:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,557
Активни 777
Страници 19,460
За един ден 1,302,066
Предизвикано

За какво ни беше такъв Сребърен фонд?

Парите за подпомагане на държавната пенсионна система не се управляват активно
Адриана Младенова
През 2008 г. беше приет Закон за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система - така наречения Сребърен фонд. Основната му цел е да подпомага и гарантира устойчивостта на държавната пенсионна система, като заделя приходи от държавния бюджет за период, не по-малко от 10 години, и да ги инвестира в различни класове активи, за да осигури допълнителни средства за фонд "Пенсии" на държавната пенсионна система.

Според отчетни данни на Министерството на финансите натрупаните средства във фонда към края на май възлизат на 1.587 млрд. лв. През май от централния бюджет по сметка на фонда са трансферирани 410.3 млн. лв., които се равняват на 25% от излишъка по републиканския бюджет за 2008 г., 3.6 млн. лв., които се равняват на 90% от постъпленията от приватизация за 2008 г., и 4.6 млн. лв. приходи от концесии за периода от 18 ноември до 31 декември 2008 г.

Това, което прави впечатление, е, че средствата във фонда се управляват пасивно или по-скоро не се управляват. Всички пари се държат по депозитни сметки в БНБ, въпреки че по закон до 70% от средствата могат да се инвестират в акции на страни-членки на ЕС, до 30% - в акции на трети страни, до 30% - в облигации. Председател на Управителния съвет на фонда, който определя инвестиционната му стратегия, е министърът на финансите.

Логично възниква въпросът - след като бяха необходими повече от две години, за да се стигне до приемането на закон за сребърния фонд, колко време още ще бъде необходимо, за да започне той да се управлява действително на капиталов принцип? Разбира се, предвид статута на фонда и глобалната финансова криза е ясно, че управлението трябва да е максимално консервативно. Но това все пак не премахва необходимостта от създаване на инвестиционна стратегия, в която да се опише визията за финансовото управление на активите и конкретните й измерения: нормата на доходност, риска и пр., в средносрочен и дългосрочен период.

Нещо повече - липсва и финансов анализ, и прогнози за развитието на фонда, както и ролята му в очертаващия се фискален колапс на държавната разходопокривна система. Истината е, че наличието на Сребърен фонд сам по себе си не е достатъчно условие за стабилизиране на пенсионната система и осигуряване на фискалната стабилност в дългосрочен план. Това впрочем изрично се посочва в анализа на държавния пенсионен фонд в Норвегия - въпреки че норвежкият фонд е на първо място в света по размер на натрупаните активи като процент от БВП (над 70%) и е най-големият такъв фонд в Европа, норвежкото правителство не крие, че тези средства не са достатъчни за поддържането на стабилността на пенсионната система, която е основана на разходопокривен принцип.

Според оценки на Института за пазарна икономика, правени в средата на 2008 г., акумулираните средства в Сребърния фонд в България за период от 10 години като дял от БВП на страната ще достигнат 8-9%. Но тези прогнози са правени при няколко прекалено оптимистични допускания - не е отчетен в пълна степен ефектът на глобалната криза и се предполага, че средствата във фонда се инвестират на капиталовия пазар. Следователно актуализираните оценки най-вероятно ще покажат, че натрупаните средства ще бъдат под 8% от БВП след 10 години.

В същото време според прогнозите дефицитът на държавната пенсионна система ще продължи да расте и ще достигне 4-5% от БВП след десетилетие. Това означава, че средствата от Сребърния фонд ще могат да покрият в най-добрия случай дефицита на фонд "Пенсии" за 2 години. А после? Каква е стратегията на сегашните и бъдещите управляващи и на ръководството на НОИ за финансова стабилност на пенсионната система? Как ще изплащат обещаните пенсии, при условие че населението застарява и все по-малко работещи ще трябва да издържат бъдещите пенсионери?

Именно на тези въпроси липсва отговор и в предизборните програми на партиите. Сребърният фонд може да се използва за провеждане на реформа и финансиране на част от прехода към пенсионна система, основана изцяло на лични спестовни сметки. Но затова са необходими политическа воля и признаване на съществуващия проблем с държавната пенсионна система, а не опити за отлагането му.
28
3687
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
22 Юни 2009 22:49
Подобен фонд се управлява консервативно независимо от кризата. Мениджмънта му е сериозно нещо и едва ли е по силите на някого в България, освен ако не сте решили да оставите някой да си играе с парите му. Възнаграждението на хората управляващи фонда ще се превърне в политически въпрос в момента в който се разбере, че бонусите могат да са 7 цифрени суми

Не е изненадващо при това положение, че още няма раздвижване по въпроса.
22 Юни 2009 23:52

Сребърният фонд може да се използва за провеждане на реформа и финансиране на част от прехода към пенсионна система, основана изцяло на лични спестовни сметки.


Абе таз работа с тез "лични спестовни сметки" малко не, а много афиф ми изглежда. Първо, тия сметки няма ли да са част от някакви (вероятно пенсионни) фондове?! Ако ще е така, то какво става при фалит на такъв фонд - държавата пак се притичва на помощ май?! Или пък ако не донесе достатъчно доходност - пак държавата ще спасява и личните сметки. Ами хайде ако ще са лични, да са лични докрай - без никакви гаранции от страна на държавата. Ама възможно ли е пък това - на някои фонда им изгорял и държавата ги оставя да умрат от глад и болести? Ами няма да ги остави. Значи за какви лични сметки става въпрос? Май ще бъдат лични само ако има печалба, а ако има загуба държавата ще я покрива. Ми не става така.

После, самата идея на отделяне на доходи от сега за да се спестяват за в бъдеще е сбъркана в дъното на основата на фундамента си. Ами нали тези отделени средства намаляват и доходите и потреблението и дефакто се изземат от даден бизнес за да бъдат инвестирани в друг! И защо? Къде е логиката да се прави такова прехвърляне на капитали и източване на бизнеса?! Няма такава. Тая система е наследена от времената когато парите са били пари със златно покритие и света е бил друг - още е имало накъде да се разширява и къде да се влагат тези "капитали". Сега обаче не е така. И тази система издиша.

____________________________
Спортът е опиум за народите!

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 23/6/2009 г/ 07:53:10

23 Юни 2009 02:35
чужди пари се управляват най-лесно айде давайте по консервативно с фонда да не останете без него...... забравихте ли 1990, 1996 ... двадесет годиви дълъг срок би ви се вижда?.....
23 Юни 2009 09:16
Болна тема за пишман инвеститорита на БФБ. Те отдавна чакат парите на Сребърния фонд да вдигнат цените на измислените акции. Но ако се направи това, просто парите ще изтекат като в пясък, при тия измислени публични компании и т.н. дето са с мажоритари държащи 50-80% официално. И не даващи дивиденти.
23 Юни 2009 09:32
Това е толкова очевидна поръчкова глупост, че чак не ми се коментира. Защо не били инвестирали - ами, защото по цял свят през последната година акциите вървят масово надолу, толкова ли е трудно да се разбере ...
23 Юни 2009 09:55
измекяри -
на някой му е пресекнало лапането и се е просветлил че дошло времето да поуправлява пенсиите в смисъл да си ги занесе вкъщи във виена и в лондон
23 Юни 2009 10:08
Тука има 2 принципни алтернативи за активно управление:

1. Парите от фонда се дават на инвестиционна банка с рейтинг ААА, където дават по минимум 7% годишно с гаранция - Франция.
2. Парите се дават на Миленча да ги врътне - он знае как. Тука печалбата е even по-голяма от т. 1.
23 Юни 2009 10:39
Две неща:
1) в дългосрочен хоризонт, в какъвто се управляват пенсионните фондове, инвестициите в акции носят най-висока доходност, от всички други инструменти. Това че миналата и тази година капиталовите пазари претърпяват значителни загуби, не означава, че за 20 години разумно управление не може да бъде достигната средногодишна доходност от 8-10%.
2) всеки средно интелигентен индивид с основни познания по математика би могъл да сметне колко пари би имал на личната си сметка, ако 20% пенсионна вноска отиват изцяло по негова лична партида (а не както е в момента за покриване на чужди пенсии) и да изчисли какъв процен от настоящия си доход би получавал под формата на пенсия тогава и сега. Излишно е да казвам, че личната му сметка ще доведе до 1.5-2 пъти по-висока пенсия от тази, която би получавал при сегашната система.
Тук някой би задал въпроса "Тогава от къде ще дойдат парите за сегашните пенсионери?"
Ами от държавния бюджет, при условие, че се съкратят неефективните разходи и част от администрацията.
23 Юни 2009 11:05

Някой иска да добара част от този фонд и като резултат - тази статия.
23 Юни 2009 11:14
През май от централния бюджет по сметка на фонда са трансферирани 410.3 млн. лв., които се равняват на 25% от излишъка по републиканския бюджет за 2008 г., 3.6 млн. лв., които се равняват на 90% от постъпленията от приватизация за 2008 г., и 4.6 млн. лв. приходи от концесии за периода от 18 ноември до 31 декември 2008 г.

Бе то убу, ама 'га ядоха кифтетата, май друго обещаха!
И то със Закон за ДБ 2008г. - Натиснете тук.
Мдам.
А пък на фона на изпълнението на същия този Закон за ДБ-2008г.( Натиснете тук и изберете Януари 2009 г.- Данни по републиканския бюджет), обещанията от 2007г. май хептен не се връзват...
И най-вече с наскоро приетата "Антикризисна програма на Правителството на РБ" на С.Станишев, или пък с официалните писъци на НСИ - "България е в рецесия!".
Кат' гледам, май пак и отново са им виновни...международното положение, сушата, кишата...
23 Юни 2009 11:47
Адриана Младенова ми се вижда твърде млада, за да се тревожи за пенсионната ни система...

Колкото до Сребърния фонд - той бе създаден и ще си остане вид резерв на Правителството, което ще избере моделът за управлението му.
23 Юни 2009 13:18
Спокойно, здравната каса е достатъчно активна и както върви може да урегулира въпросния дефицит.
23 Юни 2009 14:52
1) в дългосрочен хоризонт, в какъвто се управляват пенсионните фондове, инвестициите в акции носят най-висока доходност, от всички други инструменти. Това че миналата и тази година капиталовите пазари претърпяват значителни загуби, не означава, че за 20 години разумно управление не може да бъде достигната средногодишна доходност от 8-10%.


Старши, а защо тия пари не се сложат на влог в някоя банка?Че то и сега дават лихва 10%

Глупоста е също толкова безграни4на, колкото и мъдроста.
23 Юни 2009 16:05
50 % съкращение на заетите в бюджетната сфера и вливане в реалната икономика. Има огромен излишък на нищоправци...
23 Юни 2009 17:18
На някого явно му се иска събраните пари в Сребърния фонд да бъдат присвоени след серия от "уж" изгодни инвестиции, така както изчезнаха половината от събраните средства в доброволните пенсионни фондове. Лично аз загубих половината от спестените от работна заплата пари, внесени в доброволния фонд ЛУКОЙЛ и влезли в последствие в ничий друг джоб след умишлено неуспешни спекулации. Авторът на статията е просто рупорът на тази група финансисти, които само се услушват къде има някой лев, подлежащ на манипулации. Фондът си е много добре там, където е сега. НИКАКВО ПИПАНЕ!
23 Юни 2009 17:31
Azural,
В дългосрочен план (20 години, какъвто пример разглеждаме), лихвения процент по депозит в банка никога не може да поддържа средногодишно ниво от 8-10%. Миналата година например все още беше ок. 4-5%.
23 Юни 2009 18:46
Както научавам от текста, фондът съществува едва половин година, а ИПИ вече се разочарова в него. Въпреки че никога не са били очаровани. А напротив, ратуваха срещу му. Защото държаха излишъкът да се раздаде на богатите чрез още по-ниски данъци. Разбирам. Не се сбъдна мечтата им да посрещнем кризата без резерви. Заради което искрено скърбят.
А биха могли да се запитат, "За какво ни беше плоският данък"? Нали ИПИ обещаваше той да доведе до увеличение на приходите в хазната. Нещо не се получи. ИПИ обаче не пита за плоския данък.
Ами за какво ни беше и продажбата на софийското водоснабдяване, на електроразпределенията, затварянето на 1-4 блок на Козлодуй, свалянето на данъците на богатите, разорението на дребните магазинери в полза на големите вериги? Общото между изброените начинания кое е? Че са били пропагандирани от същото това ИПИ. От тях обаче си остават все така очаровани.
23 Юни 2009 19:08
Следващ въпрос Старши:Ако бяха вложени някъде тия пари и в следствие на така наречената световна икономическа криза бяха изгубени май нямаше да се дочака тия 20 г. дългосрочно инвестиране?Къде отиват тия "10% доходност в дългосрочен план"?[/b]

Глупоста е също толкова безграни4на, колкото и мъдроста.
23 Юни 2009 19:52
Няма да повтарям казаното от АзЮрАл...

Просто ще попитам....
Това девойче кой ли го манипулира да пише така по темата ?

Да не се окаже че ни подготват сега и източване на пенсионния фонд ???

( и дано не се окаже верно.... неприятното ми предусещане от този материал)

23 Юни 2009 19:59
На американски и западни пенсионери им се "стопиха" доста проценти от пенсиите в резултат на кризата, но.... оцеляват!

Докато при нашите "псевдо-пенсии"......КАК ЩЕ ОЦЕЛЯВАТ възрастните ни родители ако ги оставят без жъльтите стотинки за хляб и кисело мляко ???

(имам усещането, че ако се осмелят да пипнат И ТУК..... политиците ни най-после ще ..."изтекат в мръсния канал" )

Бива -бива.... но "Бивол купбан не бива"!!




23 Юни 2009 21:07
пенсионна система, основана изцяло на лични спестовни сметки.

Аман бе, ИПИ другари! Как да ви се каже, че идиоти имаме много, но не чак такива, които да ви се хванат на глупостите?! Не ви щем ни меда, ни жилото. Активно да се бил управлявал фонда- за комисионните ли ви е мъката, или за допълнителните активи за надуване на цените на ценни книжа? Защото е ясно, че интереса на българите не ви е на сърце. Не съм чул досега в целия ми стопански и финансов опит пример за успяла пенсионна система базирана на лични спестовни средства. Няма и да чуя, защото е остров Утопия.
Но не ме разбирайте погрешно- аз лично се радвам, че ви има да ни напомняте за грешките от близкото минало и да ни забавлявате с пазарно- икономически небивалици. Браво на майките и бащите ви че са отгледали такива мъдри деца. Пфу.
23 Юни 2009 21:20
Ще прощавате за отклоняването на темата (off-topic за неразбиращите), ама много ми се иска да попитам нещо.

Има ли някой, който да ми обясни - популярно и изчерпателно - какво изначава рекламата на т.нар. "сини" за купуване на жилище БЕЗ ДДС ? Досега съм продал и купил няколко жилища - пет, по-точно - но никога не съм чул за ДДС.
23 Юни 2009 21:32
Това е щото ако купуваш от фирма треба ти пуснат фактура и тя е с ДДС.
23 Юни 2009 22:15
Започваш да ме изморяваш. Няма акция/актив, чиято пазарна стойност да е нула заради кризата. Идеята е, че кризите са циклични - 5-6 години растеж, 1 година рецесия. За да ти го обясня по-нагледно, от какво според теб е направил парите си Сорос, от банков депозит ли?
23 Юни 2009 22:33
Старши С риск да стана нахален-Какво стана с акциите на lemon brothers, а на ония пич Мадоф с неговата пирамида как завлече един куп инвестеционни фондове ?
23 Юни 2009 22:56
Старши, освен че наистина има такива които са нула както Азурал-а те е светнал, защо според теб инвеститорите изискват по-висока възвращаемост от акции? А Сорос е спекулатор на валута- област в която никой здравомислещ човек не би си заложил пенсионните си спестявания. Първия урок за всеки желаещ да си пробжа щастието на капиталовите и финансови пазари е да не рискува пари без които не може да оцелява. А пенсиите са точно това.
23 Юни 2009 23:11
Да примем, че съм съгласен с теб.
Друго ми обясни:
Ти какво предпочиташ? 20% от месечната ти заплата да отива за други хора, или да се спестява и натрупва за теб самия?
24 Юни 2009 06:27
Старши, ако нямаш с какво да си играеш, ето ти линк за да се убедиш, че е ужасно трудно да направиш възвращаемост 8%.

http://screen.morningstar.com/FundSearch/ FundRank.html
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД