:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,861
Активни 761
Страници 15,764
За един ден 1,302,066
Равносметка

Заслужават ли евродепутатите да станат милионери

Българите се чудят как да гласуват, защото не откриват смисъл в евроизборите
Светослав Терзиев
Евроизборите дойдоха, но евродебат не се получи - забелязаха редовите избиратели, включително и президентът Георги Първанов. Тогава какво да искаме от 17-те избраници, които очакват да ги изпратим в Брюксел, и защо да гласуваме на 7 юни? Или с други думи, за какво да им дадем по 1 млн. евро, колкото ще вземе всеки от тях за 5-годишния си мандат?

За да се получи евродебат, най-напред трябваше да се разбере кой какво се стреми да прави в Европарламента (ЕП). След като не се очерта нищо определено, можем да тръгнем по обратния път и да видим кой какво е правил досега, за да си дадем сметка какво да очакваме. Вярно е, че краткият двегодишен мандат едва стигна на нашите пратеници в ЕП да се ориентират в многобройните коридори на сградите му в Брюксел и Страсбург, както и в работните му механизми. Някои се оказаха по-оправни, защото вече бяха минали през школата на Съвета на Европа, където България членува от 1992 г. Други приложиха тактиката "разузнаване с бой". Като теглим чертата, остава общото впечатление, че всички са се "разписали" по един или друг начин в ЕП, но от изявите им България не е станала по-европейска държава. Каквото беше положението преди 2007 г., почти същото е и сега. Или ако нещо се е променило, не се дължи на ЕП, а още по-малко на нашите евродепутати.

Всички съзнават, че работата им в ЕП има



голям недостатък - липсата на видимост



Тя се усети добре в предизборния период, когато избирателите - поне онези, които не са силно предубедени по партийна линия, се опитаха да си спомнят кой какво е свършил, за да определят за кого да гласуват. Повечето наши евродепутати полагаха усилия да привлекат вниманието на медиите, мнозина си направиха с европари информационни центрове - и то не по един и два, но резултатът бе повече от разочароващ. Едва ли има българин, който без усилие да си спомни имената на досегашните наши 18 представители в ЕП. Причината е разбираема - никой не е разчитал на тях да решат какъвто и да е значителен проблем на обществото чрез инструментите на европейския парламентаризъм.

Доколкото българските евродепутати се стараеха напоследък да направят някаква публична равносметка на работата си, почти всички изтъкваха на първо място колективните си действия през януари 2007 г. в защита на пленените от Либия български медици. Според тях това е



венецът на народополезната им дейност



в столицата на Европа. Но, както се знае, медиците бяха освободени половин година по-късно не толкова по волята на ЕП (въпреки неговата широка подкрепа), а благодарение на натиска на Еврокомисията и на няколко европейски държави - Германия, Великобритания, Италия и особено на Франция. Полезна беше намесата и на САЩ.

Друга широко разгласявана заслуга е защитата през октомври 2007 г. на буквата "в" в думата "евро" (а не "еуро"). Тази скромна, но заредена със символно значение победа бе извоювана в Европейския съвет в Лисабон - т.е. в пазарлъка между държавите, а не в дебата между евродепутатите.

Имаше някакви общобългарски действия в ЕП и срещу облагането с акциз на домашната ракия. Предназначената само за пушилка битка, разбира се, бе обречена, защото ЕП не решава данъчни въпроси, а и България вече се бе съгласила чрез своя присъединителен договор с ЕС да въведе такъв акциз. Също толкова безплодни бяха напъните да се демонстрира защита на спрените реактори на АЕЦ "Козлодуй", след като каузата бе предадена още преди влизането на държавата в ЕС.

Дотук се изчерпват широко огласените пред обществото действия на българските евродепутати като цялостна група в защита на националните интереси. Организирането на тържества в Брюксел и Страсбург по повод 3 март, коктейлите с български вина, изложбите на фотоси с родни забележителности и концертите имаха значение за популяризиране на името на България сред чужденците, но не и за решаване на каквито и да е проблеми на българските граждани. Затова те не могат да фигурират в колективната равносметка пред избирателя.

Впрочем в статистиката



кой как е гласувал в ЕП



българските евродепутати показват твърде умерена "лоялност" към своята страна. Както разкри в средата на май специализираният интернет сайт за наблюдение на гласуването http://www.votewatch.eu, "най-патриотично" е натискала бутоните евродепутатката от ДПС Филиз Хюсменова, която се класира на 158-о място сред 785 членове на ЕП. След нея са тримата й съпартийци. После се оформя група от пратеници на ГЕРБ (в диапазона между 261-во и 303-то място), които бяха обвинявани често от премиера Сергей Станишев, че са работили срещу държавата си. Затова пък евродепутатите от БСП се класират в сектора от 305-о до 329-о място. Парадоксално е, че последни от българите по национално чувство при гласуването се нареждат тримата националисти от "Атака", като чак на 735-о място е техният водач в ЕП Димитър Стоянов.

Българските евродепутати демонстрираха



повече лоялност към политическите групи



И по този показател първенец е Филиз Хюсменова, която се класира 18-а сред целия състав на ЕП. В над 98% от случаите тя се е придържала към колективната позиция на групата на либералите, в която членуват ДПС и НДСВ. Най-назад от българите по партийна преданост (170-о място) е Атанас Папаризов от БСП, но и той е регистрирал над 96% изпълнителност.

Представителите на "Атака" са извън тази класация, защото не членуват в никоя партийна група след неуспешния опит в началото на 2007 г. за обединение на крайните националисти в ЕП около Жан-Мари льо Пен. Те се отличават предимно с индивидуални инициативи, каквито не липсват и на другите евродепутати. Разликата е, че "атакистите" са по-шумни и скандалите им се помнят. Най-ярка диря остави Димитър Стоянов, който още като евронаблюдател през 2006 г. отправи етническа обида към унгарската евродепутатка от ромски произход Ливия Ярока и предизвика масово възмущение.

Иначе от полезните за България индивидуални акции си струва да се отбележи включването през 2008 г. на въпроса за земите на тракийските бежанци като условие в преговорите с Турция, както и напомнянето на Македония да не краде историята на България, ако иска да влезе в ЕС. И в двата случая най-активни бяха евродепутатите от БСП Евгени Кирилов и от ГЕРБ Николай Младенов (вторият вече не е кандидат за евродепутат). Петя Ставрева от БЗНС-НС, която сега е на трето място в листата на "Синята коалиция", бе най-компетентна по земеделските въпроси, а Папаризов, който също вече не е кандидат за ЕП, се изяви по газовите въпроси (за природния газ и за парниковите газове).



Големите проблеми на България в ЕС



обаче останаха в обсега на Еврокомисията, а не на ЕП и затова евродепутатите нямаха съществена дума нито по въпроса за еврофондовете, нито за борбата с корупцията и организираната престъпност в държавата. Представителите на левицата се изявиха по-скоро като адвокати на правителството и му пригласяха в неговите критики към Брюксел, че прилага двойни стандарти, когато ни наказва за неизпълнени ангажименти. Съпротивителният фронт се оглавяваше от Кристиан Вигенин (БСП). Пратениците на ГЕРБ пък одобряваха твърдите мерки срещу тройната коалиция, което бе логично в качеството им на извънпарламентарна опозиция. И едните, и другите настояваха, че мислят само за интересите на държавата.

Истината е, че ЕП упражняваше по-ефикасен натиск над България да се промени съгласно европейските стандарти, когато й пишеше предприсъединителни мониторингови доклади. Сега той няма участие в следприсъединителния механизъм за сътрудничество и проверка, който бе поверен на Еврокомисията. Едва в края на мандата си ЕП се опита през април да поеме някаква инициатива, като задължи Брюксел да му представи доклад за всички фондове, похарчени за България до 15 юли 2009 г. За целта той приложи правомощията си на орган, който освобождава ЕК от финансова отговорност. По този начин може да се окаже, че и тази година редовният доклад за България по правосъдие и вътрешен ред ще бъде придружен от финансов доклад. Миналата година резултатът бе замразяване на 825 млн. евро.

Въпреки брюкселската мъгла, която пречи на обществото да разбере



какво точно става в европейските институции,



българите се доверяват значително повече на ЕП (58%), отколкото на своето Народно събрание (8%), както показва статистиката на Евробарометър. Причината е, че българите вече вярват главно на чуждите политици (които доминират в ЕП), а не на своите, които са ги лъгали многократно. Може да се предположи, че ако познати у нас чужденци (като например докладчикът за България в ЕП Джефри ван Орден) се явят на евроизборите в българска листа, биха победили мнозина от родните кандидати. Впрочем Ван Орден се изяви напоследък като агитатор за "Ред, законност и справедливост", чийто лидер Яне Янев се афишира за почитател на британските консерватори. Евроизборите позволяват такова прескачане на границите и някой ден може да се случи и в България, както става в други страни. Няма да е изненада, ако точно такива кандидати активизират нашите избиратели, които стават все по-апатични поради липсата на реален избор в националната политическа палитра.
Снимка: Пресслужба на ЕП
Работата в Европарламента изглежда прекалено засукана. Електоратът не разбира за какво го канят и е апатичен пред изборите на 7 юни.
35
4014
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
03 Юни 2009 23:41
Ако искате да направите мен евродепутат - бюлетина 1, позиция 17. Съвсем сериозно - регистриран съм...
04 Юни 2009 00:37
ами ако нещем? коя?
04 Юни 2009 02:24
Българските евродепутати ТРЯБВА да "правят" в ЕП това, за което ги задължи българският Парламент- ВСИЧКИТЕ!
ЕП е наднационален орган, но съставен на национален принцип! Следователно, там съответните евродепутати ТРЯБВА да представляват и защитават Интересите на Нацията, която ги е изпратила в ЕП! Което означава, че евродепутатите НЕ трябва да имат в ЕП пратийни позиции, а ТРЯБВА да имат в ЕП национални/на съответната Нация/ Позиции! А Позицията на съответната Нация я решава и дава Мнозинството в Парламента на съответната Нация!
Ерго, първо, НЕ е нужно евродепутатите да се измбират на преки Избори- трябва да се избират от Парламента! Второ, евродепутатите трябва да гласуват и работят в ЕП така, че да прокарват и защитават НЕ партийните им, а националните им Позиции и Интереси!
Лошото е, че в ЕП решенията ги взема Мнозинството, конструирано на база ебщоевропейски партийни Сдружения/ЕНП, ПЕС и т.н./! Което може да доведе до положение, при което решение на ЕП да е в противоречие с Програмата и Вижданията на избраната, чрез демократични избори и по Волята на Мнозинството от Народа, управляваща в съответната страна партия/коалиция/! Което би означавало, че НЕ Народът в съответната държава е Суверенът, а някакво си общоевропейско партийно Сдружение в Брюксел и Страсбург! Но по този въпрос и Терзиев даже мълчи-"демократично" и по "европейюски"!
04 Юни 2009 02:44
Евроизборите започнаха, националистите с най-голям ръст на популярност- Натиснете тук
04 Юни 2009 06:02
Dobri._.Bozhil ov
О.К.
Колко даваш ?
04 Юни 2009 06:51
местата за евродепутати трябва да са толкова колкото % от населението на дадена страна е гласувало 18 места за българиу 50% гласували 9 евродепутата си разпределят партиите ог дадена страна
не може в дания да гласуват 80% икономическо активно население в българия 40% пенсионери и местата за евродепутати да се заемат еднакъв брои и да се заемат квотите 100%
04 Юни 2009 07:09
И да гласуваме и да не гласуваме - имаме си "квота" и това е положението...Единственото, което може би ще се промени че Кунева-Пръмова няма да е "назначена" за комисар!
04 Юни 2009 07:16
Уместен материал, дано има някакъв смисъл появата му и какво според мен му липсва още за коментар....Защо не трябва да се очудваме на поведението на нашите представители там в европарламента, поотделно, като партийно представени и като цяло - на българи?От отговорите на тези подробностти, ще зависи и "участието" на избирателите, което намалява и скоро ще мине критичния минимум, въпреки пропагандата.Колкото до последната, в повечето отношения отдавна е станала достатъчно отблъскваща и индиректно подсказва много за качеството на приносителите й.За присъствието на лице като Джефри ван Орден не би трябвало да се обръща особено внимание, защото би следвало да се прави същото и за останалите либерали, народняци и прочие манкиращи европейските си аналози.
04 Юни 2009 09:20
Тъпо заглавие...нещо като "Заслужава ли Вълка да кара Бугати ?"
04 Юни 2009 09:21
"Българите се чудят как да гласуват, защото не откриват смисъл в евроизборите"
Ето, това е! Българите не откривали смисъл, не знаели, ... с две думи - ни чули, ни видяли ... Абе като искат българи да открият смисъл, що не чукнат в интернет и да попрочетат малко, а не да чакат някой да им налей нещо за европарламента от ТВ екрана между двете ракии ... Пак някой друг му е виновен на българина ...
04 Юни 2009 09:47
Позволете да добавя, като очевидец още един "принос" на наш евродепутат.Миналата година по това време , чакайки на франкфуртското летище полета за София имах честта да споделя европространството с нашите евродепутати от БСП.Нищо лично против тази партия, но това което видях ме препрати към литературната ни класика.Евгени Кирилов/депутат от ПЕС/ си изу обувките и с блажено доволство си опъна краката върху изисканото си куфарче.Трябва да отбележа, че цветът на чорапите му беше в синхрон с препоръчваните от протокола.Допускам все пак, че е спазвал някаква инструкция за популяризиране сред народните маси нетленния образ на Бай Ганьо.
04 Юни 2009 09:52
Като се споменава толку пъти Филиз Хюсменова, да и беше турил редактора барем една снимка да видим дали е згодна или не.....
04 Юни 2009 10:10
...Българските евродепутати демонстрираха повече лоялност към политическите групи...

И така трябва да бъде!
Иначе какво - БСП евродепутати да гласуват заедно с евродепутатите от ЕНП?!
04 Юни 2009 10:28
Vojvodata,

Натиснете тук

Снимки да искаш, братче!
04 Юни 2009 11:03
Те ти я, те, воеводо:
Натиснете тук

Редактирано от - Shadowin на 04/6/2009 г/ 11:06:45

04 Юни 2009 11:22
Заслужават ли евродепутатите да станат милионери

Заслужават ли? Хи-хи. Авторът сигурно се шегува!? Че кой по тия ширини е станал нещо, благодарение на заслугите си към държавата през изминалите 20 години!? Виж - за заслуги към партията по-може!

Редактирано от - malechko на 04/6/2009 г/ 11:28:29

04 Юни 2009 11:23
Заслужават ли евродепутатите да станат милионери


НЕ !!!
04 Юни 2009 11:52
Натиснете тук
04 Юни 2009 11:54
addon,


Вярно, не ги заслужават, че са доста големи търтеи, но заплатиците им - яки ! Като си помислим, че от тях нищо не зависи, и на фона на беднотията у нас, още по-дразнещо се получава.
04 Юни 2009 12:22
Не искам да гласувам за партиите в европейския парламент. Не ги познавам, не ги разбирам и никой не казва точно за какво се борят те. А нашите бодро ще се влеят именно в техните редици и ще гласуват по сигнал от тях. А с малко повече мисъл и математика още отсега човек може да разбере имената на нашенците, бъдещи милионери от ЕС. И за какво тогава са тия избори? Направо да си напишат листите, да се споразумеят, да си стиснат ръцете и да ни оставят на мира. Че и някой лев ще артиса в бая изпразнената ни кесия... Чувствам се глупаво /всъщност такава е и представата на управниците за мен/ да участвам в тяхното надбягване. Предварително ми е даден куцият кон, а ме убеждават, че имам реални шансове да финиширам в първата тройка - отказвам да участвам!!!
04 Юни 2009 14:08
Заслужават , Светльо ,
Чарли най-горещо настоява за предизборна Национална евролиста , начело с родните ни милиардери и подир им следващите , мили мултимилионери . Верни слуги да ни бъдат ...

04 Юни 2009 14:52
БРАТЯ БЪЛГАРИ, НА ИЗБОРИТЕ ЗА ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ СИ СТРУВА ДА
ГЛАСУВАМЕ, ДОРИ САМО ЗА ТОВА ДА КАЖЕМ НА ВИСОК ГЛАС"НЕ НА ТУРЦИЯ В
ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ".ДАВАТЕ ЛИ СИ СМЕТКА, КОЛКО СА ТЪЙ-НАРЕЧЕНИТЕ
"СМЕСЕНИ РАЙОНИ", КОИТО СА ВСИЧКО ДРУГО НО НЕ И БЪЛГАРСКИ ТЕРИТОРИЙ.
НА БЪЛГАРСКИТЕ ПРОДАЖНИ ПОЛИТИЦИ, НЕ ИМ ПУКА, ЗА КОСОВИЗАЦИЯТА,
КОЯТО ВЪРВИ.ТЕ СА КРАЛИ ДОСТАТЪЧНО ПАРИ, И СА ГИ ВЛОЖИЛИ В ЧУЖДИ
БАНКИ, ТАКА ЧЕ ВИНАГИ МОГАТ ДА СЕ ИЗНЕСАТ ОТ МРАЗЕНАТА ОТ ТЯХ
БЪЛГАРИЯ, И ДА СЕ ПРЕСЕЛЯТ "В ЛЕЛЕЯНАТА ЗА ТЯХ АМЕРИКА".БЪДЕТЕ СИГУРНИ
НАРОДНИЯТ И БОЖИЯТ ГНЯВ, ЩЕ ГИ ЗАСТИГНЕ КЪДЕТО И ДА СА.
04 Юни 2009 15:41
Сигурен съм, че след четвъртата мастика , ке хване око
04 Юни 2009 15:50
AVG, млад си още и не им познаваш системата, въпросът отдавна не стои за личностите им, защото те се подбират според мястото на което е поставена партията им в системата, а не поради патриотизъм или нещо друго.Нищо лично.
04 Юни 2009 16:15
Щом като българите не знаят, то турците и комунистите(те не са българи ) знаят. Хайде да им спретнем на европейците едно 17 депутати турци или червени. Да им разкажем играта да не се дуат толкова. Тази статия е тъпа турско комунистическа пропаганда която цели - Българите да не глазуват?!
04 Юни 2009 16:41
Твърдо Ндааааааааааа
04 Юни 2009 18:30

Dobri._.Bozhilov , кой си ти и за какво се бориш, че да гласуваме за теб? Не си ли в листите като протеже на някой? Представи се поне, но 17 позиция мисля, че е неизбираема. Може би греша?
04 Юни 2009 19:17
чувал съм как чете на английски госпожата кунева, ако на вси4ките им е такъв английският, то тогава нещо заплащането им ще се окаже доста непропорционално, да не казвам нещо повече, за да не ги обидя горките
04 Юни 2009 21:15
Слави, майка, туй твое статийче днеска е достойно за в-к "Малки обяви", "Уикенд" или в най-добрия случай - "Атака". ***
Не е ли добре да не се поддаваш на махленския манталитет, а да преценяваш дейността на евродепутатите според ролята и мястото, което им е отредено в Евроконституцията? Както народният представител (да речем Орлин Соколов Керкенезов) не е изпратен в българския парламент, за да защитава само интересите на община Гугутка, така и евродепутатите не ходят в Брюксел, за да бранят само интересите на българските пчелари, тираджии и келнери, а да заявят нашето мнение по общоевропейските проблеми и да участват в решаването им. Така че един евродепутат може да е свършил прекрасна работа, ако е участвал в подобни дейности и е допринесъл за позитивно развитие по някакъв общоевропейски въпрос, дори и да не е защитил никаква българска кауза.
И аман от броячи на парите в чуждите джобове! При това недоучили аритметиката. 7400 евро, колкото е месечната заплата на евродепутатите, умножено по 60 (5 год. по 12 мес.) прави точно 444 000, а не милион.
Ама нали за да харесат читателите писача, той трябва да "слезе" до манталитета на селската седянка. Щото как се гради популярност? Отговорът е: с пинизите на "колегата" Азис, а не със сериозна журналистика.

Редактирано от - sybil на 05/6/2009 г/ 09:56:14

04 Юни 2009 21:18
Надето Михайлова нали взе 2-3 милиона от продажбата на Гаража, сега още 1 млн за да пътува по Европата?
И да храни журналистите?
04 Юни 2009 21:24
Туткалчев мили , да беше ги умножил по 1, 95 , за да не оскърбиш сметанката в лева . Все пак , знаем и за що е въпроЗа .

04 Юни 2009 21:29
Бигле, там пише милион в евро. Чети добре, приятелю.
Ама това ли е най-важното?
04 Юни 2009 21:44

В този случай не е прието да се казва, че за всяка извършена работа се полага заплащане.По-добре е да се каже, че всяка заплата заслужава работа. Хайде, евродепутати, на работа!
04 Юни 2009 21:49
Туткалчев , анджак , че и затуй ...

05 Юни 2009 16:33
ей че се спукате от към гърба от завист
е не може сите българи евродупетати, само 17 ни се полагат, ако онази франзела от Дания не ни намали бройката!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД