:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,963
Активни 630
Страници 18,866
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Вехтият Вазов и тъпаците

Не съм сигурен, че Вазов се е надявал на толкова страстно отношение близо 159 лета след рождението си (27 юни 1850 стар стил).

Че е вярвал в една своя бъдеща христоматийна каноничност, това да. ("И мойте песни все ще се четат"). Но че упреците в старомодност ще го следват и през XXI век няма как да е предвиждал. (И Пенчо Славейков, и Кирил Христов, и кой ли още не са го намирали старомоден още преди цели стотина и кусур години.)

Има известна непреходност в тази старомодност, направо удивително.

На тазгодишните кандидатски изпити по литература след 7 клас за елитни училища се падна преразказ на част от "Под игото". Ученици и родители изроптаха; било трудно, архаично, неразбираемо.

Както изроптаха миналата година, когато се падна съвременен автор - Деян Енев и разказът му "Заложна къща". Пак било трудно, пак откъде накъде, пак не дали каквото трябва...

Сякаш целта на изпита е на всички да им е лесно и приятно, всички да са доволни и да се усмихват след края му като куклата Барби, прозряла вселенската хармония още на молекулярно ниво. И сякаш изпитът не е състезание, в което човек влазя за усилие, а за комфорт, ако е позволено дидактично да перифразираме един друг класик от онова време. (Така хаджи Генчо поучава невръстен питомец, комуто опиня ушето с педагогическа цел, докато поучаваният писка: "Боли, дядо хаджия! Оле-ле, ушенце, оле-ле! Дядо хаджия, боли ме!

- А защо те аз бия, ако не за да те боли? Аз те бия да те боли, а не бия те, да ти е сладко..." - наставлява го хаджията.)*

Мисля, че



Вазов неслучайно често е възел на противоречията



в образователните, културните, обществените, дори политическите страсти на страната. Ту се чуе как н'ам си кой министър искал да маха "Аз съм българче" от читанките и будни граждани се завъзмущават, ту разочаровани вопли обкръжат в печален хор телевизионния избор на "Под игото" за любим роман, ту Вазовите творения станат повод да се каже, че е остаряла цялата програма по литература. Това последното изтъкна шефката на катедра "Българска литература" в Софийския университет проф. Милена Кирова. Според нея сега учениците изобщо не разбирали "Под игото". По този повод тя призова за допълнително помагало от речников тип за Вазов, а и да се учат по-съвременни автори, които да съответстват на интересите на младите.

Помагало ли - защо не. Но не вярвам, че осъвременяването на програмата ще захласне учениците по четивата, нито че ще измъкне за ушите хуманитарното ни образование от тресавището, където то бавно отъва.

Комуто е създаден и възпитан интерес, томува ще са интересни и архаизмите; нещо повече - тъкмо архаизмите ще са му често и най-любопитното в текста. Те са нюанс, щрих, свежест в езиковата изразителност, те са възможност за надзъртане в друг манталитет - хем отдалечен, хем роден и така неизличимо свързан с днешното тук и сега...

А у когото такъв интерес липсва, томува досадно ще е да чете и инструкции как да се пази от слънчево изгаряне - ще ги предпочете като комикс.

Истината е, че този интерес намалява. И това се вижда най-добре в частните ВУЗ-ове. Студентите не щат да учат за Вазов и Яворов, а щат да печелят добре, като завършат. Лично аз не смея да ги упрекна - тям са по за подражание потомците на Илия с хотелите, макар да не знаят за баба Илийца с кола, отколкото даскалите, който знаят, но това не им помага успешно да връзват двата края.

Архаичният език с тези процеси няма нищо общо. То е измислен проблем. Нито Гьоте, нито Сервантес пишат като сценаристи на ток-шоу, но ги учат в училища и университети, защото



са лице на силни езици и нации



А знаете ли как се чете Шекспир в оригинал? И какво значат думи като abysmal, betwixt, hoax, demise и цял куп още такива? Не знаете. И аз. И англичаните не знаят. Всеки любознателен обаче може да научи. От това усилие Шекспир не става по-малко Шекспир.

"Вие сте по-щастливи, защото четете Шекспир в превод на Пастернак, а не в оригинал" - беше въздъхнал англичанин пред руснаци на литературна проява. Можем да го отнесем и за нас си - ние четем (и поставяме) Шекспир в превод на Валери Петров, което е високохудожествено. Но никой не се отказва от Шекспир в родината му по причина на ретро езика.

Образованието е такова нещо, че може лесно да сменя приоритети. Една силна власт може да стори така, щото да се учат най-вече основи на марксизма-ленинизма, да се наизустява Декларацията за независимостта или да се решават интегрални уравнения. Една слаба власт може и да загърби образователните стратегии и да остави нещата на самотек - всеки слой да учи каквото си ще и каквото му върши работа: богатите ще си правят колежи за управленски умения и финансово менажиране, а бедните ще се учат да шият, да изчукват калници и да сервират в школа, направени пак от богатите. И двете неща вършат работа за живота; той не се свършва току-така.

Само че лека-полека в тор за чужди хумус ще се превърнат първо литературата, сетне езикът, а най-накрая и биологията в нейния най-пряк етно-смисъл.

За такъв финал Вазов с неговите песни вече наистина няма да е особено актуален. По-подхожда, хем отговаря на повика за съвременност нещо от по-близки години:

... И тъпакът ще роди тъпак, който ще роди тъпак,

и правнукът на тъпака ще ми се надсмее...**

Утешително в случая е, че и тъпакът, и правнукът му са също литература; без нея дори надсмиването не оставя знаци - ни архаични, ни никакви.

-----

*"Българи от старо време" - Любен Каравелов.

**Румен Леонидов.
239
7478
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
239
 Видими 
22 Юни 2009 22:49
Бойко, великолепно!
Да си жив и здрав! В момента имам други ангажименти, но щом приключа с тях, ще гледам да се обадя.
22 Юни 2009 23:06
Статията е чудесна!
22 Юни 2009 23:10
Май позакъснях и ще излезе, че повтарям предните двама колеги, но този път Ламбовски наистина добре го е списал !

Как да не се сети човек сега за Паисий: "О, неразумний юроде, защо се срамуваш да се наречеш болгарин !" (извинявам се, ако цитатът не е 100% литературен).
22 Юни 2009 23:36
Раничко са спуснали утрешния брой...
Май нямат търпение да четат.
Туткалчев, прав бях-ето го продължението!
Статията, !
22 Юни 2009 23:37
Ламбовски, напипал си дамара! Само да знаеш, че интегрални уравнения няма, има диференциални.

__________________________________________
По-добре запали свещ, вместо да проклинаш мрака.
22 Юни 2009 23:39


VIA SACRA

... И тъпакът ще роди тъпак, който ще роди тъпак,

и правнукът на тъпака ще ми се надсмее...

И пак тъпак, и пак тъпак.

Пакт от тъпаци!

Как ще измина свещения път,

без да ме стъпчат?

... И отстъпвам стъпка по стъпка назад,

изпъчил гръб

преминавам през представата за себе си

(нали е кръгло все още Кълбото?),

която съзирам, когато съм вече отпрашил,

и докато не стана на прах,

ще се въртя около себе си

в кръг

като кръгъл глупак.
----------------------------------------- --------------

Румен Леонидов
22 Юни 2009 23:41
Комуто е създаден и възпитан интерес, томува ще са интересни и архаизмите; нещо повече - тъкмо архаизмите ще са му често и най-любопитното в текста. Те са нюанс, щрих, свежест в езиковата изразителност, те са възможност за надзъртане в друг манталитет - хем отдалечен, хем роден и така неизличимо свързан с днешното тук и сега...

[
Точно така е! Ама как да се преборим с 30 телевизии с по 30 ШООТА?
22 Юни 2009 23:47
Неотдавна разговарях с една французойка – преподавателка по литература (била е учителка по френски в България, говори чудесен сладък български с френски акцент). Разговаряхме за Рабле и великия му роман “Гаргантюа и Пантагрюел”. Вкъщи имам три издания на романа в превод – две на руски и едно на български. За съжаление, българският вариант е слабоват. Руските са чудесни, преведени великолепно, с маса обяснения след текста и с илюстрации на Гюстав Доре.
Та попитах французойката дали съвременните французи, четейки романа в оригинал (написан през 1532 г.), разбират езика на Рабле. Отговорът й беше: НЕ, НЕ ГО РАЗБИРАТ. Езикът на Рабле е архаичен и много специфичен (прощавайте, не боравя с точната терминология, все пак по образование съм техничар). Романът му е "преведен" на "съвременен" френски. Често във френските изданията отляво е даден оригиналният текст, а отдясно – съвременният му вариант. За съжаление, не мога да прочета романа в оригинал, но руският превод за мен е предостатъчен, за да усетя ренесансовата Вселена зад това грандиозно произведение.
Та да си дойдем на думата. Над 470 години след излизането на романа, французите се гордеят с Рабле, изучават го на всички образователни равнища, и никой французин досега не е дръзнал да го обяви за овехтял, демоде, неразбираем, скучен и т.н.
А у нас – ОМАЛОВАЖАВАТ ВАЗОВ! Сега го омаловажават, утре ще го отпишат, вдруги ден ще го забравят. И то при условие, че Вазов е починал само преди някакви си 88 години и че езикът му, с изключение на отделни остарели думи, е напълно разбираем за съвременния българин.
Защо бе, неразумний юроде?!! Поради что се срамиш да четеш Вазов? Не разбираш ли, че Вазов е част от българщината? Не разбираш ли, че без него ставаш още по-голям кретен и головодник? Че ти, както си кръгла нула, утре без Вазов ще станеш две кръгли нули? Ама учениците не били разбирали Вазов. Ами то по тая логика образованието би трябвало да свърши някъде на ниво “Червената шапчица” и таблицата за умножение, че да е разбираемо за всички!


Редактирано от - Даскал Цеко на 23/6/2009 г/ 11:50:36

22 Юни 2009 23:49
Браво, г-н Ламбовски! Не че нещо ще се промени...позвлявам си да допьлня, че споровете около дядо Вазов периодично се разгарят не заради качествата или недостатъците на творбите му или по повод на безпорната му роля на патриарх на националната литература; цялата работа е че тои е толкова дълбоко български, такъв темел е на националното самосъзнание, та вади очите на маса маицепродавци, които са в политиката и образованието именно за да съсипят каквото е останало от българския дух. И хората, опростачени през последните 20. че и през последните 65 години, инстинктивно го защитатват: не заспиват с ПОД ‌ ИГОТО, може и да не са го чели извън някои откъси в школната програма, но усещата хората, че им режат корена...
22 Юни 2009 23:49
Браво , Бойко! Обикновено писанията ти ме дразнят, но понякога и при тебе се получават добри статии. Браво!
22 Юни 2009 23:49
На автора
П.П. ba ra ba, има интегрални уравнения, как да няма. Но да не се разсейваме.

Редактирано от - hamel на 22/6/2009 г/ 23:52:22

22 Юни 2009 23:55
Удоволствие за душата, че някой милее по езиколюбящ начин. Мек, плавен, без да обижда когото и да е, и твърдо убедителен. Браво!
Но! Съобщава на просрещачите, нам, че краят му се види на туй що му казваме български народ и то преди същият да се е оформил изобщо като такъв. Там е жалкото.
За цялата статия ++++++
23 Юни 2009 00:07
отколкото даскалите, който знаят, но това не им помага успешно да връзват двата края.


Опа, майсторе, внимавай в и краткото! Разбира се, че образованите англичани и американци разбират добре шекспировия език и дадените за пример думи са част от стандартизираните тестове за прием в магистърски и докторски програми.
Едва ли от всички седмокласници ще излязат доктори и магистри, така че...
23 Юни 2009 00:24
>>><<<
Горките ни литературни татковци....и тях ще да добавят в "Епопея на забравените". ....В Плиска и до сега стоят основите на стените, правени по времето на Първото Бългаско Царство. От по-горните царства няма и помен. Тези които на празно място са градили основата на литературния ни език си остават завинаги там, в основата.
23 Юни 2009 00:26
Бойко Ламбовски
23 Юни 2009 00:30
Е‌ , какво сега ... да няма функция , ако имаме нейните призводни ли ?
Интересното е , че 80%‌ от децата смятат вече училището за развлекателно и забавно място, където можеш да се срещаш И с приятели , и това корелира с 7/8-ми направили правилния избор на училище ... След задължителните матури мисля, че трябва да се премахме и задължителното образование. Това е следващата стъпка на младите, ... а ние ще лапаме меча, понеже сме майстори ...
23 Юни 2009 00:34
Е ква стана сега тая ? Всички "Браво Бойко, браво Ламбовски !", за какво щe се кюскаме сега ?

А че е ударил в десятката днес, си е вярно. Само дето такива статии едва ли ще променят ситуцията, на друго ниво се вземат решенията и там трябва да се вдигне повечко шум. Иначе дискусияата ни - ялова ще си остане, само за вътрешна форумна консумация, и ще е много жалко, темата е суперважна за българщината ....


Редактирано от - Mars Attack на 23/6/2009 г/ 00:51:05

23 Юни 2009 00:51
Марсиански, а бе по принцип си прав за безнадежността на ситуацията, ама нали все пак требе нещо да се прави. Хич не върви всички да си траем и да чакаме нещата да се самооправят или да се доскапят.
От журналята не се иска да нарамят пушка-бойлия, да препашат сабя-френгия и да тръгнат да гърмят и колят негодниците и родоотстъпниците - от журналята се иска слово. А то винаги е било в началото (вж. за справка първия ред от Новия завет, Евангелието от Иоана).

23 Юни 2009 00:53
San De Cannes ... Това е следващата стъпка на младите, ... а ние

Хе хе, тя нашта е относително лесна, те да му мислят, щото тоз живот трябва да се живее някак. А за меча, четох го...
23 Юни 2009 00:54
Споко, Марсе. Утре ще го прочетем пак, на трезва глава, и ще намерим за какво да се кюскаме. Ха лека нощ на всинца!
23 Юни 2009 01:02
Даскале, л-т Грубер,


Лека и на вас. За пушките и сабите не знам, то и Дебелянов на фронта е паднал, и Байрoн у гръчко, та не знам, къде е тънката разделна линия, кой с какво да пребори ламята (тройната, не Змейо у форумо !)... Трябва всички "да грабнем телата", иначе Шипка може да падне, ей, не е шега работа това езикът ни !

До утре,


Редактирано от - Mars Attack на 23/6/2009 г/ 01:03:20

23 Юни 2009 01:05
Марсе и Даскале,
Природата се е погрижила дори и за безнадеждните ситуации.
Когато едно стадо (или дори едно отделно животно) изпадне в абсолютно безнадеждна ситуация, проявява се едно явление, наречено паника.
Ние, като разумни хора, гледаме отвисоко на паниката (и най-често с право). Поради далеч по-широките си умствени възможности смятаме, че от всяка ситуация има изход.
Мъдрата природа също знае това, но знае още, че понякога изходът надхвърля възможностите за осъзнаване. И тогава - в паниката - стадото върши неразумни, безцелни и най-често самоубийствени действия. В резултат обикновено загива... но понякога и намира невероятния изход.
Същото се случва и с хората, когато ситуацията надхвърли всички възмогности на разумния избор. И най-често това се нарича бунт.
23 Юни 2009 01:16
И на мен ми хареса.
23 Юни 2009 01:23
Сократе,


(Вече по пижама):‌ "тънката" подробност е, че май само ние имаме пословици като "наведенета глава сабя я не сече", "абе, то само кръв да няма", и т.н., все резултат от горчивия исторически опит от борбата ни за оцеляване през вековете, сигурно с немалко аргументи в тяхна полза, и ето бунтът все се отлага "за по-подходящт момент", колкото и кожи да са ни свалили от гърба... Много търпелив ни е народът, та не е ясно, докъде трябва да му прелее чашата, за да се вдигне и ги помете изедниците. А като си помисли човек, не сме Иран, мааму стара, а ето и там вече се мъти водата.

Аз лично нямам отговор, бунт и кога, и кой да го поведе, и има ли такъв; а като не съм и там, сигурно не мога и да коментирам подобни варианти, просто не върви.

Хайде лека за последно,

Утре пак.


Редактирано от - Mars Attack на 23/6/2009 г/ 01:24:39

23 Юни 2009 01:26
Абе, как я завъртяхте пак към бунта и тройната? Евалла! Ще рече човек, че на народа му се чете Вазов, а тройната не му дава!
23 Юни 2009 01:29
Бойко Ламбовски
23 Юни 2009 01:31
Образованието е такова нещо, че може лесно да сменя приоритети. Една силна власт може да стори така, щото да се учат най-вече основи на марксизма-ленинизма, да се наизустява Декларацията за независимостта или да се решават интегрални уравнения. Една слаба власт може и да загърби образователните стратегии и да остави нещата на самотек - всеки слой да учи каквото си ще и каквото му върши работа: богатите ще си правят колежи за управленски умения и финансово менажиране, а бедните ще се учат да шият, да изчукват калници и да сервират в школа, направени пак от богатите. И двете неща вършат работа за живота; той не се свършва току-така.

Само че лека-полека в тор за чужди хумус ще се превърнат първо литературата, сетне езикът, а най-накрая и биологията в нейния най-пряк етно-смисъл.

Хубава е статията. Но, точно защото става дума за Вазов, нека да не се съглася с нещо. Истината е, че лично аз Вазов не съм го изучавал с такъв интерес, с какъвто изучавах Захари Стоянов, но поне съм запомнил туй-онуй от "Под игото". Но, да се върнем на темата...
Все си мисля, че Бойко пропуска нещо. Системното образование е важно нещо, но не мисля, че то почва от училището. "Не за училището — за живота да се учим!" (Луций Аней Сенека) - този надпис го имаше на едно старо училище в гр. Котел. Та си мисля, че съвременниците на Вазов са го знаели. Всичко започва от семейството и то се "преселва" в училището.
Нашето поколение имаше някаква възможност да се образова. Поколението след нашето, това "изгубено" поколение попадна във време, когато ценностите се смениха с "желязното": "В кой век живеем?". И край... Цялото поколение "спря" във времето между 1990 и 1997 година.
Няма да забравя как във Варна, през 1990 година, едно 5-6 годишно момченце беше "изрисувало" картички и ги продаваше на улицата. Продаваше ги за смешни пари - ей така, колкото да е "в бизнеса", в "играта". Не беше зле облечено, говореше интелигентно (знам, че това не е най-точната дума), но такава беше модата. Сменяха се приоритетите. За тях иде реч Бойко, а те не се изграждат само в училището. Вазов го е знаел. Още повече, че по онова време, преди 1978 година, е малко трудно да се говори за "силна и слаба власт в българското образование", но всички си спомняме "Радини вълнения".

Редактирано от - Петър Петров на 23/6/2009 г/ 01:34:55

23 Юни 2009 01:51
Ако някой може да отговори на въпроса , защо англичани и французи, когато говорят за езика си, често вместо "английски" и "френски" с гордост казват "езика на Шекспир" и "езика на Молиер", може би много неща ще ни станат по-ясни.
23 Юни 2009 01:58
Анастасе,
еми 6тото езикА на Вазов е много мъ4ен за разбиране от у4ениците.
Май ве4е е 2L8.
23 Юни 2009 02:00
на мен пък не ми хареса закачката с каката (м к)
както е тръгнало, поетите п р и о р и т е т н о ще довършат дискурса за бг
не сме за мислене, щом Вазов е подвъпросенда влязът опонентите съ офертите)

23 Юни 2009 02:09
Anastass-е,

Да не дава Господ да ни се случва да казваме "езикът на Дядо Вазов". Сам Вазов го нарича: "Език свещен на моите деди". Ако остане само един "Шекспир", жална ни майка. Дай да не забравяме, че този език наистина е свещен. Този е езикък, който разчупва "триезичната догма". Този е езикът, на който Библията е преведена за пръв път. Знае се, че тя е написана на гръцки, латински, еврейски (арамийски). Забележи, не само преведена, а преведена от светци. Знаеш ли колко малко народи могат да се похвалят с това?
Дали "езикът на Шекспир" е и езикът на английските футболни хулигани?! Защо си мисля, че знам отговорът?
23 Юни 2009 02:53
Anastass
[Напреднал][199]
23.6.2009 г. 01:51:33 Ако някой може да отговори на въпроса , защо англичани и французи, когато говорят за езика си, често вместо "английски" и "френски" с гордост казват "езика на Шекспир" и "езика на Молиер", може би много неща ще ни станат по-ясни.
Не е баш така.
Не знам за французите , но в англоезичните страни ако чуеш " Езикът на Шекспир " определено става въпрос толкова за гордост колкото за снобизъм.
Езикът на Шекспир е мнооого сложен и почти никой не може да поддържа този висок стил за да претендира че говори наистина на " Езикът на Шекспир ".
Не става въпрос само за употребата на стари форми , ами за поезия от най- висока класа заредена с дълбока философия . Просто е смешно някой да се прави на Шекспир в ежедневен разговор. Не става.
Затова в зависимост от характера на човешката дейност си има пригодени стилове със съответната терминология. Така стигаме до бизнес , технически , политкоректен , официален и т.н. английски. Отделно сленговете. Съществуват общности които нарочно си измислят свои думи неразбираеми за аутсайдерите. И накрая полуграмотните чиито речник се изчерпва с псувни и марки бира.
Това до някъде е и отговор на колегата Петров.
23 Юни 2009 03:17
великолепна статия! Но тъжно ми стана от нея, много тъжно. Защото точно това ни чака, и сами сме си виновни...
23 Юни 2009 06:14
Гора от цветя и рози... А дали някой прочете това :Вие сте по-щастливи, защото четете Шекспир в превод на Пастернак, а не в оригинал" - беше въздъхнал англичанин пред руснаци на литературна проява. Можем да го отнесем и за нас си - ние четем (и поставяме) Шекспир в превод на Валери Петров, което е високохудожествено
От което следва , че Шекспир не е "високо художествен". Аре бегай, бе , художествения... Оригинала е: Имате щастието да притежавате преводач като...

Редактирано от - ivo kunchev на 23/6/2009 г/ 06:55:14

23 Юни 2009 06:22
"Патриаршеската митологема, наречена Вазов, е пуснала корени дълбоко в нарцистичния тип отношения на взаимно поглъщане и притежание-употреба. И ако Вазов е вечното сантиментално овчарче, което обитава света на българското "когато бях", то това става възможно, защото овчарчето живее у всеки от нас." (М.Кирова)
http://liternet.bg/publish2/mkirova/ovcha rcheto.htm
http://www.slovo.bg/old/litforum/115/mkir ova.htm
23 Юни 2009 06:44
Правилно ли разбрах , че е време да заменим дядо Вазов с Румен Леонидов?...нежели последните строфи от тази епична дописка натам сочат...
23 Юни 2009 07:21
Поздравления!
23 Юни 2009 07:39
За автора -
МОН си проведе стандартната нищо не значеща, но шумна акция. Обсъждане на матурите. Където поредната професорка, изживяваща се като институция, решила да променя мисленето на българина. Ни повече, ни по-малко - някаква си Милена Кирова поискала да се махне Вазов от учебните програми. И вместо него да се включат съвременни писатели. Видите ли, Вазов не бил интересен на учениците, не бил атрактивен. Проблемът за атрактивността на учебната работа е доста обсъждан. Особено съчетанието на "атрактивна" с "работа". Преподавателят като клоун ли да влиза, да жонглира - за да привлече вниманието, пилон ли да сложат - та да стане по-интересно? Учебното съдържание било старомодно, рекла женицата, не е променяно от 90-те години насам. Е, жена все пак - и затова смесва модно с модерно, а двете заедно мишмашира с класическо. Кой да й обясни, че любимите й родни "модернисти", пишещи за себе си и четени единствено от обекта на писането, би трябвало да изчакат поне петдесетина лета, та да сложи историята всичко на мястото му? А измислените нови писачи бая трябва да се помъчат, докато заемат мястото на Вазов в народното съзнание.
Всъщност, ако училището занимава учениците само с това, което им е интересно, каква програма ще трябва? Секс - малко теория и много практика? Къркане и борба с махмурлука? Футбол и следмачови сражения? Долче фар ниентето - за всички? Азис и азиските в чалга културата? И не видяхме ли вече докъде доведоха всичките прибързани простотии за "осъвременяване на учебните програми"? Веднага след 1944 г. бяха изхвърлени Вазов (пак!), Дебелянов, Яворов... След 1989 г. първа жертва падна "Андрешко" - ама как може да не помага на държавата срещу хората? Последваха го дразнещи новите идеолози автори и творби - "Мамино детенце" (Боже, колко съвременна творба!), на ред е "Една българка". И? Започнаха ли децата да четат? Ако не повече - то поне колкото преди 20 години? Изобщо, опитите чрез "културна революция" да се вкарат изкуствени патета в литературата са част от реална стратегия за обезбългаряване.
23 Юни 2009 08:04
БРАВО!
23 Юни 2009 08:06
доста безадресна критиката бойкова, по социалистическо-реалистически.
а малко трябва.
солчица вазов в рана българщина и се почва.
баране по кобури без пищови, чукат потни чела у груба маса, па и с малко култура за пиперец и гледай кво става. бой по простака незакърмен с хайверец и нетърсил себе си по нетрезви сутрини в московски институти.
подсурдинка споменатата слаба власт, като антипод на оная с декларацията за независимоста, а там вече топ бългериънс вадят тачанките съзрели вековния враг. Ае нешънълтрадежи.
А Вазов просто им е дал хляба в ръцете. На будителите.
Или както е обяснил един, силен в интегро-диференциалните уравнения, - има хора които са строшили стената с глава, има и такива, които преживяват от отломките.
Пък, че простакът пълзи на горе не е голямо откритие. А когато горницата я няма..
но това вече казвано
23 Юни 2009 08:23
Чета и си мисля, че на съвременният ученик май му се изучават "романите" на Георги Стоев и трилогията на покойния Калчев( за Месалина и другите бандити). Ако искат да четат съвременен език пак може да четат Калчев , но с трилогията "Белият дявол".Иначе статията е много добра, но аз не видях евентуалната рецепта за справяне със ситуацията.И ако Вазовия език е труден за някой, който има 300(триста) думи в речника си-си е чисто негов проблем.Все пак всички сме се кефили на"Коча беше табиетлия", а някой от нас даже сме се мъчили да го превеждаме на немски.Бойко , Ламбовски
23 Юни 2009 08:32

Браво за статията .
...
Преди няколко дни по повод на изказването на некои форумци (защо ли сега не ги виждам), че Вазов е антика, споменах за Шекспир и неговата отмяна в Англия. Докога ще бъдем майцепродавци не ми е ясно. Ама учениците не го разбират. Ми те нищо не разбират, защото нищо не четат, освен упътването за някой нови GSM-и.Ало, политиците не отрязвайте и тънката връзка на народа ни с неговото минало, защото това е и пътеката към неговото бъдеще.
23 Юни 2009 08:54
И упътване за джиесеми не четат.
Кльоцат, ключкат,
докато налучкат.
23 Юни 2009 08:57
че е старомоден Вазов и сега и преди 110 години, това да
но че гаменчетата трябва да учат и Вазов, в това няма две съмнения.
Как това да става има хора които разбират от педагогика, има и съвременни средства за комуникация и презентация, така че действайте... не се ослушвайте...... Учете покрай другите занимания....
23 Юни 2009 09:11
За да изкараш тромбе на матурата по БЕЛ, се искат 23%. Точка. Когато стана 60%, не Вазов, ами и Константин Преславски ще четат, че и наизуст ще го знаят. и хуманитари, каква долна дума, няма да стават, но няма и да допускат цървули като Маргини, Галеви, гергови, Пеевски, Доган да им обясняват що е морал, що е интерес и що е почтен бизнес.
23 Юни 2009 09:20
Поколението след нашето, това "изгубено" поколение попадна във време, когато ценностите се смениха с "желязното": "В кой век живеем?". И край... Цялото поколение "спря" във времето между 1990 и 1997 година.


някои хора си гъделичкат комплексите за величие, смятайки че животът свършва с тяхното поколение.
Маузера ви е написал (да не го повтарям).

ПП. И да напомним хронологията - ние бяхме деца, когато през деветдесетте някои лупменски настроени поколения квичаха по площадите, вместо да мислят за адекватни реформи. Така че би трябвало да ни се извините за това, че сме пострадавши от идиотските хаотични действия на ваште поколения.

Редактирано от - softwind на 23/6/2009 г/ 09:27:43

23 Юни 2009 09:33
Аве, мое ли некой да мЪ светне - мене - тъпунгера - като как сЪ узнава куе е модно, куе старомодно?...Щото аз помня как късите поли бяха модни, после станАха старомодни...па подирята - пак модни...Ама гусина Вазова нийe ни фистан... ни пък калеври от Гугучи...Па той е запазена марка духовна на сите ни?...
И СЕГА да ме простят форумците с по-изнежени Уши: Що не вземат да се гръмнат тия всичките - по новому наричани "дизайнери" - като преди това си изядат или наврат на онуй място бумагите легитимиращи ги като Homo sapiens

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
23 Юни 2009 09:33
Поколението след нашето, това "изгубено" поколение попадна във време, когато ценностите се смениха с "желязното": "В кой век живеем?".

Софти, с най-добри чувства, но и ти си написала точно това: "В кой век живеем?!"А за написаното от Маузера - на неговите години бях далеч по-радикален
И ако ви се извиним, кво? Ще станете по-умни, повече знаещи? Няма да станете. Затуй, вместо да се дръвчете, четете, учете и работете! Стига митинги и лозунги!

Редактирано от - hamel на 23/6/2009 г/ 09:39:26

23 Юни 2009 09:44
hamel,
с най-добри пожелания, но никъде не съм спряла (и повечето ми връстници) през периода 1990-1997 и до наши дни. Господинът вероятно говори за своето спиране някъде там.
На нас ни се налагаше да учим и работим от осми девети клас защото в тези години на девалвация заплатите на родителите ни се превръщаха в нищо, а не защото не сме искали да си играем и да ходим на плаж събота и неделя и по цяло лято.
23 Юни 2009 09:47
Да де, всичко това много хубаво, ама някак се подминава едн друга истина - че "Под игото" не представлява нищо особено като белетристика. Че ако не беше първият роман на възрожденската ни литература, а, да речем, тридесет и осмият, едва ли щеше въобще да влезе в учебната програма.
Така че формата - в случая архаичният език - е едно, а съдържанието - съвсем друго.
-----
Ще добавя ехидно, че след като двайсетина години ни набиват в главите, че не е имало такова нещо като турско робство, романът на Вазов е и "политически некоректен" ...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД