:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,105
Активни 659
Страници 15,670
За един ден 1,302,066
Парадокс

Всеки аеробен организъм ли трябва да е студент?!

Условията, при които досега оцеляваха българските университети, вече ги няма. Нужна е цялостна структурна реформа на сектора
Снимка: Борислав Николов
Дори всички да са се явили и да са издържали кандидатстудентския изпит (а знаем, че не е така), излиза, че оставащите в България потенциални кандидат-студенти са по-малко от обявения от същото министерство държавен прием в университетите.
Излизането на резултатите от изпитите в СУ отваря преддверието на големия въпрос за класацията на студентите, но и на още по-съществения проблем - какви по-общи процеси намират израз в получените числови стойности.

Както винаги, новините са добра и лоша. Добрата новина е, че все още някакви млади хора искат да станат наши студенти. Лошата е, че тези бъдещи наши академични партньори стават все по-малко. Да си припомним какво се случи миналата година - след 4 класирания 23 специалности оставаха със свободни места и бе взето решение за входен резултат да се признават както постиженията от матурата, така и всеки друг "положен изпит" пред каквато и да е институция, обявила се за "университет" някъде из страната.

В предчувствие за повторение на този кошмар хората, отговорни за стратегическото развитие на институциите за висше образование, показаха устрем и дръзновение. След като се оказва, че предварителният изпит не дава очакваните резултати, храбро се премина към идеята за целогодишно набиране на студенти. А в скоро време някой ще измисли и приемни изпити два пъти на ден без почивни дни. Но това е само началото. По-вероятно е след година да се издигне почин - всеки университетски преподавател лично да доведе ако не "три синджира", то поне 3-ма кандидат-студенти. Може да се върнем и към практиката на летните бригади - разпределени на хайки по специалности да претършуваме всеки шубрак из горите, където може би все още се крие някой потенциален кандидат-студент.

И това е нищо на фона на действителната оригиналност на друг столичен университет, който



ще смята за свои студенти всички живи същества,



които приживе или посмъртно се сдобият с диплом за завършено средно образование. Това е правилният път - всеки аеробен организъм - български студент. (Анаеробните засега се държат в дълбока резерва!) Очаква се, че към тази безпрецедентна академична иновация ще проявят огромен интерес не само български, но и редица чуждестранни организми.

Всъщност ни е бедна фантазията колко години още българските университети ще пълзят по стълбицата на управленското безсилие, преди да се стигне до разбиране на бодящия очите факт - условията, при които са съществували институциите за висше образование у нас, са изчезнали. Затова дори простото му запазване, а камо ли неговото развитие зависят на първо място от едно - фундаментална структурна промяна в начина на управление и на финансиране на висшето образование и науката в България.

Нека видим числата. Преди седмици вестниците тиражираха като новина обстоятелството, че в страни от ЕС се обучават около 23 000 български студенти, десетки хиляди са в САЩ и извън тези държави. Ако приемем за простота, че средният курс на обучение е 5 години (3 + 2 или 4 + 1), това означава, че към този момент в последните 5 випуска по около 10 000 хиляди души се обучават в чужбина. От друга страна, по данни на МОН тази година трябваше да се явят на задължителната матура по български език малко над 75 000. Дори всички да са се явили и да са издържали изпита (а знаем, че не е така), то излиза, че оставащите в България потенциални кандидат-студенти са по-малко от обявения от същото министерство държавен прием в университетите. (Оттук става разбираем като неизбежен и "творческият подход" за отказ от очакване студентите да са завършили средно образование).

Нещо повече - ако приемем випуска от 2008 г. за 100%, то през следващите няколко години по чисто демографски причини броят на завършващите средно образование ще бъде с около 30 на сто по-малък и тази ситуация ще се запази през следващите... 15 години.

За всеки, който е склонен да мисли, тези структурни параметри на академичната ситуация имат само един възможен смисъл. Всяко усилие за допълнително привличане на липсващите хиляди потенциални студенти за десетките български университети е обречено на провал. Условията, при които досега българските университети оцеляваха, вече ги няма и тази ситуация няма да премине.

Следователно, решението на огромния ни проблем е само в една посока -



да се променят из основи принципите за управление



Защото те са условията за развитие на институциите за висше образование и наука. А това означава цялостна структурна реформа на сектора за висше образование и наука: да се финансират резултати, а не институции; качество, а не бройки. Това повтаряме от години.

Новото правителство може да е шанс за нова публична политика, без която просто академичният живот у нас ще продължи да клони към изчезване. Или просто идва шансът на анаеробните студенти.
115
4388
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
115
 Видими 
08 Август 2009 00:50
Правилно казва г-н професорът. Качеството и на потенциалните студенти, и на обучението, и на дипломантите е лошо. Не може в университет да влизат елементарно неграмотни хора, само защото няма други. Наскоро имах разговор със студентка по история /трети курс/ в СУ, която убедено твърдеше, че 16инезнамсикоя година е в XVI век...
08 Август 2009 03:10
Къде е професор това лице? Горките студенти, дето трябва да го понасят.
08 Август 2009 03:20
Аз пък мисля, че ако трябва и всеки аеробен организъм трябав да стане студент.

Не е проблем това, че влизат неподготвени кандидатстуденти. Проблем е това, че излизат некадърни "висшисти". Кой им дава изпитите на "инжинери", които не знаят какво е координатна система, за докротите да не говоря? По западните университети като ходят да учат тотално неграмотни синчета на арабски шейхове, как се оправят с проблема?
08 Август 2009 03:22
Щом Образованието вече е бизнес и се ЗАПЛАЩА от желаещия да се образова/ а НЕ от Държавата- както беше до 1989 г.!/, нормално е образоващите да са бизнесмени, преди всичко, а чак след това образователи! С всички последици от това!
Впрочем, същото важи вече и за Здравеопазването- лекарите станаха бизнесмени!
08 Август 2009 05:07
На нЕкои хора трЕбва настойчиво да им се напомня народната мъдрост "Каквото повикало - такова се обадило".
08 Август 2009 06:03
Следователно, решението на огромния ни проблем е само в една посока - отпадане изискването за диплома от средно училище и сичкото ром прието кой цветна металургия , кой международни отношения .
08 Август 2009 06:04
Нее, никъде не ходят неграмотни дечица на шейхове, щото те поумняха и са много добре обучени и образовани деца. Така че никой никъде не дава дипломи на шейхове само защото са шейхове. Вижте какво правят после тези деца, пък тогава съдете! Защо му е на таткото шейх да купува на детето си диплома, то и така си има каквото му трябва.
08 Август 2009 06:43
Най-после !!!!
На двайсетата годишнина и след шестдесет и пет години безхаберие !!!
И образоването е като всичко останало - има нужда , понеже след някоя и друга година , няма да има вече никаква нужда !!!
08 Август 2009 07:32
Iwan Wazow, по Европа са го измислили отдавна, а на нас колко ли време ще ни трябва, за да го "открием"! Не можеш да си купиш изпит-няма от кого
08 Август 2009 07:43
Ще отговоря на тази статия, без да ме пита др. професор образованието в крайна сметка е бизнес в съвременния свят.
Който не става за работа - става даскал. Титлите вие сами си ги тиражирате.
Образованието акъл не налива, то само показва до къде са стигнали нещата.

08 Август 2009 07:47
В.Лянча,
Предполагам, че става дума за този професор.Преподава в СУ:
Георги Димитров Димитров
катедра Европеистика
телефон 9711002 вътр.346
мобилен телефон
e-mail gd@sclg.uni-sofia.bg
адрес София1113, бул. Цариградско шосе 125, бл.4, ет.4, каб.415
---
специалност социология; европеистика
Изследователски интереси Социология на европейската интеграция; европейски цивилизационен процес; История на социологията, теория и методология, модерност, модернизация, висше образование
Детайли:
Заемана длъжност: професор
Научна степен, година и място на придобиване
1988 – кандидат на философските науки, София
1992 – доцент в СУ
2000 – доктор по социология, София
2002 – професор в СУ
Заемани административни длъжности
Зав.секция “Социални проблеми на младежта”, НИИМ 1988-90
Зам-декан на ФФ – 1993-1999
Изпълнителен директор на Общо-университетски център по Европеистика – 1996
Ръководител на магистърска програми: “Европейска интеграция” 1995-2000
“Европеистика и социални науки” 2000

Натиснете тук
08 Август 2009 07:47
Кратко допълнение - има измислени университети с измислени преподаватели и специалностти където и дръвчетата в двора са студенти. Нищо чудно, в следващите години някое борче, брезичка да успее дори да защити докторат и да стане професор. Вие (другарю) господине сигурен ли сте, че сте човешко аеробно същество ....
08 Август 2009 08:47
след 20 години аборти тези които искат да станат студенти са си напьлно достатьцни защото от неродените преди 20 години се оцаква да попьлнят броиката които са отдавна в кофата за боклук на гинеколога получил висшо при комунистите касапи
08 Август 2009 08:53
Всеки българин - с по три висши образУвания!
08 Август 2009 09:07
по едно висшо образувание между краката стига
такива професори като тоя са гола вода и кал в ушите
като комунистическите гинеколози правещи по 60000 аборта вече 20 години да не пиша за изхвьрлените презервативи в кофите с боклук
08 Август 2009 09:35
благодарение на образовнието германия изпреварва другите
за тебе е тъмно пиво:няма на този свят обидно занимание:който е захрачил даскалите, гази лайна, от германия ти го казвам(тук учителите са на уважение, както и водопроводчиците:тук са на почит умните, старателните, възпитаните, културните люде.всеки ден сутрин на 5-минутното кафе в клиниката сядаме на една маса заедно с професора, лекарите, сестрите, гледачите, психолозите, социалния работник, консултантката по наркоманиите, спортния-, ерго-, физио-музик-, танц- терапевт, секретарката, чистачките, хаусмайстера:и всеки е равен на другия.равноооопоставен)продължавам упорито да твърдя, че не сме умни българете и знам, че ще ме налазят за това мнение опоооооооооонентите(само каква чудесна и умна бг думи4ка, която също говори на що за ум сме собственици).
на бг трябват хора с виждане:с мисъл въ овала:
зачеркване на тебеширените унита,
пресяване на кадрите,
нужното им парично гушкане,
творчески командировки за по 1 година в западните даскаларници: да походят само из коридорите им, за да им светне в чутурите, как се лее стоманата,
нов начин на приемане, на ограмотяване,
нов начин на дипломиране (да се бълват толкоз фишисти, колкото наистина са прескочили летвата)(има места по света, където на края на втората година студента по знахарство се изпитва публично(от професори по анатомия, по физиология, по биохимия, по хистология),
задължително преведени учебници, най-добрите световни образци,
нови уни библиотеки,
нова преподавателска култура,
грамотна употреба на бг езика в научната материя,
и etc.
бг унито или ще въздигне народа, или ще го загроби (на него се пада зада4ката, защото няма на кого други)
08 Август 2009 09:51
Ами така ще е като се лежи на стари лаври - 70 годишни професори да мрънкат лекции от 70-те години, а основния мотив на масата студенти за присъствието им там е, перифразирам "влез в университет мама, за да не работиш".
Системата на входни изпити е била добра за ония времена, но днес очевидно е остаряла. А от цедката за завършващите й е останала само рамката - кой не е влязъл, той не е завършил.
Ще дам пример за образованието в САЩ, не че то е най-доброто. Познавам хора, които като студенти в БГ университет не са написали и 150 страници за 4 години следване. Докато в един колеж по академичен английски от рода на Факултет по българска филология на СУ, програмата за първите два семестъра изисква да предадеш 170 страници самостоятелна работа плюс определен брой присъствия на лекции, като всичко е разпределено по теми и дати. Три пъти да пропуснеш да дадеш разработка, и три отсъствия от лекции, обучението се прекъсва и почваш отначало. А хванат ли те да копи-пействаш от интернет или в плагиатство - направо те изключват. Та какво казваме "влез в университет мама, за да не работиш"? Най-лесно е да си студент в София - благата на Студентски град се изсипват върху теб.
08 Август 2009 10:17
Поздрави Професоре! Радвам се отново да Ви видя, Вас и неповторимия Ви стил. Защо не пишете по често и за нас, които вече нямаме удоволствието да ви слушаме от пространството срещу катедрата?
08 Август 2009 10:38
Да, в повечето си мнения е прав!
Но ми се струва, че бяга малко по тъча - опитва се да прехвърли вината само на средното училище.
Което отчасти е така - матряла!!!
Обаче превръщането на образователната система в бизнес и образованието в предплатена инвестиция?
Качеството и на потенциалните студенти, и на обучението, и на дипломантите е лошо. Не може в университет да влизат елементарно неграмотни хора, само защото няма други.

Бизнес!!!
Не е проблем това, че влизат неподготвени кандидатстуденти. Проблем е това, че излизат некадърни "висшисти". Кой им дава изпитите на "инжинери", които не знаят какво е координатна система, за докротите да не говоря?

Именно! И да бяха само инДженерите... И компютърджиите.
Образованието акъл не налива, то само показва до къде са стигнали нещата.

И манталитет не дава! А той е в основата на образовеанието - не на дипломата! Желанието, стремежът, възможностите...
Кратко допълнение - има измислени университети с измислени преподаватели и специалностти където и дръвчетата в двора са студенти. Нищо чудно, в следващите години някое борче, брезичка да успее дори да защити докторат и да стане професор.

Дайнов, Божидар Димитров, Ефтимов...Името им е легион.
Системата на входни изпити е била добра за ония времена, но днес очевидно е остаряла. А от цедката за завършващите й е останала само рамката - кой не е влязъл, той не е завършил.

Именно! Прием на всеки /с тапия за средно/ - завършване от достойните!
08 Август 2009 10:47
всичкото ром прието кой цветна металургия , кой международни отношения
Еее, и малко АОУНСУ бате!
Факултето сигурно още седи. Може да го реновират и да го пуснат в действие.
Др. Маразмов - ректор на евроромската академия за обществени науки и социално управление! Р.Овч. - декан на факултета по медна жица.
На Партията и требват кадри!

Редактирано от - StrikeEagle на 08/8/2009 г/ 10:49:02

08 Август 2009 11:43
Статията е писмено и публично доказателство за липсата на отношение към младите хора сред голяма част от академичния състав у нас. За какво свидетелства? Работливият и обичащ работата си сержант за 18 месеца всеотдаен труд превръща аеробното същество Canis familiaris ... кутре, за абсолвентите на СУ ... в професионален полицейски сътрудник. Същевременно, иначе самодоволният и обикновено пълен с апломб преподавател счита, че по никой начин не може да квалифицира що-годе един нормален млад човек. Умен ли е младежът или не толкова, няма никакво значение. Умните усвояват по-бързо и по-лесно, останалите учат, докато се изучат. Важното е, че тази дейност е в ръцете на преподавателите и представлява тяхно основно задължение. Недопустимо е да се оправдават с "мат ряла".

Редактирано от - В.Лянча на 09/8/2009 г/ 09:05:33

08 Август 2009 11:49
господин Професор, малко съм разочарован от стила - темата заслужава сериозно и грижовно отношение.
.
Я да вдигнем малко нивото:
- на първо време редуциране на "университетите" до 50% от сегашната им бройка, чрез независим външен одит от хора, добре проучили законите ни, отнасящи се до висшето образование.
- поправка на законите така, че да не може щяло и нещяло да се кръсти "университет" и да смуче субсидии за нискокачествено образование.
по този начин ще се освободят и концентрират доста средства за заплати и оборудване.
- финансиране на качество и рейтинг, вместо на бройка (първо качеството, после рейтинга по тежест, че младите хора поддават на манипулации - да не споменавам конкретни "университети"
- всяческо стимулиране на конкуренцията между останалите след т.1 университети - реално да се състезават както за качествени студенти, така и за добри учени и преподаватели
- ясно разграничаване на точните от хуманитарните науки и изработване на съответните диференцирани правила за преподаване и придобиване на образователни степени.
- създаване на професионални училища - колежи, в които практично ориентираните млади хора да се подготвят за работа "в бизнеса" - въпросният бизнес да подпомогне изграждането на системата, вместо както сега да си прехвърлят топката с министерството и да клепат университетите, че не им произвеждали кадри - колежите са за кадри, университетите за наука. Въпрос на внимателна преценка е колежите да са продължение на професионалните гимназии и под тяхната шапка, или да са към университетите. При вариант 1 да се осигури признаване на изучени дисциплини, с цел продължаване в университет; при вариант 2 трансферът се подразбира.
08 Август 2009 11:56
Статията си е много добра. Финансирането на калпак закономерно води до спадане на качеството, роене на университети и надуване на бройки. И в един момент тези надути бройки надхвърлят не само броя на качествените абитуриенти, ами и на абитуриентите изобщо. Затова - държавно финансиране само според резултатите, равнопоставеност на държавните и частните университети, свобода за държавните да приемат и платено, пък ще се види кой може да обучава.

_______________________
Блогът на Манрико
08 Август 2009 12:56
Съкращаване на 52-та (!) "университета" в татковината на най-много 5, влизане с матурата от училището (която матура трябва да е "руска" - по всички предмети), пенсиониране на всички, навършили 65 години и пр.
БАН спокойно могат да го закрият с изключение на 4-5 института (Метеорологията, Ядрената енергия, Твърдото тяло и Астрономията). Със спестените пари - специализации в чужбина на млади ентусиасти, обвързани с договори за работа в Бегето след определен период, инак връщане на инвестираните пари от лицето с лихви за пропуснати ползи, ако друг би заминал на негово място. Същото трябва да важи и за докторантурите.
Та тогава може и да дръпнем напред.
Hamalin,
08 Август 2009 13:04
За Професора
За честната му борба срещу академичната чалга
08 Август 2009 13:28
И да викаме, и да не викаме - професорът е прав (по принцип)! Не може в блатото да вирее "бръшлян" и да е "райско кътче". Ще жънем реколта от развития социализъм, където "милиционерът" взимаше повече от УЧИТЕЛЯ (този, който образоваше децата му, подлагайки се на лишения (Помним израза на Гергина Тончева). А пък малко просвета не е излишна за тези, чиито деца все още не са в кандидат-студентска възраст. Линкът е прекрасно организиран и изчерпателен. Изводите ги оставям на прочитащите статията. Може и професорът да я прочете, няма да му е излишно бреме... ; -)
http://shine.yahoo.com/event/backtoschool /americas-best-college-497708/; _ylt=AgrG2rNQXLLEgHmyO6L9pXuCfNdF

08 Август 2009 13:39
В.Лянча:
Къде е професор това лице? Горките студенти, дето трябва да го понасят.

Що бе Лянча, на мен ми беше един от любимите преподаватели. Тежките увреждания си ги имах още преди да го срещна
08 Август 2009 14:08
От написаното от този професор лъха на човеконенавист? Това е борба срещу чалгата само в смисъл, че е борба изобщо срещу всичко свързано с човека. Не харесвам такива обидни за достойнството текстове. Логичното продължение на такива статии е: и накрая нека аз - проф.д.с.н. Г.Д. - да ви кажа как стоят нещата, моля да пишeте!

Редактирано от - ve на 08/8/2009 г/ 14:10:28

08 Август 2009 14:17
Пичове а не ви ли хрумна че цялата драма идва от широко рекламираният лозунг "Парите следват студента / ученика". Някой да е чул за държавен стандарт за завършили студенти или минимални изисквания за ниво на завършилите ?
Няма такова нещо - всичко е обърнато на пазар и драмата е кой да прибере повече пари.
Какво стана когато се издъниха матурите ? Онзи кретен министъра се изправи и почна да обсъжда снижаване на критериите за оценяване
Е няма такава порнография. При положение че университетите са обърнати на бакалници и борбата е кой да придърпа повече клиенти а не кой да даде по качествена стока ефектът може да е само този който наблюдаваме в момента. Стигнали сме до комичният момент където едно абсолютно измислено учебно заведение като АУБГ може съвсем основателно да претендира че завършилите го имат добро образование - не за друго а защото не подбират студенти с мисълта за парите който ще изкарат от тях и все още настояват да учат.
08 Август 2009 14:20
стругацки,
маашала, вие сте го написали до 5, и аз съм се спрял на същата бройка.значи не сме сами:сега осава да влезе лутера и да делни с теслата
лянча, ти пък:вси4ко е въ ръцете на даскалите:що за геометрия ни пробутваш:аз знам един голям интернист, който пеша от село е пристигнал и се е изучил за знахар:вечер е рабтил, денем като на лекции все вдигал тъка да пита, след лекцията пак задявал лектора, и му викали дойно питанката.аз си бях изял учебника по акушерство и гинекология (немски учебник) и професора ме покани на обяд:отбих предложението за асистент, щото хамалчето друго го влечеше (също много ме влече да се усъвършенствам, за да не съм толкоз много глупав)
08 Август 2009 14:25
Не знам за какво негодува този вожд и учител. С началото на демократичните промени станаха две неща - издигнаха се такива като него, на които не им пукаше за бъдещето на страната и второ, в България взеха да се раждат два пъти по-малко деца. Сега тези две вълни ни застигнаха и дойде време псевдопрофесорът да се срещне с кохортата от неродени. И да им преподава. Колкото той преподава, толкова и те ще чуят.
08 Август 2009 14:26
Между другото професорът го е казал съвсем точно
цялостна структурна реформа на сектора за висше образование и наука: да се финансират резултати, а не институции; качество, а не бройки.
08 Август 2009 14:44
Сегашните ПУЦ-ове ( простете - ВУЗ-ове ) не само нямат преподавателския капацитет , нямат никакъв подбор , но и нямат интерес да " произвеждат " качествени висши кадри , а въдят недоносчета ! По всички специалности и от всички ПУЦ-ове ! Ами нали ги направиха и тях търговски дружества...
Не може в 100 факултета да обучават икономисти , в 200 юристи и в 300 -лекари и да искаме качествен " краен продуст" ! Затова сега и икономистите и юристите и лекарите са ни боклуци ! Трябва да се съкратят поне на 50 процента т.н. "висши " учебни заведения , за да има подбор , конкуренция , а и качествени кадри ...
08 Август 2009 15:11
Без коментар:
По темата


Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) отпуска 675 милиона евро за допълнително финансиране на научни изследвания и два заема в размер на 250 милиона евро за подкрепа на малки и средни предприятия в Полша.

Бенефициенти на отпуснатите заеми ще бъдат Министерството на науката и висшето образование, обществени научни институти, университети и колежи. С тях ще се финансират инвестиции в научна инфраструктура и оборудване на обществени изследователски институти, както и по-доброто заплащане на учените, заети в сферата.

ЕИБ финансира полската политика на изследвания и иновации от 2004 г. и досега отпуснатите заеми на страната в тази сфера възлизат на 3.13 милиарда евро, което е 23% от всички отпуснати средства на Полша след присъединяването й.

През последните години отпуснатите заеми на Полша се увеличават непрекъснато. За 2009 г. те достигат 2.7 милиарда евро.

Мисията на ЕИБ е да допринася за интеграцията, балансирано развитие и социална кохезия в страните членки чрез финансиране на големи инвестиции.
08 Август 2009 15:34
Всеки аеробен организъм ли трябва да е студент?!

Да не би тоз да е професор по аеробен онанизъм? Прав е като цяло, но яко е пресолил манджата. Явно не е достатъчно уверен в себе си. Щото ако беше уверен, нямаше да има нужда от толкоз много ирония и остроумия.
08 Август 2009 16:27
този е професор само защото се казва георги димитров
08 Август 2009 17:03
Какво говориш, Хамалций? На професора му били виновни студентите, че са некакви такива странни организми, дето сами не се развиват в специалисти. Ако може и напълно дистанционно, без изобщо да го ангажират. Сложи си ръка на сърцето и ми отговори само с "да" или "не" - ти би ли развил теза, че на тебе са ти виновни болните, щото не идват здравички, па и не се лекуват сами, а ходят по клиниките да губят от скъпоценното време на висшите здрави организъми?
Аз считам, че можем да сме най-различни "организми", но моралът и отговорността за изпълняваната работа са задължителни за всички и не могат да се прехвърлят върху обектите на същата тази работа.

Редактирано от - В.Лянча на 09/8/2009 г/ 09:09:38

08 Август 2009 17:19
..секи аеробен организъм ли требе да бъде професор?!
08 Август 2009 17:24
Съгласен съм с Лянча, че авторът дължи извинения. Какво означава "Всеки аеробен организъм"? Това е обидно обръщение от рода на- всяко животно, всяко насекомо, всеки скот и т.н. Доколкото разбрахме, професорът е философ. А като философ, би трябвало да бъде по-прецизен в изказванията си. Професорът нарича всички студенти аеробни организми, не само онези, които не заслужават да са студенти. Наистина статията е плод на омраза и презрение към студентите, а идеите за образованието са мътни.
08 Август 2009 17:51
въпреки неодобрението ми към стила на автора, бих го подкрепил, че е естествено не всеки да е за университетско образование.
В. Лянча, и съглашатели, внимавайте до къде ще стигнете както сте се увлекли, че намирисва вече не социализъм, а и личи, че преподавателската дейност ви е чужда.
08 Август 2009 18:21
Работя и с млади специалисти. Виждам няколко прости неща. Нито един не е напълно готов за самостоятелна работа, независимо къде е завършил - у нас, в Европа, в САЩ. Няма особени разлики в качеството на подготовката им. От първия работен ден разликите в индивидуалните способности ги разделят на три групи. Едните усвояват "аз"-овете на професията и стават полезни след 1-2 години сериозни усилия за повечко работа и допълнително обучаване. Вторите, не толкова способните или по-мързеливите, след 3-4 години. С третите се разделяме още след изпитателния срок или най-късно, след първата годишна атестация и по една-единствена причина. Някои от тях са отличници от престижни вузове, но всички явно са имали лошия късмет да бъдат възпитавани от хора, които не са изисквали достатъчно от тях и не са им давали достатъчно от себе си. Пусти фантазии и търсене на обяснения в какво ли не, без никакво понятие за думичките "Длъжен съм!"

Редактирано от - В.Лянча на 08/8/2009 г/ 19:13:42

08 Август 2009 18:33
Едните усвояват "аз"-овете на професията и стават полезни след 1-2 години сериозни усилия за повечко работа и допълнително обучаване.

брей, космически совалки ли проектирате и сглабяте с младите специалисти?
Нито един не е напълно готов за самостоятелна работа, независимо къде е завършил - у нас, в Европа, в САЩ. Няма особени разлики в качеството на подготовката им.

значи, излиза според думите ви, че и у нас и в Европа и в САЩ са същите професори.
08 Август 2009 18:41
Социализъм, Генетик, е да мусираш тези, че някой друг носи отговорност за работата ти ... политиката на Партията, предимствата или недостатъците на "системата", международното или вътрешното положение ... а причините за плачевните резултати да сочиш другаде, освен в незаитересоваността и безотговорността на пряко отговорните за конкретната работа. Или ще ми кажеш, че някой с пистолет заставя преподавателите да си затварят очите, да приемат подкупи и да си слагат подписите до незаслужени оценки? В тях е ножът, в тях е и хлябът. Критериите са единни, длъжни са да пускат само тези "организми", които ги покриват, без да се интересуват от сравнителна зоология. Нали има и такива, които пускат по един от десет на сесия? И това по правило са подготвените и стриктните, тези, които си вършат работата. Щото иначе са много уязвими пред атаките на скъсаните.
08 Август 2009 18:42
Лянча привет,

В случая ми се струва че изпускаш акцента поставен от въпросния професор (при все че няма никакво значение дали е професор асистент или страничен наблюдател).
Фактът е много прост - в българия напрактика вече не можем да говорим за образование. Просто липсва ценз, академична среда или ако предпочиташ стремеж към поддържането на някакъв образователен стандарт.
Самият аз съм завършил френската в софия а после СУ + 1 година във франция преди десет 12 години и по стечение на обстоятелствата работя с много млади хора като често провеждам директно интервюта. Това което виждам е слабо - много слабо.
По мое време завършихме СУ не помня да са ни юркали при все че минавахме всичко по два пъти. Напрактика завършихме "на куц крак" - през цялото време съм комбинирал работа (не в макдоналдс) с учене и крайната ми диплома е 5.53.
Днес нещата са още по разхайтени. Може би причината е в средното образование - поне нас откровенно си ни тормозеха но може би сме били един от последните випуски. По мой наблюдения днес май свободията в гимназиите идва прекалено много а веднъж отпусне ли му се края - не разчитай на университет пък ако ще и исус да е преподавател.
08 Август 2009 18:51
значи, излиза според думите ви, че и у нас и в Европа и в САЩ са същите професори

Разбира се, че са същите. Нали това обяснявам - "материалът" е практически еднакъв навсякъде, и студентският, и преподавателският ... да не би професорите да се развиват от "аеробни организми"? Били са същите студенти, абсолютно същите като тези, които сега им пречат на пълното щастие. Но са имали късмета някой да изисква от тях и да им дава от сърце. Това е ключето, Генетик, сърце трябва. Останалото са приказки тип "11-та петилетка".
08 Август 2009 18:59
В случая ми се струва че изпускаш акцента поставен от въпросния професор ... Фактът е много прост - в българия напрактика вече не можем да говорим за образование. Просто липсва ценз, академична среда или ако предпочиташ стремеж към поддържането на някакъв образователен стандарт

Не изпускам акцента, МиткоГ, просто го слагам на мястото му. За тозе факт са виновни единствено преподавателите. При пълната автономия на вузовете не могат даже да се оправдават с нечия политика - на МОН, на НАТО или на Ф. Кишиев. Да се обвиняват студентите е абсолютно същото, както ако д-р Хамалций почне да обвинява болните, че не са здрави
08 Август 2009 19:04
Дълго разглеждах и материала и дискусията. И все имах впечатление, че нещо липсва.
Но ето.
Самите диспутанти го казаха
Липсват основания за самото това висше образование.
Липсват съвременните научни знания.
Не не липсват хората по едни или други причини придобили дипломите, дисертациите и другите свидетелства.
Но няма главното - научното изследване.
Всичко друго е налице
Академия, университети, дисциплини и съответните им общности.
Но да каже някой защо на Полша се дават парите, а на България ..се очаква да се дадат някакви?
Защото Полша остави и продължава да оставя ярка следа в изследванията, не в проповедите, не във възванията и молбите. В изследванията и съответните резултати-формулиране на проблемите, разрешаване на главоблъсканиците(Т.Кун).
Няма изследванията, но има проекти - все платени отнякъде и за изпълнение на поръчки
Няма независима българска научна мисъл със съответните изпити и тестове - а те са изследвания на проблемите, които самата тази мисъл , естествено, в диалога, в общуването със средата - с Научните общности и съобщества Ражда.
08 Август 2009 19:06
Не знам не съм експерт.
Защо образванието е лошо ? Донякъде по вина на "професорите" но донякъде и поради факта че се приема "на килограм" и се гонят бройки заради финансиране. Това отвсякъде си е порочен кръг.
По мое време имаше държавна поръчка и "частно" и може би беше един добър баланс. Днес всички са "държавна" поръчка но напрактика всички плащат и като резултат нещата се размиват.
Още веднъж не познавам темата в детайли но нещата не опират само до "кофтите дърти професори" а до политика пари и конюнктура.
08 Август 2009 19:11
Извинявам се, ако звуча наивно (отдавна не съм бил в България), но какви предимства дава една диплома на млад човек в България?По разкази на мои познати, системата (поне досега) е:
1.Намираме работа за "нашия човек".
2.Той си "взима" дипломата която му е необходима.
А за "не нашите" как стои въпроса??
Моето комшийче което цитирах тук, много умно дете завъшило "биоинжинеринг" още продава на касата в "Билла"...
08 Август 2009 19:27
Няма такова нещо или ако го има това си е типичната шуробаджанащина (хайде по европейски networking).
Дипломата не ти дава никакво предимство а и не би могла. Университетите са на ниво че напрактика всеки може да завърши стига да запамети по няколко ключови фрази и /или любими фрази на професор и евентуално да посещава лекции. Това важи с особенна сила за хуманитарните специалности (аз самият спадам в тази група и изказвам лично мнение). Един от най лошите моменти е че (пак по мой наблюдения) няма система за мотивация на оргинално мислене или изказване на собствено мнение. Имаш лекции и няколко избрани от преподавателя учебника - всичко извън тях се счита излишно и ненужно ако не направо вредно (зависи от преподавателя).
наличието на диплома когато набираш персонал говори че човека който ти идва в екипа 1) може би има някакви способности да мисли запаметява и обработва информация и 2) че може би може да намери общ език с екипа на ниво поведенчески модел.
На лично ниво имаш предимството че знаеш че Жоро примерно е в Метро, Ники е адвокат а Силвето заболекър а пък Мишо се оправя с туризма и имаш на кого да звъннеш ако имаш някаква нужда в тези среди. От там нататък всичко е индивидуално и опира до човек и лични качества.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД