:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,604
Активни 790
Страници 30,169
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Престъпният профил на кризата

С радост забелязвам, че цялата държава се е заела да бори престъпността от всякакъв вид, най-вече - икономическата. Зад всеки ъгъл някой дебне сгода да гръмне с разкритие за смайващи безчинства. Всред всенародния устрем да видим сметката на злите, ще е непатриотично да остана настрана от бъбренето по този жизнен за нацията въпрос. Защото обсъждането засега изостава далеч зад осъждането (всеки буйно псува на "престъпници", трезвите мисли оредяват). А



връзката между престъпност и криза



е от най-обсъжданите в икономическата преса по света през последните месеци. Учудвам се, че толкова малко се пише за тази релация у нас. Особено като знам колко митове и градски легенди обгръщат темата. Дълбоко вкоренено и коренно погрешно е вярването, че кризата увеличава престъпността. Статистиката доказва точно обратната тенденция. Част от престъпленията (напр. срещу личността) изобщо не се влияят от кризисния цикъл. В същинска криза (фазата на рецесия) отбелязваме най-ниските общи нива на престъпност. Известен ръст показват посегателствата срещу собствеността в най-тежката за масовия гражданин фаза на депресията. (Тъкмо сега влизаме в тази фаза: дъното на кризата е минало, но икономиката се съвзема много бавно и много мъчително.) Истински престъпен бум отбелязваме във фазата на растеж. Лема: Бандитизмът следва цикъла на останалите стопански отрасли. Следва първият извод: трудните за стопанството времена, когато всички повече или по-малко сме засегнати от кризисния срив, потискат престъпния умисъл. Не несгоди и реални материални трудности, а



неравенството мотивира нарушенията



на закона. Щом икономиката цъфти, неравенството на възможностите става най-видимо. Някой забогатява, аз не (толкова, колкото ми се ще). Парадирането с богатство става стил на живот, еталон за поведение. Убеждението (особено популярно в източните култури с доминиращи егалитарни, народняшки ценности - като България), че корените на всяко значително богатство задължително са престъпни и че честен богаташ няма, дава добра психическа анестезия за всеки, който замисля да престъпи закона. "Те могат да грабят, аз да не съм по-будала?" А кризата изравнява. Най-богатите губят най-много. Разпадат се на прах състояния, които сме мислили, че струват милиарди. Криминогенното психическо налягане намалява. Митът, че



"депресията усилва контрабандата"



има литературен и холивудски произход, не и икономически основания. Както всяка търговия, така и контрабандата е ударена от свитото в кризата търсене. Гледали сме филми как през Великата депресия процъфтява гангстерската империя на Ал Капоне, но малцина си дават сметка, че не кризата е причината за златния век на мафия в САЩ. Причината е "сухият режим", но той е наложен още през януари 1920 г., далеч преди Великата депресия. Друг е въпросът, че си отива с нея. През 1931 г. специална комисия, нарочена да пребори контрабандата, стига до извода, че държавата е безсилна да наложи "сухия режим". През декември 1933 г. президентът Рузвелт го отменя и така разбива мощната икономическа база на мафията в САЩ. Впрочем през Великата депресия спиртната контрабанда към САЩ (малко, но все пак) намалява, макар тогава да са измерени най-високи нива на алкохолизъм. Изводът е, че глупавият законодател е много по-тежък криминогенен фактор от бизнес цикъла.



Типична "кризисна престъпност"



все още не виждаме в България. Най-характерни в стопански разпад са грабежът и масовата му разновидност - гладните бунтове. Говорейки за грабеж, нямам предвид взломяването на жилища, от което отдавна сме пропищели. Имам предвид набези срещу мандри и житни силози, обири на банки, магазини и т.н. Не Ал Капоне, а Джон Дилинджър, Ма Бейкър, Бони и Клайд са истинските рожби на кризата. И безименните тълпи, които се събират на "гладен бунт", за да ошушкат нечий склад или бакалница, за да се наядат от чуждото. Рожба на кризата е и специфичната идеология на гладната анархия: "Гладът ни дава право да вземем от богатите каквото са награбили от нас". На нея се дължи и робинхудовският ореол на поменатите знакови грабители. Все пак за чест на обществото трябва да припомним, че великите грабители са инцидентни цветни петна на сивия кризисен фон. И макар че в трудни години грабежите, кражбите и бандитизмът нарастват няколко пъти, като цяло престъпността намалява. Сигурен факт е, че



кризата поражда обществена нетърпимост



към престъпния занаят. Не само че под общия натиск на гражданите законодателите втвърдяват наказателната политика и ожесточават полицейските мерки. Тежките следвоенни години и Великата депресия дават изобилни примери за самоорганизирани дружини за охрана от грабители, включително за саморазправа с бандитите. В криза дори просията намалява драстично. Христоматиен е примерът как гражданската нетърпимост буквално помита просяците от нюйоркските улици (но ги заменят "продавачи на ябълки", деца, които "продават" единствената си ябълка уж да купят комат хляб; нещо като нашите улични "миячи"). Днес рецесията (кризисният разпад на стопанството) изглежда преодоляна. Но идиотска е представата, че като удариш дъното, веднага се изстрелваш обратно на върха. Напротив, след рецесията иде по-мъчителната депресия. Кризисните процеси на разслоение и преструктуриране в обществото и в бизнеса тепърва предстоят. Не е зле да имаме идея за характерните им черти.
35
7063
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
23 Август 2009 22:57
Не разбрах защо е написана тази статия...
Надявам се от коментарите да разбера...
____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…

Редактирано от - редник на 23/8/2009 г/ 22:58:30

23 Август 2009 23:07
За едни пари.
23 Август 2009 23:11
Ц. Не е за пари - че 50 лева пари ли са?
23 Август 2009 23:42
Д-р Хърсев, напишете за кризата във висшето образование. Все пак сте доцент в УНСС. Или университетите винаги са били дебелата сянка и вечно укритие от всякакви кризи?
23 Август 2009 23:54
Хърсев, прав сте само в едно , престъплението има само едно лице - моралното ... но до тук ! Останалото което пишете е невярно , фактически, ... а за изводите ... това е една друга каша ... ваша.
Едно е престъплението , Хърсев, да нарушаваш закони и разпоредби за да забогатяваш , или да използваш недостатъците на същите, и да докараш една страна до криза, и съсвем друго е престъплението да откраднеш консерва в магазин или хляб , въпреки че и в двата случая престъпленията се определят същия този морал ! Оставям на вас , ако имате такъв, Хърсев, за да разграничите ясно едното от другото. Само ще кажа, че едното е следствие на другото... и те са определили революционните процеси на развитие на обществото ... исторически, Хърсев .
Кризата, Хърсев , е най-вече криза на морала , а не е САМО ФИНАНСОВА ! Преди да потопят САЩ във финансова криза ... е имало морална такава.
Не може да си шеф на банка и да знаеш много добре, че престъпвайки определени правила или заобикаляйки ги, ти фактически нарушаваш моралните норми на поведение. Не може на човек с $2000 заплата, в страна която си изнася интензивно производството, да му даваш заем от $500 000 и да очакваш , че някога ще ти го върне .... Всякакви уговорки по този въпрос са липса на морал , АБСОЛЮТНА !
Така постъпиха, Хърсев, всички ... които искаха бързо да забогатеят, да имат повече ... ведната ... не утре , а сега на минутата ! Така въвлякоха хора , за които имагинеранта мечта за успех в живота започваше с едно дървено жилище продадено за ... минимум половин милион , след изчисляването на лихвите.
Къде е морала , когато ... ти се изяснава по-късно, че всъщност заемите са ти били застраховани ... с пенсионния ти фонд на държавата ? Къде е морала , когато цената на паетрола се манипулираше някоолко години подред ? Светът в момента сигурно употребява повече от колкото преди 2 години .. .а цените паднаха почти двойно !? Къде е моралът , Хърсев, когато банката печели от това ... че аз взимам пари на заем, фактически, то моя съсед или моя колега ... а не от нея ... тя е само посредник, като в казино !? Къде е моралът , Хърсев, когато банките се вадят от калта от държавата и си раздават все още милионни бонуси ... и това не е класифицирано като престъпления, т.е. то е абсолютно легално !
Къде е нормалният начин на забогатяване , Хърсев ? В Китай ли ? Грешка ... работят за центове или долар на час и обиклновен работник нито в САЩ , нито в Китай не може да стане милионер НИКОГА, освен ако не се прости с морала си сравнително рано. Има малки изключения , но това е капка в морето. Законът е огледалото на морала на едно общество , Хърсев, и днес ... в много от западните страни се променят точно законите, и то специално тези които са свързани, интересно защо !? , с банките и банковите трансакции. Те се оказаха морално дефицитни ... същите които определяха до сега ... пътя на забогатяване.
Вие не го ли видяхте това , Хърсев ? Как остана незабелязано от вас падането на тайната на влога в много страни , как остана незабелязан скандала между САЩ и Швейцария, и Германия и Люксендург , или офшорните компании по света ?
Къде е моралът сега , Хърсев , след като до вчера тайната на влога беше право , а днес е вече престъпление ? Как ви изглежда това на фона на откраднатите консерви или хляб в магазина ? Кой от кого е откраднал всъщност ? Да не коментирам фактът, че поне в САЩ , престъпността в трудни икономически времена се увеличава. Това е статистиката за всеки по-голям град, давам за пример градовете, защото там процесите на пренареждане на социалната страта са по-динамични от колкото в периферията на страната. Не е само Ал Капоне искащия да забогатее бързо ( естествено престъпно ), а и Кенеди , не е само Кенеди ... а по-късно е и Буш, и не е само Буш , а и Медоф ... и са стотици хиляди и милиони като тях . В Китай се самоубиват или ги съдят , в Япония ... се самоубиват или ги съдят , в Сингапур също, ... в България пишат статии, раздават акъл, като жито на панахида, и определят кое е функция или аргумент на морала ! Малко неща се правилно тълкувани от вас, но те са толкова очевидни , че не си е зслужавало да си губите времето май ... Всъщност темата е интересна ... но вие не бихте могли, не ви е възможно, да направите правилните изводи ! Това с ябълките е наистина градски мит и легенда, но виж с царевицата не е !

Редактирано от - San De Cannes на 24/8/2009 г/ 00:00:10

23 Август 2009 23:58
Автора търси отговор от форума за крисисните процеси които тепърва предстоят.
Ето един пример в стила на статията. Много внезапно и престъпно забогатели нискочели мутри по време на прехода внезапно и законно ще обеднеят в полза на по високочелите си събратя. Така разслоението ще се засили и обослови нова вълна на престъпност и втвърдяваща се законност...
24 Август 2009 00:02
Или както казваше един известен домоукрасител едно време :"-Има ли щат , няма глад ! "
А за преструктурирането е прав , други вече са на власт - дано мине с малко убийства само !!!
24 Август 2009 00:46
Не несгоди и реални материални трудности, а неравенството мотивира нарушенията на закона
Аз пък се чудех защо Вальо Топлото покраднюва! А то, защото изпаднал в неравенство спрямо огняра. Последният имал душ в банята си и Топлото прибрало едни чужди пари за да си купи и той ...джакузи.
Горките бетонни инвеститори по Черноморието! И те изпаднали в неравенство ... с термитите. И наливат, наливат.... за "великия" термит.
Наркодилърите, и те продават, продават за да изгладят неравеството си с ... наркоманите.
И г-н Хърсев така, пише, пише от зор да заличи неравенството си спрямо ... кандидатстудентските бисери.
24 Август 2009 00:46
Ако Хърсев говори за морал, нема го чета.
Ако не говори за морал, що е писал сия статия.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
24 Август 2009 01:10
San De Cannes .
.
.
Кво стана с делото на Хърсев? И той нещо беше згазил лука.
И там некво големо протакане имаше.
.
Явно се е оправил... Щом за морал пише.
24 Август 2009 02:17
Sans De Canes чудесно, от главното "Х" в началото та чак до кукуруза в края.
Аз обърнах внимание на следната теза:
А кризата изравнява. Най-богатите губят най-много.

Дали в относителни или в абсолютни стойности няма значение, защото е ясно, че ако се лишат например от хайвера и бугатитата... може би ще страдат толкова силно, колкото и гладен безработен стругар. Класовото съзнание на автора го задължава да акцентира върху първото, докато липсата на преки впечатления не му позволява да бъде обективен по отношение на второто. Всъщност ключовата дума "изравнява" е скрита инсинуация за преразпределение на благосъстоянието.
Престъпното поведение на малките и големите финансови операции е рожба на престъпния морал на икономическите теории. Престъпна е икономическата измама, че въртенето на парите увеличава обема им. Поставете една монета върху ръба си и я завъртете. Колкото по-бързо се върти, толкова илюзията е по-пълна. Докато не дойде ред да се плаща с тяхната реална стойност.
Освен това същата престъпна финансова идеология подмени ценностната система така, че финансистите да са по-ценни от производителите.
Но засега наказателно преследване на теории и теоретици не се предвижда.
24 Август 2009 02:43
Тежките следвоенни години и Великата депресия дават изобилни примери за самоорганизирани дружини за охрана от грабители, включително за саморазправа с бандитите

"Включително за саморазправа", напълно съм съгласен. Но защо авторът пропуска, че "следвоенните години" са дали и някои други примери за разправа с бандитите? Едва ли нищо не е чувал за Бенито М., Адолф Х. и Йосиф Висарионович Сталин
24 Август 2009 06:21
San De Cannes

24 Август 2009 07:03
Санчо , ако си в Щатите - бягай братче !!!
Скоро добре няма да стане !!! Обамата затова е там , да спасява ако може !!
24 Август 2009 07:18

San De Cannes,

Но много сложни въпроси сте задал. Те не са от компетенцията на един обикновен доктор по икономика, макар и доцент в УНСС. В господстващата икономическа религия, представител на която е доктора по икономика Емил Хърсев, тези неща са ерес и са забранени за обсъждане. За да не подкопават вярата на вярващите. Това е нещо, което никоя религия не може да си позволи. От древността та и до днес.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
24 Август 2009 07:25
Ако един инженер конструира мост и той падне, ще го съдят и никога повече няма да ползват проектите му. Ако един икономист прави препоръки и не се сбъднат, все тая. Пак си остава авторитет. Шапка на тояга!
24 Август 2009 08:03
Един велик французин беше казал, че всяка собственост е кражба.
Много хора доразвиха идеята, като решиха, че всяка кражба е собственост.
Но наистина има разлика между кражбата на консерва и на завод и тя се състои в това, че втората е ненаказуема.
24 Август 2009 08:29
не яжте отровни съвети, да повторим щиглиц, кризата е на американския капитализъм
и един съвет, как да антикризираме, требва време, тръгнат ли напред ес икономиките и ний със тех, оопса
24 Август 2009 09:43
!
24 Август 2009 09:54
Другарят Хърсев и от криминология отбирал.
Внушението е елементарно - честни богаташи под път и над път, тепърва има да се краде, щото е криза. Тия, дето крадат с писалката, не крадат. Особено тия от досегашната власт.
А гладните ще правят "набези срещу мандри и житни силози", което е равнозначно на "обири на банки". Комунягите идат! Честните богаташи са в опасност!
24 Август 2009 10:21
Иванкин, аз отдавна вече не си правя труда да чета глупостите на господина. За какво? Поне да лъжеше да с финес или с размах.
24 Август 2009 10:40
Някой от вас някога да е получил отговор от чичото по който и да е въпрос, поставен му от читател и форумен участник?

никой никога не е получил...освен в ония "задочни интервюта" със задаване на въпроси.
което говори какво? че тия хора или не знаят що е форум или им е забранено да участват под статиите. просто е смешно и жалко да не се използват даденостите на една медия като интернет-вестник за действителна дискусия автор-читател и да се претендира за форум при единственото участие на коментиращите под дадена публикация.
24 Август 2009 10:45
Досега д-р Хърсев не е отговорил на нито един въпрос, вярно.
Ама ний пак ще продължаваме да му ги задаваме, щото освен Хърсев, Форума го четат и други хора!
А това рано или късно ще го постави в положение да отговаря.
24 Август 2009 11:37
Хареса ми само заглавието на статаията.
"Престъпният профил на кризата"
24 Август 2009 11:56
Една хубава мисъл
Изводът е, че глупавият законодател е много по-тежък криминогенен фактор от бизнес цикъла.
и много боза в статията.
24 Август 2009 12:40
-
24 Август 2009 12:43
името ivankin e чудесен избор на прякор, дори да си пропуснал първата му част ...
24 Август 2009 13:22
San De Cannes,
За какво точно спориш с Хърсев?
24 Август 2009 13:42
Не разбирам що са ви отговорите на Хърсев?
А и на него не му требва да присъства в некакъв си форум, ни пари излизат, ни далавери. Той е по пищните погребения, не е по безплодните форуми.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
24 Август 2009 15:57
San De Cannes, напълно се съгласявам с мнението Ви, както и с отправените Ви критики към д-р Хърсев.Каквото и да кажа, ще трябва да Ви повторя, а на автора
ще кажа една нелицеприятна, за главните виновници за световната криза-
"политиците и най-вече банките се удавиха в собствените си л..на".
24 Август 2009 16:12
Що за словесно упражнение
24 Август 2009 20:13
Аз не споря с Хърсев. Хърсев е явелние в Бъглария, а и не само там ... С‌ ‌ ‌ явления не може да се спори. Те се коментират и се търсят причините за тяхната поява и се обсъждат наичните за отстраняването на такива. Подобни явления , за съжаление , не отнемат само процент от печалбата на богатия или намаляват неговата монетарна значимост, за да страдаме неутешимо , а често пъти живота на бедния.
С Хърсев и хърсевюината не се спори с тях се действа процедурно и спълната сила на закона, както с Медов и нему подобни. Лошото е, че той е преподавател, невинен, ... както е невинен и колегата му Патканов (‌ обвинения във взинаме подкупи и рекетиране в университета в който преподават и двамата )‌ и че това са хората възпитаващи следващото поколение от " учени ... икономисти"‌ ... следващите наглеци , навлеци и социални мърши ... копия на учителите си .
***

Редактирано от - sybil на 24/8/2009 г/ 20:48:57

25 Август 2009 02:03
Решението на Ivankin наистина е Дон-Кихотовско. Но аз не съм съгласен. По-добре е да се подходи по Дон-Жуановски - да ухажваме г-на д-ра Хърсева та да продължи да твори теория. Това започва да става забавно. Сега вероятно лее основите, за което са нужни съответните нови термини, дефиниции, леми и аксиоми. После може би ще дойде и доказателственият материал.


От новите термини, засега имаме "кризисен цикъл", а за да сме наясно със съдържанието на широко използвани по друг начин понятия, (1) "рецесията" е "кризисен разпад на стопанството", (2) "същинсктата криза" е "фазата на рецесията", а така също регистрираме отново непреходното лично Хърсево настояване, че (3) "депресията" е "бавно съвземане". Затова разбираме, че тоновете литература които говорят за съвземането след Великата Депресия, всъщност искат да ни разкажат за "съвземането след Великото Бавно Съвземане".


А покрай всичката Хърсева кризомания от вече позагладените гънки на мозъчната ми кора изплуват едни стари определения на един брадат философ (и малце икономист) от 19-ти век, който наричаше бизнес-циклите "периодични кризи на капитализма" - за да ги разграничи от "общата и постоянна криза на капитализма", за която до преди 20 години по нашенско се разказваха вицове.


Наистина, тезата че "неравенството мотивира нарушенията" е дълбоко марксистка до последния микрон мастило с който могат да се напишат тези три думи. По-класическо е схващането, че рационалният индивидуалист "homo oeconomicus" всъщност оптимизира своето благосъстояние (utility) по всички възможни начини и единственото препятствие към престъпването на закона е вероятността да го хванат (строго калкулирана) и тежестта на наказанието. Това е предмет на доста обширна сфера на науката -- "Economics of the Law" -- и на много места законодателите се съобразяват с емпиричните изследвания на икономистите, например какво точно наказание би предотвратило шофиране в пияно състояние.


Според този клон на мисленето, колкото по-уреден е животът на хората -- разбирай при икономически подем и високо благосъстояние -- толкова повече те имат да губят и толкова по-малка е престъпността.


Подобно е тълкуването на престъпността и в контекста на теорията на игрите. В еволюционния и вариант, обществените норми възникват постепенно, като обичайно поведение на хора, преследващи личен интерес, но осъзнаващи че за това е необходимо да се придържат към обичая, обикновено облечен в закон. Например, никой не решава всяка сутрин от коя страна на улицата да шофира - това е обичай облечен в закон и всички го спазват. Това е и своеобразен Наш-еквилибриум (Джон Наш, Нобелов лауреат за 1993) и този социален еквилибриум е самовъдворяващ се (self-enforcing) без външна принуда.


Според това тълкуване, социалните норми са устойчиви, когато интересите на индивидите са ясно дефинирани. Пряко отношение към фазите на нормалния бизнес цикъл не виждам, но когато се появи криза тя отново е разрушител.


В по-бунтарски контекст, обществото и неговите норми не биха се развивали, ако всички ги спазваха строго. Законотворчеството също се влияе от еретици. Англо-американското "прецедентно" право по-бързо успява да се адаптира към новите правни норми, от които обществото се нуждае. Кризата тук е помощник.

Редактирано от - tknikodim на 25/8/2009 г/ 06:30:36

27 Август 2009 12:50
Престъпниците виновни за кризата, капиталистите били алчни, затова имало криза, в България пък ниската производителност е "виновна" за кризата, дори и пенсионерите... те били най-виновни за да няма пари, абе множат се вместо да отиват на по-хубави места...?! Няма капитализъм, няма експлоатация, няма принадена стойност, защо не се прегърнем бедни и богати да решим проблемите...?! Ха Ха.
02 Септември 2009 15:56
Странно е, обидно чак......
Когато уж-финансови специалисти заемат медийното пространство с теорийки и общи приказки, вместо да посочат НАЧАЛАТА на финансовите проблеми и престъпност!

Ако трябва да говорим за България, и дори само за "Демутратичния преход", доникъде няма да стигнем ако ПАК пропускаме Луканов-четата с куфарчета и изобщо изнесените милиарди в чужбините!!!

Ако пропуснем факта че ХИЛЯДИ бивши партийни лидери ...станаха богати и "уважавани" американци, канадци, британци, южноафриканци.... и ....

Пък огромните ДЪРЖАВНИ акции и пари в чуждестранни фирми по света станаха....ЧАСТНИ! (без даже да се споменава за това в пресата ни)

Престъпния профил на кризата, господа и дами е в...... колективната снимка на участниците в "Кръглата маса" от 1989 та година !!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД