покачване на изборния праг за коалиции бе направено в момент, в който не бяха много ясни перспективите пред Синята коалиция. То беше резерв за това как служебно да бъдат отстранени някои от политическите фигури. Съвсем различен въпрос е дали ние бихме могли да прескочим бариерата, което не зависи от нашите вътрешнопартийни сметки, а от мобилизацията на електората и осмислянето на нашата мисия - да предложим ново, алтернативно управление, да накажем виновниците за провала на европейското членство и тези, които използваха властта за лично облагодетелстване и да извършим реформите във всички ключови области. Всички проценти и правила, създадени със закон, са само рамка, която изразява определена воля, но дали тази рамка ще бъде преодоляна, зависи от усилията на десните политици.

- А какво ще отговорите на твърденията от страна на ДПС и БСП, че с по-високата бариера подпомагат консолидирането на дясното?

- Тъкмо обратното е. С тази бариера се поощрява фрагментацията на политическото пространство. Поощряват се партиите фантоми, които събират хора с различна кауза и диаметрално противоположни идеи, излизат на избори под флага на една или друга партия и така заблуждават избирателя. Много е опасно да се създават такива всеядни партии с едничката цел да се избегне 8%-та бариера. А това да забраняваш на партии, които имат сходни идеи, да се съюзяват е и антиконституционно. Защото българската конституция закрепва правото на личен избор на хората да създават както партии, така и сдружения, с които да манифестират своите идеи.

- Създават ли новите изборни правила предпоставки за злоупотреби и фалшификации?

- Има много пролуки в закона и това да не бъде злоупотребено с тях зависи от добросъвестността на управляващите, които имат значително мнозинство в изборните комисии. Ние се опасяваме, че след като толкова смело подкрепиха недемократични идеи в закона като мажоритарния вот и 8%-та бариера, участието им в комисиите ще бъде със същата цел. Те не приеха нашето изискване в СИК да има толкова членове, колкото и в РИК. В районните комисии бе увеличено представителството, но секционните си останаха в 7-членен състав. Което преведено означава, че опозиционните партии СДС и ДСБ ще имат много малко гласове и то не във всички комисии. Всичко това е предпоставка за нечестни избори. Но по-страшното е, че мнозинството не прие идеи, които щяха да намалят контролирания вот като преброителните центрове например, които щяха да елиминират контрола на местни феодали и купувачи на гласове върху избирателите. Освен това по никакъв начин не се изчисти принципът за уседналост. Друг голям дефект е, че се отмени текста, който предвиждаше участието в ЦИК, РИК и СИК да е пропорционално на участието в парламента.

- Дяволът е в детайлите, та сигурно и в този закон сме изпуснали някой дребен детайл, който може да породи големи злоупотреби?

- Това може да се случи и с подвижните урни - принципно добра идея, но в закона не е разписано какви са процедурите и ограниченията, как се събира вот на хора, които са в невъзможност да отидат до урните. Никъде не е записано, че трябва непременно да има наблюдатели и застъпници, защото това е едно изкушение за управляващите партии, които са свикнали да подменят вота и да събират фантомни гласове. Има доста страхове, че се планира тези избори да са непрозрачни и нечестни.

- Има ли начин да изискате външни наблюдатели или това е невъзможно поради привидно демократичния характер на нашите избори?

- Не е невъзможно, но тези неща трябваше да се решат с консенсус. В нашия проект за изборни промени ние предвиждахме да има наблюдатели.

- Ще реши ли мажоритарният избор на 31 депутати проблемите на изхабената ни политическа система?

- Хората ще останат много разочаровани, защото този мажоритарен вот няма да постигне желания ефект за освежаване на политическата система, за появата на хора с нови идеи, тъй като това ще бъде вот, подкрепян от партиите. Мажоритарен вот в България може да оправдае своето предназначение само с една радикална реформа в народното представителство - двукамарен парламент и мажоритарен избор на половината депутати.

- Какъв ще бъде реалният резултат от този мажоритарен избор?

- Реално ще обслужи сметките на БСП и ДПС. Неслучайно толкова дълго те задържаха изборното законодателство, за да сметнат с молива къде и как да вземат мандати по силата на закона, а не по силата на човешкия избор. Техните сметки са, че могат да вземат повече от половината мажоритарни мандати с политически кандидатури. Това ще са хора, които ще се присъединят и като глас, и като платформа към своите партии-майки. С подобни фалшиви предложения българинът ще се обезсърчи още повече. Това не е в полза на демокрацията.

- Ще сезирате ли Конституционния съд заради неравнопоставеността на мажоритарните депутати?

- Имаме пълна готовност. Въпросът е кога. Защото нашето искане за обявяване на противоконституционност може да доведе до негативни последици не само за нас, а изобщо за политическата система. Възможно е да забави изборите и те да се проведат в края на юли или началото на август. А този риск трябва много внимателно да се обсъди. Преговаряме по този въпрос и с другите опозиционни формации в НС.

- Автентична ли беше съпротивата на президента срещу високата бариера за коалиции?

- Неговата съпротива беше предизвикана най-вече от това, че пропрезидентската партия "Лидер" и коалиция "Напред" попадаха в кръга на ощетените, заедно с нас. Считам, че това беше една политическа маневра в последния момент.

- Доколко реална ви се струва възможността сегашното мнозинство на БСП и ДПС да се възпроизведе и в следващия парламент?

- Има такава възможност, но едва ли ще се състои. Те създадоха възможността само с писаните правила. Считам, че българският народ вече натрупа достатъчно зрялост, за да прецени какво е спечелил и какво е загубил от това управление, както в личен, така и в обществен план. И ще отстрани БСП и ДПС от властта. Идват нови десни формации, задава се една синя коалиция, която набира скорост сред електората, който подкрепи промените в България. Дошло е време за връщане в изходни позиции - решава се дали в България може да има демократични процеси или ще вървим по пътя на олигархичния управленски модел.

- Новите десни формации от типа РЗС не вдъхват особено доверие, а старите не изглеждат в най-добрата си форма. Как ще мобилизирате демократично мислещите да ви отпуснат повторен кредит на доверие?

- Рейтингът на ГЕРБ е доста висок. Расте и рейтингът на коалицията ДСБ-СДС. Това показва едно обществено очакване истинските десни сили, а не фантомните и фалшивите, да се представят заедно на изборите, което ще срещне силната подкрепа на десния избирател. Трябва колкото се може по-скоро да се очертае профила и единството на автентичната десница, за да може тя да получи това ускорение, което се желае от българския избирател, изтощен да очаква възход, просперитет, повишаване на стандарта от европейското членство.

- А не сте ли изтощени и вие от междуособни войни и разочарования след предишното ви участие във властта?

- В никакъв случай не мога да кажа, че сме изтощени. Според мен опитът наистина дава мъдрост. И когато опитът и мъдростта са съветник, това гарантира по-силно и прозрачно управление. Експериментите "грешка-проба" и еуфорията са най-лошият съветник във властта и в правото да избираш. За промените в ключови сектори е необходима експертност и сила на познанието.
10
2934
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
29 Април 2009 07:34
Хайде сега да видим целия отбор на моста! Нехризовци, яхтаджиии, радикални незабравки и обикновени самораслеци - отбор без послания и лице разчитащи единствено на емблемата и кресчендото - "защото сме различни"...
29 Април 2009 10:53
- Ще реши ли мажоритарният избор на 31 депутати проблемите на изхабената ни политическа система?
- Хората ще останат много разочаровани, защото този мажоритарен вот няма да постигне желания ефект за освежаване на политическата система, за появата на хора с нови идеи, тъй като това ще бъде вот, подкрепян от партиите. Мажоритарен вот в България може да оправдае своето предназначение само с една радикална реформа в народното представителство - двукамарен парламент и мажоритарен избор на половината депутати.
Станахме петима - Жоро Дантелата , Драго Политиката , г-жа Масева , Чарли и моя милост . Вече се броим , Господи ...

29 Април 2009 16:15
Все се чудя дали позабравеното зло е по-добро от сегашното
29 Април 2009 16:28
Чуденето е присъщо на хората . От него се излиза , с отчитане на "лошото" натрупване . Редовите апаши при Костов , като отделиш дузина от тях , дето и без него си крачеха с дръвник на шията , мравки ще ти се сторят пред сегашните .

29 Април 2009 16:32
Избори, бариери, партии, фантоми. За какво си чешат езиците некои. Ето, пиндоската кукумявка вече е изкрякала инструкциите:
"В българската политика обаче няма място за партии или групи, които поддържат силно крайни политически позиции и убеждения, ..."
Натиснете тук
Точка.
А некой тука тиа дни ми се пудреше, че Станишев бил премиер на суверенна държава.
29 Април 2009 16:50
Прочетох първите три отговора на госпожата, нататък се отказах. Отговорите й са противоречиви, колкото и да се опитва да разделя този въпрос от другия въпрос. Сигурно, щото както споменава в началото, е шокирана от новия изборен закон. Аз пък съм шокирана от ей това:
"осмислянето на нашата мисия - да предложим ново, алтернативно управление, да накажем виновниците за провала на европейското членство..."
Нещо не ми е ясно - тя представител на коя власт е? Излиза, че ако дойде на власт щяла да наказва. Ай стига бе! Това си е откровен болшевизъм.
29 Април 2009 17:43
Изразът "фантомни партии" отдавна е безсмисленно клише, защото в регистъра на СГС ф.о. има над 300 регистрации, а едни и същи лица участват постоянно в листите на "водещите" партии и коалиции, тоест има нещо като "постоянното присъствие" при многобройните БЗНС-та, абсолютно самолишили се от историческата си идейност.Същото е и със социалдемократи, демократи, да не изпусна и новите "консерватори" на поредното политическо откритие, и прочие "демократи", които да се чуди човек откъде им е хрумнало да се определят като такива.Тук е ключа от бараката скрит, защото е естествен въпросът, какво правят, че да ги държат в регистъра, когато на "неудобни" партии им измислят нагли по същността си причини, за да ги изкарат от участие в избори.Избирателите наистина е крайно време да се замислят в , какво шоу участват.Едни и същи отбори, едни и същи играчи, и ...такива резултатите.Всъщност, коя е другата европейска държава приета за членка на ЕС, която извършва с такова "постоянство" своя преход вече 20 години и тъй като такава няма, отговорите би следвало да са видими, а не да се говори за "фантоми"-просто, защото такива няма!
29 Април 2009 18:19
Др. Маснева не е съвсем в час - високата бариера не стимулира фрагментацията, а обратно, фантомните партийки се обединяват /главно в "Синята коалиция"/, за да се докопат евентуално до парламента.
29 Април 2009 19:51
Инто мили ,
Гласът на ДСБ е важен в хора на политическото ни пеене . Във всяка "партия" на националния ни "акапелен"хор има стълбове , без които "ансамбъла виси" . Тъй като имаш симпатиите ми , директно ще ти кажа : Прилагай политическото си мислене . Тук , толкоз от песа ми , Приятелю , че и му повярвай ...

29 Април 2009 20:14
Високата изборна бариера поощрява фантомните партии

А старателното бягство от пропрционално-мажоритарен вариант,
чрез прикриване за пред слабоумните зад пропорционален + мажоритарен тарикатлък

поощрява не, а гарнтира вечност на 2-3 партии.
Гарантира им коКАалиция.

Спящо несъбуждалият се приспан народ не ще им спретне опозиция.
Преспивателното е коктейл от мръсни тарикатски тарикатлъци -
45 години тренирани - вече 20 години експлоатирани.






Редактирано от - Езоп на 29/4/2009 г/ 20:24:25

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД