:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,460
Активни 770
Страници 19,363
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Гугутка - умиращо село в края на пътя

За сгушило се в Източните Родопи селце Европейският съюз и изборите му изглеждат толкова далечни, че все едно са на Марс
Баба Въла: "Много добре си живееме и се спогаждаме".
Баба Въла стъпва внимателно с бастуна по прашния път на село Гугутка. Вече цяла година е минала, откакто отново живее тук, но още изпитва страх да щъка насам-натам, защото местните кучета са с много особен нрав. Хапят, без въобще да му мислят. Преди седмица изневиделица едно забило зъбите си в десния й крак и отворило такава дълбока рана, че човек се смразява още щом я види. Кучетата в Гугутка действително са много злобни, а по външния им вид личи, че са и постоянно гладни. Част от тях дебнат на входа на селото и лаят по всичко, което се опитва да влезе в него. Едно пък се е изхитрило да се крие по храсталаците около кметството и смесения магазин и плаши местните, които от опит са се научили да си носят по коричка хляб в джоба, за да го залъгват. Баба Въла така и не е привикнала още на този мурафет и затова постоянно вкарва в действие бастуна. От това обаче псето само озверява още повече.

Изобщо



кучешкият лай оглася околностите



от ранно утро до здрач и заглушава всички други животински звуци. Може би заради това песни на гугутки в едноименното село не се чуват, нито такива пернати се забелязват да летят. Но пък има два щъркела, които са свили гнездо на най-челния уличен стълб - до някогашната пивница. Сега тя е изоставена, както и голяма част от постройките. Забравено от всички, селото със закачливото име Гугутка живее сякаш в миналото, скрило се там някъде в Източните Родопи, по поречието на Бяла река, на крачка от гръцката граница. В миналото е било общински център, но днес дори градският автобус от Ивайловград го навестява един път в седмицата - в сряда. Българските медии и мобилни мрежи си пробиват път дотук дори още по-трудно. Една част от малцината останали жители все така, като предците си, се мъчат тежко от ранно утро да отглеждат тютюн. Другите преживяват покрай добичетата си - основно крави и кози. Европейският съюз изглежда в Гугутка толкова далечен, сякаш е на Марс. Политици в селото не са стъпвали никога. Или поне местните хора нямат такъв спомен. Далечни са и градските нрави на съвременна България - в Гугутка всички са щастливи и никой от нищо не се оплаква. И макар за пришълеца картината на изоставени домове и обществени сгради да изглежда стряскаща и тъжна, добрият нрав на местните хора бързо заличава всякакви мрачни мисли.

"Едно време тука живеехме само българи. Много народ и много горди хора, защото бяха оцелели в големия ад на 1913 г. Ама всичко се пръсна. Дойдоха турци и помаци. Българите вече сме малцинство. Още малко и хич няма да ни има - като измрем и ние, дето останахме", нарежда баба Въла и започва да смята колко точно българи живеят сега в Гугутка. Успява да преброи до осем. Самата тя преди години също избягала от селото и с децата се преместила в Берковица. Ала починал брат й, който живеел сам в къщата им, та се завърнала да я наглежда и да



доживява дните си със спомените



Като малка си имала приятелка от долната махала, чиято майка все се държала странно за хълбока. Питали я какво й има там, но тя не обичала да говори за това. "Само веднъж приседна до нас, трябва да е било 1942/43 година, вдигна си дрехата и видях, че в хълбока й има дупка - цял юмрук можеше да влезе там. Тогава за първи и последен път ни разказа историята си и какво е преживяла. През 1912 година, то тогава селото се е наричало Арнауткьой, турците надошли за последно тук. Извели на площада всички българи, които не успели да избягат и да се покрият в планината. И нея извели. Пък била много красива тогава, чудно как не са й налетели първо. Наредили ги в редица и почнали да стрелят в тях. Нея куршумите я улучили в хълбока. После един минавал край труповете и ги ритал, за да е сигурен, че са умрели. Забележел ли, че някой мърда, му казвал да стане. Ама който стане, го доубивали. А тя останала да лежи и се направила на умряла, та така единствена се спасила. Как е издържала на тая болка да не се издаде, не я знам. Пък и съм била хлапе, де да ми е било на акъла да я питам това. После турците запалили всички къщи в селото, та оцелелите в единия ад ги чакал друг - останали без покрив. Затова дълги години след това тука имаше негласно решение - който се изселва, не продава къщата си на турци. Но с годините вече никой не остана. Ама пък аз си се разбирам с всички и добре си живееме", вкарва накрая оптимизъм в тъжния си разказ баба Въла.

Къщата й се намира точно срещу кметството. "Ей оная - с олющените стени". Но родния й дом бил на десетина метра встрани. Съборили го, за да направят площад. А насред него се издига паметник, върху който са изписани имената на загиналите в Гугутка през 1913 г. Най-отдолу е името на 11-годишно момиченце.

В наши дни цялото село постепенно също се превръща в паметник. Почти пред всяка втора къща са избуяли треви и тръни, а некролозите на портата са се окъсали от времето - сигурен знак, че стопаните й са починали и тук не живее вече никой. Точно до площада стои изоставено училището на Гугутка "Св. св. Кирил и Методий". В него школници не са стъпвали вече шест години, откакто е закрито. Из някогашните класни стаи все още могат да се намерят



оцелели помагала за спрежение на глагол



или за смятане - захвърлени и занемарени по земята. Леля Станка понякога се отбива да види какво е останало от сградата. Някога тя е преподавала тук. "Тази година на 24 май не можах да ида за празника в училището в Ивайловград, та си влязох в старото школо в Гугутка, ей-така - да си го видя. Много мъчно ми стана като гледам на какво е заприличало". Точно до училището пък е църквата "Св. Йоан Богослов", построена още през 1883 г. В двора й има надгробни камъни без имена, където вероятно са полагани телата на някогашни попове, служили в нея. А подът й представлява инкрустация в тракийски стил. Църквата обаче стои заключена вече 19 години. Оттогава не е виждала свещеник, след като се споминал последният - Тодор Стойчев. Ключовете ги държи леля Мара, която по неволя се е превърнала в клисар. По празници все пак отваря портата, но малцина прекрачват прага й. А и свещи няма - всеки си носи от вкъщи. Когато умре някой, пак леля Мара е тази, която ще не ще, бие камбаната. Заради действащите по онова време османски закони, строителите на храма е трябвало да го вкопаят в земята, за да не се извисява високо и наравно с джамиите. Но в Гугутка и във всички околни села и джамии няма. "Имаше една преди време в едно село наблизо, ама рухна и никой не я ремонтира. Хората вече не се вълнуват от религия", заключава кметът на Гугутка Векирия Емин. В регион, който от години е бастион на ДПС и БСП, Емин е като генерал без армия - единствен кмет от ГЕРБ в цялата община Ивайловград, че и в почти цяла Хасковска област. Сам си е началник, защото други длъжностни лица в кметството му няма. Емин никога не е членувал в ДПС, макар че веднъж вече се е кандидатирал за кмет с подкрепата им. После обаче се разочаровал и взел, че станал член на ГЕРБ. "Не може едни хора да ги взимаш под мишница, а други да ги тъпчеш", е краткото му обяснение защо е прекъснал отношенията си с партията на Доган. Заради разрива през 2003-та загубил изборите. "Бях се кандидатирал като независим, ама нямах нито един мой представител в изборната комисия. БСП и ДПС направиха някаква шашма и загубих с един глас. През 2007-а ГЕРБ вече имаше един член в комисията и спечелих с три гласа. А сега, за новите избори, и председателят е от нас, и един от членовете и няма да им минат вече шашмите", предупреждава Емин. В момента той отговаря както за стопяващото се население на Гугутка, така и за още цели 7 околни села. Във всички тях по официални данни би трябвало да живеят общо 629 души, но реално надали са останали и половината: Бял градец, Казак, Ботурче, Розино, Вис, Ветрушка и населяваното само от един-единствен човек - възрастен овчар, селце Бели дол. Все звучни и весели имена на фона на бавната им и сигурна смърт.
 Кметът Векирия Емин (вляво) е наел само двама души по програмите на Масларова. "Взех ги, защото имат здравословни проблеми и няма как другояче да си изхранват децата", обяснява той.
 Храмът, който за 126 години помни и турско робство, и преврати, и комунизъм, е дочакал времената, когато да стои почти винаги заключен.
 Единственият начин да се стигне до съседното село Ботурче и напълно изоставеното Бели дол е мек път, който става непроходим, когато Бяла река прелее.
33
12579
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
04 Юни 2009 00:54
страшна работа.
Тричката по кви ли села беше маал дренки, саде нови къщя, берекет и предприемчивост беше регистрирал. Като външен наблюдател.
Лошото е, че за тея хора изборите са като на марс, но точно те избират катилите.
04 Юни 2009 03:41
У, Марсианец, не си сам!

04 Юни 2009 07:17
Всеки случай да сА пази...
04 Юни 2009 08:30
хич не им требат политици на тия хора, само да им разбишкат и без това уредения живот..... А иначе "репортажът" е едно клише и нищо повече.Само сменаш имената и , хоп хонорара е готов!!!!
04 Юни 2009 08:40
Гугутка, Кукумявка, Мисирка, Чучулига...пулужението е такова, каквото е, приятели.
Баба ви Въла е в правото си да разправя квито си ще историйки, но...почне ли светот да си ги събува потурите, и тя ще уйдиса на модата.
Верно, не само село Гугутка, ами и пулвин България е пълна със шемети, де кат чуят "турчин" очичките им се пълнят с кръв, но...един е пътят-два пътя няма.
И баба ви Въла си го е казала най-добре:
"Ама пък аз си се разбирам с всички и добре си живееме."
04 Юни 2009 08:45
"храмът на 126 години, който помни и турско робство, и..."

_______________


А американски гаубици имаше ли?
04 Юни 2009 09:23
Дядо ми, лека му пръст, преподаваше в Гугутка няколко години- всеки делничен ден пътуваше с автобус от Ивайловград. После обичайното- деца не останаха и училището затвори. А на колко още места в страната положението е същото....
04 Юни 2009 10:06
Сега, форумци, трябва да се запитаме ЗАЩО в България се множат изоставените и умиращи села... Щото тоя феномен не е естествен като дъжда и слънцето.
04 Юни 2009 10:21
ЗАЩО в България се множат изоставените и умиращи села... Щото тоя феномен не е естествен като дъжда и слънцето.

Защото политическото крило на османските тирористи е винаги във властта и с порядъчна търпеливост ускорява ликвидирането на БГ народа и държавата. За това. Е на българите ще изчезват, непрекъснато ще се заместват с основна маса от османски терористи а такива като Терористан бей ще тръбят непрекъснато, че каквото избили османлиите избили а кой каквото иска да си разправя приказки от хиляда и една нощ. После е ясно пак ще дойдат извършителите на геноцид, ще избият неправоверните и с изумление ще питат ама кой сме убили, да излезе да си каже. И ще се обидени, защото не е демократично да ги обвинявате в геноцид.
04 Юни 2009 10:22
През 1912 година, ..., турците надошли за последно тук. Извели на площада всички българи, които не успели да избягат ... Наредили ги в редица и почнали да стрелят в тях.

И това става преди по-малко от 100 години.
04 Юни 2009 10:43
Верно сеньор Асане , баба Въла хорати " историйки".
Моята баба Пена , родом от Османли (Пеплос) -Дедеагачко, 1913 година я държали османлийте 3 деня на един сипей над Арда до Маджарово докато не изяде баре една баклава.Даже тя ги принудила да й убият едно дете , че да я вразумят да се почерпи...
04 Юни 2009 10:54
***

Редактирано от - sybil на 04/6/2009 г/ 12:43:59

04 Юни 2009 10:55
Малко се развълнувах , та обърках името на селото -Мерхамли е . Османли е името на селото на тъста -околия Хавса.
04 Юни 2009 11:11
Shadowin - ...Дядо ми, лека му пръст, преподаваше в Гугутка няколко години- всеки делничен ден пътуваше с автобус от Ивайловград.
Гледам че вече имам нов брат'чед!
"Вангеловите" помниш ли, a?
С кръчмата...
(чичо Къчо почина, лека му пръст...)
04 Юни 2009 12:07
Моят баща по соц. време след като завършва Учителския институт във Варна, се цанил за даскал в Източните Родопи. Било е на минимална заплата, направо приключение, но партията изисквала всеки да допринесе за ограмотяването на населението и в този по-изостанал район на България.
Аз лично съм обикалял из Родопите, източни и западни, преди, по-време и след възродителния процес, ама такава омраза към неверниците дето ДПС и съмишленици (някои от тях и във този форум) насаждат в главите на простите хорица не е имало никога.
04 Юни 2009 12:29
Елиминирам глупашки поднесения етнополитически драматизъм и ми става мъчно за загиващите български села и техните самотни хора. Дали някой някога ще се замисли за това?
04 Юни 2009 13:34
Boianovaр иди ти да живееш там, ма. Елиминирала не знам си кво, дето не й отървало, пък й било мъчно за умиращите села. Като ти е мъчно, иди да живееш, наместо и ти да ръсиш мъдрости във форума.
04 Юни 2009 13:42
glen,
този район влиза в границите на България след Балканската война, т.е. 1912-та така че в случая гаубици няма.
Клането от 1913, за което споменава баба Въла, си е баш клане, колкото и да не му уйдисва на бая Хасан. Всичко това е подробно документирано и описано с имена на истински хора, а не като вчерашния историчар. Аз самият съм потомък на оцелели от точно тези събития.
Това е положението, както самият бай Хасан казва. И докато такива като него се правят на ударени, Туркия ке види Аврупа през кривой рог.
04 Юни 2009 13:45
таласъма, !
04 Юни 2009 14:06
За годината 13-та и за кланетата спор няма, и няма как да има, тов. Форца. Подразни ме използването ангро на понятието "турско робство" - исторически обективно и незаобиколимо понятие, но едва ли и във времевите представи на г-н Божков...
04 Юни 2009 14:12
Да, а колкото до Туркия vs. Аврупа - и през Кривой рог нема да я видят, докато не се разделят с някои свои вековни заблюди, каквато е тази за "мирното им присъствие" на Балканите, както и за естеството на "хуманитарната помощ" , систематично оказвана на бедните арменци, кюрди и др. малцинства преди, и след разпада на Отоманската империя.
04 Юни 2009 15:36
Ммдаа, когато се споменават исторически факти за мюзевирлъците на турците, даже и Хасан от Аврамови колиби мълчи....
04 Юни 2009 15:39
Сродник съм на последния свещеник Тодор Стойчев в с. Гугутка, Бог да го прости. Поздравявам автора на статията за тъжната но реална картина. Мисля, че църквата е строена през 1828 год., когато със султански указ е било позволено да се строят вкопани църкви из поробената ни родина.
04 Юни 2009 16:54
То е ясно , че от няма като как и Гугутка си отива . Кръвния й десятък , София ще го плаща ...

04 Юни 2009 19:39
Тъжна история. И аз съм потомка на тракийски бежанци. Така че, бай Хасане, замълчи. И мойта прабаба и баба, бежанците, и майка ми, се разбират с комшиите си турци, ама хайде да не изкривяваме историята. Ние, потомците, помним.
04 Юни 2009 19:59
този щъкаш по страниците на газетата тип е болен от простотия човек, ако форумците не са го разбрали досега, зле за тях, даже не се усеща как се е изсрал и тук
04 Юни 2009 20:37
Не бех чувал за това село. За други места - да , но не и за това. Браво на автора и редакцията.
Но некои се си тепат маането за туркие като най-добър съсед на БГ след Освобождението.
В две неща съм сигурен:
(1) Наследниците на избитите и изселените никога нема да получат компенсация. Туркие нема да спази договора.
(2) Лично на мен не ми дреме дали и кога туркие ше го земат у ЕС, или нема да го земат. Но ако некога го земат, БГ нема работа там.
04 Юни 2009 21:30
Някой от подсмъчащите тука може ли да ни обясни по какви причини турци и помаци се заселват в Гугутка и успяват да завъртят бизнес и да просъществуват, а българите не успяват, намаляват и скимтят политиците да ги реанимират.
04 Юни 2009 21:48
по какви причини турци и помаци се заселват в Гугутка и успяват да завъртят бизнес и да просъществуват, а българите не успяват, намаляват и скимтят политиците да ги реанимират.
Световната конспирация, сионските мъдреци?

_______________________
Блогът на Манрико
04 Юни 2009 22:07
Зузя, ти ако се заселиш у Гугутка, къв бизнес ше въртиш? Не мое да е лютеница, шото там сигорно не я тачат. Освен трътка, друго немаш.
Аре, за Маринчо мое се предположи, че ше му напрай уебсайт на ходжата
04 Юни 2009 22:29
Казват , че белите държави си поддържат поселението , където и то да бива . А ние , в руски модел си пишем географията и това е видно . Като тъй , кучето ми няма да джафне от изненада , че сме се омешали с китайци в някой от "сибирските" ни райони ...

05 Юни 2009 14:07
Бил съм ученик 4 години в Гугутка - 1961 - 1965 г. - беше едно чудно село в ония години , и се разбирахме много добре всички в у-ще .. без разлика на вероизповедание ..
06 Юни 2009 14:28
Първите 10 години след комунизма селото имаше друг вид и много хора живееха там... както и в околните села... младото население имаше работа, както и поминък. В последствие затвориха ТКЗС-то и голяма част от ! българското общество! мигрира... Към тази година в селото няма живеещи турци ( най- много 2 семейства, но не се сещам кое е второто ) , но пък съотношенитето помаци българи е 90:10... за съжаление геноцида не е срещу турци и цигани, а срещу нас българите... Време е да си ходят !
За тези години преход, България не успя да ги приобщи към населението, а и те не пожелаха, щом не искат да се махат...
Много позволихме, не съм расист, но щом искаш да живееш в чуждата държава, ще се съобразяваш със законите й, ще изпълняваш задълженията си като гражданин и въпреки това пак ще си чужд !!! Хора, позволихме да ни оправляват турци, в политиката навлезнаха тия гадове, стига толкова...
Беше ми попаднал един клип в интернет, кадето турци се гаврят с български гроб, кадето турци пребиват и тормозят студенти и ги наричат "геури" , не може така, ВРЕМЕ Е ДА СИ ХОДЯТ !!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД