Контейнеровозът "Арктик сий" бе намерен, похитителите са арестувани, но загадката съвсем не е разплетена. |
Вчера например стана ясно, че морските власти на Швеция, Малта и Финландия през цялото време са знаели къде се намира "Арктик сий", т.е. корабът никога не е бил в неизвестност. Те обаче мълчали, за да не бъде застрашен животът на екипажа. Руският посланик в НАТО Дмитрий Рогозин пък обясни, че нарочно е подавана дезориентираща информация, за да мине операцията по ноти. Все още не е ясно кои са пиратите, какво са търсели на кораба, защо са го разхождали по атлантическото крайбрежие на Африка, защо не са ги спрели по-рано. И защо в един момент руският президент Дмитрий Медведев нареди всички руски военни кораби в региона и две атомни подводници да се заемат с издирването на кораба. Както отбелязват западните издания,
такава мобилизация не е имало от времето на Карибската криза
И всичко това само заради дървен материал на стойност 1.3 млн. долара? Едва ли. Оскъдната информация и нелогичното поведение на руските власти веднага породиха спекулации за истинския товар на кораба, които варират от наркотици през оръжие до ядрен боен арсенал. Тармо Киутс, бивш командващ въоръжените сили на Естония, а в момента докладчик на ЕС за борбата с пиратството, открито заяви, че "Арктик сий" най-вероятно е превозвал оръжие, и доказателство за това е мащабът на военната операция, започната от Русия. "Странното поведение на Русия в цялата история може да се обясни само с това, че на борда на кораба е имало крилати ракети. Официалната версия на Русия е толкова скалъпена, че би било наивно да й се вярва. Фирмата собственик на кораба е официално свързана с Финландия, има отношение към латвийски руснаци, а се обръща за помощ за издирването към президента на Русия?!", каза той.
В Архангелск, откъдето са отвлечените моряци, също смятат, че на кораба е имало подозрителен товар, затова руските власти се държат по странен начин. "Досега роднините не са успели да се свържат с моряците. Поискахме властите да организират видеомост, но те не ни отговориха", казва Сергей Портенко, лидер на профсъюза на моряците в града. И припомня, че когато руският кораб "Фаина" бе освободен от сомалийските пирати, всички руски телевизии веднага показаха репортажи за моряците. А сега - нищо.
Британският експерт Ник Дейвис, оглавяващ организацията Merchant Maritime Warfare Centre, занимаваща се с проблемите на пиратството, обаче смята, че версията за таен товар е "фантастика", а действията на руските власти са "съвсем логични". "Операцията на руските военни е успешна и професионална. Дезинформацията е оправдана, защото вероятно пиратите са имали съучастници на брега, които е трябвало да бъдат заблудени", обяснява той. Според Дейвис корабът може да е похитен или от конкуренти на фирмата собственик, или дори от бивши членове на екипажа, които не са получили заплатите си. "Похитителите са знаели как да управляват кораба и как да изключат електрониката му", аргументира се той.
Какво се знае до този момент?
На 20 юли във финландския пристанищен град Пиетарсаари, който се намира в Ботническия залив, на 400 км северозападно от столицата Хелзинки, акостира товарният кораб "Арктик сий" с 15-членен руски екипаж, събран от северния руски град Архангелск. 4700-тонният плавателен съд принадлежи на компанията Arctic Sea Ltd., регистрирана в Малта - затова плава под малтийски флаг. Оператор е финландската компанията Solchart Management, чието ръководство обаче е от латвийци от руски произход.
На 22 юли "Арктик сий" отплава от Пиетарсаари, натоварен с дървен материал за 1.3 млн. евро. Крайният пункт е алжирското пристанище Бежая, където корабът трябва да пристигне на 4 август.
Първият инцидент се случва в нощта на 24 юли в Балтийско море, на около 850 км южно от Пиетарсаари. Край най-големия шведски остров Готланд корабът е атакуван от въоръжени лица, облечени в черно и с маски на лицата. Екипажът е вързан, близо 12 часа нападателите търсят нещо. Впоследствие капитанът на кораба разкрива пред шведските власти, че непознатите търсели дрога. Представили се като служители на шведската криминална полиция. "Казаха, че търсят кокаин, който можело да се намира на кораба и да бъде доставен в Калининград", обяснява той. Според капитана неизвестните "приличали на елитни американски военни, много професионални". Говорели английски с акцент. Шведските власти обаче официално съобщиха, че нито бреговата охрана, нито полицията са провеждали операции в района.
След като нападателите напускат кораба, той продължава по маршрута си и стига Ламанша. Но на 28 юли, след като минава пролива и излиза в Атлантическия океан, връзката с него се загубва - на тази дата е регистриран последният радиоконтакт с "Арктик сий". Според първоначалните сведения не е подаден никакъв сигнал за бедствие, авария или нападение. Корабът престава да отговаря на радиоповикванията и изчезва от обхват. Само веднъж, на 30 юли, е бил забелязан край португалския бряг.
Междувременно руската Федерална служба за сигурност се срещна с близки на изчезналите моряци и
изненадващо им съобщи, че те са живи и здрави
Още по-изненадващо на следващия ден руският президент Медведев нареди флотът да започне най-мащабното в историята издирване на кораба.
На 14 август - 18 дни след изчезването на кораба - източник от Еврокомисията, отговарящ за морския транспорт, разкри, че "Арктик сий" е бил нападан два пъти - край Швеция и Португалия. Същия ден службите за морско наблюдение на НАТО са забелязали "Арктик сий" на 300 мили северно от островите Кабо Верде, Западна Африка. Натам се насочва руският боен кораб за борба с подводниците "Ладний". През уикенда финландските вестници писаха, че от корабособственика е поискан откуп от 1.5 млн. евро. После стана ясно, че всъщност откупът е искан от застрахователя на кораба - руската компания "Ренесанс". Не е ясно защо откупът е поискан едва две седмици след отвличането - все пак всеки ден забавяне крие риск за нападателите.
Последваха два дни в очакване и информационно надлъгване, за да се стигне до успешната развръзка - руският флот плени 8-те похитители и освободи екипажа без нито един изстрел. Руският военен министър Анатолий Сердюков категорично заяви, че става дума за пиратство. Тази версия обаче
буди съмнение най-малко по две причини
Първата е националността на пиратите - четирима естонци, двама латвийци и двама руснаци, т.е. постсъветски пирати. За пръв път от близо век в Атлантика се появяват пирати от тези географски ширини. Според версията на следствието, която повтаря сценария на известния в близкото минало съветски филм "Пиратите на ХХ век", те доближили кораба с надуваема лодка и под предлог, че имат повреда, се качили на борда. Там вече извадили оръжието и със заплахи накарали екипажа да изпълнява заповедите им. С изключено навигационно оборудване "Арктик сий" поел към Африка. Да, но при ареста у пиратите не е намерено оръжие. Военните обясняват това с факта, че те са успели да се освободят от него преди руските военни да се качат на кораба. Което би било доста странно поведение - да изхвърлиш оръжието точно когато то ти е най-необходимо. Странен е фактът и че те са общували с екипажа на английски език - много по-логично би било да го правят на руски. Впрочем Латвия и Естония не вярват, че техни граждани са участвали в нападението, и вече пратиха протестни ноти до руското външно министерство, че се хвърлят обвинения преди да им бъде предоставена наличната до момента информация.
Не е много ясна и ролята на екипажа в цялата случка
- защо се е оставил два пъти за една седмица да бъде заблуден от едни и същи пирати? И защо, ако наистина не е бил под въоръжена охрана в момента на освобождението, не е подал сигнал за помощ?
"Всичките детайли на тази история определено някога ще бъдат сюжет на холивудски филм", заяви говорителят на Европейската комисия Мартин Селмайър.