:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,462
Активни 766
Страници 19,365
За един ден 1,302,066
НАБЛЮДАТЕЛ

Климатът стопи зависимостта на Гренландия от Дания

Островът мастодонт получи статут на разширена автономия, който му позволява да се разпорежда с несметни арктически богатства
СНИМКА: РОЙТЕРС
Западният гренландски град Илулисат бе домакин на конференция на Арктическия съвет през май 2008 г. Датският външен министър Пер Стиг Мьолер, руският Сергей Лавров, норвежкият Йонас Гар Стьоре, гренландският Алека Хамонд, канадският министър на природните ресурси Гари Лин, американският зам. държавен секретар Джон Негропонте и гренландският премиер Ханс Еноксен (от ляво на дясно) видяха наяве част от проблемите на Арктика по време на разходка с кораб из топящите се снегове.
Климатичните промени събудиха националната идентичност на 60-те хиляди жители на най-големия остров в света - Гренландия, който е владение на Дания - джудже в сравнение с територията му. На 21 юни, официалният празник на острова, влезе в сила статут на разширена автономия. Той дава на жителите му правото на самоопределение, а в перспектива - и на независимост.

Всъщност това политическо събитие е завършек на един исторически цикъл за Гренландия, започнал миналия ноември. Тогава се състоя референдум, на който гренландците гласуваха да се въведе разширената автономия. До този момент самоуправлението на острова се изразява в статут на вътрешна автономия. Седем месеца по-късно, през май 2009 г., отношение взе и Дания - парламентът й с голямо мнозинство прие закона за разширена автономия на Гренландия. Набралият скорост процес на самоопределение естествено стигна до предсрочните избори на 2 юни, спечелени от партията на автономистите. За Инуит Атакагиит гласуваха 47 на сто от избирателите. Зад това трудно произносимо име стои силата, изразяваща интересите на 50-те хиляди инуити (ескимоски народ). За пръв път от 1979 г. социалдемократите трябваше да се простят с мнозинството в 31-местния парламент. Именно Инуит Атакагии тегли напред идеята за максимална автономия. Всъщност това е



партията на гренландската идентичност



В крайна сметка самото провъзгласяване на разширената автономия бе вече въпрос на формалност.

Тук възникват два въпроса. Защо самоопределението на гренладците протича толкова безконфликтно, едва ли не като в приказка? И второ, защо този процес се случва именно сега, а не примерно преди десетина години?

Дания и Гренландия са имали тривековни отношения на метрополия и колония. Тези отношения обаче са били толкова толерантни, че в историята на човешката цивилизация стоят не само уникално, а и някак чудато. Приличат на детски куклен театър, попаднал на сцената на геополитическата класика. В тези отношения няма нито капка пролята човешка кръв, нито един бунт, нито една присъда за противодържавна дейност. Дали заради суровия климат, вледеняващ всяка гореща кръв, дали защото метрополията е на разстояние от цели 2090 км или пък заради прословутата толерантност на скандинавците, но датчаните и инуитите не са вадили нож един срещу друг.

Островът е владение на датската корона от 18-и век. Тя развива риболовството, но не експлоатира основното богатство на колонията така хищнически, както са правели другите метрополии в Африка, Азия или Латинска Америка. През 1862-1863 г. короната се съгласява да се проведат първите демократични избори за окръжни събрания. През 1911 г. Копенхаген приема да се избират два Ландстага (парламента) - по един за Северна и за Южна Гренландия. През 1951 г. те вече се обединяват в един Ландстаг. Две години по-късно Гренландия доживява историческото събитие - монархията премахва колониалния й статут. Съответно



гренландски представители влизат в датския парламент



Всеки въпрос, засягащ острова, се решава само с тяхно участие. Градацията продължава и през 1979 г. в Гренландия е обявена вътрешна автономия - островът си избира парламент и има свое правителство. Копенхаген го представлява във външната политика, но и в тази област се допитва до Нуук, 16-хилядната столица на Гренландия. Островът дори има известна автономност на международната сцена. Влиза например в някои малки организации заедно с Исландия и Фарьорските острови, както и с инуитските общности в Канада и Русия. През 1996 г. е сред основателките на Арктическия съвет заедно със самата Дания, със САЩ, Русия, Канада и Норвегия. Докато в историята колониалните сили са стъпквали самоопределението на владенията си, при Дания и Гренландия е вървял точно обратният процес. Това е първата особеност в техните отношения.

Втората особеност е свързана с Евросъюза. През 1973 г. Дания се присъединява към Европейската икономическа общност, предшественикът на ЕС. Членството обаче не устройва гренландците. Европейският митнически съюз ограничава търговските им връзки със САЩ и Канада, с които са свързани както географски, така и етнически. Отделно квотите за риболова удрят сериозно приходите от тази дейност. Сблъсък на интересите води до референдума от 23 февруари 1982 г., на който 53% от гренландците гласуват да напуснат Европейската общност.



През 1985 г. островът наистина излиза от ЕС



По същество Гренландия е единствената територия, дръзнала да напусне Евросъюза.

Геологическото дружество на САЩ смята, че под арктическия лед лежат 25% от световните запаси на нефт и газ. Русия говори за наличието на 9-10 млрд. тона условно гориво. Отделно Арктика таи диаманти, никел, олово, злато. Тези богатства си лежат под леда от хилядолетия, но светът взе да хвърля око към тях едва сега, в началото на ХХI век. Причината е една - глобалното затопляне. То прави възможен добива на тези богатства занапред.

Според международното законодателство претенции за икономически права върху Арктика могат да предявяват 5 държави, които граничат или са част от нея. Това са Русия, Канада, Норвегия, САЩ. В тази компания обаче е и Дания - нищо че се намира на хиляди километри от Арктика. Тя е там именно заради Гренландия, която впрочем е най-големият остров в света с площ от 2 166 086 кв. км. В Северния ледовит океан се е разпрострял подводният хребет "Ломоносов", който си е една планина с височина от 3700 метра от дъното. Смята се, че в нейния район има 5 млрд. тона условно гориво - половината от предполагаемите запаси от нефт и газ в Арктика. Претенции за права над нея имат Русия и Канада - доколкото планината стига до техните териториални води. Благодарение на Гренландия обаче ръст с двата арктически гиганта може да мери и "лилипутът" Дания. Конвенцията по морско право от 1982 г., наричана още "морската конституция", повелява всяка арктическа страна да докаже общия геологически строеж на своята територия с арктическия район, за който претендира. През лятото на 2007 г. много нашумя случаят с руската научна миниподводница, която остава руски флаг на дъното по Северния полюс. Тя обаче взе проби от грунта на дъното, за да докаже, че "Ломоносов" е продължение на Сибирската континентална плоча. Със същата цел



Дания разгръща мрежа от сеизмични датчици,



извършва геологически, геодезически и геофизически изследвания, изпращат и експедиции. Като цяло Дания смята, че има право да претендира върху 160 000 кв. км арктическа площ, Норвегия - 250 000 кв. км, а Канада - върху 802 900 кв. км.

Заради глобалното затопляне започва арктическата надпревара и заинтересованите страни заемат стартови позиции. Гренландия не може да стои настрана от този процес. По същество разширената автономия й позволява самостоятелно да се разпорежда с богатствата на нейна територия - такъв е резултатът от преговорите с Копенхаген. Гренландия обаче ще може да претендира и за дял от богатствата в датския участък от Арктика, примерно от хребета "Ломоносов". Размерът на този дял може да доведе до спорове и дори до криза в отношенията с Копенхаген.

Що се отнася до независимостта, тази идея изглежда спорна поне в близките 50-60 години. Трудно е за държавност да претендират 60 000 души, обитаващи територия без нито една железопътна линия, само със 160 км шосета и с кучешки впряг като основен транспорт. Гренландия няма и нормално функциониращ пазар. Ако все пак островът развие всичко това благодарение на богатствата си, Дания едва ли така лесно ще преотстъпи ползите от мастодонта. Най-малкото може да предяви сметка за парите, които е хвърлила за арктическата си политика. Разбира се, нищо чудно Копенхаген и Нуук да намерят и необичайни решение на проблемите си. Нестандартността в отношенията им отдавна е традиция.
СНИМКА: www.daylife.com
Гренландската представителка в датския парламент Юлиане Хенинсен (третата отляво) разпространява заедно с две активистки в столицата Нуук материали за статута на разширена автономия преди референдума от ноември 2008 г. Тогава 75% от жителите на острова гласуваха за новия статут, против бяха 23 на сто.
29
3889
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
23 Юни 2009 00:17
Позатопли се малце и гренландските чукчи се размечтаха за емиратски пясъци и палми под съклени куполи...
Ама да не са си направили грешно сметките .
Щото май иде застудяване следващите стотина години. Да не увесят цифки на вратата на датчаните за мамбо пак ?
23 Юни 2009 01:07
Сега хоп една цветна революцийка и се присъединяват към нас барабар с богатствата. А за Канада -
23 Юни 2009 01:47
Сус бе, що към вас.
И ний си имами Мунтанъ.
Пък Гренландия, ще ги присъединим към Габрово.


23 Юни 2009 01:52
A Bulgarian in the USA, споко комши. Ние тука си имаме от всичко по много . Не бЕри грижа. Само да ни купувате колите дека ги сглобяваме и нема да имаме никакви проблеми.
23 Юни 2009 02:00
Щот де що нещо има трябва да се присъедини към нас. Сега на ход е Канада, после и Гренландия. Да си закръглим имота към Аляска и да се оградим.
23 Юни 2009 02:04
VOCI, бе ще ги купим, макар че не ни трябват. Ами нали тъй, друзя. Иначе трябва да ви оставим да играете казачок (за теб надали е проблем).
*
Помниш ли оня виц - защо портокалите от Куба са по евтини от Грузинските (по съветско време). Щото от Куба ни го доставят друзя, пък от Грузия - тавагищи.
23 Юни 2009 02:56
"A Bulgarian in the USA
[Златен]
23.6.2009 г. 01:07:25 Сега хоп една цветна революцийка и се присъединяват към нас барабар с богатствата. А за Канада - "

Bulgarian in the USA и ти да не мислиш, че транснационалните компании като прилапат нечии чужди богатсва тебе нещо те грее? Дериджето и на американските камилчета нема да се промени, даже напротив по зле ще става.
Още по скъпо, че ти продават суровините след като са монопол.
23 Юни 2009 02:58
Подкрепям идеята за закръгляне на територията комши. От Панамскио канал до Севернио полюс " Уан нейшън андър Год ". Кой му не изнася - ей гов на Пхенян с неговата алтернатива.
23 Юни 2009 03:02
Мачко , а тебе Путин повози ли те на новата "Нива" ?
Ако още не е - бързай да се вредиш щот изтече инфо че от шофьорската врата изпаднал говорителя. Да не земе да се разпадне машината дорде ти дойде редо.
23 Юни 2009 03:09
Боцьо, Я коли си имам бол, но най убав бизнес си правя с "от и за" Раша,
а ти си плюй у Форумо и ми разправяй за едно време като си бил студент.
Понимаеш?
23 Юни 2009 03:13
Бе аз да докопам солунската митница, пък ти ме плаши с транснационалите.
*
Ей тъй ще мяуцате всички тогаз. Натиснете тук
23 Юни 2009 03:19
23 Юни 2009 03:50
Аааа, мачко не бил от брюкселскио контингент ами "от и за " Раша.
Абе нема лошо , мачко , важното е клиентите да са доволни. Особено Путин.
23 Юни 2009 07:45
Няма спор, Воцо си е най-умното тук. Блести.
Относно Гренландия, виж Грузания
На мащехата и писва отлъчвате и ти дава право да бозаеш от кой ти падне, ако не падне, пак пости и гладурия!
23 Юни 2009 07:54
Воце , чукча , си ти бате. Имам познат , музикант. Десетина години работеше сезонно в Гренландия /Нуук/. Стандартът им - супер висок. Вика - техники и уредби , каквито виждал там , няма другаде... и много поркане Ми то 6 месеца полярна нощ , какво друго да правиш...Впрочем преди хилядолетие климатът изглежда също е бил доста по-мек от сегашния. Викингите отрано населили гренладското крайбрежие, самото наименование на острова подсказва , че през средните векове там е било доста по-зелено от сега...
23 Юни 2009 09:12
...както и с инуитските общности в Канада и Русия.

Мдааа както се вижда е въпрос на време инуитите да се осознаят като субект Руской федерации и на дневен ред идва издаването на руски паспорти за инуитите. 58-а армия май ше трябва да тренира марш-бросок в арктически условия
23 Юни 2009 09:22
Тези отношения обаче са били толкова толерантни, че в историята на човешката цивилизация стоят не само уникално, а и някак чудато.

Аха. Датчаните най-толерантно са си правили ядрени опити в Гренландия въпреки официалната им антиядрена позиция; пък инуитите не са били точно доволни от това.
http://en.wikipedia.org/wiki/1968_Thule_A ir_Base_B-52_crash#Thulegate
За отношенията между датчани и инуити може да се придобие известна представа от чудесния роман на Петер Хьог "Госпожица Смила и нейното усещане за сняг". Ако го нямат в редакцията на "Сега", да им го подаря Имаше и филм п онего.
23 Юни 2009 09:39
Може и да не са били доволни, но все пак 2 000 000 кв.км...
23 Юни 2009 10:02
Делите Гренландия без Дусята!
Ще патите!
23 Юни 2009 11:26
Muktadasaxkobu rgidiotski, тоя твой приятел как се казва?Аз имах също 1 такъв там който изкарваше супер пари и разправяше, как пияните бабички почвали меле като в каубойски филм в заведенията


Аз работя за фирма, която има клиенти в Гренландия и чувам от колегите си, че били много свестни и коректни и като клиенти и като хора местните.Така че Воци, чукчи е на баща ти синът, а ако имаш брат добавям:и на брат ти братът.
23 Юни 2009 11:32
По-полека , че ви се пръснат жлъчките. На Северните територии в Канада , в Гренландия и в Крайният Север на Сибирь живеят сродни племена. Наричат се ИНУИТИ ( а руските - чукчи ) .
Нямат нищо общо с викингите . Така че нали знаете къде да си заврете мненията ? Ай улево.
23 Юни 2009 11:36
Вълросните сбивания по баровете явно са върхът на организираната престъпност на острова.
И си заключват къщите за не влизат бели мечки и лисици да им крадат обяда.
23 Юни 2009 11:47
Нали знаете какво ще стане когато дойде световното правителство.
Така че, не се пънете в словестни упражнения.
Всичко е отдавна предвидето, начертано и предвидено.
Изненади не се очакват.
Американската финансова върхушка ще завладее всичко.
23 Юни 2009 11:48
Аз вече казах на друго място. Да оставим Гренландия сама да прецени към кого да се присъедини, а ние да се присъединим към Дания. Или ние ще се оправим, или ще развалим хубавата държава...
23 Юни 2009 12:36
какви 6 месеца полярна нощ бе, Нуук не е толкова на север, мноо ва мола...
23 Юни 2009 12:43
Ако искате Натиснете тук.
Един много правилен пътен знак Натиснете тук!

Редактирано от - OLDMAD на 23/6/2009 г/ 12:50:32

23 Юни 2009 13:22
Инуит Атакагиит - тоя инуит сигурно е местният атакист - гиит. излагате се нашите - вижте ескимосът колко процента е иззел...
23 Юни 2009 14:13
На 2 юни социалистите бяха свалени от власт в Гренландия.
На 5 юли същото ще се случи и с нашите социалисти.
23 Юни 2009 14:25
Този знак с двете биволици не го разбирам. Ако някой е виждал бик в тази поза, знае добре, че нещата не изглеждат точно така.
По-скоро става дума за две гей-биволици, уви, и това го има на белия свят, не се смей в строя!
Може да ги закарат на парада в София.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД