:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,675
Активни 653
Страници 27,240
За един ден 1,302,066
Проекти

Метрото няма да е панацея срещу задръстванията

Пускат отсечката от "Младост" до стадион "Васил Левски" утре, а до "Люлин" ще се стига бързо през октомври
Последната станция на метрото - 13, на бул. "Андрей Сахаров" и ул. "Йерусалим" в "Младост 1".
200 000 пътника на ден, хиляди спестени часове в задръстванията и по-малко вредни емисии в атмосферата. Такава е равносметката за новите 8 км метро, които София ще прибави към транспортната си схема. Идната седмица с бърза връзка към центъра - до стадион "Васил Левски", ще се сдобие един от най-населените столични райони - "Младост", и кварталите "Мусагеница", "Дървеница", "Изгрев", "Дианабад". Истинският ефект ще се усети през октомври, когато новият участък на метрото ще бъде свързан с вече съществуващата линия от центъра до "Люлин". Така пътуването по едно от най-натоварените направления в София ще бъде сведено до минути.

Въпреки известното забавяне пускането на новите участъци на метрото е голямо събитие за столицата. На фона на рекордно мудното строителство на първата отсечка от "Обеля" до спирка "Сердика" при "Шератон", отнело цели 23 години, изграждането на 8 км за 4 години е добра новина. София не губи време и междувременно започна работа и по втория метродиаметър, който тръгва от пътен възел "Надежда" през Централна гара и НДК до "Лозенец". Ще се превърне ли обаче новият участък от метрото в панацея срещу задръстванията?



6 нови метростанции ще заработят през тази година



На 8 май София ще открие участъка от "Младост 1" до стадион "Васил Левски", който е дълъг 5.7 км и има 5 станции, а през октомври ще бъде пусната връзката през СУ до съществуващата станция при "Шератон" (2.3 км, 1 метростанция). Така ежедневният брой на пътуванията с метрото ще нарасне от 80-90 хил. в момента на 200 хил.

Въпреки този сериозен ръст в пътникопотока и предлагането на добра транспортна алтернатива за хиляди хора, голямо облекчаване на трафика надали ще настъпи, признават експертите. В момента делът на метрото в масовия градски транспорт е около 6%, а с новите участъци ще стигне 15%. Това вероятно ще доведе до отпадане на някои автобусни линии, но проблемите с трафика са комплексни и не може да се разчита само на метрополитена, признават специалистите. От Центъра за градска мобилност вече обявиха, че ще анализират алтернативния градски транспорт в края на годината, когато се види ефектът от пускането на цялото трасе от "Люлин" до "Младост". Междувременно центърът е изготвил маршрут за нова автобусна линия, която да служи като довеждащ транспорт и да свързва останалите райони на "Младост" с последната на този етап метростанция - 13 (в "Младост 1", на кръстовището на бул. "Андрей Сахаров" и ул. "Йерусалим"). Преработват се и част от междуселищните линии, така че да осигуряват връзка със станция 13 в посока центъра.

Една странична придобивка покрай метрото са подземните паркинги, за които се говори от години и разширяването или изграждането на изцяло нови булеварди. Покрай новия участък от "Младост" до центъра например София вече се сдоби с нов булевард - "Пловдивско поле" (връзката между "Младост"1 и "Дървеница"), и 2 подземни паркинга - при стадион "Васил Левски" (300 автомобила) и при "Интерпред". Те са готови като конструкция, но трябва да се довършат архитектурно. "Вероятно общината ще прехвърли това задължение на частници с конкурси за отдаване под наем", обясни шефът на метрополитена Стоян Братоев. Той уточни, че тези съоръжения нямат функцията на буферни паркинги и няма логика да се стопанисват от общината.

Изцяло преработени заради метрото са и подлезите при СУ и ул. "Сан Стефано". По този участък (от станцията на стадион "Васил Левски" до спирката при "Шератон") работи японската фирма "Тайсей Корпорейшън", като компанията изостава сериозно от сроковете по ред причини, включително наличието на археологически находки.

Самата метростанция при СУ е много тежка. Тя осигурява подземна връзка с подлеза при ул. "Сан Стефано", оборудвана е с подвижни ленти за пешеходци. Така станцията ще е достъпна откъм Орлов мост, парка и университета и осигурява много добра комуникация с останалия градски транспорт в района.



Над 500 млн. евро за бъдещите разширения на метрото



По-сериозен ефект върху трафика ще има след приключването на започнатите нови разширения на метрото в края на 2012 г. Тогава делът на метрополитена спрямо останалия градски транспорт ще стигне 35%. Над 500 млн. евро финансов ресурс ще глътнат предвидените за строеж до 2013 г. отсечки. Строителните дейности по 2 трасета вече текат - по втория метродиаметър, който трябва да свърже "Надежда" с Централна гара, НДК и "Лозенец" и паралелното удължаване на линията от "Младост" през "Младост" 3 до "Цариградско шосе".

Строителството на новия диаметър на метрото от "Надежда" до "Лозенец" е първият мащабен проект, финансиран със средства от ОП "Транспорт". За реализирането му бяха отпуснати 185 млн. евро от ЕС, други 89 млн. евро идват от държавата и общината. Този участък е дълъг 6.4 км със 7 метростанции, а строителството му трябва да приключи през 2012 г. По първата метростанция - при V градска болница, вече се работи, строителни дейности текат и в района на "Хемус".

Изграждането на това трасе ще е свързано и със сериозна реорганизация на движението. В центъра трасето минава под бул. "Мария Луиза" и ще се работи подземно, хората няма да усетят това, но изграждането на самите метростанции е свързано с частични ограничения на движението, предупреждава Стоян Братоев (виж карето). Затова вече са въведени промени в маршрутите на редица трамваи.

3 подземни паркинга ще има по линията на метрото от "Надежда" към "Лозенец" - при Централна жп гара (150 места), под пл. "Света Неделя" (670 места) и при "Лозенец". И тук са използвани предимства на терена и дълбокото залагане на метростанциите.

Ключово за развързването на трафика е



удължаването на линията от "Младост 1" до "Цариградско шосе"



За тук вече има осигурени средства - 94 млн. евро от Европейската инвестиционна банка и местно съфинансиране. Участъкът е 2.2 км с 2 метростанции, а крайният срок също е 2012 г. Линията е важна, защото при метростанцията на "Цариградско шосе" - при Експоцентъра, ще бъде изграден голям буферен паркинг от 1500 места за автомобилите, влизащи в София през тази входна артерия. Тук ще е и крайната спирка на много от крайградските автобусни линии, които сега навлизат навътре в града.

При този паркинг за пръв път ще бъде приложен интегриран модел за заплащане на паркирането и самото пътуване. Идеята е хората, които оставят колите си в паркинга, за да ползват метрото, да плащат 3-4 пъти по-малка такса за паркиране, като платежният документ едновременно с това служи и като билет за метрото. Заплащането вероятно ще става с карти, като моделът ще бъде приложен и за останалите буферни паркинги по метродиаметрите, обяснява Стоян Братоев.



В "Младост" метрото ще стигне до Бизнеспарка през 2014-2015 г.



София успя да договори заеми от Европейската инвестиционна банка и за още две разширения - свързването на станцията при пътен възел "Надежда" със съществуващата крайна станция в "Обеля", както и за удължаването на линията в район "Младост".

Първият проект е в по-напреднала фаза и търговете вероятно ще бъдат обявени още тази година. Линията ще обслужва основно "Връбница", "Надежда", "Толстой", "Момкова махала", "Триъгълника", дълга е 4.2 км с 4 метростанции. Тук също са предвидени два буферни паркинга - при метростанция "Бели Дунав" и на кръстовището на бул. "Ломско шосе" и ул. "Бели Дунав", с 600 паркоместа. Очаква се строителството да почне в края на годината и да продължи 3.5 г.

Удължаването на метрото от "Младост 1" до Бизнеспарка е много тежък и скъп проект - 140 млн. евро, защото е свързан с паралелното разширяване на натоварения бул. "Александър Малинов". Той трябва да е с по три платна във всяка посока на движение. Европейската инвестиционна банка е дала принципно съгласие за финансиране, но се очаква то да е факт следващата година.



МЕТРОСТАНЦИИ ПО ТРАСЕТАТА

Линия "Младост" 1 - стадион "Васил Левски" - пусков срок 8 май 2009 г.



Метростанция 13 - кръстовище на бул. "Андрей Сахаров" и ул. "Йерусалим"

Метростанция 12 - при моста "Въртопа"

Метростанция 11 - на кръстовището на "Г.М. Димитров" и "Драган Цанков"

Метростанция 10 - "Интерпред"

Метростанция "Драган Цанков" - на кръстовището на "Драган Цанков" и бул. "Васил Левски"

Метростанция "Климент Охридски" - между СУ и Орлов мост - пусков срок октомври 2009



Линия "Пътен възел "Надежда" - "Централна жп гара" - НДК -" Лозенец"



Началната метростанция - под бул. "Кн. Мария Луиза", в близост до V градска болница

Метростанция "Централна жп гара" - под предгаровия площад, паркинг със 150 места

Метростанция "Лъвов мост" - на Лъвов мост

Метростанция "Пл. Св. Неделя" - 670 места паркинг

Метростанция НДК

Метростанция "Хемус" - при хотел "Хемус"

Метростанция "Лозенец" - при кръстовището на бул. "Черни връх" и "Джеймс Баучер", паркинг с 600 места



Линия "Младост" 1 - "Младост" 4



Метростанция 14 - в района на "Билла" и "Деница"

Метростанция 15 - на кръстовището на "Александър Малинов" и "Самара"

Метростанция 16 - преди Бизнеспарка

Метростанция 17 - до Околовръстното шосе



Линия "Цариградско шосе" - "Дружба" - летището*



Метростанция 19 - "Цариградско шосе", при Експоцентъра

Метростация 20 - на кръстовището с бул. "Цветан Лазаров", ж.к. Дружба

Метростанция 21 - под кръстовището на ул. "Кр. Пастухов" с бул. "Искърско шосе"

Метростанция 22 - източно от основния терминал на летище София

* За този участък предстоят отчуждителни процедури, търси се финансиране, срок след началото на строителните дейности - 3.5 г.
 Метростанция 11 на новия бул. "Пловдивско поле", преди моста "Въртопа". Участъкът от "Младост 1" до центъра се строи от български фирми, а от стадион "Васил Левски" до "Шератон" - от японската "Таисей Корпорейшън".
95
7798
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
95
 Видими 
07 Май 2009 05:39
Яд ме е като гледам как нови квартали като Младост са проектирани с някакви тесни извити "живописни" улички - при това сигурно архитектите им са много горди от глупоста си. Още повече ме е яд като гледам как върху всяка педя земя останала за потенциално разширение на път се дават разрешения за строеж от същите архитекти. Пускат ни оправдания, че колите в София се увеличили мнокократно за 10 години, което е по-малката част от истината. Голямата истина е нехайството, корупцията и простотията в Столична община.
07 Май 2009 08:12
foo
напълно прав си!
Младост напр. е безобразно осакатена с тесни сокаци.
Студентски град - също.
---
Чудя се, дали няма някакъв начин архитектите да бъдат съдени!?!
Напр по чл. 55 от Конституцията:
Гражданите имат право на здравословна и благоприятна околна среда в съответствие с установените стандарти и нормативи. Те са длъжни да опазват околната среда.
07 Май 2009 08:17
Какво се чудите.
Погледнете в центъра на София - зад сградата на профсъюзите. Там цяла улица е лапната за строеж.
07 Май 2009 08:40
Дочакахме метрото.
07 Май 2009 09:17
Яд ме е като гледам как нови квартали като Младост са проектирани с някакви тесни извити "живописни" улички - при това сигурно архитектите им са много горди от глупоста си.

В новите квартали, като "Младост" и "Люлин" по основните артерии беше останало достатъчно място за разширение, но по времето на Софиенски тези места се раздадоха на частни фирми под масата. Вижте какво има около "Александър Малинов", около "Европа", около Драгалевското шосе и много други. Тесните улички в тези квартали не са от значение.
Основното, обаче от което страда София, че повечето кеъстовища са на едно ниво. "Орлов мост", "Сточна гара", бул "България зад НДКА и доста други плачат да бъдат на две нива.
07 Май 2009 09:49
Маркса е прав.Тъпаците не искат да разберат че естакадата е по-евтино и подходящо решение за натоварено кръстовище.Всъщност не, разбират го, но нали ф-ма "Пътна сигнализация" трябва да лапка.Една светофарна уредба с четири тела струваше преди 20 г.около 45000 лв.Сега не знам колко е и кой ги доставя.Освен това нали трябва и поддръжка(лапкане демек).Много важно че една естакада ако и да е по-скъпа, разходите по поддръжка при качествено строителство са минимални, да не говорим за спестени тонове бензин, пари, нерви и време.Ама на кой му пука...
Иначе за метрото ,
а трафик наистина ще има докато разни кифли, шунди и обикновени безделници се возят безцелно по цял ден.
07 Май 2009 09:52
грънци
аз бях 6ти клас когато стана ясно че ще ми бутат част от училоището за да мине това митично метро (32 на възраждане). за колко...почти двайсет години от тогава метрото цифром и словом е стигнало до булбанк което е точно 800 м по нагоре.. има ли смисъл да говорим повече ?
07 Май 2009 10:08
А пък аз помня, когато строеха и направиха Околовръстното - да си убиват скоростта "Запорожците", преди да влязат в София. Още тогава се говореше, че японци са предлагали да се направи пътната система на София (демек метрото - да не се бърка с Метро). Само че не в земята (както сега), а върху естакади (вж. метрото на Берлин). Ама българска инжИнерска мисъл търпи ли чуждо мнение? И сега на какво дередже сме - нито системата система, нито метрото - метро, нито ... нито. За тия близо 50 години транспортната система (барабар със всички други инфраструктурни подобрения) излезе на цена диамантена (като стойност, а не като юбилей )

07 Май 2009 10:13
Задръстванията в градовете на България ще се ликвидират само при едно условие:-право да притежават превозни средства да имат само притежателите на гаражи и гаражни места с нотариални документи, за денуване и нощуванена колите си…А не по платната на улици, тротоари и площади….Тъй, ама не уйдисва на софийската и друга „градска” селяния, дето се изпарява по празниците….
07 Май 2009 10:16

Много "ще, ще, ще, ще" и много малко "направено е" за метрото в София.

07 Май 2009 10:20
Aко ви направят кръстовища на две нива ще ревете за друго - згрозяване на градската среда и т.н.
Требва да се реве...
07 Май 2009 10:23
Линията до Младост 4.
В статията пише нещо странно за метростанции 15 и 16.
15 е на кръстовището на ул.Самара и Ал. Малинов, което е точно преди Бизнеспарка, а за 16 пише, че е преди Бизнеспарка!!! Вроро, не ми стана ясно как в една отсечка от по-малко от километър успяват да набутат 3 метростанции, докато разстоянието между предишните две е около 2 километра - тази при Била и Деница в края на Младост 3 и следващата при ул. Самара, която е накрая на Младост 4, прескачайки по този начин и Младост 3 и Младост 4!!!
07 Май 2009 10:47
Така, както на А.Малинов на 2 км набутаха девет светофара.
С воля, умения и мъжество...
07 Май 2009 10:53
право да притежават превозни средства да имат само притежателите на гаражи и гаражни места с нотариални документи, за денуване и нощуванена колите си

07 Май 2009 10:58
идеята е добра - пред моя блок се задръсти с таралясници. всъщност има много по приосто решение - увеличен данък за колите без гараж. И просто и лесно за изпълнение а и съвсем резонно. Лично и при двата ни апартамента данък сгради и данък смет се плащат и за гаражите - реално съм ощетен срванено с малоумника който си изсипва 20годишната трошка на тротоара.
07 Май 2009 10:58
"Вероятно общината ще прехвърли това задължение на частници с конкурси за отдаване под наем", обясни шефът на метрополитена Стоян Братоев.
От това следва, че собственикът на автомобил за да ползва метрото трябва да плати 18-20 лв. на ден (9 часа паркинг по 2 лв.) или да отиде на работа срещу по-малко от 4 лв. на работа (20 км, отиване и връщане, разход 10 на сто при цена на горивото до 2 лв. на литър). С една дума, метрото не решава проблемът с задръстванията в София.
Идната седмица с бърза връзка към центъра - до стадион "Васил Левски", ще се сдобие един от най-населените столични райони - "Младост", и кварталите "Мусагеница", "Дървеница", "Изгрев", "Дианабад".
"Бързата връзка" пак си остава 40 минути, защото от стадиона до Университета (връзка с друг транспорт) ще се мааха пеш 20 минути. Ако се отчете и възрастта на живущите, времето се увеличава двойно.
Колкото до "новите булеварди", те и сега, без метрото, са задръстени от паркирани автомобили (Сахаров около пазара и Пловдивско поле пред онкологията). Ако още някой мераклия за метрото си остави автомобила до метростанциите 10, 11, 12 или 13, придобивката ще се окаже бреме за живущите в Изгрев, Мусагеница и Младост.
А Хинина да се разбере с др. Братоев като как ще се харчи пътния данък (за тротоари на пешеходците само, може би? ), дето общината го събира, както и данъка-сграда и таксата смет за двата гаража (денуване и нощуване на един автомобил), респективно ДДС, начислявано за парко-услуга, а също и еко-таксата и акциза, начислявани върху стойността на горивото. Просто питане: притежателят на автомобил какво получава срещу всички тези данъци и такси? Едно е сигурно - "социални контакти от втори вид" на софийските кръстовища.
07 Май 2009 11:05
Метрото отначало ще има ефект, но после селяните по комплексите ще видят, че булевардите са малко по-свободи и ще почнат повече да използва колите си. И сегашният транспортен маясъл на скъпата ни столица ще се възбнови.
Градът се управлява от днешния "елит" - хора, които дори не знаят, че нищо не знаят. По света хиляди пъти е пробвано да се реши транспортен проблем чрез метро, магистрали на няколко нива и прочие. Винаги без успех.
Но нашите чугунени чутури ще попилеят десетки милиарди пари, взети предимно от пешеходци, докато накрая открият топлата вода: просто движението на личните коли в града трябва да бъде намалено. Като в Стокхолм, Копенхаген, Лондони т.н.

07 Май 2009 11:15
Не сте прави!
Сабахле Бубо пак даде Интервю по БТВ-иту: - "Ние режем ленти, а други правят "Първа копка" за трети път..."(визирайки АЕЦ-Белене)!
Айде де!
Дет' се казва - на малкото джобче на копчето, не можете му...таковата.
07 Май 2009 11:15
идеята е добра

Не, идеята не е добра, идеята е дебилна. Поразително е с каква лекота българинът одобрява идеи, орязващи собствените му основните права; идеи, които в модерни държави дори е съмнително дали биха хрумнали на някого.
Какво по дяволите значи "право да притежава кола"? А право да притежаваш хладилник, климатик, право да притежаваш тостер? Вие да не живеете в Куба, бе урунгели?
Правото и неприкосновенността на имуществото са основни човешки права във всяка конституция, поне известна на мен. Ако ща, ще си купя 10 коли и ще си ги държа на платен паркинг; ако ги паркирам на забранени места, затова съществуват глоби. Но как, мама му стара, на някого може да хрумне гениалната идея да се отнема правото да притежаваш кола?!?
07 Май 2009 11:20
Dinain, купи си колело!
(тъй де - като холандски министър)

Редактирано от - OLDMAD на 07/5/2009 г/ 11:29:17

07 Май 2009 11:22
***
какво ти е правото да паркираш на тротоара ***?
виждал ли си в лондон как се издават разрешителни за престой в зона 1?
не стига че градът пое над 3 пъти повече хора от колкото може да издържи последните години ама и да продължаваме да го задръстваме.
айде стига моля - какво право да притежаваш кола те гони ? а еко норми ? а организация на движението? а технически контрол ?
средния българин кола няма а има 15 годишна барака - гордост на блока е внесеният за 2000 еур 10 годишен голф 4ка.
айде стига моля - улиците трябва да се изчистят - половината булеварди в софия са задръстени от тъпанари паркирали в крайна дясна лента а там където не могли паркирали се по тротоарите.
Карам кола от 17 годишен, сменил съм 4 различни автомобила за петнайсет години и в момента в софия не карам. на село може си паркираш по поляната никой не те спира но това е *** - няма такова нещо като право да се задръсти с кошници. Като не можеш да си позволиш гараж или допълнителен разход ходиш пеш.
***

Редактирано от - sybil на 07/5/2009 г/ 15:26:26

07 Май 2009 11:27
само като пример - преди десетина дена когато затвориха цнтъра заради псевдо енергиния форум помните ли какво беше движението ?
е какво искаме ? софия с малки улици, коли по тротоарите и минаване на 10 км за час и половина или софия с малко автомобили но нормален и съвременен градски транспорт?
__
И още един пример:
Единият апартамент на наште е на улица Гурко до МВР-то.
Улицата е изчислена така че да се разминават 2 файтона - едно време дядо ми файтона е идвал да го вземе и да го кара към болницата.
Е дядо ми вече го няма. Файтоните също ги няма.
Сградата обаче си е там и улицата е пак толкова широка.
Финално
Не става въпрос за "право да притежаваш" а за право да ползваш и за данъци.
Нямаш ли гараж - 1000 лева годишен данък за правото да си държиш трошката където искаш. Равнопоставеност - гаражът ми е около 12 кв платен по 800 ЕУР и ежегоден данък. разход който вече съм направил. за има няма 11 години се изравнява с този който иска да си държи таралясника на улицата.

Редактирано от - mitkog на 07/5/2009 г/ 11:34:28

07 Май 2009 11:44
Dinain, вярно е, че правото и неприкосновенността на имуществото са основни човешки права във всяка конституция. Затова да заемаш със своя вещ чужда площ, като паркираш, е отявлена кражба.
Купи си гараж, пък тогава можеш да държиш милото си тенеке насред града.
07 Май 2009 11:49
Дали ако направим цяла София пешеходна зона проблема ще се реши ?
Или ще се появят обективни причини ?
07 Май 2009 12:02
Според мен след 1990-та година в София съзнателно се допусна хаос в строителството, за което трябва да "благодарим" на Мафиянски и Стоян Янев и на Янчулев и Стоян Янев, а сега и на Бойко Борисов и на новия главен архитект, както и на всичките депутати след 1989-та, които така и не приеха закон за София. Комплексите - имаше много място, както за разширение на основните булеварди, така и за паркинги. Какво стана - всичко се презастрои, вкл. и непосредствено до централните булеварди, паркингите намаляха, а колите се увеличиха. Сега отиваш накрая на комплекса, там където започва поле някакво и пак няма места за паркиране. В центъра би било по-разбираемо, ама там?! Широкия център - почти същото. Бутат се сгради на по един-два-три етажа и на тяхно място израства някакъв огромно сдание, а колите им отиват на улицата и по тротоарите. Паркинги не се строят, нито подземни, нито надземни, общината тотално абдикира от задълженията си, прехвърляйки паркингите към една получастна фирма и продавайки на мутрите общинските площи, които биха могли да станат паркинги.
Та, кой избра тези кметове на София?
07 Май 2009 12:08
"Проблемът със задръстванията в София не е в хардуера, проблемът е в софтуера!" - лаф на "Една скандинавска комисия".
Няма кажа коя!
Щото и на нея бяха платени "едни пари"...за поредното "Обследване на Въпросата"!
07 Май 2009 12:24
мор и софтуеро и хардуеро мене ако питаш... или с една дума - матряло както се изрази един наш виден ... такова де...
07 Май 2009 12:42
Малко известен факт е, че в сравнение с преди 10 или 20 години София има голямо "движение", но много по-малко ПРИДВИЖВАНЕ.
Влаганите усилия и нерви са много повече, а свършената работа - много по-малко. Как става това? Изършената транспортна работа се измерва като пътнико-километри. Именно тези пътнико-километри намаляха с увеличението на личните коли. По една много простичка причина - булевардите отесняха. Там, където с лекота се разминваха два автобуса с по 40 души, започна да се образува тенкиена тапа с размер 80 x 6, 6 квадратни метра (средната площ на една кола), равна на половин декар!
Е, улиците не са разтегателни. Тези великолепни джипове с площ за 10 души, но в които седи един човек не само че вече имат функията на каравана, но пречат на нормалния транспорт, с който пътуват 60% от столичани.
И за какво пътуват? Не за кеф, а за да свършат някаква работа. Човек вече може да си свърши много по-малко работа в София, отколкото преди 10 години. И причината не е в липсата на пари, а в лоша организация. Защото е достатъчно да намалят личните коли на платното с една трета, и градът ще стане бижу, както когато ни посещава Буш или Саркози.
07 Май 2009 13:15
Бариерки по празниците - и входа - с жителство отпреди 1989 година...
И край на задръстванията. И табелки с пожелания за приятен път към родните места.
Градът може пак да се смъкне под 1 милион а метрото може да се разглоби и продаде на Нигерия. Канавката става за плавателен канал тип "Венеция" през зимата, като ще се посадят патици и други животини за разтушаване на околноживущите и разни туристи.
07 Май 2009 13:17
Автоцензорът е прав, а МиткоГ направо кефи! Застанете до който и да е булевард в София, например на "Гоце Делчев". Какво виждате? По една редичка коли във всяка посока върху платно, широко 5-6 ленти. Другото е заето от тъпанари на "аварийки", от тенекии, дето поне наполовина са оставени върху платното и от артистично зарязани контейнери. Да не говорим, че всеки трактор или говновоз се чувства длъжен да се клати през града именно в часовете пик. Затова: организация, свирепи глоби и прочистване на града от таратайки! ***

Редактирано от - sybil на 07/5/2009 г/ 15:29:07

07 Май 2009 13:33
Иска ти се...
Ама нъц!
БуБо не дава!
07 Май 2009 13:33
Шовинисти...
07 Май 2009 13:41
Колкото и да ми е неприятен Бубойко, важното е че "Реже ленти"!
Вярно, или да?
Ама останалите веднага реват - "Предизборно"!
Добре бе др.Станишефф - ами айде и вие предизборно "Резнете лентата" на "Магистрала Тракия" най-сетне, а?!
Де**а и българщина!


Редактирано от - sybil на 07/5/2009 г/ 15:23:48

07 Май 2009 13:42
Ще останем две-три шепи хора...
07 Май 2009 14:00
Метро в Младост
това деление на столичани и провинция не е нормално през 21 век. "ние-софианци" и "те-селяни" трябва да го преодолеем вече.
Не мога да си представя, че някой жител на Барселона ще комплексира защото не се е родил в Мадрид. Или някой жител на Шанхай ще се чувства кофти, че не е пекинец.
Трябва да се развиват яко поне още няколко големи регионални индустриални и социални центрове (Търново, Пловдив, Варна, Бургас или други по избор), които да са равни на София по възможности за образование и професионално развитие и калабалъка ще намалее.
Като казах Барселона - метрото им е страхотно! Супер функционално и умно направено. Иска ми се някой ден София да развие и организира нещо еквивалентно на Барселонското метро.

Редактирано от - softwind на 07/5/2009 г/ 15:06:29

07 Май 2009 14:11
Ухаа...язе, тате и бате!!!
07 Май 2009 14:18
Мдаааа хабили си провинциалистите интернетя да съпреживяват на терзанията на софиенци...
Като толкова ви пречат колите по тротоарите - пукайте им гумите нощем. И четирите.
07 Май 2009 14:22
Аз изобщо не деля софиянци и провинциали - лошото е че последните се държат провинциално в София. Те са тези, които се делят.
Ало, Докторската градина не е ливада, нищо че има трева! Няма да си паркираш автокаруцата там!
Лошото е, че са навсякъде - и в етажната собственост, и в Общинския съвет. И кметът даже е всъщност един шоп от Банкя. И като типични парвенюта мислят, че автомобилът е условие за цивилизация. А то е точно обратното.
07 Май 2009 14:24
Товарищ,
нещо съвсем започнахте да лишавате форума от авторски постинги на военна тематика. А това е негативна тенденция.
Поздрави на патерици по случай празника на военните.
07 Май 2009 14:25
ee mauser
а не може ли
(снимка: натиснете тук) те така да се подхожда
07 Май 2009 14:30
KaizerSoze
Колите не са нараснали заради притока на население, а заради отменянето на митото върху таралясника - в интерес на автотърговците. Не е нормално една кола да ти струва колкото три месечни дохода. Никъде го няма това, освен може в либерия, дето няма държава.
Затова намаляването на колите не само няма да смали София, а напротив, ще й позволи да продължи да расте с предишните темпове.
Сега градът умира и се разпада на три части - изтночна, централна и западна. Който живее в София-Изток, гледа да си намери работа в София-Изток, инак ще прекарва половин живот в задръствания. Вече няма София, а три Варни. Провинцията победи!
07 Май 2009 14:58
Митко,
Те това е по-хубаво:
Натиснете тук
07 Май 2009 15:05
ъъъ... Натиснете тук те т'ва ша са случи по сички села като изгонят сички селяци от шопландия (демек софиянци от софия )
07 Май 2009 15:05
Много са причините.За хаоса спомага и един нов модел пишкомер.Тате кара голем джип-6000 кубика примерно или камиончЕ (Додж Рам) през уикенда, мама като по-балама кара по-малък, до 2500 сс а кифлата на седемнайсе, нещо кабриолетче да й се скива по добре силикона.На шундата пък е подарена двегодишна алфа, така, да си знае мястото.Отделно на тате у фирмата купуват като бесни нови коли, да не им излезе име на балъци.Той тате пак добре че ходи на работа с колата.Мама обаче на смукциите и ботокса също е с колата.Кифлата изскубва към обед по кафета с кабриото, а шундата милата бръмчи безцелно из трафика и оплаква горчивата си съдба...Та така...
07 Май 2009 15:13
Страшно много се спекулира с това "таралясника". Колата отдавна не е лукс, а ежедневна необходимост - това още от преди 30 години поне. Ако след 1989-та е станала лукс, то аз това не го знам. Второ, колите са според дохода. Не можеш да си купиш нова кола за примерно 50-100 хиляди лева, с заплата от 200-300 лева, купуваш си кола на старо, което не означава таралясник. Така ги наричат дебеловратите собственици на луксозни скъпи джипове, щото им се пречкат да карат с 150-200 км/час из София. Трето, таралясници в София почти не останаха, така че не те са виновни, че няма къде да се паркира, напротив виновни са тези с скъпите джипове, защото отнеха местата за движение и паркиране, като ги застроиха. Четвърто, статията е за метрото.
07 Май 2009 15:29
Силно съм впечатлен от думата "пътникопоток", чак сандвичът ми приседна.
Какъв е женският й род - "пътничкопоток", или "пътникопоточка"? Второто не звучи добре, защото "поток" нема женски род. Има "поточе", но нема "поточка". Но от друга страна, звучи интересно, а думата е съставна и за нея може да има други правила. Правописец, пусни осветление, моля.
07 Май 2009 15:33
Не знам къв й е женския род но с това изобилие на "ч" и "к" буди асоциации в това пролетно време...
07 Май 2009 15:47
XYZ,
Що е то таралясник:
1) по официaлна статистика средната възраст на автопарка в БГ е 14 години и осем месеца
2) в бг нямаме контрол подобен на немския ТУФ
3) масовият случай на "нов внос" са коли на по 200 до 400, 000 км тотално амортизирани, купени от italiq за 500 до 1500 евро, докарани с автовоз за да бъдат продадени за по пет хиляди лева и да си умрат в България.
те това те е "таралясник"
В случаят не говорим за "правото" да имаш кола - а за далеч по просто нещо - че е крайно време да осъзнаем и да приемем че да притежаваш кола значи да имаш и отговорност.
Да всеки според възмопжностите си но на пътя просто не си сам.
В частният случай за София "подръжката" задължително трябва да включва и подсигуряването на паркомясто. Ако не можеш да го направиш - то поне задължението да си плащаш съответния данък/наем на общината за удоволствието (или правото) возилото ти да домува по улиците на града 365 дни годишно.

Редактирано от - mitkog на 07/5/2009 г/ 15:49:19

07 Май 2009 15:51
Ловкия,

Само, каква е тая искриминация ъм ундата?

XYZxyz
"Колата отдавна не е лукс, а ежедневна необходимост - това още от преди 30 години поне".
В САЩ колата е била лукс до 1920-те гг., ежедневна необходимост до 1970-те, а после и по-специално в Ню Йорк - отново лукс. Сега в Манхатан има по-малко коли на глава от населението, отколкото в град София. Ние отиваме там, откъдето патилите се връщат. Просто при повишение на гъстотата на населението терените поскъпват. Затова паркомястото и разширението на платното стават разорително скъпи и няма кой да покрие сметката.

Meto ot Interneto,
пътникопоток е просто научен термин. Квадратен метър също звучи странно, като помислиш - как може дължината да е квардатна? Но го използваме.
07 Май 2009 15:56
Всъщност с кръстовища на две нива (за което ще се харчат немалка част от договорените заеми) и с добра организация на пропускателността чрез система на светофарите (което се въведе току що) нещата ще се облекчат значително.
Плюс метрото!
Така че - ха по-кротко с драматизациите за забрана на коли, за гаражите, за данъци и прочее безумни идейки за различно третиране!!!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД