:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,446
Активни 473
Страници 7,349
За един ден 1,302,066
Форум

От кризата ще се излезе с радикална промяна в икономиката

Читателите на "Сега" обменят идеи как България да се справи с тежката икономическа ситуация
BOLGAR

Кризата е много по-дълбока от това, дето се опитват да ни представят! От криза се излиза с радикални промени в икономиката. Кое е това, което може да ни изкара от кризата? Износът и чуждестранните инвестиции. За да има износ, трябва да има конкурентно производство (качество и цена). Такова обаче няма, няма и заложено в бюджета. Чуждестранни инвестиции няма да има: просто в България корупцията като форма на управление е нежелано място за инвестиции от страна на чист и свеж капитал.

Изводът: цялостна промяна на управление на икономиката и свързаните с това закони и безусловно оттегляне на сегашните управляващи за период от поне 20-30 години, през които обаче трябва да се въведе върховенство на закона; съкращаване на бюрокрацията (законова уредба и персонал) до абсолютен работен минимум; безпрецедентни мерки за привличане на инвестиции в know how и високотехнологични разработки; възстановяване на курортите - прочистване на бетона и все неща, които управляващите от последните 20 години съсипаха съвсем умишлено!



Пенка от Прокатния

Само да ви обърна внимание на безкрайно простия факт, че всичко това нямаше да се случи, ако потребителското кредитиране (ипотеки, лизинги и пр.) беше забранено. Нито домакинствата щяха да задлъжнеят толкова, нито имотите щяха да хвръкнат толкова. Нямайки този лесен начин за надуване на цените, полето за спекулации щеше да бъде много, много по-малко. Съответно и настоящите дисбаланси щяха да са много, много по-малко. Естествено и растежът щеше да е по-малък, но аз две стотинки не давам за растеж, който се мери с по-високи цени, а не с по-висока покупателна способност. Безспорен факт е, че кредитирането (потребителското) доведе до реално намаляване на покупателната способност на средната класа и съответно - нейното изтъняване. Това стана, от една страна, заради увеличени цени от по-високото (псевдо)платежоспособно търсене и от друга - заради лихвите върху тези цени. Ефектът е двоен и съответно - двойно вреден. Съответно решението е от просто по-просто: забрана (или в преходен период) ограничаване до минимум на потребителското (ипотечно, лизинги и пр.) кредитиране. Това връща на пазара саморегулиращата функция. Съответно отпада необходимостта от нови надпазарни регулатори (извън вече съществуващите).



bearman

Всеки по света вече гледа да отгледа някаква продукция у дома. В Америка в момента покрай движението "Купувай местно" има и друго, много сродно - всеки да си гледа по нещо в задния двор на къщата или на терасата. Дори в даунтаун Сан Франциско, където земята е толкова кът, че ако имаш 2х2 метра пръст, си късметлия, хората не садят цветя, а домати и краставици. Аз лично гледам един домат в саксия на терасата.



San De Cannes

В България, а и не само, кризата не се е проявила напълно. Кризата ще дойде с пълна сила, когато чуждите банки си изтеглят парите от филиалите. Това още не е станало, но има много голяма вероятност да стане. Кризата и може, и не може да се сравнява с тази в САЩ. Както винаги истината е по средата.

САЩ имат ресурси, имат и все още някакво производство, а и са най-големият пазар на Китай, за да бъде оставен да потъне напълно. Докато България може да бъде жертвана всеки един момент от чуждите банки. Стагнацията в заемите и опитът да се запази кеша от банките ще ускорят този процес.

Топ 3 на най-четените статии на segabg.com в периода 14-21.06.2009 г.

Най-четените новини:

1. Разпродажбата на ипотекирани къщи вече минава през интернет

2. БСП харчи 8 пъти повече от ГЕРБ за всеки глас на вота

3. Държавата отказа да си търси 629 млн. лв. дългове



Най-четените коментари

1. "Везир Соколу" на Димитри Иванов

2. "Косовската битка - последен опит на Балканите за самозащита" на Иван Петрински

3. "Образованието, умници!" на Димитър Денков
9
2278
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
22 Юни 2009 00:28
За коя "криза" е реч ? Чарли беше пале , като го нарочиха за изнасилвач , защото си призна , че е бил "там" . Сега пак ли ...

22 Юни 2009 00:32

Уауууу! Попаднала съм и в книжното тяло. Честно казано, не го очаквах. Приятно съм изненадана от редакцията.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
22 Юни 2009 01:35
Пено, представи си за момент че си производител който е взел (непотребителски) кредит за да произведе стока която потребителите не могат да купят заради забранените потребителски кредити..
22 Юни 2009 06:12
Кризата в България е вносна, както и икономиката ни е вносна. Кризата в България настъпи едва след като беше се вече разразила в чуждите държави и ще отмине едва след като отмине и в страните от които внасяме икономиката. Не е вярно че от кризата може да се излизе като се ориентира икономиката към износ. Та точно там е кризата. От кризата ще почнат да излизат онези държави които имат себе-достатъчна икономика. България не е от тези държави. Единственото което би трябвало да се прави в България е да почне да се възвръща собствената икономика и то със собствени сили. Не трябва да се надяваме на чуждестранни инвестиции. Та точно там е кризата. Да, знам - собствените сили са малко, но не трябва да се заблуждаваме че ще има чужди инвистиции.
22 Юни 2009 07:50
BOLGAR
сегашните управляващи за период от поне 20-30 години, през които обаче трябва да се въведе върховенство на закона; съкращаване на бюрокрацията (законова уредба и персонал) до абсолютен работен минимум; безпрецедентни мерки за привличане на инвестиции в know how и високотехнологични разработки; възстановяване на курортите - прочистване на бетона и все неща, които управляващите от последните 20 години съсипаха съвсем умишлено!

Това всеки го знае, ама като изключим това, че могат да се изключат всички, които са управлявали по време на прехода за поне 20-30 години, другото си е в областта на фантастиката. Те управляващите и сега твърдят, че го правят. По капиталистически път от кризата сами не можем да излезем. Какъв безпрецедентни мерки за привличане на инвестиции ми говориш, като целият свят е в криза и никой няма възможност за инвестиции.
плямпало го е казал доста точно, ние не можем да увеличим износа, защото и другите страни са в криза и не внасят, а ние си бастардисахме производството за вътрешния пазар, всичко ни е внос - така, че правителството няма икономически лостове за да увеличи производството с вдигане на консумацията, от друга страна го няма социалистическото планиране и лостовете на командната икономика (дето токова я плюхте) също не работят.
А сега рИвете, що рИвете. Га ходили на сини митинги- пяли, а сега га плащали плакали.
22 Юни 2009 15:54
Правилно, плямпало.
Но как да се строи собствената икономика на едно празно място и без крайно необходимата икономическа среда. Нали икономиката е свързана с размяна, с продажби, с ползи и интереси. Самодостатъчна икономика! Силна икономика!
Хубави, правилни думи
Но зад тях стои историята на същите тези силни икономики.
Ето, един разказван тук неведнъж, виц.
Един си купи къщичка. Излиза сутрин и се оглежда. Какво вижда -съседската ливада е много точна, брилянтна. Е отива новодомецът при съседа-как го постигаш, пита. Отговорът е - тази ливада се постригва всяка сутрин вече двеста години.
22 Юни 2009 21:04
Минаващ мили ,
Като говорим едно и също , поне поздравявай . Колко му е ?

22 Юни 2009 22:28
плямпало
[Напреднал][186]
22.6.2009 г. 06:12:56 Кризата в България е вносна, както и икономиката ни е вносна. Кризата в България настъпи едва след като беше се вече разразила в чуждите държави и ще отмине едва след като отмине и в страните от които внасяме икономиката.
Аз това от кога го повтарям .
23 Юни 2009 15:57
Да бе
Верно е
Оттук и потанататъка
Ще почваем със здрасти и понапосоки
Но е мило - говорим едни и същи неща , ъ?

Редактирано от - Минавам от тук на 23/6/2009 г/ 15:57:50

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД