Кризата е много по-дълбока от това, дето се опитват да ни представят! От криза се излиза с радикални промени в икономиката. Кое е това, което може да ни изкара от кризата? Износът и чуждестранните инвестиции. За да има износ, трябва да има конкурентно производство (качество и цена). Такова обаче няма, няма и заложено в бюджета. Чуждестранни инвестиции няма да има: просто в България корупцията като форма на управление е нежелано място за инвестиции от страна на чист и свеж капитал.
Изводът: цялостна промяна на управление на икономиката и свързаните с това закони и безусловно оттегляне на сегашните управляващи за период от поне 20-30 години, през които обаче трябва да се въведе върховенство на закона; съкращаване на бюрокрацията (законова уредба и персонал) до абсолютен работен минимум; безпрецедентни мерки за привличане на инвестиции в know how и високотехнологични разработки; възстановяване на курортите - прочистване на бетона и все неща, които управляващите от последните 20 години съсипаха съвсем умишлено!
Пенка от Прокатния
Само да ви обърна внимание на безкрайно простия факт, че всичко това нямаше да се случи, ако потребителското кредитиране (ипотеки, лизинги и пр.) беше забранено. Нито домакинствата щяха да задлъжнеят толкова, нито имотите щяха да хвръкнат толкова. Нямайки този лесен начин за надуване на цените, полето за спекулации щеше да бъде много, много по-малко. Съответно и настоящите дисбаланси щяха да са много, много по-малко. Естествено и растежът щеше да е по-малък, но аз две стотинки не давам за растеж, който се мери с по-високи цени, а не с по-висока покупателна способност. Безспорен факт е, че кредитирането (потребителското) доведе до реално намаляване на покупателната способност на средната класа и съответно - нейното изтъняване. Това стана, от една страна, заради увеличени цени от по-високото (псевдо)платежоспособно търсене и от друга - заради лихвите върху тези цени. Ефектът е двоен и съответно - двойно вреден. Съответно решението е от просто по-просто: забрана (или в преходен период) ограничаване до минимум на потребителското (ипотечно, лизинги и пр.) кредитиране. Това връща на пазара саморегулиращата функция. Съответно отпада необходимостта от нови надпазарни регулатори (извън вече съществуващите).
bearman
Всеки по света вече гледа да отгледа някаква продукция у дома. В Америка в момента покрай движението "Купувай местно" има и друго, много сродно - всеки да си гледа по нещо в задния двор на къщата или на терасата. Дори в даунтаун Сан Франциско, където земята е толкова кът, че ако имаш 2х2 метра пръст, си късметлия, хората не садят цветя, а домати и краставици. Аз лично гледам един домат в саксия на терасата.
San De Cannes
В България, а и не само, кризата не се е проявила напълно. Кризата ще дойде с пълна сила, когато чуждите банки си изтеглят парите от филиалите. Това още не е станало, но има много голяма вероятност да стане. Кризата и може, и не може да се сравнява с тази в САЩ. Както винаги истината е по средата.
САЩ имат ресурси, имат и все още някакво производство, а и са най-големият пазар на Китай, за да бъде оставен да потъне напълно. Докато България може да бъде жертвана всеки един момент от чуждите банки. Стагнацията в заемите и опитът да се запази кеша от банките ще ускорят този процес.
Топ 3 на най-четените статии на segabg.com в периода 14-21.06.2009 г.
Най-четените новини:
1. Разпродажбата на ипотекирани къщи вече минава през интернет
2. БСП харчи 8 пъти повече от ГЕРБ за всеки глас на вота
3. Държавата отказа да си търси 629 млн. лв. дългове
Най-четените коментари
1. "Везир Соколу" на Димитри Иванов
2. "Косовската битка - последен опит на Балканите за самозащита" на Иван Петрински
3. "Образованието, умници!" на Димитър Денков
1. Разпродажбата на ипотекирани къщи вече минава през интернет
2. БСП харчи 8 пъти повече от ГЕРБ за всеки глас на вота
3. Държавата отказа да си търси 629 млн. лв. дългове
Най-четените коментари
1. "Везир Соколу" на Димитри Иванов
2. "Косовската битка - последен опит на Балканите за самозащита" на Иван Петрински
3. "Образованието, умници!" на Димитър Денков