:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,725
Активни 797
Страници 19,628
За един ден 1,302,066
Трикове

Как лекарите "избират" правилното хапче

Неетичните практики на фармацевтичните компании са забранени, но никой не следи особено за това, а и фирмите са много изобретателни
снимка: Архив "Сега"
Най-често обект на маркетинговите стратегии на компаниите са личните лекари, тъй като основно те изписват лекарствата, поети от здравната каса.
Всеки подозира лекарите в неформални отношения с фармацевтичния бизнес, а пациентите масово нямат доверие с лекарствата, защото смятат, че са част от търговски заговор. Незабравима е и репликата на бившия вече директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Емил Христов по повод приемането на новия закон за лекарствата: "Някои легендарни неща от близкото минало, като пътуване на 200-300 души със самолет до Будапеща, разхождане по Дунав за 7 дни, за да разберем колко ни е хубав лекарственият продукт, вече ще бъдат дефинитивно забранени. Организирането на посещения на хижи, вили, хотели и паланки с тържествени плюскания, наречени коктейл, също вече ще подлежат на контрол".

Законът е в сила от 2 години, но полулегалните и неетични практики още са си факт. Как обаче дадена фирма успява да убеди даден лекар да изписва точно нейното лекарство? Екскурзиите и парите на ръка са малка част от търговията, която тече извън полезрението на пациента. Има си и по-префинени начини.



На атака от фирмите най-често са подложени джипитата.



От бранша твърдят, че всички фирми, които работят със здравната каса опитват да менажират прескрипцията, т.е. да подкупват лекарите.

Единият начин да бъде накаран даден лекар да предпочете определено лекарство минава през т.нар. неинтервенционални клинични проучвания на медикаменти, плащани от здравната каса. Това са напълно легални проучвания на вече пуснати и разрешени за продажба лекарства и целта им е да се събират допълнителни данни за продукта - странични ефекти, допълнителни терапевтични възможности и т.н.

За проучването на лекарите се раздават карти за данните на пациентите - имена, кръвно налягане, пулс и т.н. и как те се повлияват от конкретното лекарство. Раздават им се и безплатни мостри от проучваното лекарство, те подаряват един-два пъти на пациента препарата, след което той вече е "закачен" за него и медикът започва да го изписва от списъка с безплатни и частично поети от здравната каса медикаменти. А фирмата печели, тъй като нейният медикамент се изписва все повече и повече.

Ползата на лекарите е, че срещу брой отчетени карти на пациенти, те получават бонуси и облаги, равняващи се обикновено на 10% от стойността на продукта. Ето един от вариантите за "разплащане". Компания опитва да пробие с нов и скъп препарат за хипертония. Той е в списъка на НЗОК, но не се предписва масово. На над 1000 лични лекари са раздадени карти, в които се попълват данни за пациента. Срещу отчетени нови пациенти лекарите получават бонуси по програма за ваучери за работници през фирма, която работи по закона за безопасни условия на труд. Според закона работодателите трябва да осигуряват ваучери за здравословна храна на работниците си и има фирми, от които те се купуват, те са посредници между работодателя и магазина. Конкретната фирма има различни програми - не само за хранене, но и за бяла и черна техника, за екскурзии, за купуване на самолетни билети. От нея фармацевтичната компания купува ваучери и ги предоставя на лекарите. Джипитата, които съберат от 50 до 100 карти, т.е. зарибят толкова пациенти с лекарството, получават ваучери за 500 лв. За от 100 до 500 карти се полагат ваучери за 1000 лв. и т.н. Освен това се разиграва томбола между лекарите участници и първите 20 получават екскурзия до Египет. Да, така медиците не получават пари кеш, но им се покриват известни разходи - за техника, за храна, за пътувания.

Има и друг вариант, извън неконвенционалните проучвания - с готови, напечатани рецепти. Фирмата раздава талони, на които е кратката характеристика на продукта и се води информация за лекаря. На талона обаче има и отрязък, разделен на две. Отгоре се слага печатът на лекаря, а отдолу - на фармацевта, отпуснал препарата. Лекарят дава на пациента официалната рецепта за касата заедно с подпечатания талон от фирмата и го праща в определена аптека. Там фармацевтът бие своя печат и събира талоните. Веднъж месечно представителят на фирмата отива в аптеката и събира талоните.



Възнаграждението за фармацевта е следната -



когато купува на лекарства от тази фирма, тя му дава малко повече от платеното количество. Лекарят си получава парите кеш или през програма за ваучери.

Тези практики, естествено, са неетични, защото пациентът не е информиран и му се събират лични данни, които отиват във фирмите. Освен това така не се плащат данъци - ваучерите за лекарите се отчитат като разходи за персонала на фармацевтичната фирма и не се облагат с данъци. Лекарят също получава необлагаеми доходи.

Най-често подобни "програми" се организират за хипертония и диабет, защото са най-масовите болести. Те се правят основно за генерични препарати, т.е. лекарства с едно и също активно вещество, но от различни търговски марки. Те би трябвало да имат еднакви терапевтични възможности, а щом са регистрирани у нас би трябвало да са безопасни и качествени. Когато решава коя марка да изпише, в идеалния случай лекарят се осланя на собствения си клиничен опит. Лекарствата са еднакви, но различните хора реагират различно, освен това при различните лекарства са различни помощните вещества, които могат да влияят по отношение на нежеланите ефекти.

Манипулирането на избора на лекаря е в противоречие и с етичния кодекс, който са приели научноизследователските фармацевтични производители у нас. "Да не осъществяват или поощряват дейности, насочени към стимулиране на медицинските специалисти към предписване на определени лекарствени продукти срещу предоставянето на материални придобивки (предмети,парични суми и услуги). Неинтервенционални проучвания не трябва да бъдат прикрита промоция и реклама", пише в него. От тяхната асоциация твърдят, че спазват стриктно кодекса си и не правят неинтервенционални проучвания с подобни маркетингови цели. Етичната комисия към асоциацията пък не е била сезирана за подобни практики. Останалите компании у нас пък дори нямат етичен кодекс.

За контрола в тази сфера по закон отговаря агенцията по лекарствата. "ИАЛ не е осъществявала проверки, касаещи маркетинг кампании на фармацевтичните компании сред личните лекари. Макар че това е основно проблем на Етичния кодекс на фармацевтичните компании, контролиран от техните асоциации, ИАЛ е готова да реагира на всеки сигнал за опити за неправомерни действия от страна на компаниите", прехвърлиха пък топката от агенцията по лекарствата.

В болничната помощ е малко по-различно. Като цяло технологията е същата, но от "програмите" се възползват направо



директорите и шефовете на отделения,



защото те организират конкурсите за доставки на медикаменти или решават какво да се предписва. И понеже оборотите са по-големи, бонусите също са по-интересни. Говори се, че шефове на отделения и директори получават лека кола при постигане на определен обем предписани антибиотици или онкологични препарати. Друг вариант е да им се дават за ползване оборотни коли на фирмите. Тази таргет група ходи и по конгреси в чужбина на разноски на фирмите.

Това важи и за чиновници в министерството на здравеопазването, дори министри и зам.-министри, където, естествено, отплатата е по-голяма и няма нищо общо с ваучери и екскурзии. Практикува се и при национални консултанти или светила в определена специалност, членове на комисията, която прави позитивния списък, който определя какво и на каква цена да плащат държавата и здравната каса. Например срещу 10 000 лв. светилото гласува против в списъка да влезе генеричен препарат, който би свалил цената и на вече присъстващия оригинал. Компаниите, естествено, отричат да има подобни практики.

Обикновено и тук рушветът зависи от очаквания финансов резултат на лекарството. Ако става дума за влизане или недопускане в позитивния списък, цената е висока. Ако просто трябва да се прави реклама на даден препарат, светилото отива на конгрес в чужбина на разноските на производителя. След това обявява, че препаратът е най-добрият.

Доста неприятна страна на този тип маркетинг е финансирането на пациентски организации чрез дарения. Които пък често имат навик да обявяват, че държавата ги лишава от едно или друго модерно и ефикасно лекарство. Особеността е, че по този начин работят основно компании, които произвеждат оригинални препарати - новосъздадени лекарства без аналог, които имат нужда от лоби, за да започне държавата да ги плаща. Това не значи, че лекарството не е добро, просто практиката е неетична. От компаниите отвръщат, че спазват етичното си правило фармацевтична компания да не бъде единствен спонсор на пациентска организация, за да се гарантира независимостта й и припомнят, че държавата също финансира пациентски структури.

Най-апетитните в това отношение специалности са онкология, ендокринология, психиатрия, невроголия, кардиология и хепатология, защото там са най-скъпите лекарства.



Решението



Пациентът почти няма как да се предпази от тези практики. Реално той и не страда особено, защото си получава лекарствата. На данъкоплатците обаче биха се спестили доста пари, ако този маркетинг секне, тъй като всеки рушвет се слага в цената на препарата.

Държавата може да направи няколко неща. Да създаде национална информационна система, с която да се следи доколко лекарствата се изписват рационално - например да не се дават за щяло и нещяло антибиотици от четвърто поколение. Другият вариант беше предложен от генеричните производители - лекарите да бъдат стимулирани да изписват по-евтините лекарства от една и съща терапевтична група. Например на медика да се дава финансов лимит за предписани препарати и при спазването му той да получава бонуси или обратното - санкция при надвишаване.

Трети вариант е лекарите да нямат право да изписват търговски марки, а само генеричното, непатентно име на лекарството, както е например в Дания. Така пациентът сам ще избира в аптеката дали иска най-скъпото, или най-евтиното.

За да стане поне едно от тези неща, е нужна реална държавна лекарствена политика. От която обаче никой освен обикновения пациент няма интерес.
Снимка: БГНЕС
Изборът на лекаря, какво да предпише, би трябвало се базира на собствения му клиничен опит. Изборът обаче се манипулира много лесно.
49
6300
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
04 Юни 2009 00:04
Добро утро минке как спа.

Знае се и коя компания колко плаща как се замерва през аптеките кой кого праща по конгреси защо и так дале. Дистрибуторски интереи и техники секакви
04 Юни 2009 00:24
Само да отбележа, че средната заплата на млад лекар в БГ е под 600 лв. Как искате тези лекари да се квалифицират при условие, че едвам им стигат за храна? И от къде очаквате да дойдат парите за обучение?

04 Юни 2009 00:33
фъргат боб
04 Юни 2009 00:36
KZB

Това е просто невярно или поне не включва пътеките. жена ми е мед сестра - финално фиша и е на нетна сума 460 и не е от най високо платените. докотор със специялност пътеки и прочие опреедлено печели повече и това е без да се смята фонда ББН (това е по думите на дядо ми лека му пръст - Благодарен Български Народ)
PS За да не бъда разбран погрешно - определено заплатите на медицинските работници са прекомерно ниски и 600 800 или дори 1000 лева са недостатъчна компенсация за човек минал през 6 години и кусур в медицинския (жената освен че е мед сестра е и 4та година студент и в момента точно избира специалност )

Редактирано от - mitkog на 04/6/2009 г/ 00:48:42

04 Юни 2009 01:20
Като бивш практикуващ лекар, а сега имащ отношение към фармацевтичния бизнес, мога да кажа, че статията е добро попадение. Описаните обаче "практики за стимулиране на продажбите" обаче са само част от арсенала, който се използува (само да не ме разпознае сегашния ми работодател) от нас. Ама и колко алчини в исканията си колеги има! Факир съм станал, за да удовлетворя желанията на някои от тях. Но иначе няма продажби и веднага ти казват сбогом.
04 Юни 2009 01:48
mitkog, докато женати почне да взима клинични пътеки и рушвети от пациентите ще минат поне още 15 - 20 години. До тогава или ще я храниш ти или ще умре от глад. Не знам в коя болница щатът е повече от 600 - 700 лв. И да има такава, тя е изключение. Всички останали бонуси ти носят не повече от 200 - 250 лв. (Само за пример ще отбележа, че 1 час нощен труд в интензивно отделение се плаща по 14 ст. допълнително). Като приспаднеш данъците накрая чисто парите ти стават 600 - 650 лв. А ходи се обучавай после и поддържай стандарт на работа без помощ от фармацевтични фирми.
04 Юни 2009 01:59
Държавата може да направи няколко неща.
Най-простото - пациентска карта (може да важи за цялото семейство), в която се вписват направените здравноосигурителни вноски и разходите за лекарства и лечение. Когато за годината разходите надхвърлят вноските, на следващата година вноските се удвояват ...докато не се постигне равновесие. И за лекаря ще е ясно - ако не може да си излекува пациента, губи го от листата си, вместо да го убеждава все повече пари да харчи. Като говорим за пазар, в крайна сметка купувачът е пациентът, поради което на него се пада правото и ... отговорността да решава. Когато някой друг решава вместо него ще има ... "брокерски" комисионни.
04 Юни 2009 02:08
Обикновен Капитализъм!!!
04 Юни 2009 02:16
Може и ОБИКНОВЕН СОЦИАЛИЗЪМ - еднакви по размер здравни осигуровки, щатни еднакви заплати за лекарите, еднакви цени на лекарствата при еднаква активна съставка(на практика само едно - най-евтиното) и ... ББН.
04 Юни 2009 02:27
Гоце си купи два самолета за 90 млн. долара
Президент и премиер се уредиха с луксозни машини по време на криза- Натиснете тук
04 Юни 2009 02:36
APOLITICHEN,
При СоциализЪма НЯМАШЕ "Здравни осигуровки", защото Здравеопазването тогава беше БЕЗПЛАТНО за българските Граждани и разходите за Здравеопазването се покриваха ИЗЦЯЛО от Държавата-Работодател/от Бюджета/! Сега, при КапитализЪма, вече и наемният работник, освен Работодателят-капиталист, плаща здравни осигуровки! Противоконституционно, при това!
Еднакви по размер здравни осигуровки НЕ е еднакви по % здравни осигуровки!
За равен труд- равни заплати! За повече Труд- по-голяма Заплата! За по-малко Труд- по-малкта заплата/ или, дори, къш!/! "Формулата" на СоциализЪма беше/ и е/:" От всекиго според възможностите му! На всекиго според Труда му!"
04 Юни 2009 02:50
При военните, съдиите и чиновниците, и тогава, и сега здравните осигуровки са за сметка на бюджета. Тия дето сме работили по заводите, знаем, че фонд работна заплата съставляваше два пъти повече от сумата на изплатените заплати - 42% социално осигураване, а върху заплата се наисляваше ДОД и ергенски данък.
А формулата беше: "От всекиго каквото е възможно, на всекиго според заслугите ... към Пратията", разбира се.
"Еднаквите по размер здравни осигуровки" е солидарния принцип, а не %-та. Най-малкото ще възникне въпроса върху какво - наема от недвижимо имущество, рентата от земеделска земя, авторските възнаграждения, командировъчните на "дипломатите", "представителните разходи" и "социалните разходи"-ваучери за храна, гориво, техника, екскурзии и т.н.
04 Юни 2009 03:26
Всеки месец ходя на лекар та дори и да не съм болен защото лекара тряба да живее.Той изписва най скъпите лекарства защото и аптекара трябва да живее.След като купа лекарствата ги хвърлям в боклука защото и аз трябва да живея......
04 Юни 2009 08:18
Добра статия, добро попадение!
Пръкнали са се едни представители на фармацефтични компании- свят да ти се завие - и куцо и сакато- фармацефтичен представител.
Винаги съм си мислил, че един доктор ако е добър- никога няма да стане разносвач на лекарства. Това е. А на всичкото отгоре да ходи и да зарибява бившите си колеги и да им дава рушвети. Това меко казано е безочие.
04 Юни 2009 08:21
Журналистиката не била на изчезване.
04 Юни 2009 08:31
Статията е доста точна. Единствената ми забележка е че в доболничната помощ основната атака никога те е била основно към семейните лекари, а към специалистите - кардиолози, ендокринолози и невролози и то точно в този ред. Просто според доскоро действалият списък на реимбурсираните от НЗОК лекарства изписването на този или онзи медикамент зависеше само от тях. Някои по-смели ОПЛ (като мен) си позволяваха да правят т.нар. генерично заместване, с което докарвах до бяс местният кардиолог, но така или иначе специалистите бяха основният таргет на реп-овете, както наричаме помежду си представителите. Само някои (от по-прозорливите) компании отделяха време да се занимават с нас. Сега, с новият позитивен лекарствен списък нещата се обърнаха на 180гр. Задължителните консултации за изписването на лекарства за най-масовите диагнози отпаднаха и непрозорливите фирми изведнъж вдянаха колко непрозорливи са били. Онзи ден при мен цъфна представител на една голяма фирма, която никога не е работила със семейните лекари, но за сметка на това здраво инвестираше при кардиолозите. Седнал, нахалникът му с нахалник, и ме убеждава колко им били качествени илачите (щото пък аз не знам). Директно му показах вратата и го препратих при кардиолога. Та така! Иначе кой знае какви други забележки нямам!
04 Юни 2009 08:31
Най-големият проблем на фармацевтичните компании, е да измислят нови имена на старите лекарства.
Също така трябва да изнамират екзотични растения, от които да извличат чудодеен екстракт.
04 Юни 2009 08:34
Янина бръмчи близо до истините , има желание да разкаже за динамичния ни бизнес... Разбира се , клечейки пред касапницата , Шаро знае много неща за мръвките - но не е касапин... Има няколко съществени празноти в изложението. Първо - Янина търси проблеми , но не казва - как те са решени в Белия свят. А там нещата стоят по абсолютно същия начин , само методиките са още по-деликатни и фини. Втора неточност - Етичен кодекс съществува и сега. Смея да твърдя , че компаниите , особено оригиналите , се придържат доста стриктно към него. И причината за това изобщо не е в някакъв контрол на държавни органи и структури /ИАЛ , ЗК или др./ а в строгия контрол върху служителите от самите офиси на компаниите в България и в чужбина , т.е. - от босовете на компаниите. Повярвайте - такъв контрол се спазва стриктно Янина е преувеличила ролята на ОПЛ в бизнеса. Вярно е , че с промените от тази година нарасна кръга от медикаменти по ЗК , които джипито може да изпише без консултация със специалист , и доста компании засилиха таргетирането на семейните лекари. Но все още голямата част от по-"софистикейтед" фармацията е с право на назначаване само от специалисти Съответно бенефитите са насочени натам. Става въпрос за медикаменти с цени надхвърлящи десетки и стотици пъти цените на ежедневната медикация , с която се занимават ОПЛ. Постмаркетинговите проучвания , които Янина е описала за някои лекарства , не са типични като практика при ОПЛ. По-скоро са за специалистите , но все пак зависи за кави фармацевтични групи говорим... Значи - предлежението на авторката ,"този маркетинг да секне" е наивно и безсмислено. ТОЗИ МАРКЕТИНГ НЕ МОЖЕ ДА СЕКНЕ , защото просто е част от ТАЗИ СИСТЕМА. Сменете системата. Върнете нещата с 30 години назад , и тогава този маркетинг няма да съществува. /Не казвам личното си мнение като лекар дали този маркетинг е добър или лош , морален или не , етичен или неетичен... / Система , която да следи "дали лекарства се изписват рационално" също ми звучи малко наивистично. Какво значи "рационално изписване" Лекарят изписва това , което знанията и опита му диктуват за правилно. Ако от молекулата има избор на различни търговски препарати /темата на статията/ в сила влизат и предпочитанията му към една или друга компания. Но дали ще лекува с цефалоспорин 4-то поколение , хинолон или макролид... - никоя наредба не може да реши. Това решават правилата на изкуството и законите на медицината Предложението - лекарите да изписват само молекули , а пациента сам да избира търговската марка е много слаба идея. Специално за България. Българският пациент е невеж , самонадеян , недесциплиниран и презира всяко чуждо ноу-хау освен своето собствено. Да се даде право да се избира генерика по молекула , значи целият бизнес да се прехвърли в аптеките. Т.е. изборът на това , дали пациентът ще пие еналаприл или ренаприл ще го решава не лекаря , а аптекаря. Много по-лош вариант , повярвайте ми. Ако лекарят ВСЕ ПАК изхожда от някакви медицински индикации при избора на медикамент , аптекаря /нарочно не казвам магистър фармацевта , защото на щанда на оборотните аптеки най-често не стоят магистър-фармацевти, а помощници / ще изхожда само от бакалски индикации - кое е по скъпо и кое му е "срочно" ... Това и ще се даде на пациента. Така че това предложение Янина може да го остави... Иначе статията заслужава добра дума за опита да се надникне в тази сфера.
04 Юни 2009 08:52
Авторката е смела жена. Подобни неща във високотиражен вестник не е прието да се пишат.
При нас (във ветеринарната медицина) господството на фармацевтичната мафия е придобило още по-грозни форми. Съвсем нормална и стабилна практика е, например, производители и вносители на ветеринарно-медицински продукти да финансират екскурзии на заемащи "възлови" постове колеги до завода-майка, да финансират щедро научни изследвания, чиято цел е да се докаже колко високоефективни и безвредни са съответните ВМП (имах си хас резултатът от изследването да е друг!), да спонсорират учебни помагала, на практика рекламиращи техните продукти, и др.под. Обществена тайна е, също, че у нас се провеждат нелегални ваксинации, в разрез със ЗВМД и дори - с ваксини, изрично забранени на територията на ЕС. Но за това не е прието да се говори, понеже прикриването на тези действия е от полза за всички звена от веригата. Освен за последното, разбира се - за консуматора. Но на кой му пука за него!? Да не говорим, че в дългосрочен аспект, последиците за антропогенните екосистеми от безобразията на ветеринарната мафия, ще са по-сериозни дори от тези на медицинската. Но на такива теми не е прието за се говори, а когато някой заговори - обявяват го за фен на разни конспиративни теории, осмиват го, изолират го. Ето защо - още веднъж поздравления за авторката и за редакцията.
04 Юни 2009 08:56
Apolitichen, може и да си прав за процентите данъци едно време, но тогава аз редовно си ходех на стоматолог...за разлика от сега!
Сега като си получа заплатата, която е точно толкова колкото е във фиша, дарявам 20% на държавата, плащам данъци, ток, вода и др. благинки и за мед. обслужване не остава...защото трябва и нещо да се яде...
Та е*ах ти и новите порядки! Не случайно такива като теб чакате да измрем поколението, което помни какво е било! И доста успешно се справяте със задачата си!!!
04 Юни 2009 08:58
Добрутро! Защо очаквате, че лекарите като ЕТ или работещи в търговски дружества, каквито са вече лечебните заведения, ще постъпват различно от останалите. Целта е максимална печалба, келепир - както искате го наречете. В кой бизнес няма печалба и комисионни? Защо искате лекарите, поставени в пазарни условия да постъпват различно?
04 Юни 2009 09:25
Хипократе , приятелю , като специалист съм бил доста години и от двете страни на "сделката". Психологията на посещавания лекар и на РЕП-а са ми перфектно познати , щото съм ги играл и двете роли. Повярвай ми , никой колега не е натрупал авторитет , не е направил капитал и име , "посочвайки вратата" на фармацевтичен представител. Особено пък , ако представителят е колега. Не законите на бизнеса , а колегиалната етика изисква да си прекъснеш за няколко минути работата /тя не е вълк и в гората няма да избяга / и да чуеш за какво е дошъл. Фирмите имат строг разчет на времето за визити на реп-овете , и обикновено то се съблюдава. Особено при ОПЛ , където е конвейр , никой няма да седне половин час да ти говори за предимствата на някой медикамент. Добрите реп-ове казват на ОПЛ "есенцият" за 4-7 минути - цел на посещението , характеристика и предимства на продукта , бизнес ... довиждане. Предполагам , че ако си с много голяма практика , на ден ти влизат между 4-5 до 8-9 представителя , не повече. Това да ти отнеме максимум 40-50 минути от работния ден. За организираните семейни лекари не е никакъв проблем. Тези които разводняват разговора , с времето самите фирми почват да ги отбягват. А иначе дали ще изпишеш препарата на един реп , или ще го изслушаш и нищо няма да изпишеш /ще изпишеш конкурент / е съвсем друга работа. Там се намесват много фактори - рационални и ИРАЦИОНАЛНИ дори... Не на последно място и личната симпатия /антипатия/. Затова и все повече стават младите реп-ки с добра визия... Но никога не пропъждай колега от кабинета ! Животът е пълен с поврати и изненади и не знаеш в каква ситуация можеш да се отзовеш...
04 Юни 2009 09:44
По моя край съм популярен сред реп-овете с две неща:
1. Никога не ги карам да висят заедно с пациентите пред кабинета, каквато е обичайната практика сред колегите (убий ме, но не знам защо).
2. Винаги казвам каквото мисля (е, почти, ама не ме издавай)
В конкретния случай изслушах търпеливо колегата 5 минути, след което пак търпеливо му обясних, че тези неща, за които ми говори са ми отдавна известни и както 9 години съм живял и работил без контакти с тяхната фирма, така мога и за напред, пожелах му приятен ден и пратих по него много поздрави до кардиоложката, с която обикновено професионално контактувам и за която знам, че много активно работи с тях (илачите им наистина са много качествени - аз също съм изписал доста без никакви стимули). Трябва да ме разбереш - някак дразнещо е въпростаа колежка да обиколи света с тази фирма, пък на мен и моята необятна (поне по отношение на кардиологията) практика - имам 550 диспансерни хипертоника) да обръщат внимание чак сега и да ми говорят за разни древни проучвания.
04 Юни 2009 10:04
Аха. Зная ситуацията. Ше ти разиграя виртуалната сценка. Циклична фирмена среща на тази оригинална компания за Q1 /първо тримесечие на 2009/ . Обсъждат се новите стратегии и тактики за 2009 . Маркетинг шефовете са "измислили революционната промяна" , за техния оригинален кардиопродукт да започнат да се таргетират ОПЛ РЕП-овете козируват и заминават . Хич не им е драго , ако питаш мен... Едно е да работиш с таргет от 20 кардиолога в района няколко години подред. Сървиз Друго е да работиш с 220 таргет /200 ОПЛ + 20-те кардиолога/. Това , кой до сега е влачил гювеча като контингент , не го решава РЕП-а. РЕП-а прави конкретния подбор на хората , но групите за таргетиране ги решава Маркетинга Съответно и средствата /за програмите/ . Ако си бил в тази ситуация , която описваш - години наред да работиш с оригинален продукт , без никакви облаги , просто защото е добър /бил съм в такава ситуация/ ; а сега идва представителят да те агитира за него , най-вероятно той Е ЗНАЕЛ , че ти работиш с неговия продукт. А сега просто е получил картбланш да ти предложи и на тебе сътрудничество. Само че е използвал твърде много "метааезик". Такъв представител не е много опитен представител /аз не бих го взел/. Можел е да си спести фармацевтичната част... Защото те енакарал да се чувстваш обиден. Добрият РЕП трябва да кара колегата да се чувства готино , комфортно , даже има дни в които въобще не е необходимо да говори за препаратите си ! Влез , поздрави , донеси на лекаря и сестрата по едно кафе от автомата , остави им някакъв материал /химикал , кубче.../ и им пожелай хубав ден ! Така се създават добрите контакти , създава се доверие между лекар и представител. Нито са необходими празни приказки , нито пък е добре веднага да се хваща бика за рогата.
04 Юни 2009 10:40
Не го знам дали е нов, за първи път го виждам, но определено не беше много щастлив от ситуацията. Иначе системата ви ми е ясна, повечето от най-близиките ми приятели от Университета станаха реп-ове. Пиша това без радост - медицината загуби няколко много садърни люде. Почти всички вече са поне регионални мениджъри (и връщане назад за тях няма), така че имам известна (макар и непълна разбира се - едва ли ми казват всичко) представа. В конкретния случай не съм се почувствал обиден, просто човекът неправилно ме прецени като "лесен", пък аз не обичам да ме правят на глупак - все пак той зависи от мен, а не аз от него.
Иначе реп-овете много обичат големите ДКЦ-та. Паркират колата на паркинга и ги почват кабинетите като за една сутрин свършват за 2 дни работа и останалото време си бъркат в носа! За разлика от това, аз работя в малък частен център, на практика без други колеги в околността и за да дойдат при мен трябва да положат "извънредни усилия" и бая време да отделят, така че някои представители целенасочено ме заобикаляха. Преди време имах трогателна среща с един такъв тарикат, на който му беше дошъл "на гости" регионалния мениджър, който се оказа стар мой познат от студентските години. Тъй като знаех, че реп-ът нарочно ме избягва се постарах (и успях) да му го върна тъпкано.
Срещите от общ характер с някои преставители (особено пък представителки ) са доста приятни, но чак пък да ми купуват кафе, моля, моля. За глупавите химикалки просто не ми се коментира, този период при мен отдавна отмина!
04 Юни 2009 11:14
Аз нещо не мога да разбера цялата патардия за какво е. Здравеопазването си е бизнес. Е, с изключение на Китай, Куба и Северна Корея. Пичовете могат да си правят промоции на продукта както си искат. Това не задължава лекарите да изписват дадено лекарство.
За бате mitkog, вярно е това за заплатите чадо и още как. Все ми е тая жена ти колко взима. Нямям време сега да ти обясниявам колко разтегливо понятие е "пари по пътека" и колко от ББН фонда отива точно за млад лекар без специалност
04 Юни 2009 12:05
Пациентът почти няма как да се предпази от тези практики. Реално той и не страда особено, защото си получава лекарствата. На данъкоплатците обаче биха се спестили доста пари, ако този маркетинг секне, тъй като всеки рушвет се слага в цената на препарата.


И за какво е цялата дандания? Да не би пациентът да не е данъкоплатец?
Лекарите не били плащали данък върху бонусите... Смях в залата. Първо, практически е невъзможно всички джипита и въобще всички лекари да са обхванати от тези бонуси. Защото само тогава може да се получи сума, данъка върху която да има съществено значение за бюджета. И ако тези бонуси, разпределени за 12-те месеца на годината са по 200-300 лева месечно, още по-нагледно показват докъде е докарано лекарското съсловие...
В същото време загубите от заменките тип "кон за кокошка", разходите за софтуер на Здравната каса, без да има накрая софтуер, приватизацията на БТК и да не ги изреждам, са издумкали толкова загуби, че бонусите на всички лекари в България цял живот не могат да стигнат и 1/10 от тези загуби...

Да, има далавера в тази сфера, но рибата мирише от главата и оттам трябва да се започне.
04 Юни 2009 12:24
@Sheringham
Както казах и по горе - заплатите са ниски - не толкова колкото се пише но достатъчно ниски за да е обидно и определено трябва да се повишат.
ПС Под фонд ББН нямам предвид рушвети - говорим за съвсем различни неща. Рушвет е примерно политиката на едно от шефчетата на Хта травматология в пирогов доц Тони ХУЗ който си лекува минискуси по твърда тарифа. преди 4 години беше 3 бона в частната му клиника 1000-ка да ти пипне той крачето ама през държавно платеното в хотел филипс. това просто го наблюдавах директно - лежах в отделението около 45 дена след автомобилна катастрофа та се нагледах и наслушах на сценки.
Та - заплатите са обидно смешно ниски и трябва да се променят. политиката на дистрибуторите и реп-овете е просто груба и доста мръснишка. Самият аз имам около половин годишен стаж в търговска лига преди години - не казвам че познавам нещата в детайли но е много мръсен бизнес.
04 Юни 2009 12:38
Винаги съм казвал, че една от най-големите мафии е тази на фармацевтичните компании, които увеличават печалбите си за сметка на хората .Някой фърфалак беше казал по-горе, че здравеопазването е бизнес.......не ти го пожелавам никога да се разболееш тежко за да усетиш погрешността на думите си , та кажи ми как да те убедя, ч е в този живот има неща които не са само бизнес
04 Юни 2009 12:43
И като четете, не ревете за горките доктори с по 500-600 лв. заплата. Просто погледнете паркингите пред болниците, сведете поглед към обувките на джипито си или към мобилния му и ще ви стане ясно за какви пари иде реч. А как се поддържат такива разходи без шмекерия? Ама поне да си траят, бе! Това ме дразни най-много. А иначе по-бедните сме фенове на бялата лястовица вече!!!
04 Юни 2009 12:54
Ако слушаме вас, по-добре пред болниците да има ЗАЗ-ки, а лекарят да си изтрива на черджето пред кабинета босите крака.Не се научихте, че от беден лекар нищо добро не ви чака, ей!
04 Юни 2009 12:55
Мукта, вие от "по-софистикейтед фармацията" предлагате ли тоа илач без направление?!
04 Юни 2009 13:34
Пенке, пенке Уважема госпожо/госпожице, явно поради липса на аргументи ви избива на лични преракания. С цялото възможно почитание, като не познавате една тема - питайте, преди да се изцепвате. Хич не ми харесва, че здравеопазването бе превърнато в бизнес. Напротив. Но уви, все едно е да не ти харесва цвета на небето. Просто това в положението. Барем схванете. Можете да продължите да обвинявате датчаните ако искате.
04 Юни 2009 13:46
[mitkog], бате - значи не исках да давам цифри, ама просто не ми оставяш шанс. Един приятел почна преди 1 месец в Бърза помощ - заплата 420 лв. Обидно ми е да кажа колко взима новоназначен лекар в Пирогов. Гарантирам ти, че е под 600лв.
Фонд ББН е простотия. Голяма. Хич требе да се носят ракии, вина, агнета, летящи чинии и прочее. На лекарят това му е работата. Даже в Русия спряха да носят армагани на лекуващите.
Иначе си много прав - то си е пиратска работа. Просто няма ни структура, ни желание да се създаде. Затова доста болници спокойно могат да развеят "Веселия Роджър" и да отплават[/b]
04 Юни 2009 15:06
Беев - работим го тоа илач , ей таз ми е РЕП-ката за него...(снимка: натиснете тук) ...
04 Юни 2009 15:08
Беев, този е поделька. Но този може да ти свърши работа.
04 Юни 2009 15:26
пазете си здравето
спрете цигарите, алкохола и надяждането, спорта, фитнеса, културизма, отслабването;
защото фармацевтичната мафия си изплете кошницата за ваша сметка
04 Юни 2009 15:42
"Здравеопазването си е бизнес."
От гледна точка на икономистите това не е така. Накратко при "здравеопазването" пазарния модел не работи (поне в пълна степен). В тази област не е (напълно) в сила принципа за търсенето (платежоспособното такова) и предлагането. Така например, от гледна точка на "пазарния модел" е необяснимо защо се инвестира милиарден бюджет за изследване на рядко генетично заболяване. Очевидно, че от това заболяване няма да пострада Парис Хилтън (да е жива и здрава).
04 Юни 2009 15:44
Фармацефтичните фирми в цял свят стимулират лекарите по един или друг начин да изписват медикаментите им, според мен е въпрос на мярка и такт как ще се използват тези пари.Често с тези пари се пращат млади специализанти на конгреси или образователни курсове или се организират такива на място.
04 Юни 2009 15:51
Мукта, те тоа лек ке го дам на жената, ако ти срещна РЕП-ката...
04 Юни 2009 16:54
Бизнес си е нашия. Все повече влиза в сила пазарния модел, все повече предлагането зависи от търсенето. Не ме кефи. Това не го казвам аз, а хора които се занимават с това от 20 години.
Много, ама мноооого повече се инвестира в изследвания за нова грипна ваксина отколкото за Хореа на Хънтингтън. Прав си де - Парис Хилтън второто го няма
04 Юни 2009 17:45
Пореден добър ход на Янина! Някой по-нагоре правилно забеляза че такова нещо в тиражен вестник няма да излезе... А защо? И "чичата" е прав с грижата за нас си и лекарствената мафия. "Заговорът на фармацевтичните компании" е налице най-малко 50% още в световен мащаб. ] Обаче въпросът има много измерения!
Target=_Blank id=url>Натиснете тук
04 Юни 2009 17:52
Линкът нещо заяде Натиснете тук
04 Юни 2009 20:55
Браво на Янина Здравкова за статията
В България, и не само, Алтернативната медицина и Превенцията са мръсни думи. Фармацевтичните компании и могъщото им лоби влагат много пари и усилия в компрометирането на тези две многообещаващи алтернативи.

У нас когато си над 50 год. възраст и имаш проблеми със сърдечно съдовата система - високо кръвно, атеросклероза, ангина пекторис и т.н. - или не ти обръщат внимание и те оставят на самотек; или по-често, ти предписват медикаменти по споменатия в статията начин без да се подхожда индивидуално. Целта е да се обслужат фармацевтичните донори и да се подпомогне финансово джипито. Въпреки това, в по-напредналите страни и в световен мащаб се наблюдава все по-голям интерес към превенцията чрез диета, хранителни добавки и начин на живот.

Аз ще си позволя да ви дам линк към статията "КАК ДА ИЗБЕГНЕМ 17 НЕЗАВИСИМИ РИСКОВИ ФАКТОРИ, КОИТО ВОДЯТ ДО ИНФАРКТ" от реномираното американско списание "LIFE EXTENTION". Натиснете тук Извинявам се, че нямам време да превеждам, но който се интересува ще намери начин да се запознае.

Много се работи по тези теми в света и българските пациенти трябва да знаят, че вече може успешно по този начин да се лекуват атерослерозата и дори инфаркта. И лекари и пациенти би трябвало да насочат уилията си натам,
04 Юни 2009 20:59
Надявам се този път линка да проработи: Натиснете тук
04 Юни 2009 21:11
Ето и още един линк на тема "Как да се предпазим от артериално калцифициране, загуба на костна маса, рак и състаряване" Натиснете тук

Хората работят по въпроса, успехи има, трябва да се прояви по-голям интерес от старна на доктори и пациенти.

Успех!!!


Редактирано от - Valeriana на 04/6/2009 г/ 21:24:35

04 Юни 2009 21:26
И ще един за нано-медицината Натиснете тук
04 Юни 2009 21:27
Ама хората са го измислили отдавна: секс, пържоли и бира
05 Юни 2009 10:32
Прегледах внимателно линковете към "Как да удължим живота". Искам само да кажа, че уви и те отразяват нови разработки на лекарства употребявани заради приема на други лекарства, във връзка с приема на трети лекарства. Тъжно. Срам ме е като лекар, но това предлага класическата медицина на всеки хронично болен...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД