:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,952
Активни 626
Страници 25,517
За един ден 1,302,066
Спор

Няма да преборим кризата, ако спрем реформите

Спорът дали и как да се намаляват осигуровките не бива да руши стълбовете на пенсионната система
Георги Ангелов
Преди няколко месеца на форум под патронажа на премиера Станишев синдикатите предложиха, вместо да се намаляват осигуровките, влизащи в държавната пенсионна система, да се замрази (уж временно) пенсионната реформа. С други думи - да се намалят или отменят вноските в частните фондове по т. нар. втори стълб на пенсионната система - допълнителното задължително осигуряване. Такава теза разви Димитър Манолов от КТ "Подкрепа" в статия във в. "Сега" отпреди седмица. За мен тя е напълно неприемлива.

Първо, от години синдикатите са против реформите и пенсионната реформа в частност. Например преди няколко години, когато социалистите увеличиха влиянието си и влязоха във властта, синдикатите им предлагаха изцяло да се откажат от изграждането на системата с три стълба - познатото обществено осигуряване плюс двете нови, задължителното допълнително и доброволното. Сегашната тактика да се представи това като "временна" и "антикризисна" идея е просто друг начин да постигнат същата цел.

Трябва да сме наясно, че кризата се бори с повече реформи, а не със спиране на реформите. Просперитетът няма да се случи, ако се отказваме от реформи. Да не забравяме, България е най-бедната страна от ЕС, защото най-малко е напреднала с модернизацията (от гледна точка на икономика, бизнес среда, институции, пенсионна система, образование и пр.). Понеже сме най-изостанали, трябва по-бързо да настигаме, а не да се консервираме в сегашното състояние.

Второ, ако си припомним една от основните причини за кризата - това са



свръхзадлъжняването и малкото спестявания



на домакинствата в САЩ. Българите също не се славят с висока спестовност, а на практика вторият стълб на пенсионната система е един от начините да се увеличава нормата на спестяване. Ако се откажем от него, ще се движим точно в обратната посока, към по-малко спестявания.

Инвестициите се финансират със спестявания. Колкото по-малко спестявания има в една страна, толкова по-малко инвестиции може да се финансират със собствени средства. През последните няколко години това не беше особен проблем, защото в България влизаха чужди капитали под формата на чужди инвестиции и кредити. Но както ни показва тази криза, капиталовите потоци от чужбина са много променливи и могат изцяло да спрат поради събития, които нямат нищо общо с местната икономика, а кредитите (особено краткосрочните) могат и бързо да бъдат изтеглени.

Местните спестявания са важни за дългосрочния икономически растеж, а страните с най-напреднала пенсионна реформа имат по-добри икономически резултати (България е особено изостанала с тази реформа). С други думи, това е още един аргумент за повече местни спестявания, с които да се финансират инвестициите.

Трето, ако погледнем къде инвестират пенсионните фондове, ще видим, че в момента голяма част от новите им ресурси отиват в депозити в банки, защото лихвените нива са изгодни. С други думи, пенсионните фондове осигуряват стотици милиони на банковата система в момент, в който притокът на чуждо финансиране към банките е спрял. Ако този източник бъде отрязан чрез спиране на вноските за втория стълб, банковото финансиране ще стане още по-оскъдно от сега, а



лихвите по кредитите ще се покачат



още повече. Колко може да се качат лихвите, показва примерът на страни от региона, които са по-тежко ударени от кризата и имат по-малък достъп до финансиране, въпреки че са сключили споразумения с МВФ. Там лихви от 20-25% не са изключение.

Четвърто, от макроикономическа гледна точка дефицитът по текущата сметка се поражда именно заради липсата на достатъчно местни спестявания, които да финансират инвестициите в страната. В Китай например няма дефицит по текущата сметка въпреки големите инвестиции - просто защото китайците спестяват много. Много от хората, които се страхуват от дефицита по текущата сметка, подхождат счетоводно към него и смятат, че той може да се намали чрез насърчаване на износа. Нищо подобно, докато българите спестяват малко, а в страната се инвестира много, винаги ще има дефицит по текущата сметка. Затова, който иска наистина да се бори с този дисбаланс, трябва да потърси стимули за спестявания в страната - и да въведе нови насърчения, а не да реже втория стълб на пенсионната система, който реално натрупва спестявания.

Пето, синдикатите по традиция защитават държавната пенсионна система, държавната здравна каса, държавните предприятия и т.н. Повечето работници в страната обаче от години се трудят в частния сектор и едва ли им липсва държавното предприятие (който не вярва, да поговори с някой служител в БДЖ и да го пита дали се радва, че работи в държавна компания). В крайна сметка именно реформите, конкуренцията и приватизацията спасиха рухналия държавен сектор на икономиката - който произвеждаше главно загуби и непродаваема продукция. Пропукалите се от кризата пенсионна и здравна система също ще бъдат спасени с реформи, конкуренция и приватизация, а не с връщане на старите релси.

Шесто, вторият стълб на пенсионната система е по-добър от първия.



Първият стълб е едно обещание



- че когато човек остарее, държавата ще намери пари и ще му плати пенсия. Вторият стълб не е обещание - той е спестяване в лична пенсионна сметка. Виждаме какво се случва с първия стълб при неблагоприятни демографски процеси, пенсиите са ниски, а осигурителната тежест върху работещите е висока. Съответно никой не е доволен от тази система и тя постепенно трябва да бъде заменена чрез разширяване на втория стълб. Свиването на втория стълб би било движение в обратна на нормалната логика посока.

Накрая ще посоча следния избор, пред който сме изправени. Единият вариант е предложен от синдикатите - да спираме и отменяме реформи, за да облекчим правителството. Другият вариант е в обратната посока - правителството да понесе своята цена от антикризисната политика, да си намали неефективните бюджетни разходи (а те са много) и със спестените пари да облекчи осигурителното бреме върху гражданите и икономиката. Вторият подход ще е по-труден за правителството, но определено ще има по-добри ефекти.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Лидерите на синдикатите често се противопоставят на реформите, които биха ограничили властта на държавата.
32
3253
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
17 Юли 2009 02:42
Бахти оядените шкембоци .
17 Юли 2009 06:42
Няма ли кой да затвори вратата на това "общество"?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
17 Юли 2009 07:07
Какви "реформи"?
А тоя наистина ми омръзна - общи приказки, напоителни, пенести...
Като сектант - всичките му думи са костюмирани, напарфюмирани, загрижени.
17 Юли 2009 07:27
Хубавецо, не е важно дали има или няма спестявания, а какво се случва с тях...До сега те се ползват единствено за буфер, който периодично потъва като вода в пясък. Доколкото за "стълбовете" - два са достатъчни - един задължителен (и солидарен) и един доброволен с всички рискове за доброволеца! И стига сте откривали топлата вода!
17 Юли 2009 08:12
ПОМОЩ СПАСЕТЕ НИ -РЕФОРМИРАТ НИ !!!!
***
Нека ми покаже една реформа, която да е успешна. А инак неверни твърдения колкото щеш.
Повечето работници в страната обаче от години се трудят в частния сектор и едва ли им липсва държавното предприятие (който не вярва, да поговори с някой служител в БДЖ и да го пита дали се радва, че работи в държавна компания).

Хората искат да работят в печелевши и стабилни фирми. Е защо точно БДЖ се дава за пример - знае се, че БДЖ не е в добро състояние. Ама като държавна все пак хората там имат някаква стабилност. А частните фирми като фалират и изхвърлят служителите си. Всички искат да са в стабилни държавни фирми.
Вторият стълб не е обещание - той е спестяване в лична пенсионна сметка. Виждаме какво се случва с първия стълб при неблагоприятни демографски процеси, пенсиите са ниски, а осигурителната тежест върху работещите е висока.

Първо заплатите са толкова ниски, че хората нямат пари да плащат за други стълбове. Вторият и третия стълб много лесно могат да си станат пирамиди, както се случи в САЩ - и пенсионерите да пият по една студена вода.

Редактирано от - sybil на 17/7/2009 г/ 10:27:15

17 Юли 2009 08:16
*да преборим*, на това му викат езикова култура, па после се чудим защо галфонеем
17 Юли 2009 08:49
Ето как е в Австралия: данъчните знаят кой какви спестявания има и какви лихви за годината е прибавил към тях. Знае се и инфлацията, разбира се. Разликата /лихви - инфлация/ се прибавя към годишния приход на физическото лице, след което се облага с ДОД. Някой да не печели от спестяванията си е абсурд на абсурдите. "Парите работят" е тамошна поговорка.
17 Юли 2009 09:06
Е защо точно БДЖ се дава за пример
Убу де, дай за пример някоя друга държавна фирма - по възможност не от монополистите.
Вторият и третия стълб много лесно могат да си станат пирамиди

Вярно е, могат, дали е лесно или трудно - не знам. Обаче НОИ вече е станал пирамида

_______________________
Блогът на Манрико
17 Юли 2009 09:18
Аре пак синдикатите като плашило
Обаче ето го предложението в оригинал от месец май http://www.glasove.com/article-729.php лично от баш шефа работодател.
17 Юли 2009 09:45
Убу де, дай за пример някоя друга държавна фирма - по възможност не от монополистите.
АЕЦ Козлодуй.
17 Юли 2009 09:50
Вярно е, могат, дали е лесно или трудно - не знам. Обаче НОИ вече е станал пирамида

Това незнание е лесно преодолимо. Вторият стълб поне може да се проследи вече десетина години. Не е трудно човек да направи справка колко е отделил в частните пенсионни фондове през тези години (приравнено към днешна стойност на парите!) и колко има (поне на книга) в партидата си. А осигурителната система не е само пенсии. Ако бяха само пенсии си е пирамида, но това е просто инструмент за трансфер на средства между поколенията. Тези които сега пълнят НОИ са били потребители в предишния период на живота си, връщат дълга си към предишното поколение и издържат новото поколение което ще пълни в бъдеще тези фондове.
17 Юли 2009 10:05
Какъв "старши икономист" е тоя ?
По каква икономита ? Макро ? Микро ? Обща ? На селското стопанство ? На търговията ? Промишлеността ?
Кой му даде тази титла ?
Сорос ли ?
Няма "Институт "Отворено общество" ! Запомнете го най-после !
Има ФОНДАЦИЯ "Институт "Отворено общество" и ФОНДАЦИЯ "Институт за пазарна икономика" !
Та на коя фондация е "старши икономист" тоя самозванец ? И на двете ли ?
И отгоре на всичко се произнася по всякакви икономически теми ! Компетентен по всичко.
Много на сериозно се вземат тия соровчета. Дано влязат умни хора в управлението на държавата и да не им се поведат по акълеца !
17 Юли 2009 10:10
Поуката от сия статия е че треба задължително да се внисат сега пари за пенция на йоще 5-6 места, за да могат с тях фондовете да играят на "тука има - тука нема" на биржата, пък кой доживее до пенция може и да му дадат дял и ще му стане много харно.
17 Юли 2009 11:03
Бирник,
ти ме подсети за един стар виц.
- Тате, какъв е тоя Маркс?
- Икономист...
- Аааа, като леля!
- Не, леля ти е старши икономист...
17 Юли 2009 11:38
Поуката от сия статия е че треба задължително да се внисат сега пари за пенция на йоще 5-6 места, за да могат с тях фондовете да играят на "тука има - тука нема" на биржата, пък кой доживее до пенция може и да му дадат дял и ще му стане много харно.

Квинтесенция на соросоидската мисла
Що не вземеш да се цаниш у Инстута по пазарна икономика, и да му станеш един ментор на автора, строго да го съветваш и справедливо да го наказваш
17 Юли 2009 11:41
а ти откъде пък прецени, че не е?
17 Юли 2009 12:17
"България е най-бедната страна от ЕС, защото най-малко е напреднала с модернизацията (от гледна точка на икономика, бизнес среда, институции, пенсионна система, образование и пр.)"
Пълни глупости. По реформени експерименти сме далеч пред региона и пред Западна Европа. Страдаме от плодовете на тези реформи, а не заради липсата на реформи.
Дори Ангелов не може да отрече, че тук са най-ниските данъци за бизнеса в цяла Европа. Къде другаде са стигнали до паралелни платени учебници и такса да посещение на личен лекар? За сведение на великия експерт Георги Ангелов, пенсионната система в Република България вече е тристълбова. Тези три стълба не са наследство от социализма, а са изградени съвсем наскоро - преди 9 години - от великия реформатор Костов (заедно с Иван Нейков). В това отношение сме пред, а не зад много европейски страни. Например Испания през 90-те години опита със здравна каса и после се върна към обичайната бюджетна издръжка на здравните заведение.
За мен невеж експерт е като духовник-педофил или съдия-джебчия. Разликата е само, че трябва да има медии, които да го лансират.
17 Юли 2009 12:47
Не е толково трудно да се разбере що за експерт е експерта.
Натиснете тук
17 Юли 2009 12:51
Няма "Институт "Отворено общество" ! Запомнете го най-после !
Има ФОНДАЦИЯ "Институт "Отворено общество" и ФОНДАЦИЯ "Институт за пазарна икономика" !

БирникЪ, за сетен път си посипвам главата с пепел - малко го гоних навремето персонално подчинения ми ст.школник Красен Станчев, и ей го на, резултатът е налице!
17 Юли 2009 13:15
***

Редактирано от - sybil на 17/7/2009 г/ 16:10:14

17 Юли 2009 13:41
Вестник "Сега", моля да давате думата и на по-сериозни и компетентни хора !
Или това са платени публикации за реклама на Соросовите мекерета и на техните вредни за държавата идеи ?
17 Юли 2009 14:29
а ти откъде пък прецени, че не е?

Ако става въпрос за Кракатау в ролята на Бай Ставри за автора, аз имах предвид сурово дисциплиниране вис-а-вис. Тоест заприхождава му се на Кракатау една гъзошляпалка и една писалка с червено мастило, след което проверява всяка черновата на статията, надлежно отбелязва стилистичните и фактологичните опущения с червено, после привиква автора и вади шляпалката
17 Юли 2009 14:29
БирникЪ, не се корай толкова. Случайно да знаеш какво е завършил Айнщайн? И ако беше толкова меродавно какво пише в дипломата - тия всичките манекенки, дето учат по 2 "виши" едновременно направо да ги назначаваме за директори и сме готови цъфнали.
17 Юли 2009 14:32
Вестник "Сега", моля да давате думата и на по-сериозни и компетентни хора !

Бирникъ, не може да се разчита само на форумци че да става джумбуша, трябва отвреме-навреме и принос от авторите
17 Юли 2009 14:40
Всички искат да са в стабилни държавни фирми.

Мръксе, по тия земи дето съм аз държавни фирми има много малко, а и те не са чисто държавни! Но верно, всички се натискат да са на държавна служба! Което не е едно и също, нали? Но пък като идеш в някоя държавна служба имаш чувството, че цял живот теб са чакали и най-голямото щастие за тоя/тая служител/ка е да ти реши проблема колкото може по-бързо и по-добре! Ако не може да го реши, поне ще те осведоми за всичко кото трябва да знаеш или направиш, къде да идеш и какво да свършиш, за да се реши. Също като у нас, нали? Щото и у нас чиновниците станаха "държавни служители", ама нещо не се вижда да са се разбързали в тая посока...
17 Юли 2009 14:53
Г-н Буда,
За манекенките не си прав. Може и да имат по едно, две и повече висши образования, но те не дават акъл всеки ден по медиите, как да се оправи държавата. Манекенките са достатъчно умни и въпреки дипломите си, правят онова, което могат най-добре. Свирки и вирене на крака !
17 Юли 2009 16:00
Авторите са донесли вода от десет кладенеца, за да ни кажат колко са добри частните пенсионни фондове и че не можем без тях...
17 Юли 2009 16:22
"Няма да преборим кризата, ако спрем реформите"
Въпросът ми е - та това не са ли същите тези реформи, които доведоха кризата.
Из Икономия на геометрията:
Аксиома:
Пътят е винаги прав, само и само тогава - когато успореден на партийната линия на Нашата ... (от партия, до "общество"
17 Юли 2009 17:24
я вижте како намерих от линко за експерто: Натиснете тук сега вече знам какво ша риче "ГЕПИ"
17 Юли 2009 20:28
основните причини за кризата - това са свръхзадлъжняването и малкото спестявания на домакинствата в САЩ.

В тая фондация явно плащат за килограм глупости. А това момче явно умре да пише глупости. Слабата финансова регулация е предпоставката за настоящата финансова криза. Алчността на банкери, застрахователи и брокери доведе кризата, а не домакинствата. А един от активните участници в инициирането на настоящата криза са точно частните капиталови пенсионни фондове (американски, норвежки - похарчиха парите уж с цел печалба и ... оставиха пенсионерите без пенсии). Какво ни предлага "умникът"!? Да гасим пожара като заливаме с нафта.
Вторият стълб не е обещание - той е спестяване в лична пенсионна сметка
Виждаме какво се случва като фалира пенсионният фонд - личната сметка яко дим изчезва. А пенсиите в държавно-общественото осигуряване са ниски, защото пенсионната система се управлява от подобни "умници" дето с цел уж стимулиране на бизнеса прехвърлят осигуровките към І-ва и ІІ-ра категория труд, разпределят една и съща сметка да се плаща кажи-речи два пъти - един път от работодателя, втори път от работника, "предсрочно" пенсиониране и др. глупости, водещи до 56 г. средна възраст на пенсиониране при 32 г. среден трудов стаж. За да има средства през 18-те години статистически пенсионен живот осигурителният процент трябва да е 36% и повече, отчитайки демографския срив и ниската производителност на икономиката (няма иновации, няма създаване на нови технологии в България, дори създадените вече не можем да копираме адекватно поради залялата ни простотия - от образованието до управлението и особено икономисти от "Отворкова клика".
Реформи в осигурителната система се правят внимателно, с дългосрочно планиране - първите ефекти се появяват след 20 години, а тази, която стартира през 1998 беше силно опрапастена именно от подобни "икономисти"-масларовки.
В крайна сметка именно реформите, конкуренцията и приватизацията спасиха рухналия държавен сектор на икономиката - който произвеждаше главно загуби и непродаваема продукция.
Та кой точно държавен сектор е бил спасен? Кажи барем един, дето обемът на продукцията да е по-висок от 1989 г. Баси гамена! А Кремиковци, приватизиран", "реформиран", "конкурентен" с най-ниска себестойност, с честния частник Захариев, данъкоплатец на "годината ... без да плати данъци, дори и осигуровките на работниците си не платил. Ей, затова са ниски пенсиите.
17 Юли 2009 21:35
Хора, човека за едно е прав - трябва да има икономическа просвета. Защо всички искат религиозно образование в среднот училище и никой не настоява за икомическо. ЧОвек сам трябва да се образова на принципа "опит - грешка" и в момент на криза, понеже е на "ти" само с аритметиката по отношение на икономиката всеки го овиква. Мамкаму
17 Юли 2009 21:38
След 20 г. реформи сме по-зле отколкото бяхме преди тях. Дали да ги продължаваме или да се откажем от някои от тях? И Т.Живков много обичаше да прави реформи, но бързо се отказваше от тях, като ставаше ясно, че са кофти. Но той не беше бизнесмен, каквито са днешните политици, синдикалисти и пр. излишни реформатори.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД