Инж. Емил Панчев е роден на 2 октомври 1957 г. в Кюстендил. Завършил е Техническия университет. От 2007 г. е главен секретар на Съюза на българските автомобилисти (СБА), в чиито структури има над 30 години опит. Женен, с две деца.
- Г-н Панчев, СБА прави технически прегледи на около 250 000 автомобила годишно в свои сервизи. Какви са стандартите, които трябва да се спазват, за да не се повтарят трагедиите като тази край Ямбол?
- За съжаление въпросът за техническите прегледи на колите у нас се повдига само след такива трагедии като тази с автобусната катастрофа, в която загинаха 17 души. А всяка седмица в България загиват по 20 души. Не сме съгласни с формалните технически прегледи, с корумпираните инструктори, но далеч не всички са корумпирани и хиляди колеги си вършат добре работата - и полицаи, и изпитващи, и хората, които са в комисиите за технически прегледи. Много хора са вложили средства в сервизи и качествените прегледи, които се извършват в тях, намаляват пътните произшествия. Писани стандарти за прегледите има.
Колкото до тази катастрофа, ако автобусната фирма е била перфектна, това нямаше как да се случи. Защото нямаше да се намери такъв шофьор, който да не е минал проверката за психическо състояние, нямаше и да има автобус, който не е минал годишен технически преглед. Не смятам, че вината в конкретния случай е на водача. За мен категорично фирмата трябва да носи отговорност. Впрочем нека следователите да определят.
- ЕС не ни позволява да ограничаваме възрастта на автобусите, както вече бе направено с такситата. Това редно ли е според вас?
- В това отношение ние обикновено правим сравнения с Германия, защото там са най-добрите магистрали, най-добрите автобуси. Такъв автобус нямаше да мине годишен технически преглед в Германия. Но принципно, ако всички изисквания се спазват, възрастта на автобуса е без значение. На автобуса може да му бъде сменена спирачната уредба или спирачните дискове с по-нови, може и двигателят да се поддържа в добро състояние - това са важните неща за едно превозно средство.
Да, в Германия също може да има стари автобуси на по 30 години, но те са в изправност и минават редовно техническите прегледи. Там не се правят никакви компромиси нито по отношение на прегледите, нито на шофьорските изпити. Просто има такъв респект към закона, че не се мисли за заобикалянето му. Когато за първи път попитах инструктор в частна фирма кога пуска един кандидат-шофьор, той ми отвърна: "Когато е готов".
А и корупцията има две страни. Не забравяйте колко много хора са склонни да дават пари, за да може колата им да не минава истински технически преглед, независимо че утре ще качат вътре детето си или цялото си семейство, без да отчетат опасността. Хората по форумите в интернет се хвалят с това, че са минали техническия преглед формално, дори си обменят информацията къде по-бързо, по-лесно и по-евтино може да се направи. Честно казано, аз не мога да разбера кой е по-виновен: този, който прави проверката формално, или този, който е предложил подкуп. Но все пак тази трагедия може би трябваше да се случи и да има пореден повод да се затегнат проверките.
Трябва да се направи анализ на пунктовете за годишен технически преглед, на тяхното местоположение, на цените им и т.н. В Разлог, където са регистрирани 16 000 автомобила, има два такива пункта, но миналата година през тях са минали само 6000 коли. Къде минават проверката останалите, не е ясно. Това трябва да се проследи. Все пак в България има пунктове, които вече отговарят на категории за качество ISO. Аз затова съм за постоянното видеонаблюдение на пунктовете, това е ефикасно и не е много скъпо на практика.
- Но собствениците на сервизи веднага ще попитат кой ще плати този разход?
- Ами всичко зависи от техническите характеристики и от това какви изисквания ще въведе министерството. Има много евтини камери, има и много скъпи, следенето през интернет в реално време също струва пари. Но все пак този контрол ще позволи да се сравни това, което се вижда от екраните, с резултатите, отчетени от компютрите. Това е много по-надеждно от системата за контрол, която е в момента - само по документи.
- При последните дебати около промените в Закона за движение по пътищата някои повдигнаха въпроса не е ли по-добре контролът върху пунктовете да се върне в КАТ, както е било преди. Вие смятате ли, че това ще затегне контрола?
- Аз съм категорично против тази носталгия по миналото, когато КАТ се занимаваше с контрола над техническите прегледи. Спомням си, че по-предишният началник на КАТ едвам се справяше с тези проблеми в София. Това не е работа на КАТ. Ние в България, понеже често не харесваме своята страна, решаваме, че като сложим под пагон нещо, и то ще потръгне. Сега се сетихме за КАТ, а в същото време плюем катаджиите за рушветите. Всъщност в много страни дори регистрацията на автомобилите се прави от частни фирми, а не в пътната полиция. Дори по-бедни от нас държави са извадили тези служби от полицията именно за да се спре корупцията.
- Може ли и у нас изпитите за шофьори да са в частни фирми?
- Аз си спомням, че случаи като този в Монтана с купените книжки имаше и по времето на Тодор Живков - имаше арестувани и осъдени на затвор. В някои европейски страни контролът е държавен, в други - частен, но мисля, че напоследък все повече ориентацията е тази дейност да отиде в частния сектор, а държавата само да определи изискванията. Дори в Македония например, като видяха, че това е единственият начин да се намали корупцията, само за 3 месеца решиха изпитите за книжка да се полагат пред частна фирма. При нас това не го приеха - едни от неразбиране, други от личен интерес. Появиха се дори депутати, които твърдяха, че така ще има повече купуване на книжки. А нас от СБА ни обвиниха, че искаме да докараме германската фирма "Дека", която да организира и провежда изпитите. А защо пък не, защо да не приложим техния опит в България? Ако фирмата е една за цялата страна и навсякъде има еднакви изисквания, няма да има проблеми. Защото иначе ще започне една конкуренция с цените, едните ще дават по-лесно книжки, другите - по-сложно и пак няма да има ред.
- Възможно ли е и провеждането на техническите прегледи да се контролира от частна фирма в България?
- Щом работи някъде в Европа, значи е приложимо в българските условия. Всичко е приложимо. В ЕС отдавна се работи на този принцип. Още малко неща трябва да се направят, например да се определи минималната цена за един преглед, защото всички трябва да са равнопоставени финансово, а не при единия да струва 10 лв., а при другия 30 лв. В Хърватска например цената, определена от държавата, е 20 евро за преглед.
Ако самото лицензиране се даде в частни ръце, дори видеонаблюдението ще стане факт много по-бързо. Твърдя, че частните фирми се справят много по-добре от държавата и фиктивните прегледи ще изчезнат.
Ще споделя например германския опит - там само 1 човек прави техническия преглед, не е нужно да има цяла комисия от трима човека, както е при нас. Какъв е смисълът от тези трима човека, след като заплатите им зависят от един и същ човек? И 12 човека да ти преглеждат колата, резултатът ще е един и същ. По-добре да е само един човек, но с добро заплащане.
Аз мисля, че новото правителство трябва да направи един изцяло нов Закон за движение по пътищата и нещата в тази сфера да се регулират по един изцяло нов начин. Стига вече с това кърпене на закона - само датите, на които са правени поправки в него, заемат цяла страница. Това е най-поправяният закон в държавата.
Защо в С.Мексико няма технически прегледи?
Защо в С.Мексико няма задължителни шофьорски курсове?
Защо в С.Мексико всяка полуграмотна мексиканка е по дъбър шофьор от БГ асовете без да е ходила на курсове?
Защо в С.Мексико повечето "добри" БГ шофьори ги късат на първите един два изпита по кормуване
Защо като не знаш как се први нещо не питаш комшията.
Ако КАТ се ликвидира, автотраспорта в БГ ще се оправи на другия ден.