:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,706
Активни 742
Страници 15,271
За един ден 1,302,066
Bacillus bulgaricus

Обединена Европа, обратна България

Митко Новков
Наскоро бях в Гърция и отново си припомних колко силен идентификационен механизъм е православието там.

Най-напред паметниците: за разлика от българските, които са предимно на революционери и просветители, в Гърция не че нямат и от този вид, ала повечето са все в чест на владици и свещеници. Солун например изобилства с такива. Пътищата пък изобилстват с малки параклисчета, издигнати или в памет на някого, погубил живота си в катастрофа, или като изпълнение на даден обет. Разбира се, в България също ги има тези плочи на безразсъдството, но съвсем не в такова количество. В гръцката кич индустрия подобни параклисчета са на особена почит, изпреварвайки по популярност знаменитите гномчета, агънца и лебедчета.

В Гърция



православието е не просто вероизповедание,



то е маркер, белег за, така да се каже, правилна принадлежност. Преди време в едно изследване на гръцките стереотипи за престижно социално присъствие, публикувано във в. "Култура", прочетох, че в тази ни южна съседка най-доброто и най-уважаваното състояние е на православен хетеросексуален мъж. Нали си спомняте какъв шум се вдигна там, когато по изискванията на Европейския съюз гърците трябваше да премахнат от паспортите си квалификацията за вероизповедание. Чак Църквата възропта, а гражданите излязоха на протести, защото според тях искали да им отнемат идентичността.

Замислих се в този ред на мисли за българската идентичност, за онзи териториален маркер, по който човек да познае, че е на българска земя. В Гърция са параклисчетата по пътя, за които стана дума, в Турция са огромните пилони с веещите се червени знамена с полумесеца, които сякаш казват: "Тук пристигнахме, застанахме и няма да мръднем никога!" Нещо като "Дойдох, видях, победих" в османски вариант.

В Русия православието също е идентификационен механизъм, а къде свършва Сърбия и къде започва Хърватия, е лесно да се познае, дори и да няма граница - православната черква е заменена от католическия храм.

На българска земя като че ли няма нещо, което да я бележи така, че да си кажем:



"Тук може да е единствено България

и нищо друго освен България!"



Архитектурата на къщите в селата например се различава в зависимост от това къде са - в Северна или Южна България, на изток или на запад. Ятовата граница ни дели диалектите, Стара планина ни дели благоустройството. И православието ни доскоро беше разделено, пък и като че ли май продължава - спомняме си присъдата в Страсбург и какви призиви бяха той да не се намесва в споровете на Църквата ни. Делим се на селяни и граждани, на родени в планината и родени в полето, дори се обиждаме в тази връзка: "Полето ражда тикви, планината - хора".

Сякаш единственото, което ни обединява, е това, че непрекъснато се делим, постоянно се разполовяваме и никой с никого не намира общ език. "Всяка коза на свой крак" - тази поговорка май само тук може да се роди. Родили сме и легендата за снопа пръчки на хан Кубрат, макар че полза от нея никаква: синовете на хана се разпиляват по Европа - Кубер след дълги премеждия се настанява в земите на днешна Македония, Аспаруховите българи - в Онгъла и на север от Балкана, Котраг дава началото на Волжка Велика България, а Алцек стига чак до Лонгобардия, днешна Северна Италия.

Като погледнеш,



никое от племената, на които се водим

наследници, не е особено сплотено:



славяните също са известни със своята разпокъсаност, а за траките всички знаят прочутите думи на Херодот, че ако са били единни, не ще да е имало народ, който да им излезе насреща. Прочее, дори и името траки е гръцко, а не собствено: траките не са стигали до идеята, че са единен народ, делили са се на одриси, беси, меди, мизи, даки и т.н. - със сходна култура и бит, но с различно етносъзнание, проявявало се в непрестанни борби помежду им.

"Иванко, убиецът на Асеня", Иван Владислав, убиецът на Гаврил Радомира, Борил, убиецът (вдъхновител, разбира се, не пряк) на Калояна - българската история е низ от раздори, пререкания, деления и разцепления, които обаче така и не сме успели да преодолеем. Млади и стари през Възраждането, учени и прости в Захари-Стояновите "Записки", либерали и консерватори след Освобождението, "хиляди маса народ" срещу "гении таланти протестанти оратори агитатори фабриканти въздухоплаватели педанти писатели генерали съдържатели на локали музиканти и черносотници" в "Септември" на Гео Милев, комунисти и "врагове на народа", сини и червени след 1989 - разделението май ни е в кръвта и няма как да се справим с него, а като че ли и не искаме. Защото, като сме разделени,



все ще има едни по-неправи от нас, които ще можем да попържаме за всичките ни беди и нещастия.



Като например: има политици, има народ и последният винаги пребивава в истината, докато политиците винаги пребивават в лъжата.

Може би поради това ни е толкова трудно да се включим в обединена Европа - процесите, които се развиват в общността, са съвсем обратни на, така да се каже, генно-историческата ни предразположеност. Че и европейските ни избори минават под знака на острата конфронтация. Неслучайно хитът за този вот е човек, оформящ най-анти реторика, най-хард противопоставяния. Едните срещу другите, другите срещу едните, да не споменавам ударите под кръста, заради които доскоро не знаехме има ли "Синя коалиция", няма ли и ако има, ще ли участва на избори.

Европа върви към обединение, ние обаче някак си трудно можем да съвместим това със склонната ни към разединения натура и се държим там, сякаш не сме част от нея, а някакво чуждо тяло. Неслучайно една от най-често разпространяваните речи за европейските избори е, че трябва да защитаваме българските интереси. Както уместно обаче отбелязва кандидат-евродепутатът Лъчезар Тошев: след като трябва да се защитаваме, значи някой ни напада,



щом ще защитаваме България в Европа,

значи самата Европа ни напада...



Е, как да се приобщим, след като дори и в обединена Европа намираме начин да се делим?

Българско, сиреч разединено - това май е нашата идентичност; белегът, благодарение на който можем да се припознаем като общност. И колкото и да звучи парадоксално, май ще излезе най-истинска истина.
Снимка: Велислав Николов
Протестно шествие на т.нар. алтернативен синод през 2002 г. Докато в повечето православни държави вярата е един от основните признаци за идентификация, у нас православието ни доскоро беше разделено, пък и като че ли май продължава .
168
4554
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
168
 Видими 
06 Юни 2009 00:06
прав сте г-н новков... заедност не ни достига...
06 Юни 2009 00:11
"И сам да съм у трамвайо, пак че се бутам !" (шопска "мъдрост" ).

"Не е важно аз как съм, важно е на Вуте да му е зле !" ( " " ).

......


И въпреки това, и което пише Новков, не сме изчезнали като нация и през 200 г. византийско, и през 500 г. турско робство. Което значи, че не всичко е толкова зле, и не всичко е загубено. Пак стигаме до въпроса за идеите и целите, които могат да сплотят нацията, за да измете управляващата паплач и с общи усилия се обединим реално с вече обединена Европа...

Редактирано от - Mars Attack на 06/6/2009 г/ 00:13:57

06 Юни 2009 00:34
ние тука се цепим по оста нюдийлиси-обамисти, либерални онанисти и нетачещи корупцията и мазните савецки педале
06 Юни 2009 00:43
Това е ежеседмичната доза отрова срещу България и всичко българско.
Само не ми е ясно рубриката защо се казва B. bulgaricus...
да обобщим (не само от днескашната колонка, но и от повечето неща от тази рубрика)> българинът. БЪЛГАРИНЪТ Е ВИНОВЕН ЗА ВСИЧКО. "Просто такъв ни е манталитетът".

разбрахте ли най-накрая?
"БЪЛГАРИНЪТ"
06 Юни 2009 00:50
Много прав е авторът! Това е тема, за която е нужно да се пише ежедневно, ежечасно. Хората най-сетне трябва да прогледнат и разберат, че сериозните ни проблеми се породени от типичния, самородния индивидуализъм на българина. Затова капитализмът ни беше лош, лош ни беше социализмът, лоша ни е сега и демокрацията. Ако не се преборим с тази национална черта, вечно ще си останем сред опашкарите.

Редактирано от - Тънката лайсна на 06/6/2009 г/ 01:10:00

06 Юни 2009 00:55
Perkele,
българинът има някои превъзходни черти - той е изобретателен, работлив, упорит, предприемчив. Но е единак, индивидуалист, както искаш - така го наричай. А единакът мисли за себе си, не може да мели брашно с останалите. Обясни как едно общество, в голямата си част съставено от хора индивидуалисти (забележи - не индивидуалности) може да просперира.
06 Юни 2009 01:19
Индивидуалистите не могат да имат общи цели - всеки от тях дърпа чергата към себе си. Когато обществото няма общи целиq то се люшка като кораб в бурно море, останал без навигационни уреди. Точно на такъв кораб ми прилича България - без цели, без идеали, просто си се люшка насам - натам. Това люшкане в открито море не е от вчера, така си я караме от много време насам, при всички случаи повече от столетие, може би още отпреди 1396г.
06 Юни 2009 01:23
Обединена Европа, обединена България!
06 Юни 2009 03:07
Във всички страни хората се делят по разни признаци, каквито открива Митко за българите. Архитектурата в САЩ е толкова различна примерно в Нова Англия и Флорида или Калифорния. Диалектите - в Сърбия има три основни групи, не две като у нас, а в Италия те се обявяват за различни езици - венет, лумбард, дзенейзе (още дженовезе на италиански), напулетану, а па сарду даже е и от друго езиково семейство. В Гърция имат повече от два синода, в САЩ има стотици църкви и никоя не покрива повече от 20% от населението. Между другото в Атина и Солун прави впечатление, че няма ни една монументална църква като Ал. Невски или поне варненската катедрала.

В Гърция православието има много важна политическа роля, понеже е единствения етнообразуващ фактор - много от днешните гърци са потомци на хора, никога не говорили гръцки в миналото. У нас етническото е било много по-силно на езиково равнище. Деленето на селяни и граждани също е навсякъде, дори в САЩ. Полянци и планици, морски и сухоземни (Митко е забравил последното) - също. В Шотландия лоулендери и хайлендери говорели различни езици, скотски и гаелски. Единия е германски - като развален английски (на него пише Р. Бърнс), другия келтски - като ирландски.

И друг път съм писал, че някои от представите на Митко за различията между българите от различните ни области са несъстоятелни. Особено не разбрах как точно Стара планина дели българите по благоустройство. Не разбирам и как се различава архитектурата примерно в Трявна и Райково. Деленето на българите на северни и южни е политически погрешно и в много отношения и безсмислено. Преплитането между северните и южните българи в историята е било пълно, мнозинството от населението и в Дунавската равнина, и в Тракийската низина сега има скорошен общ балкански чернодрешен произход.

Като варненец например знам, че десетки села във Варненско, Добричко, Бургаско, Ямболско и Сливенско имат общ произход от три съседни исторически войнишки села в източна Стара планина - Ченге (дн. Аспарухово, община Дългопол), Гулица (Долни Чифлик) и Еркеч (Поморие), разселили се в началото в 19 в. и побългарили цели днешни общини в равнините. В Гулица (сега Голица) има ваяшки (те казвали на всяка дума 'ва') фолклорен фестивал, на който идват певци и свирачи от над 60 села от няколко области, вкл. известното ни форумно с. Аврен, от селото на П. Дънов - Николаевка (Хадърча) и т.н.

Освен ваяшките села по нашия край има и тракийски - от бежанци от Одринско, и малоазийски, от преселници от Мандър и Гебзе, Бурсенско, и от преселници от Бесарабия, сами по по-стар произход ямболци и др.п., и от тракийци - с. Нова Шипка е от преселници от Шипка, Казанлъшко, и от западняци от Кюстендилско и Трънско и др., и разбира се, котленските овчари са пръснали ДНК по цялата равнина нагоре до Одеса и Крим. Имаме и стари български равнинни села още от времето на Симеон Велики, те се наричат шиковци, гребенци, полянци или просто йерлии (местни) - по провадийския сърт, Девня и Белослав. Но те са белодрешни (казвали на балканците "черните') и членуват на "о" - човеко като шопите. За всеки български регион може да се намерят сходни факти.

Мисля, че като берковчанин, живеещ в София, Митко мисли, че Южна България (доколкото София е там) е по-по-от Северна. Но аз като варненец пък мисля обратното. Значи Митко е просто в плен на предразсъдъците си като западен българин. Исторически ядрото на българщината е било винаги в североизтока - чак до втората половина на 19 в. "България, Тракия и Македония", казва Левски, чийто централен комитет е в Ловеч. До 1976 г. всички големи въстания против османците са в Северна България (и в Западна). И такъв тривиален факт, че Северна България е основната ни селскостопанска зона, убягва на много нашенци. И в момента, както писа Б. Димитров преди няколко месеца, в Добруджа земята е 100% обработена, в Тракийската низина - около 10%.

Многообразието на диалектите ни пък свидетелства, че населението ни е много старо, имало е време да дивергира езиково. Страните без големи диалектни различия, като Гърция и особено Румъния, чиито езиковеди в наивността си се хвалят с това, вдигат "ред флаг" за съвр. лингвист - това са или новодошли населения със скорошен общ произход, или наскоро научени да говорят съответния нов език.
06 Юни 2009 03:09
Териториален маркер искал!...Като му направи чехът турския кенеф се сърди...
06 Юни 2009 04:38
Единство и противопоставяне ? Зависи за какво.
Гърция е може би страната където има най силно и искрено политическо противопоставяне. И не просто псевдо и телевизионно, а сред народа. Но когато стане дума за националният интерес и идеал - всички са единни.
-
При нас сред народа политическо противопоставяне няма. Може би защото хората не вярват на българските партии или на себе си, като фактор в политиката.
-
Тази разлика е обяснима.
-
Гърция сама успешно е ковала историята си - от освобождението през 1821 г., през разширенията, до отблъскването на Италианците и свалянето на полковниците. Гърция опряна на самочувствието, че е дала на света демокрацията и цивилизацията макар и не докрай успя да реализира сама националното си обединение.
-
България винаги е била обект, а не субект на политиката - от освобождението през 1878 г., през разширенията провалени от руския цар и подарени от Хитлер, до внасянето на демокрацията отвън, като изискана репарация за загубата на студената война.
-
И винаги, когато това се е случвало България не е била психологически подготвена. Затова и резултатът винаги се е израждал в повърхностна имитация при успореден и реален втори план на нещата съответстващ на реалния манталитет и психологическо развитие.
През възраждането и след освобождението България се опита да си внуши изкуствено историческо самочувствие, като много добре знаеше, че съчинявайки "величие" в незначетелното и имитациите, всъщност се опитва да избие основателни комплекси. В 1918 г. България погреба националната си идея. А в 1944 г. и направи панахида.
-
От там тръгва и разликата по отношения на външни влияния. Гърция нито одобри бомбардировките над Югославия, нито участва в Ирак или Афганистан, въпреки, че преди нас бе член и на НАТО и на ЕС и никой ни я упрекна за това.
-
България се натягаше слугински на всеки треторазряден чужденец за всичко и сама предлагаше услугите си да прислужва, преди още някой дори да й ги е поискал.
-
За това, че православието е гръцко творение, а в България е наложено като репарация пред победителя след загуба на война, с грубо насилие и с цената на избиване на аристокрацията й, което му попречва да пусне корените, които би имало, ако се приемаше по убеждение, за това, че то се явява на практика предаване на духовната опора на държавата и народността пред многонековен враг и прочие и прочие, дори няма да споменавам....
06 Юни 2009 04:53
"Както уместно обаче отбелязва кандидат-евродепутатът Лъчезар Тошев: след като трябва да се защитаваме, значи някой ни напада,
щом ще защитаваме България в Европа,
значи самата Европа ни напада...
Е, как да се приобщим, след като дори и в обединена Европа намираме начин да се делим?"
***
А преди неколко дена един пумпал кат Муктадаидио....колко само пламенно ни убеждаваше в превъзходните качества на българина /е, от време на време се изпускаше и с недотам позитивни характеристики кат "крадлив","дрипав"..., ама мана нема да му нахудаме/ и колко по-напреде в инетелектуалното развитие е бил българинът в сравнение с некои комшии.
Ако ма питате мене...никоя нация не е над която и да е друга.
У сека нация има умни, има и тъпи; има работливи, има и мързеливи.
Верно, видно и от този форум, у майка България все още е пълно с уж образовани ора, де са убедени, че за сичките отрицателни черти на българина е виновно саде и саде многовековното присъствие на османлиите по тез земи.
И в същото време сичките положителни черти се дължат на Кубрат, Аспарух или Симеон/истинският Симион, а не дедото на Симион-Асан/.
Спокойна ви неделя.
И...успех на наще срещу ирландците!!!

06 Юни 2009 05:05
Многообразието на диалектите ни пък свидетелства, че населението ни е много старо, имало е време да дивергира езиково. Страните без големи диалектни различия, като Гърция и особено Румъния, чиито езиковеди в наивността си се хвалят с това, вдигат "ред флаг" за съвр. лингвист - това са или новодошли населения със скорошен общ произход, или наскоро научени да говорят съответния нов език.

Интересна мисъл, само дето е невярна.
Диалектите се разслояват от липсата на единно културно общуване, (и въобще общуване) което пък е плод на общи културни институции и най вече на книжовността и грамотността.
-
Гърците винаги се си имали Патриаршията, книжнината, училищата. Занимавали са се с търговия.
-
В България през 17-18 век диалектите са се били толкова раздалечили, че българите са били принудени да се разбират по между си с помощта на турския език. Няма богослужение на български, няма училища, няма книжнина и книжовен език, а цялото културно "постижение" през тези векове са няколко преписа.
-
Съвременният български език се създава през 19 век с развитието на книжнината и периодиката. За отбелязване е че и тогава и до ден днешен той има способността да прилепва в себе си чуждици от съответният "моден" език.
06 Юни 2009 05:12
една от най-често разпространяваните речи за европейските избори е, че трябва да защитаваме българските интереси.

Това щях да го пропусна.
В тази теза нямаше да има нищо обезпокоително, ако не се чуваше от хора, като Калфин и други, които би трябвало много добре да знаят, че Европейският парламент е наднационална обща европейска институция, където ее защитават политики от гледна точка и за целият ЕС, по партии, а не е Сенат за национално представителство.
Ако беше второто, то може би всяка страна щеше да избира по двама представители, независимо от населението й (както е със Сената на САЩ), а не пропорционално на населението (както е Конгреса на САЩ).
06 Юни 2009 05:26
Bay Hasan,
наистина турското робство е виновно, но не в този буквален смисъл в който обикновено се смята.
-
1. Премахва народностните културни институции, общуване и развитие;
-
2. Недопускайки го до участие в държавата, обезмисля развитието му в цели сфери и води до закърняване на тези умения и способности;
-
3. Отучва българина от държавност и отговорност;
-
4. Осигурява му спокойно съществуване в период, когато Западна Европа е разкъсвана от постоянни и дребни войни;
-
5. Вследствие на горните обстоятелства той губи нуждата от живот в по-голяма общност , ангажимент и отговорност към нея за да гарантира сигурността си и свежда съществеването си до биологичното интивидуално и семейно ниво.
-
6. Съществувайки на това ниво и разпръснато в една огромна чужда му империя той е несъразмерно по слаб от нея. Това задава тактиката му на оцеляване не чрез опит за промяна на действителността около него, а чрез приспособяване към нея. Това му задава и нуждата от съществуване в две реалности - неговата истинската (в страни от закона) и официалната за пред чуждата враждебна държава. Дава му и заговорническата солидарност и с другите които са в страни от закона проявявана подмолно и неоткрито. Неуважението към закона.

Редактирано от - Brightman на 06/6/2009 г/ 05:38:35

06 Юни 2009 05:42
Може би Хитър Петър наистина е героят на онази епоха, а Бай Ганьо нейният завършен резултат.
06 Юни 2009 06:15
Като стана дума за Хитър Петър...я с умиление си спомням за ранните ни форумни години.
Те тогаз, туканка се подвизаваше един блестящ и остроумен симпатяга с ника "Хитър 5-ър".
Спомням си и за феноменалния Грациан, за Старшината, за Незнайка, за неонациста Чичко Доктор, за Фани...
Къде ли са те сега?

06 Юни 2009 06:27
"4. Осигурява му спокойно съществуване в период, когато Западна Европа е разкъсвана от постоянни и дребни войни;"
***
***
Сума ти форумци тука изпочупиха клавишите на де що има кийборд, за да докажат колко тежко и църно е било тва време, а ти ...йок, османлиите биле осигурили СПОКОЙНО СЪЩЕСТВУВАНЕ на народо.
Те сиге ти е спукана рабутата.
Чекай само патриотарите да се изсъбудят и ке видиш ти кон боб яде ли....



Редактирано от - sybil на 06/6/2009 г/ 09:56:17

06 Юни 2009 06:27
Един полски коментар, преведен на български от Гугъл
И както можете да видите. И майката и бащата на децата си в задника. Отец удара майка, майката борби деца. Тълпи odcią gają ... Това е за доброто на децата.
Велик.
A-късно PTSD

Натиснете тук
06 Юни 2009 06:55
Моля за извинение, ако повторя някого до тук.
Това, което ще напиша не е за да критикувам други народи, а да направя паралел къде са те къде сме ние и в крайна сметка да разбера за какво е тази статия.
Първата единна Елинска държава е съвременната. Да елините никога до 1821 г. не са имали единна държава. Всъщност до 1821 г. са били единни само в условията на чужда държавност-Македонска, Римска (голяма част от гръцките историци са считали средновековната (източно) Римска империя за нещо чуждо на елинизма), Османска империи. След първите победи в гръцкото въстание и затишието на фронтовете, повтарям затишие, започва гражданска война. Следващите граждански войни понякога се водят дори в условията на война и чужда окупация. И това трае до 1974 г., за сега. Аз поне не съм чул гръцки рев като на този автор, че гърците се били дърпали всяка коза за свой крак.
Когато Апостол Павел отишъл да проповядва Християнството в Атина, бил изгонен и преди това набит. През средновековието "елин"-дълго време е било синоним на езичник, въпреки това, разбира се и не само за това, днешните гърци се считат за носители на най-чистото Християнство-Православието.
Спирам до тук. Другите аргументи на автора, може би по-късно.
Според мен авторът се опитва да ни внуши някаква вина, не, че не сме си виновни де, която да ни накара в името на благополучието на стотината рода и присъдружните им, да си траем за кражбите на нашите пари и тези на европейския съюз, в очакване да ни подхвърлят нещо по милост или да свършат някаква работа, да ги защитаваме от лошите евро-институции, и когато класата на новите капиталисти (чиито бащи растрелваха капиталистите до 09.09.44) укрепне достатъчно, може би ще започне да дава на плебса по някой лев.
06 Юни 2009 07:03
Бай Хасане,
Според мен най-важната причина част от българите да мразят турците (аз не съм от мразещите) е омаловажаването и/или отхвърлянето от съвременните турски политици, историци и много обикновенни турци (форумът е пълен с тях) на фактите за кланета, грабежи, изнасилвания, отвличанията от страна на мюсюлманите към българите по време на Османската империя.
06 Юни 2009 07:17
Не съм достатъчно убеден, че тази теза за обединяването на всички българи е вярна. По какъв признак да се обединяваме. По това, че говорим български и някой тарикат, говорещ също български постоянно да ни яха и да ни набутва цигани и турци на власт, да изсмукват труда на останалите...... Аааааааа не, thank you........!!! Обединявайте си се, аз не..........
06 Юни 2009 07:21
Замислих се в този ред на мисли за българската идентичност, за онзи териториален маркер, по който човек да познае, че е на българска земя.

По пътищата, по пътищата ще познаете, че сте в Бг-то. И по говедата, които ги използват.
Или както гласи един знак в началото на Кресненското дефиле:
"Внимание! Животни на пътя!"
06 Юни 2009 07:26
Тцъ...ни пузна, уважаемий докторе.
Най-важната причина не е омаловажаването на исторически факти.
ЕДНА от най-важните причини е прочитът на българската история.
Прочит, базиран на "факти" на пишман-историци кат онова гяволе Божи дар или на тез от клана Петрински /де се кълнат, че само у лето 1876, само от района на Филибето са били зети 20 иляди !!! моми у робство/
Верно, секи я пише историята според свойто си минаре, ама почнат ли гяволи и Ханс Андерсоновци да ни учат на история...пиши ги бегали.
И историята, и истината...
06 Юни 2009 07:38
Според мен най-важната причина част от българите да мразят турците
А според мен причината е, че тази част от българите просто обичат да мразят. И мразят каквото им попадне - в частност турците.

_______________________
Блогът на Манрико
06 Юни 2009 07:42
За да не засегна някои , бих казал , че е наивно !
За Гилотен !
Елините за много шарп ама пред балканци не вървят , вървят в Западна Европа и Северна Америка понеже са доста нахални в присвояването на всичко ценно от Балканския Полуостров !!
06 Юни 2009 07:45
В случая съм напълно съгласен с Брайтман. Казано е повече от добре.
наистина турското робство е виновно, но не в този буквален смисъл в който обикновено се смята.
-
1. Премахва народностните културни институции, общуване и развитие;
-
2. Недопускайки го до участие в държавата, обезмисля развитието му в цели сфери и води до закърняване на тези умения и способности;
-
3. Отучва българина от държавност и отговорност;
-
4. Осигурява му спокойно съществуване в период, когато Западна Европа е разкъсвана от постоянни и дребни войни;
-
5. Вследствие на горните обстоятелства той губи нуждата от живот в по-голяма общност , ангажимент и отговорност към нея за да гарантира сигурността си и свежда съществеването си до биологичното интивидуално и семейно ниво.
-
6. Съществувайки на това ниво и разпръснато в една огромна чужда му империя той е несъразмерно по слаб от нея. Това задава тактиката му на оцеляване не чрез опит за промяна на действителността около него, а чрез приспособяване към нея. Това му задава и нуждата от съществуване в две реалности - неговата истинската (в страни от закона) и официалната за пред чуждата враждебна държава. Дава му и заговорническата солидарност и с другите които са в страни от закона проявявана подмолно и неоткрито. Неуважението към закона.

С други думи, независимо, че сме една от най-старите държави, ние сме загубили усещането си са принадлежност към нея. Държавните интереси минават на заден план, важни са груповите, индивидуалните.
06 Юни 2009 07:54
Нъц Бай Хасане-ти не позна.
Сега пак да те питам 20000 (двадесет хиляди) е много, но 3000000 (триста хиляди) и 1000000 (един милион) е ток и жица, а?
Божо Димитров и такива като него са точно толко добри като професорите по пан-тюркизъм и мегализъм.
Манрико,
Хората са горе долу еднакви по отношение омраза свои и чужди. Пан, Мега Шове, Наци и т.н. пропаганда прави разликата.
06 Юни 2009 08:06
Всъщност Сокола като интелигентен човек е разбрал основната слабост на българите и се възползва отлично от нея, постоянно лавира между индивидуалистично мислещите и действащи български партии, съюзява се със силните на деня, гарантирайки им по този начин властта. А кой в България се отказва доброволно от нея? Пък и груповият интерес е по-важен от общодържавния. "Дават ли ти - вземай", си казва нашият държавник и действа. В замяна на сътрудничеството Сокола също не остава с празни ръце. Затова вече близо 20г. една сравнително малка партия е постоянно в управлението на страната.
06 Юни 2009 08:07
Бай Хасане,
Извън нашия балкански спор.
Войните не започват заради прочита на историята. Те са си въоръжени грабежи, или такива опити, в особенно големи размери. Прочитът на историята само допълнително нагнетява обстановката, подготвяйки неизбежния брой загинали за праватса каузата да приемат по-леко съдбата с. Прочитът на историята като някакъв фактор за подготовката и воденето на войната е сравнително нововъведение, кажи речи има 2 века. В подкрепа на това-не прочитът на историята е докаръл пелазги, траки, йониийци, дорийци, илири, перси, келти, римляни, готи, прабългари, славяни, узи, кумани, печенеги, татари, турци, ако съм пропуснал някого да ме прощава, на полуострова.
06 Юни 2009 08:35
За статията
06 Юни 2009 08:38
Надявам се "лапсус клавиатурус" да не затруднява разбирането на изказването ми.
06 Юни 2009 08:44
И бам башка Богдан Филов!
06 Юни 2009 09:30
Българите били мразели турците. И обратно. Кво толкова, голяма работа. Митко пък мрази българите. Няма да го трепем заради това я.
06 Юни 2009 09:41
За две седмици Пламен Галев събра над 14000 подписа.Как се чете и Новков и форума на фона на това събитие....
06 Юни 2009 09:58
sashkata ot dupniza,
Какво чак толкова се е случило като е събрал Пламен Галев 14 000 подписа, че тази новина да ни разтърсва из основи. По нашите земи е много трудно да разбереш кой е добър и кой е лош. Кой е хайдук- обирджия и кой е хайдутин- народен закрилник.
06 Юни 2009 10:04
Ама ако бяха оставили Маната и Златистийо да вършеят , барабар с Клеменцата и Лимбата - Дупница някак друга щеше да изглежда , или ?!!
06 Юни 2009 10:15
Вчера бях в Констанца с едни гърци на един кораб - след като дружно и с наслада оплюхме румънците и разбира се турците, се впуснахме във взаимни комплименти, описващи хубавините на съответно Гърция и България, в частност на Варна. Какви хубави ресторанти, какво това, какво онова...какъв хубав кораборемонтен завод (Одесос). Такааа. Хубав завод, нда, неуверено потвърждавам, колкото лаф да става.
И тука гърчето се "идентифицира": "Ама Одесос не е ли гръцкото име на Варна? А освен това там работят гърци, много опитни майстори и монтьори...Гърци?? Сигурно са фитери дошли от Гърция за 2 седмици по конкретен повод? Не, бе (Охи, ре) те си живеят във Варна. А, викам, те са политически емигранти, комунисти един вид.
Комунисти, некомунисти, ама гърци! Цаца, ама риба! Наистина са такива, правят, струват, гръцкото си избива отгоре. Всичко в оня филм - Моята голяма гръцка сватба - е вярно.
А колкото до усещането, че си минал от Хърватска в Сърбия - осъзнаваш това, когато вече почнат да те псуят на майка. А когато почнат на мама ти "стара" - вече си в Бугарско.
06 Юни 2009 10:19
А според мен причината е, че тази част от българите просто обичат да мразят.

Манрико, тоз път у десятката!
Въпрос:
- Имаш ли някакви данни, "Най-мразим да мислим" само шопска поговорка ли е, или общонационална?
06 Юни 2009 10:20
Исторически ядрото на българщината е било винаги в североизтока - чак до втората половина на 19 в. "България, Тракия и Македония", казва Левски, чийто централен комитет е в Ловеч
.

Чичо Фичо, до Освобождението, че и известно време след това, любимата ти Варна не е български град по своя етнически състав и облик. Във фермана за създаване на Екзархията Варна и 20 села на север по крайбрежието са изключени от териториалния й обсег. Даже и Ниш, който сега е втори по големина град в Сърбия, е бил в рамките на Екзархията. Това трябва да ти говори много за Варна. Този град няма НИКАКЪВ съществен принос към националните борби през Възраждането. Движението за църковна самостоятелност, пък, е най-силно в Македония, т.е. в Западна България. Едни от най-масовите въстания през първата половина на 19в. избухват пак на Запад- Пиротско, Берковско, Видинско, Белоградчишко, Нишко, Трънско и т.н. Толкова по твоята "теза" за историческото ядро на българщината. Именно това фаворизиране на "източняците" през Възраждането, когато се формира и литературния български език, води до отчуждаването на западните българи от Поморавието и Македония и налива вода в мелницата на сърбите, които ги убеждават, че те са нещо различно от българите в Източна България. Просто тези хора са намирали повече сходни езикови и културни допирни точки със сърбите, отколкото с братята си от Централна и Източна България, защото тогавашната българска интелигенция им обръща гръб и налага единствено източните говори, базирани върху търновския диалект, като основа на съвременния български език.
06 Юни 2009 10:28
Кой е хайдук- обирджия и кой е хайдутин- народен закрилник.
Ми те са едно и също - крадци.
Нашият народ ги е възпял в безбройни творения.
06 Юни 2009 10:29
Любимата тема на Митко - българите на север са тъпи щото са били векове близо до комунистическа Русия (даже и не са благоустроени), а тези на юг са умните насленици на ВМБЦ (Великата Морска Българска Цивилизация).
*
Ужасни индивидуалисти сме българите. Елате да видите, какъв е колективизъм в САЩ.
*
Митко Новков - за цялостното антибългарско творчество
06 Юни 2009 10:34
Колективизъм и общонародна собственост !!
И жените - общи !!
06 Юни 2009 10:36
Мисля, че като берковчанин, живеещ в София, Митко мисли, че Южна България (доколкото София е там) е по-по-от Северна. Но аз като варненец пък мисля обратното.


форум -детска градина



Редактирано от - softwind на 06/6/2009 г/ 10:37:58

06 Юни 2009 10:45
Митко, зарад тез двете ли последни изречения изхаби толкоз думи преди това?
Ние си го знаем.
И за гръците да питам само - Зевс или Йехова??
06 Юни 2009 10:56
ми такъв ни е форумният манталитет -- инфа нтилен
06 Юни 2009 11:24
Да бе! Само българите били разединени и индивидуалисти. Все едно други народи не са се клали в кръвопролитни граждански войни. Откъде се появиха гръцките политемигранти в България в края на 40-те години на миналия век? Българската история не е нещо толкова уникално и изключително. Историите на другите народи също познават предателства и продаване на националните интереси. И какво от това? Те отдавна са престанали да ровят в историята си и да търсят там обяснение за днешни несполуки. Ирландците казват, че са постигнали възход като нация когато са престанали да обвиняват англичаните и последиците от английското владичество, а самите те са направили необходимото за постигане на прогрес.
Хайде да сме наясно: днешните несполуки и провали са резултат не от "турското робство" или "влиянието на СССР", а от много по-скорошни решения на българските управляващи. Индивидуализмът също не е лошо качество: лидерите по правило са индивидуалисти. Лошото е когато не се играе по правилата и няма система, която да санкционира провинилите се. Истината е, че навсякъде политиците злоупотребяват с власт, но в демократичните държави ги наказват за това. А нашето е псевдодемокрация както в банановите републики.
06 Юни 2009 11:33
Ние, като индивиди в общността, имаме различия.
Аналогично е положението с всички народи.
Има и такива, които ни бият по различия и индивидуалност.
Не виждам повод за безпокойство...
06 Юни 2009 11:33
Въпрос:
- Имаш ли някакви данни, "Най-мразим да мислим" само шопска поговорка ли е, или общонационална?


ОЛДМАДе,
казал си само половината. На времето това беше пример за мултипликационен подход по шопски. Втората половина е : "А най-любим да мразим"

06 Юни 2009 11:35
Водачът на евролистата на ДПС Филиз Хюсменова: "ДПС не се бори за третото място, има го". http:www.dps.bg [2009-06-05 15:49:06 ]

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД