На 28 април двама полицаи бяха задържани за теглене на пари с чужди карти от банкомат. Единият от тях впоследствие се самоуби. |
Факт е, че изгоря и зам.-министър Раиф Мустафа за предлаган подкуп, но го заловиха не подчинените му, а агентите от ДАНС.
За цялата 2008 г. на анонимния телефон и двата антикорупционни сайта в МВР, открити през март 2006 г., са получени едва 10 сигнала от служители. За почти 10 месеца, от август м.г. до май т.г., от
"Вътрешна сигурност" са проверили близо 500 сигнала за злоупотреби
на техни колеги. От тях 53% са дошли от самата дирекция, а както Миков обяви преди месец, скромните 3% - от работещи на други места в системата. "Има притъпена сензитивност сред състава. Някаква криворазбрана лоялност. Освен това на някои места ръководителите умишлено прикриват корупционни практики и нарушения, за да запазят добрия имидж на структурите си", обяснява пред "Сега" шефът на дирекцията Румен Ганев.
Друг проблем е, че в регионалните звена и РПУ-та все по-често се случва полицаи да се организират "по хоризонталата". По този начин шансът някой да реши да "изпее" корумпираните си колеги пред "Вътрешна сигурност" все повече намалява. "Това в голяма степен зависи от преките им ръководители - ако те непрекъснато правят компромиси, се създава впечатление за безнаказаност. Ние по-скоро сме хирурзите, които се появяват накрая", допълва Ганев.
Работата на подчинените му допълнително се усложнява, тъй като те не могат да разчитат дори на детектора на лъжата за отсяване на лоялните служители. Въпреки това до средата на май от министерството са уволнени 54 души. Резултат, близък до отчета на това звено за цялата 2008 г. - общо 58 изхвърлени от системата.
"На 89 други служители са наложени по-леки наказания, а 35 са изведени от корупционната среда", посочва Ганев. По думите му, противно на общото схващане, че това е по-скоро формална, отколкото ефективна мярка, по този начин успешно се пресичат контактите на полицаи с хора от контингента. "Когато ги преместим на другия край на страната, където не познават никого, най-малкото ще им отнеме доста време преди да си създадат отново доверени отношения с такива хора", смята шефът на "Вътрешна сигурност".
Основно правило в лова на подкупни е
непрекъснатият синхрон с прокуратурата
Според Ганев единственият адекватен начин да се отчитат резултатите от проверките в системата е в брой образувани дела - общо 49, след последните промени в МВР. По този показател от дирекцията отново отчитат увеличение - с 30% в сравнение с м.г. "Преди да реализираме акция, обстойно проверяваме сигнала, за да съберем годни доказателства, уведомяваме обвинителите и успоредно със задържането се образува производство", обяснява Ганев. По думите му често се случва сигналите не само да са неоснователни, но дори и злонамерени - срещу съвестни служители, които пречат на нечия корупционна схема. По тази причина някои случаи се проверяват дори и чрез специални разузнавателни средства.
"За мен няма рискови дирекции. В ПОТП (бившата ГДБОП - б.р.) има по-голям риск, но това не означава, че там са най-корумпирани", казва Ганев по повод скандала с бившия зам.-шеф на антимафиотите, който бе записан да си иска пушка и компютър от бизнесмени. "Таргетите ни са основно Охранителна и Гранична полиция", твърди шефът на "Вътрешна сигурност", но все пак признава, че най-често течът на информация към разследвани лица идва от специализираните или оперативно-издирвателните звена, които имат достъп до конкретни разработки.
Това обаче не правело по-малко рискови граничните пунктове или пожарната, където се издават разрешителни за заведения, смятат в дирекцията.
"Едновременно с работата все още набираме кадри, тъй като имаме свободни позиции. Преди служителите ни са били по един в регионалните дирекции. Идеята сега е да се обособят екипи на възловите места", разказва още Румен Ганев. По думите му ръководството на МВР прави всичко възможно, за да привлече повече хора в дирекцията. За целта всеки служител на "Вътрешна сигурност" в страната има възможност да расте не само в йерархията, но и в заплащането си, както в София. В момента съставът на ключовото звено е от около 80 души, като 1/4 от тях са юристи. "С идването си в дирекцията заварих само един автомобил. Сега създаваме гнезда, обезпечени със собствена техника, а не като в миналото - да разчитат на колегите си от РДВР-тата да ги карат, защото това създава обвързаности", твърди Ганев.
Като обобщим дори само техническите проблеми, които отстранява един по един вътрешната дирекция, става очевидно каква борба с корупцията в МВР е имало през изминалите години. Чисто формална. Някакво отделче с орязани функции и даже без коли. Но сигурно е фигурирало във всички отчети на министрите като голямо достижение.
В ДЕЙСТВИЕ
16 март 2009 г. МВР обяви, че е разбита схема за прикриване на престъпления в едно от централните столични управления- 5-о РПУ. Съобщено бе за близо 50 пренебрегнати или забравени сигнала, по които не е работено и не са изпратени на прокуратурата. Шефът на РПУ-то Йордан Вучков е пенсиониран, а десет негови подчинени - наказани.
24 март 2009 г. Полицай от столичното 6-о РПУ е арестуван малко след като си купил хероин в кв. "Стрелбище".
23 април 2009 г. Разследващ полицай от Плевен е уволнен, защото изнудвал криминално проявени срещу следствена информация. Същия ден бе освободен главен инспектор от Перник, който участвал в незаконна търговия с дизелово гориво.
28 април 2009 г. В столичното 1-во РПУ са арестувани двама полицаи, които източвали европейски дебитни и кредитни карти.
29 април 2009 г. Оперативен работник от сектор "Грабежи" към СДВР е обвинен в злоупотреба със служебно положение, защото активно съдействал с издаване на информация на престъпна банда. Престъпниците се занимавали с имотни измами, автокражби и грабежи. Полицаят е уволнен.
9 май 2009 г. В Сапарева баня е задържан 30-годишен инспектор от София, който участвал в банда за измами и изнудване.
18 май 2009 г. Полицаи задържат свой колега от столичното 3-то РПУ заедно с шестима негови съучастници при опит да оберат кюстендилската банка Интернешънъл Асет Банк.
04 юни 2009 г. Двама катаджии от Дупница са арестувани, тъй като съдействали за издаването на фалшиви шофьорски книжки.
10 юни 2009 г. Прокуратурата повдигна обвинения на шефа на КАТ-Шумен и негов колега, които заедно с уволнения преди година бивш началник на КАТ са отменили незаконосъобразно повече от 150 акта за нарушения на Закона за движение по пътищата.