А сега накъде? Извън съставянето на новия кабинет и първите му действия - теми, които ще са модерни през следващите седмици, този въпрос е изключително важен и за победените БСП и ДПС. Социалистите се докараха до позор, както след управлението на Жан Виденов, без да са управлявали чак така безумно. Сега хората не нападнаха парламента, а нахлуха в избирателните секции. Но да оставим БСП да удави мъката си сама (ако е успяла да скъта пари от удивително скъпата и контра продуктивна кампания в последните 2 месеца).
Досега на Ахмед Доган&ко не им се бе случвало
да се озоват неочаквано в опозиция
Независимо че се фукаше, че може да предвиди всеки политически резултат в държавата, Сокола претърпя парадоксално, дори перверзно фиаско - да достигне нечуваните 600 000 гласа за движението (очевидно това не са само гласове на етнически турци), а да не е на власт. В една от речите си пред електората Доган каза, че трябва да се преборят за повече министри, повече вицепремиери... повече инструменти на властта. Това не се състоя. Какво ще прави ДПС оттук насетне? Как ще захранва спонсори и ще обгрижва вилаети?
Има две тези, които властват в обществото към този момент. Теза първа: след 8 години власт партията на Доган принудително се оттегля и ще преживя с изгълтаното през двата мандата. Теза втора: Сокола ще се озлоби и ще саботира новото управление, за да предизвика предсрочни избори и да се върне на власт.
Сигурно ще се случат и двете неща едновременно, защото едното не противоречи на другото. ДПС ще стои в кръгова отбрана, за да може да съхрани постигнатото, и междувременно ще се впуска в бързи атаки, за да пусне кръв на противника.
Абсолютно вярно е твърдението на Доган, че "тази формула, че ДПС е етническа партия, е архаично твърдение". Така е. До голяма степен движението се превърна в
либерална по декларация и корпоративна по съдържание организация,
в която участват хора с еднакви интереси - турци, българи, роми, българо-мохамедани. Затова е нормално част удари и контраудари във войната да са икономически (от подземния свят до върховете на държавата). Преди половин година например във Варненско беше ударена една от най-силните групировки, свързана с подземния свят и причислявана към орбитата на Доган. Спомнете си и самоубийството (така и неясно като фактология) на Ахмед Емин в резиденцията на Сокола. Не знам подробности и не искам, но ако в подземния свят и в бизнеса си Доган има някакви проблеми - това не касае избирателите. Затова и вотът не беше етнически, макар че ДПС трудно ще го признае, защото не му е изгодно. Ако беше такъв, бъдещият премиер на България щеше да се казва Волен Сидеров. "Атака" е единствената партия, която наистина беше за прокурор, защото насаждаше верска нетърпимост. Другите, които се заиграваха с етническата карта по места, бяха точно хората на Сокола.
Избирателите се настървиха и мотивираха да излязат пред урните не по етнически причини, а защото управляващата коалиция премина всякакви граници: БСП със самозабравилото се управление и агресивната и примитивна кампания, ДПС с безпардонните си сделки и наглите изказвания на Доган, НДСВ с разкраченото си положение на управляваща опозиция. В справедливото възмездие за тройната коалиция няма нищо етническо.
Какво ще бъде поведението на ДПС,
след като инструментите на властта и порционите вече ги няма? В какво конкретно ще се изразят щетите върху властта на Доган? Ще загуби ключови позиции за контролиране на потоци от ЕС, сметки от контролирани от него държавни ведомства ще бъдат махнати от приятелски нему банки, обръчите от фирми ще загубят сделките, уреждани от него? Сигурно. Защото в противен случай означава ГЕРБ да се откаже от управлението на страната и да остави ДПС да дърпа конците. Затова и може да се очаква сериозна реакция от страна на Сокола.
В нощта след изборите той загадъчно каза: "На всеки, който заиграва с етническата карта, искам да напомня - в евангелието има един много интересен израз. Трябва да се сетят за какъв принцип става въпрос." Репортер го попита дали има предвид "Който вади нож другимо, от нож умира", той обаче натърти, че има предвид "евангелски цитат, не библейски". Вероятно има предвид евангелието на Матея (12:30) "Който не е с Мене, той е против Мене". Което в този контекст трябва да се тълкува като "накрая ще оцелее само един" или "щом сте против мен, ще видите какво е да съм против вас". Депутатът от ДПС Ремзи Осман, който със сигурност не притежава дори минимална част от "изящната" словесност на своя лидер, обясни вчера нещата доста по-просто и ясно: "ДПС се стяга за отпор срещу реваншистките настроения на ГЕРБ." Партията щяла да се ангажира максимално в случай на незаконно отстраняване от длъжности, както и на спиране на финансирането по проекти в областите на ДПС!
Казано още по-грубо - не пипайте парите!
Разбира се, Ахмед Доган няма да си позволи да предизвика какъвто и да е етнически конфликт в България, просто защото никой няма полза от него. Това не означава обаче, че няма да използва целия си ресурс, за да си отмъсти за загубата. А има такъв. Далеч преди изборите неговите хора сформираха за отрицателно време и много пари най-голямата групировка на българския медиен пазар, която месеци преди изборите громеше ГЕРБ и Синята коалиция и приписваше всички смъртни грехове на Бойко Борисов. Досега Доган нямаше такава перла в короната си. Помогнаха му и премиерът Станишев, и финансовият министър Орешарски, и ДАНС, която съмнително бързо установи чистота на капитала за тези покупки. Сигурно ще има и ескалация на критиките към новото управление на страната: осмиване на Бойко Борисов, заиграване със страховете на хората (работа, сигурност...), абсолютизиране на неминуемите грешки, които ще се допускат по време на управлението...
От неделя Доган е на бойната пътека и войната ще е жестока. Защото залогът е голям - и фирмите, и номенклатурата на ДПС трудно ще оцелеят на свободния пазар. Те са родени от държавата и няма да просъществуват дълго без нейна помощ. Т.е. не толкова партията, а бизнес империята на Доган се разпада. Което няма да му попречи да живее още дълго с измамното чувство, че е император, без да има вече империя.
|
|