:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,547
Активни 775
Страници 16,112
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Хубаво е, че археологията стана медийно популярна

Тази "земя на кръстопът" е орисана да загива от вътрешни противоречия още от времето на траките, твърди проф. Иван Маразов
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Проф. Иван Маразов
Проф. Иван Маразов е сред най-изявените специалисти в областта на античното и тракийското изкуство и култура. Завършва специалност изкуствознание в Санкт Петербург. Негови трудове се печатат в Западна Европа, САЩ и Япония. Ръководил е Института по изкуствознание при БАН. Присъдено му е званието "Сенаторе академико" на академия "Медичи" във Флоренция. Преподавател е в НБУ. Бил е заместник-министър и министър на културата, а през 1996 г. е кандидат за президент на коалиция "Заедно за България".

-----------

- Проф. Маразов, наскоро излезе новата ви книга "Хубавата Елена". В метафоричен смисъл - коя е Хубавата Елена днес?

- Знаете, че отвличането на спартанската принцеса става повод за Троянската война. Работата обаче е съвсем друга. Парис не отвел самата Елена, а нейния ейдолон, образ от вятър и мъгла. 15 години той живее с него, без да знае истината. А самата Елена била заведена в Египет, където остава вярна на Менелай. Той я намира там и тогава фантомът двойник изчезва. Като вижда чудото, един от ахейците, съпровождащи Менелай, казва: "Добре, за какво тогава на толкова мъже потрошиха колената при Троя?!" Ето ви една метафора на нашия политически живот. По същия начин ние измисляме някакъв фантом, избиваме се взаимно, но всичко е вятър и мъгла. А кой ги създава тези фантоми, остава неизвестно. Да видим коя ще бъде следващата Елена.

- Намирате ли нещо общо между политическото устройство при траките и това на България днес?

- Много-много не знаем какво се е случвало при траките, както не знаем какво се случва и при нас.

Основата на тракийската култура е царската идеология. Тука е същото. За вас, медиите, няма никаква новина извън политическия живот. Навремето изкуството като средство за комуникация обслужва една много тясна върхушка в тракийското общество - аристократите. За тях се правели златни предмети, вдигали се гробници. И тогава, и сега върхушката е най-влиятелната част от обществото. Връзката между този елит и общинниците долу е абсолютно прекъсната. На тракийските аристократи тези общинници им трябват само когато тръгнат на война, тоест за пушечно месо. По същия начин и ние, "общинниците", сме нужни на политическата класа на всеки четири години при избори.

Но най-голямата прилика според мене е, че траките, макар да са били най-големият народ след индийския, никога не могли да създадат държава, защото не били единни, а разединени на племена, както и ние сега сме разделени на червени, сини и други племена. Като че ли тази "земя на кръстопът" е орисана да загива от вътрешни противоречия и сепаратистки тенденции от самото начало. Погледнете, сега всички са уж за Бойко Борисов. Сигурен съм, че след една година ще стане много сложно да се лавира с всички тия, които уж заедно тръгнаха в политиката. Всеки ще иска я баница, я сиренце. Защото досега няма единна стратегия за национална политика.

- Е, имаше консенсус на ниво политически елит за НАТО и ЕС...

- И толкоз. Ама това "национална култура"? Аз съм чувал, че в България има две култури: синя и червена. А после? Може би жълта, виолетова... А не може да има стратегия, защото няма приемственост в политическите идеали.

Знаете ли, има и друго, по което много си приличаме с траките: тракийският вожд е имал свое обкръжение, съпровождащо го навсякъде. То изпълнява стриктно волята му, то го пази, защото така осигурява себе си. Същото е и сега. Всеки лидер си има по една дружина, във всяка партия има по няколко дружини, както и персони, които преминават от една дружина в друга. Опитайте да проследите политическия път на най-известните ни политици. Ще видите, че 80% от тях са минали поне през 3 партии. Не е ли това за младите хора знак, че трябва да могат да се продават възможно най-добре и по-често? Като футболистите. Тези паралели са разбира се метафорични, но от това не стават по-радостни.

- Бихте ли се върнали в политиката?

- В никакъв случай, политиката е досадна работа. Предпочитам да си пиша книгите. Политическата ми кариера трая около 6 месеца. Беше случайност. Първо отказах да стана министър, но ме убедиха и се реших с надеждата, че може да се направи нещо, например в археологията. Но при нас за съжаление винаги става така: всеки, който дойде на власт, отрича всичко постигнато и започва отначало, вместо да продължи.

- Действащият закон за културното наследство културно ли е направен?

- Първо, това не е закон. Объркан е поначало, правен е от хора, които нямат представа от култура. Общо взето, некултурно направен закон за култура.

- Какво имате предвид, като казвате, че е объркан?

- Да започнем от самите понятия. Какво ще рече "културна ценност"? Например, някой може да каже, че тоя часовник на ръката ви е културна ценност. И понеже не сте го регистрирали, хайде в затвора. Тоест, разгул на субективизма, който се допуска дори в определянето на самото работно понятие. Освен това, за да функционира законът, има нужда от 15-16 наредби. Нито една не е готова и няма да е през следващите 20 години. И другото: кой и как ще регистрира колекциите? Представете си един нумизмат, който има примерно 5000 монети. Той трябва да направи на всичките монети описание, фотографии в 5 екземпляра. Ами това са 4 куб.м хартия! И после да го представи на Министерството на културата или не е ясно дори къде. При това има 6-месечен срок. Това се отнася и до държавните и общинските музеи. Знаете ли, че тези дни ги строиха да започнат спешно регистрация? Как ще стане това за 2 месеца? Законът не се грижи да пази музеите, науката в тях, хората, които я правят. Освен това се въвежда понятието "държател" - кой на кого какво държи?

Разбирам, че някои хора имат твърде идеалистични представи, но да са си останали в предишните епохи.

- Не е ли вярно, че иманярите се стимулират от българските колекционери?

- Иманярство е имало още при траките, иначе защо толкова много гробници се откриват празни. Иманярите се стимулират главно от западните колекционери. В началото на 90-те, когато някой реши, че нямаме нужда от охрана на границите, бяха изнесени хиляди неща. Навсякъде има свободни аукциони: Брюксел, Швейцария, Мюнхен, тръгваш по кейовете на Сена - антикварно до антикварно магазинче. И откъде са всички тези предмети - от бедните страни, разбира се. В много западни колекции и музеи има тракийски вещи. Е, знаем как са изкопани, но как са изнесени? Според мен държавата е отговорна за това, а не колекционерите. А що се отнася до закона, въпросът вече може да се постави така: "Чии интереси обслужва той?" Дали не работи за каналите за износ, които водят към Европа, арабските страни, Япония, Щатите? Защото с появата на наши колекционери май понамаля потокът навън.

Впрочем, много се радвам, че археологията стана толкова медийно известна. Това, че има голям наплив от посетители в музеите и паметниците на културата, особено археологическите, е много важно. Защо като кажем "туризъм", винаги имаме предвид някой да дойде отвън? Има много българи, които пътуват и посещават музеи и паметници. Всъщност, това до голяма степен е благодарение на Овчаров и Китов, които раздвижиха обществения интерес чрез медиите.

- Беше ли изненада за вас, че не Божидар Димитров, а Вежди Рашидов стана министър на културата?

- Не. Това е добър политически ход, защото по този начин се показва толерантност към турския етнос, така се демонстрира относителната победа над Доган в Кърджали. А в същото време министър на културата става един известен български творец.

- От 15 години сте преподавател в НБУ. Студентите ви идват ли добре подготвени от средното училище?

- В средното училище пробойната е голяма. Студентите идват с лоша подготовка, но най-големият проблем е четенето. При младите всичко минава през интернет, на принципа copy - paste. Понеже НБУ е частен университет, студентите не обичат да им се пише по-малко от 6. Смятат, че щом си плащат, трябва да завършат с пълно отличие. Но постепенно всичко си идва на мястото.

В университета се мъчим да компенсираме това, което не е направено в училище, като гледаме самото преподаване да е интересно.

- Как става това?

- С приближаване до практиката. Водим ги по музеи в София и из страната, а даже и по Европа. Можете ли да си представите, че студенти по изкуствознание не знаят къде е Националният музей? Затова и по проект, финансиран от МОН, създаваме учебен музей на НБУ, в който те ще се учат да общуват с паметника.

Големият проблем е, че се правят реформи без никаква предварителна концепция. Например, изгуби се връзката учител - ученик. Първокурсниците ни нямат опит в общуването, не смеят да питат по време на лекции. Най-важно за нас е те да станат конкурентноспособни на западните си колеги, тъй като пазарът става общ. И на първо място, трябва да познават родната си културна и историческа действителност, защото тя е тяхната база.
20
3847
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
08 Август 2009 01:35
Оооо, неосъществения кандидат-вицепрезидент на неосъществения кандидат-президента Пирински изпълзя от дупката си.
08 Август 2009 02:22
...В средното училище пробойната е голяма. Студентите идват с лоша подготовка, но най-големият проблем е четенето. При младите всичко минава през интернет, на принципа copy - paste...



А, и при зрелите повечето минава пак през там!


Или през т. нар. граждански възгласи, писъци и врясъци - урааа!, а след полвин годинка - долеее!


И ура-доле, гражданье, от нечетене идва. От неразсъждаване. От немислене. Изначално - пак от нечетене. И от немислещия махмурлук на [/b]не един народ, не два, не триста...


Глобално общество.

08 Август 2009 07:05
Парис онанирал, мислейки си за Елена? И за това цяла война? Откачалки... Всъщност, не! Това е още едно потвърждение, че поводът за война е едно, а причините, съвсем друго.
08 Август 2009 07:30
Слабо а и както и се очаква почти некомпетентно. Личи си съветската школа .... !
Мнението на другаря - господин не ме интересува....
08 Август 2009 08:25
Малеййй !!
Голямо измаразване !!
08 Август 2009 08:58
Куманиз.
08 Август 2009 10:55
Работата обаче е съвсем друга. Парис не отвел самата Елена, а нейния ейдолон, образ от вятър и мъгла. 15 години той живее с него, без да знае истината. А самата Елена била заведена в Египет, където остава вярна на Менелай. Той я намира там и тогава фантомът двойник изчезва. Като вижда чудото, един от ахейците, съпровождащи Менелай, казва: "Добре, за какво тогава на толкова мъже потрошиха колената при Троя?!"

Може да е някой вариант, може и да е измишльотина /интересна, впрочем/ на професора. Но класиката е друга. И мъглявият образ на Елена ли е тук:
В женската стая завари той Парис сред чудни доспехи:

пробваше щитове, ризници, лъкове силно извити.

Там и Елена аргийка седеше със свойте слугини:

работи дивни поръчваше на дългополи робини.


или
С ласкави думи тогава Елена на Хектор продума:

"Мили ми девере! Девер на кучка омразна, прокобна!


Пък за 15-те години при десетгодишна Троянска война /плюс подготовката - хайде, още една/...?
Е, това е вярно:
Знаете ли, има и друго, по което много си приличаме с траките: тракийският вожд е имал свое обкръжение, съпровождащо го навсякъде. То изпълнява стриктно волята му, то го пази, защото така осигурява себе си. Същото е и сега. Всеки лидер си има по една дружина, във всяка партия има по няколко дружини, както и персони, които преминават от една дружина в друга.
08 Август 2009 10:56
Купих си и прочетох книгата "Хубавата Елена между Троя и Тракия". Поздравления проф. Маразов, след книгите ви "Митология на златото" и "Митология на траките" тази е третата стойностна книга, която си купувам.
08 Август 2009 12:39
Ако не ме лъже паметта - Стезихор, "Песен на ново"
08 Август 2009 13:07
"По същия начин ние измисляме някакъв фантом, избиваме се взаимно, но всичко е вятър и мъгла. А кой ги създава тези фантоми, остава неизвестно. Да видим коя ще бъде следващата Елена."
Настоящия фантом е борбата с тероризма. Създават ги подбудителите на войни за оправдание. А причините за войни в историята на света, с много малки изключения, са едни и същи - войни за ресурси, кражба на материални неща, грабеж.
Без значение с какви фантомни изрази спецовете от Publik Relations замаяват хората за причините за война.
08 Август 2009 13:16
може, в бг всичко може, даже и нещо повече
с тия 6666666 и за боклука не стават навън:умните са жадни да знаят нещата както трябва, да са културни, да:...само този поглед на бългърчето върху битието му е достатъчен да го наречеш глупендер
същите синковци с този си акъл, дето следват науката си и не знаят и де е в центъра на баба им минджата, същите тия ебават и майката на езика ни.да:*консенсус* си е по-така, нали:ще ми спре течението, ако го кажа с моето, на майка ми с езика.същите тия крокодили , с тия си кожени овали на раменете , после плачат, че сме голтаци.всеки ден срещам по музеите на германия ученически групи, придвижващи се на колелета, да обикалят музеите, насядали по пода с раничките си, да слушат захласнати пред картина:е , тези как няма да правят красиви градове и красиви коли.човеци с будни мозъци, това е самата истина.каквото пипнат шедьовър става.тея ли да ги стигнем:нииииикога.не сме кенеф, както ни нарисува чорни, нещо по-страшно сме:народ, който не си иска езика, няма как да е умен, няма как да са му наред и другите неща, няма как да си измисли по-добър си начин на живот.неееееееема.
08 Август 2009 13:24
да, имам му ги митологиите, ценни книжлета
газетата да си оправи отварачката, че не мога да прочета 1000-та символа на генека и на другите чешити
08 Август 2009 19:05
Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица, ползвайте бутон за кирилизация или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 08/8/2009 г/ 19:16:03

09 Август 2009 09:25
Защо като кажем "туризъм", винаги имаме предвид някой да дойде отвън?

Ами защото народът от около 1959 година насам знае, че туризмът е за набиране на валута за важните дела на държавата и че в хотелите живеят германците, пък българите в шумата - в палатки и дървени бунгала с разтапяща се от горещината боя. И това народът го е усвоил трайно. И си знае, че парите идват от чужденците. Пък те идват единствено от положителния търговски баланс, който в България в момента е далеч от положителен, че и май доста точно обратното. И би било по-добре вместо туризъм, но все пак за да става оборот, пък и да не се харчи бензин и да не загиват хора по пътищата, та по-добре ще е хората са си се подстригват един друг и да имат чувство, че алъшверишът върви. Защото автохтонните българи с друго не допринасят за алъшвериша, курортисвайки в България. Ади, поне не изнасят валутата.

Редактирано от - Nickolas на 09/8/2009 г/ 11:09:47

09 Август 2009 09:48
Интересно ЗАЩО никой не обвинява британците, германците, шведите или русите,
че по ОНОВА време не са имали империи? Напротив - подиграваме ги, че по ОНОВА време са живеели по дърветата.
09 Август 2009 11:02
Никой не ги е обвинявал. Изключенията не се броят.
09 Август 2009 11:03
И никой не им се е подигравал. Изключенията не се броят.
09 Август 2009 12:06
тия комунисти се митологизират нещо комаи
09 Август 2009 13:43
Някои форумци сте като грамофонна плоча, въртите си едно и също независимо за какво става въпрос в дадена статия.
Какви комунисти, какви политици., къде се отпеснахте?
Напълно редовно интервю
Проф. Иван Маразов е специалист по античното и тракийското изкуство.
09 Август 2009 15:10
някои са просто идиоти:разлайват ортълъка:срещу комунистическото (=на простотия), се пипа кадифено, с култура
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД