:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,009
Активни 688
Страници 26,574
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

При този кабинет бедните станаха още по-бедни

Корпоративният вот е като безплатната тояга, казва вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Димитър Манолов
Димитър Манолов е роден на 23 август 1958 г. Магистър инженер по строителство на сгради и съоръжения. Специализира пенсионно осигуряване в САЩ, Великобритания и Германия. Бил е зам.-председател и председател на Националния осигурителен институт. Член на КТ "Подкрепа", а от 1994 г. е вицепрезидент на синдиката.

-------

- Г-н Манолов, защо КТ "Подкрепа" не се включи в протестите, организирани от КНСБ?

- Въпросът ви трябва да е към КНСБ - защо те не се включиха в протестите, организирани от КТ "Подкрепа". Защото ние взехме решение за нашия митинг на 14 май, а те на 16 май взеха решение за техния, който да е преди нашия. Така че въпросът не е към мен, а към тях.

- Има ли някакво напрежение между двата синдиката и съответно преследване на различни цели?

- Не слава богу, не.

- А очаквате ли на 26 юни те да ви подкрепят и да обедините усилията си?

- Нашите усилия никога не са се разединявали. На 26-и ние ще си правим нашия митинг и съм сигурен, че ще ни подкрепят, не че ще участват. Абсолютно съм сигурен.

- Имате ли някакви различия в исканията си към правителството?

- Явно, че оттам тръгва всичко, защото нашите искания не са към правителството, а към политическата пасмина, която тук ни прави на маймуни толкова години. Нашата идея беше да отправим послание преди изборите, за да знаят, че така повече не бива. Докато колегите от КНСБ решиха, че това правителство вероятно е в състояние да направи нещо допълнително. Сигурно това ги накара да постъпят по този начин.

- КНСБ поставиха акцент върху проблемите на учителите и хората в бюджетната сфера...

- Да, но това правителство какво ще им даде. Няма парламент, няма нищо. Те не изпълняват бюджета. На тези какво да им протестираш, те са си отишли, те са пътници.

- Каква е целта на националния синдикален протест на 26 юни?

- Просто на хората им писна да ги лъжат. Един и същи водевил се случва вече 20 г., сменят се само някои детайли и някои играчи, но нещата вървят по един и същи начин. Така че искаме да им кажем, че не сме чак толкова глупави, за каквито ни взимат. И разбира се, най-вероятно ще бъдат изказани някакви "ласкави" становища за политиката на сега управляващите. Ние ще кажем колко много сме "доволни" от това, че сме с най-ниските заплати в Европа, че работим в най-свинските условия. Това, че богаташите в България плащат най-малки данъци, а пенсионната система е с най-голям дефицит.

- Това обаче няма ли да откаже още повече хората от гласуване?

- В КТ "Подкрепа" от доста време не сме се занимавали с това за кого да се гласува, но не сме се отказали да обясняваме на хората, че е тяхно гражданско задължение да отидат и да пуснат гласа си за този, който им е симпатичен.

- Тези дни правителството се отчете и каза, че е изпълнило повече, отколкото си е представяло в началото на мандата?

- На тия глупости, честно казано, не обръщам сериозно внимание. То бива демагогия, ама чак пък толкова. Но това, което е вярно, е, че в рамките на това управление богатите станаха по-богати, а бедните по-бедни. Мерцедесът вече стана сиромашка кола.

Ако погледнем числата, наистина не могат да се отрекат някои неща, които са направили, особено напредъка в пенсиите. От друга страна обаче, говорейки за тези пенсии и интерпретирайки някои други решения, виждаме как се увеличава дефицитът в пенсионната система и тя е в ужасно рисково състояние. И една криза като тази може да помете всичко. Много важно, че е повишен размерът на пенсиите, когато няма пари, с които да се плащат. Тези отстъпки, които се правят на богатите, това намаляване на осигурителни вноски, тази смешна данъчна ставка за данъка върху богатите от 10%, колкото и върху най-бедните. Това са абсурдни ситуации. Това не могат да си го позволят и най-десните партии в Европа. Даже в мечтите си.

- Синдикатите изненадаха ли се от явлението "корпоративен вот" на последните избори за Европарламент?

- Аз лично не се изненадах. Очаквах подобно нещо да стане, защото то се случва не за първи път. Този водевил се игра при едни предишни избори. Тогава в Перник се появиха неочаквани резултатите за една политическа сила, която изобщо няма корени в това населено място. И като събереш две и две, веднага се разбира за какво става дума.

- Но сега вече работодателите поискаха работниците да гласуват за техните партии?

- Да, сега вече започнаха да го правят от свое име. Преди го правеха за други и за чужда сметка, сега го правят от свое име и за своя сметка. Това, което обаче може да бъде отправено като упрек, е, че миналия път, когато беше ясно доказано какво се случва, никой не си мръдна пръста да направи нещо. Което най-вероятно и сега няма да се случи. Просто защото тези, за които се прави и които трябва да преследват това явление, са едни и същи.

- Но така се нарушават всички права на работниците?

- Разбира се, че това е опасно. В ранната 1990 г. се поведе борба за закриването на партийните организации по месторабота. Тезата беше, че политическата дейност и труда на работното място не бива да се смесват. Тогава бяха закрити партийните организации на БКП по месторабота. Това, което сега се случва, е същото, макар и да не е в организирана партийна форма.

- Може ли да се каже, че по време на избори работодателите изместват синдикатите в предприятията, включително в начина, по който ги манипулират и управляват?

- Няма нищо общо между двете неща. Въпросът е, че на тези хора могат да им се предложат някои предимства, може и да им се окаже натиск на принципа на тоягата и моркова и те да бъдат накарани да направят нещо. Не одобрявам пасивното поведение на синдикалните лидери на място, които не се съпротивляват на това. Там, където това се случва в процент, гонещ 100, има синдикални организации - и наши, и на КНСБ. Следователно синдикалните лидери на място, мълчаливо или по някакъв друг начин, го приемат. Но аз не го приемам.

- Това означава ли, че работодателите са успели да обезсилят и почти да изтласкат синдикатите от предприятията?

- Страшното е, че в тази извратена обстановка, в която всички живеем, такива неща са възможни и дори се приемат за нормални, за част от правилата. Щом формално са спазени някои правила, следователно няма нищо лошо в това. Моралът остава настрана, защото е спазена буквата на закона.

- Един от работодателите - Христо Ковачки, твърди, че работниците са гласували за неговата партия, защото са много доволни от него. Как ще коментирате това?

- Пак говорим за някакви формални правила. Щом като, казва той, министър-председателят се обърнал към народа, а пък Бойко Борисов се обърнал към не знам си кой, следователно и той можел да се обърне към своите работници. Въпросът е по какъв начин може да се обърне. Въпросът е дали министър-председателят може да уволни някого от частно предприятие, дали Бойко Борисов може по някакъв начин да накаже някого от общинската администрация за това, че няма да реагира на призивите му, както те очакват. Докато, когато се обърнеш към своите работници, това е като задължителна препоръка. Още повече, че тук става дума за много сериозен паричен ресурс, който трябва да се впрегне. Когато ние не желаем да направим това, ще наблегнем на тоягата, която изглежда безплатна.

- Колко работници в България потенциално са заплашени от тоягата?

- Трудно ми е да кажа, защото корпоративният вот по същество не е съсредоточен на едно място. Не съм си правил труда да сумирам.

- Какво ще се случи на 5 юли, ще се запази ли този корпоративен натиск или други политически субекти ще се опитат да интервенират и да предложат по-големи суми на работниците?

- Тази хипотеза е невъзможна. Според мен корпоративният вот ще се повтори. Каква ще бъде неговата сила - ще зависи от общата избирателна активност в държавата. Корпоративният вот има потребност тя да бъде ниска, за да повтори резултата си. Едва ли ще го подобри, защото таванът е ударен. Ниската избирателна активност ще осигури на тези партии участие в следващото НС и вероятно във властта. Защото те са скачени съдове.
20
2855
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
18 Юни 2009 06:47
А богатите като теб - още по-богати...
18 Юни 2009 08:17
Абе никой не иска да каже, че царот ( не само Симеон) е гол. Че този модел дето си избрахме - западен тип демокрация и икономика е погрешен.
Така, наречената кръгла маса, начело с Луканов, Костов, Софиенски и др. разбойници наложи напълно погрешен папагалски копиран от Запада модел, който съвсем не пасва на нашите реалности.
18 Юни 2009 08:36
И музикалният съпровод ще е важен на тези митинги. Подготовка има. Натиснете тук
18 Юни 2009 09:38
Мерцедесът вече стана сиромашка кола.

Това трябваше да е в заглавието ...
18 Юни 2009 10:21
Туй за мерцедеса като сиромашка кола може да е добър литературен образ, но от един вицепрезидент на синдикат човек би очаквал и някакви данни, а не само метафори. Ако погледнем в Еуростат, виждаме, че индексът на Джини за България е 31 при среден за ЕС 30. По-нисък (24-26) е в скандинавските страни, Франция и Белгия.

_______________________
Блогът на Манрико
18 Юни 2009 10:49
...Трудно ми е да кажа, защото корпоративният вот по същество не е съсредоточен на едно място. Не съм си правил труда да сумирам.

Бравос!
Ако един синдикалист не е наясно с вота на синдикалните си членове в частния бизнес, това означава само едно - в частните предприятия, просто липсва реална синдикална дейност!
Да ти умрем на "Подкрепа"-та!
'Га се бихте по барикадите с полицията заради Луканов и Виденов бяхте наясно, нали?!
А Сега що не сте?
Пеликани...

Редактирано от - OLDMAD на 18/6/2009 г/ 11:32:25

18 Юни 2009 11:12
Какви синдикати, какви 5 лв?
Ето и протестът от понеделник, при който протестираха хиляди, някой може ли да ми обясни пред кого протестират. Сегашното правителство си отива, следващото е неясно. Или да развиваме някаква дейност. Протест заради самия протест. И КНСБ и Подкрепа са еднакви мекерета. Хвани единия та удари другия. Казионни синдикати.
18 Юни 2009 11:15
OLDMAD 18.6.2009 г. 10:49:26
Ако един синдикалист не е наясно с вота на синдикатите в частния бизнес ...

Има ли я още оная класация ...?
18 Юни 2009 11:32
Добре де, поправих се...
Сега доволен?
18 Юни 2009 11:44
прав си буболечка - такива са. но са такива поради липсата на солидарност, липсата на култура на наемните работници. всеки е прекалено голям егоист или непукист когато става дума за правата му на работник. в един екип най-често всеки е недоволен от нещо, но никой не мисли да обединява недоволството на останалите и да поставят работодателя си на колене в някой много напечен момент. а какво да кажем за тъпаците(особено по банките) приели неформално правило да стоят след края на роботното време има-няма работа? какво да кажем за всички неосъзнаващи какви борби са били за 8 часов работен ден десетки и стотици години та доброволно отказващи се от това си право? тук идеята за солидарност и собствена значимост са деградирали до опити за елементарни скатавки или спасяване поединично вместо общи стачки. жалко за всички ни
18 Юни 2009 11:52
Абе никой не иска да каже, че царот ( не само Симеон) е гол. Че този модел дето си избрахме - западен тип демокрация и икономика е погрешен.
Така, наречената кръгла маса, начело с Луканов, Костов, Софиенски и др. разбойници наложи напълно погрешен папагалски копиран от Запада модел, който съвсем не пасва на нашите реалности.


Че царот (Симеон) е гол, гол е. Също така са голи и всички възлюбени на Mrx++, начело със СтаниШеф и Доган.

Този модел, дето си избрахме, не е този, дето е тук в момента. Демокрация означава "управление на народа". Има ли в България управление на народа? Няма. Няма и демокрация. И няма демокрация именно заради креатурите на ДС и Партията (любима на Mrx++). Сред тях вероятно е и Костов, щото не ги изрина, когато можеше.

Смело може да се каже, че в Румъния по-има демокрация, отколкото у нас. Защо ли? Защото вече са намалили държавните такси с 40% във връзка с кризата, докато у нас ги вдигат, пак в тази връзка.

"Управление, при което народът се страхува от правителството, е тирания.
Управление, при което правителството се страхува от народа, е демокрация."
Т. Джеферсън

Е, как мислите, правителството страхува ли се от народа?

Редактирано от - гошо на 18/6/2009 г/ 11:53:44

18 Юни 2009 13:01
"Просто на хората им писна да ги лъжат". Това е вярно, но има ли още наивници, които не са разбрали, че синдикатите-имам предвид ръководствата им, са една мафиотизирана организация.
18 Юни 2009 13:35
Работих на 6-ти блок на Козлодуй в средата на 80-те. Та там имаше бригади полски заварчици (имаше и най-различни други соцработници). Един ден гледам поляците седят скръстили ръце, хвърлили електрожените и си пушат и говорят, а иначе бачкат здраво. Оказа се, че предишния ден не им дали киселото мляко, което им се полага, и сега вече втори ден не го получили. На минутата стачка...ей това е разликата. Прост като един оставиха електрожените и седнаха да пушат. Нама хър, няма...мър. До 1 час им докараха и двете порции кисело мляко...
18 Юни 2009 16:45
Очевидно тройната коалиция не смее (или не иска) в последния момент да се откаже от проваления си модел на "плоския данък" и да предложи прогресивен за по-богатите; не желае да въведе необлагаем минимум на семейните доходи (примерно 350 лв. на член от семейството); не оказва натиск върху безумните за света лихвени проценти на банките у нас, които заплашват всяко бъдещо управление с евентуална depressflation (депресия и инфлация), не защитава жилищата на обедняващите при "трудните" ипотечни кредити. Нима коалицията вярва все още в социални и икономически чудеса? Или пък цигулката е настроена по нотите на спонсорите?http://paper.standartnews.com/ bg/article.php?d=2009-06-18&article=28219 8
18 Юни 2009 16:58
Като слуша човек как сладко приказва синдикалист, неволно си казва, абе тези
в коя партиийна школа са се учили?Отговора на всички е ясен.В зората на
демокрацията синдикалните лидери, до един бивши комунисти, изхвърляха от
предприятиетата, директори, началници и де що сварят, като назначаваха на
тяхно място неграмотници с едно единствено условие-"Да закупуват и търгуват
единствено и само с фирми на КТ "Подкрепа", разбира се на цени, които за
единица време, да поставят предприятието в "несъстоятелност".Тези"обръчи",
дали имат нещо общо с една "много известна" партия?Примери в това
отношение мога да дам колкото искате.Някой ще запита, защо е било нужно
да се разсипват предприятиетата?-За да могат новозабогателите синдикалисти,
заедно с комунистическите братя и сестри, както и колеги от едни други синдикати, да купуват заводи, мини, и много други "неефективни мощности" за
жълти стотинки.Правителството било направило"нещо за пенсийте".Ще Ви коментирам "нещото"за 2008година.Масларова екзалтирано тръбеше че направила увеличение на пенсийте с 20%за една година.Така ли е това ?
10%, дойдоха от 01.07., което означава 5%в годишен план, вторите 10% от Хм.
същата година, за едно тримесечие, годишно се пада по 2.5%, или за 12месеца-
цялата 2008 год-общо 7.5%увеличение, предвидено и гласувано в бюджета.
Разбира се статистиката с измислената "потребителска кошница", хвърля на
обществото, още по-гнусни цифри от тези на Масларова, за процента на инфлацията.Прословутото"увеличение"на "таваните"е относително намаляне на
загубите, които са търпели, тези които са дръзнали да заработят по-високи пенсий.В същото време тези хора, не са получавали истинския размер, нито изчислените индексаций от 01.01.2006година-до 01.04.2009година.Сега да запитаме на свой ред.Как стана така, че синдикатите никакви ги няма?Как станаха, толкова сговорчиви и на каква цена?Защо не си публикуват придобитите имоти и банкови сметки от1990година насам?Коментарите са излишни.

18 Юни 2009 17:28
Истински синдикати в България няма. Това е някаква мимикрия от която няма никаква полза. Е поне събират членски внос от хората, но самите те не получават никаква защита.
Знам какво означава синдикати и виждам ползата от тях, но не в БГ, а в Италия.
Дори като чужденци когато много българи работеха на черно, бяха под закрила от синдикатите. Дори не ни караха да се записваме като техни членове, за да не плащаме такси. Ако излезе необходимост от тяхната защита, тогава се внасяше такса от 5 евро. И тяхната логика е щом някой чужденец работи в Италия, то той ще се ползва със същите права както италианец. А синдикатите им наистина са силни.


18 Юни 2009 20:08
Значи, някога в зората на демокрацията, се занимавах със синдикална дейност.Една вметка само - думата "синдикат" съвсем не е правилна, нявсякъде на запад думата е профсъюз - тоест trade union. Измислиха това "синдикат", за да се разграничат от казионните живкови профсъюзи. Та, да продължа, стачкувахме против Луканов, когато си беше страшничко, особено в провинцията, червените си бяха на власт. Борехме се с все още червените директори. Спасявахме хора от уволения. От доста години съм се отказала от синдикатите, дори вече не съм член, макар преди да бях местен синидкален лидер така да се каже, ще обясня защо. Не защото горе, синдикалните босове не вършат /сигурно има боклуци сред тях, както във всяка сфера/, отказах се, защото синдикалните членове не вършат, казано грубо. Опяват, мрънкат, все са недоволни, но когато опре работата да се изправят срещу някакво неправилно/несправедливо/ действие на работодателя си кротуват или, което е още по-лошо, ти забиват нож в гърба и застават на страната на работодателя. Аз съм смел човек, не ме е страх, но за да се изправя срещу някого, трябва да усещам подкрепата на другите зад гърба си. А на българина като цяло, чувството солидарност направо му е чуждо. Затова се отказах от синдикализъм. Много пъти съм казвала на колегите си като почнат да мрънкат "какво правят синдикатите" - казвам им - разберете, синдикатите сте вие, не онези там горе. Да ама не, шубето е голям страх, ние по-добре да си мрънкаме и да си траем. Хубаво споменава Граовец поляците, да, горд и солидарен народ. Братята византийци за най-малкото нещо са на улицата, всички, независимо от съсловието, гилидията, професията. Франция също. Бе кво да говорим. Не са ни синдикатите виновни, ние сме си виновни.
18 Юни 2009 21:28
А бедните се появиха след 1989г. и от тогава непрекъснато обедняват все повече и увеличават броя си /сега - между 65% и 80% според последните статистики/. Синдикатите с нищо не са се и опитали да попречат на това.
18 Юни 2009 21:44
Лен,
Много искренна констатация, напълно човешка и разбираема:"Да ама не, шубето е голям страх, ние по-добре да си мрънкаме и да си траем." Не е добре, но трябва с акъл и такт, не стихиино и с гол ентусиазъм.
24 Юни 2009 15:34
Приятели от форума-запитайте този юнак Манолов , в колко борда е включен и колко пари получава месечно за това.Например от борда на Националната здравна каса, само премиите му за първото тримесечие са 50 минимални заплати.И той има наглостта да плаче за бедните и за бедстващите българи.Това е върхът на цинизма на т.н. синдикати.

Редактирано от - vekia на 24/6/2009 г/ 15:42:34

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД