:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,958,109
Активни 725
Страници 11,716
За един ден 1,302,066
На светло

Афери отказват Дик Чейни от президентското кресло

Бившата му компания "Халибъртън" отново е на мушка. Този път заради договори за възстановяване на разрушенията от урагана "Катрина".
Един от най-силните претенденти за наследник на Джордж Буш в Белия дом - вицепрезидентът на САЩ Ричард (Дик) Чейни, неочаквано заяви, че се отказва от надпреварата през 2008 г. Наблюдателите обясняват решението му със здравословни проблеми. щ 2 в американската администрация е претърпял четири инфаркта от 1978 г. насам, има имплантиран пейсмейкър и е под непрекъснато лекарско наблюдение.

Според противниците на Чейни обаче причините за решението са различни. Вицепрезидентът, който е един от водещите консерватори в екипа на Джордж Буш, може да се окаже замесен в редица афери. Последната от тях е разкриването на самоличността на агента под прикритие на ЦРУ Валъри Плейм. В понеделник специалният прокурор Патрик Фицжералд



настоя да разпита вицепрезидента



пред разширения съдебен състав, разследващ случая. Досега шестима от сътрудниците на Чейни са дали показания, като между тях е и шефът на администрацията му Луис Либи. Местните медии твърдят, че именно той е разконспирирал пред журналистите агентката Плейм. Целта била да се компрометира съпругът й - дипломатът от кариерата Джоузеф Уилсън, който открито изразяваше несъгласие с политиката на Белия дом към Ирак.

Друга сериозна пречка е отдавна придобилата печална слава фирма "Халибъртън", чийто генерален директор от 1995 до 2001 г. бе Чейни. Периодично името на компанията изпълва челните страници на американската преса. Последният повод бе опустошителният ураган "Катрина", връхлетял щата Луизиана в края на август т. г. и погубил над 1200 души. В Ню Орлиънс и останалите поразени градове вече започна работа по възстановяването на разрушенията. Конгресът одобри помощи от 70,5 млрд. долара за следващите пет години.

Оказа се обаче, че "Халибъртън"



лапнала лъвския пай от договорите



Журналистът от сп. "Бизнес уик" Дийн Фост разкри, че бившата компания на Чейни получила първа договор, без да са спазени изискванията за равен старт на останалите заинтересовани конкуренти от бранша.

Скандалният договор на "Халибъртън" за възстановяването на пораженията не е единствената връзка между Белия дом и базираната в Хюстън групировка. "Бизнес уик" твърди, че Джон Алба - бившият шеф на американската Федерална агенция за извънредни ситуации и близък приятел на Чейни, се преквалифицирал във финансов консултант и лобист. Неговият клиент "Халибъртън" и дъщерната "Сарк груп" сключили договори за над 100 милиона долара веднага, след като Конгресът отпуснал средства за ликвидирането на последиците от "Kaтрина" . Освен това двете компании



придобили и правото на монопол



над възстановителните работи. Това им позволява да диктуват условията си на фирмите от бранша, кандидатстващи с оферти за строителство и ремонти, твърди Дийн Фост.

Схемата, по която действа компанията, вече доказа ефикасността си в Ирак. Под претекст за военна тайна "Халибъртън" получила тихомълком договори, които са много по-големи и включващи много по-широки дейности, отколкото бе обявено публично, а в повечето случаи изобщо не е участвала в търгове. Тези обстоятелства са дали възможност за реализирането на приходи от над 1 милиард долара.

Сега компанията прилага иракския опит на американска земя, въпреки твърденията на говорителката на вицепрезидента Лий Ан Макбрайд, че Белият дом не участва в раздаването на контрактите.



Така семейство щ 2 в САЩ се оказа значително по-богато от президентското.



Според данни на Управлението по правителствена етика към Белия дом държавният глава Джордж Буш и съпругата му Лора притежават имущество и капитали от 8,8 милиона до 21,9 милиона долара.

Чейни и жена му Лин са четирикратно по-богати. Имуществото и авоарите им възлизат на сумата от 19,1 милиона до 86,4 милиона долара. Тези пари в никакъв случай не са спестени от заплатите на вицепрезидента на САЩ. Вероятно поради тази причина Чейни не желае да се включи в президентската надпревара през 2008, още повече че мястото му в "Халибъртън" е гарантирано и той може да се върне там веднага, щом напусне Белия дом.
 
Централата на "Халибъртън" в Хюстън, щата Тексас.
25
1782
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
20 Октомври 2005 23:08
Когато една акула започне да изяжда доста повечко от другите, а те - да гладуват, страстите се разгорещяват и рано или късно хитрецът обръща корем и го разкъсват. Свиреп свят...
21 Октомври 2005 00:35
КОГАТО ПАРИТЕ СА ВСИЧКО- И ДЕМОКРАЦИЯТА , ДОРИ, Е НИЩО!!!/П39/
21 Октомври 2005 01:13
ЦВЕТНИТЕ ПРИНТЕРИ ПО СВЕТА РАБОТЯТ ЗА ЦРУ
В. "Монитор"-21.10.2005
Цветните лазерни принтери по света работят за американските специални служби, като поставят на печатаните документи зашифровани опознавателни кодове, които са известни на американците, съобщи базираната в Сан Франциско правозащитна организация "Електроник фронтиър фаундейшън".
Проследяването на информацията, заложена в принтерите, е част от споразумение между производителите на принтери и властите в САЩ. Официалната цел на споразумението е да бъдат проследявани фалшификаторите на пари.
При отпечатването на всяко копие принтерът слага в документа специален код под формата на микроскопични точки с жълт цвят, подредени по определен ред. Точките могат да бъдат видени само под микроскоп при ултравиолетова светлина. В шифрования код се поставя дата и час на отпечатването, както и серийният номер на принтера.


21 Октомври 2005 01:16
параграфе, стига си пускал "новости" от света на науката и техниката, бе, кафа вече...
Ами това изобщо не е нещо ново, например нямаш право да копираш по закон някои основни документи като сертификата за гражданство...
21 Октомври 2005 02:25
А в България какво ли би отказало Геоги Първанов от президентското кресло?
Ще бъдем довлни да чуем вашето мнение за Българския президент Първанов и предстоящите президенски избори догдина в България и какво мислите за тези избори кой човек би бил най добрия президент за България в тази иконмическа криза в която се намира нашата страна и какви действия на президенската институция биха помгнали на българския народ за да подобри своето иконмическо благосъстояние?
21 Октомври 2005 02:31
KOMBAT#5,
Тази забрана, за която пишеш/на мен НЕ ми е известна?!/ НЯМА нищо общо с материала от в. "Монитор", който съм постнал тук!!! В материала ставадума, че САЩ / а НЕ ООН, например!/ ШПИОНИРАТ ВСИЧКИ цветни принтери ПО СВЕТА !!! НЕ само принтерите в САЩ, а принтерите по ЦЕЛИЯ Свят!!! И НЕ само за копиране на "сертификати за гражданство"!!! НЕ правиш ли разлика?!
21 Октомври 2005 02:35
баси идйота дека си параграфе, ми меверето още като се появиха копи-машините искаше задължителна регистрация.
Да не говорим че и за пишещите машини се искаше.
21 Октомври 2005 02:44
KOMBAT #5,
АМА ти, май, ПРИРАВНЯВАШ демократичното ЦРУ с НЕдемократичното /демек, комунистическото!/ МВР ?!?
Освен това, НЕ е за вярване, че българското МВР е имало и има ДОГОВОРИ с производителите на принтери и събира информация за копираното на принтери по ЦЕЛИЯ Свят?! Ако си прав, значи, че ЦРУ=МВР ?! Или обратно- все тая?!
21 Октомври 2005 02:48
надявам се че не е новост за теб че в областта на международната престъпност има известна дружба между професионалистите...
21 Октомври 2005 04:34
Параграфе, решението е много просто, не си купуваш от тия НЕДЕМОКРАТИЧНИТЕ ШПИОНСКИ ЦРУ принтери, а си земаш китайски, от Илиянци. Само внимаваш да не се окаже че са ни цветни, ни лазерни, а пълно менте
21 Октомври 2005 05:20
Параграфе, то вече не останаха САЩи-ски принтери. Всичко на ПАЗАРА се прОиЗВеЖда от Велик, брацки Китай. Следователно принтерите са НЕ-американски /не-сащистки/. Възможно е ШпИОнИРАнеТО да става от ККП, които по традиция слагат КОД от ЖЪЛТИ ТОЧКИ
21 Октомври 2005 05:42
... и КаФЯвИ запетайки
21 Октомври 2005 05:45
А ти де си, Нелче...
21 Октомври 2005 05:55
Bay Hasan
ами какви са новините от високата порта от Анкара!!!Нема ли да ги коментираш или пак ние Радикална Партия да изкараме кирливите ризи на Турция където рушвета е нещо като закон и корупция цари навсякъде па всички си мълчат за тая работа само ЕС нас Бълграте ни вини че не искаме да се бориме с корупцията!!!Ами във вашата Турция кой политк е в затвора за корупция или вие само хвърляте в затворите само журналистите които изобличават Турската корупция?Нали си Доганов човек и си наясно с тия неща как ще бъде ли Първанов президент отново или врачките друго предричат ако не плати като трябва на Доган?
21 Октомври 2005 06:06
Тоя престпник беше намеквал многократно, че няма да се кандидатира, не виждам никаква изненада. Слабо популярен, с три и нагоре байпаса, с пределно ясни странични занимания, предпочитащ да седи в сянка - просто няма как.
21 Октомври 2005 09:27
Фичка, буфни тука една пледоария в полза на USrael и чейнитата! Кажи колко са общественополезни и човеконеобходими! Викни "Венсеремос!" бе, правозащитнико бледен. Защити ционизма и талмудизма, които управляват в Голямата демокрация! Или пусните булчето да подложи гърбина на ционизма. Направете нещо бе, ще ви махнат от копанята инак!
21 Октомври 2005 09:30
Ето повече за жълтите точки. Натиснете тук "Големата" демокрация шпионира като милицията
21 Октомври 2005 10:44
Ц, шпионира много повече и от ОГПУ, НКВД, МВД и КГБ взети заедно. И убива повече под формата на "остри мероприятия" или "дърти трикс".
21 Октомври 2005 12:54
Новак Новев? Защо в "българския" вестник статиите се пишат от чужденци?!
21 Октомври 2005 13:01
Не аферите, разплитането им.
21 Октомври 2005 14:45
абе за какво му е на сив кардинал да застава под прожекторите? не вярвам чейни някога да е смятал сериозно да се бори за поста - това само щеше да му застраши бизнеса и да му напълни календара с непродуктивни мероприятия. вижте сега как е - каквото и да става халибъртън лапа договор след договор и тлъстее. в това вината за грешните решения и нелепо големите суми, които се плащат, я носи един олигофрен-неудачник, една кукла на конци, която ден след ден руши неуморно престижа и позициите на сащ на световната сцена, за да даде все по-тлъст пай на корпоративните си покровители. it doesn't get any better than that.



Редактирано от - Pavlik Morozov на 21/10/2005 г/ 15:50:59

21 Октомври 2005 15:05
горе гледам станало дума за китайската демокрация и се сещам как наскоро yahoo помогнаха на ком-партията да потегне медийната дисциплна като изпортиха някаква джурналисска. като заиграе парата и идеологията я избутват в ъгъла, да се лигавят там с нея разни гаспаринита, неФеЛи, фичонели, зевзеци, радикали, параграфи и други кофрирани черепи, за които живота е някаква идейна абстракция, а единствените истински неща са пропагандните припеви


Редактирано от - Pavlik Morozov на 21/10/2005 г/ 15:51:25

21 Октомври 2005 16:59
Ако нямате какво да кажете, идете да плещите в някоя кръчма иле се събирате по домашному и по подобие. Надявам се, ум сила имате да се познаете.

"...the US government has succeeded in persuading some color laser printer manufacturers to encode each page with identifying information. That means that without your knowledge or consent, an act you assume is private could become public. A communication tool you're using in everyday life could become a tool for government surveillance. And what's worse, there are no laws to prevent abuse."
Какво още, ако не сте чували за това, Macromedia Flash намери и практикува начин, с който се съхранява трайна информация за сърфиращите - независимо дали си трият курабийките и да ги възстяновява колкото и да ги трият.

Също, и единствено в "страната на свободните", в няколко щата обсъждат законодателство, според което ползването на напечен дувар (firewall) с NAT (Network Address Translation) - което прикрива източника на данни, пращани по интернет - ще е незаконно и посъдно.

Ама и аз какво съм седнал да тормозя малки мозълчета на големия брат.
21 Октомври 2005 18:08
Чейни и Буш действат на левичарчетата като брънзели под опашките на магаретата. Голямо скачане се скача, голямо реване се реве. Левите не могат да им простят че са богати хора и че се държат като богати хора. А не като просяци. Голтаците от левицата се боричкат да управляват за могат да си напълнят гушките. Богати хора, които имат милиони като Чейни и Буш, няма нужда да крадат. Те управяват така както намерят за добре. С класа.
21 Октомври 2005 21:38
Зевзек, ами тъй както ги думаш излиза, че теа тримата (начело с dick)
са бивши левичари-
Ще ми бъде интерсно, скоро, като "слезнат" от властта какво ли още ще излезе за за тези брънзели (вкл и за 11.09), които наистина се "държат като богати", без да са.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД