:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,539
Активни 885
Страници 3,469
За един ден 1,302,066
Форум

Как трансплантациите да станат практика, а не изключение

Читателите на "Сега" обясняват защо в Австрия има по 25 трансплантации на всеки 1 млн. жители, а в България - само 2
Архив: "Сега"
Трансплантациите в България все още са рядко срещана операция.
Sofia`s darts

Намирам решението на министър Нанев да осигурява засега от фонда за трансплантации само операции, които се извършват в ЕС, за абсолютно правилно. За жалост това е реалността. Трансплантации в ЕС - да! Трансплантации в България - не, докато нашето здравеопазване не спечели доверието на пациентите, като стане достатъчно сигурно и осигурено, контролирано от пациентите и прозрачно и приемливо за обществото.

Като е тръгнал Бойко да прави ревизии, защо не ревизира дейността на Изпълнителната агенция по трансплантации? Имаше там една фирма Остеотех, имаше едни промени в закона по царско време... Време е!



nanyac

Преди да продължа с мнение и аргументи, съм длъжен да кажа, че и аз съм от чакащите.

Срамна е липсата на донори, при положение че в България не ни спъват религиозни догми и неграмотност.

Ако бях испанец, може би нямаше да чакам повече от година за нещо, което дори не е орган. Там презумпцията, доколкото разбрах, е, че всички освен писмено отказалите се са донори. Някой да е чувал за скандали в Испания с корупция и търговия с органи? Със сигурност има начин да се избегнат, просто трябва да си препишем правилно домашното.

Дори и сегашната система може да заработи много по-ефективно. Всъщност тя беше затормозена с влизането в сила на новия закон. Новородената агенция се оказа ялова. А над лекарите, извършващи трансплантации, надвиснаха обвинения за търговия с органи, най-често поръчани от конкуренцията.

Три прости неща мога да препоръчам:

Първо, в болниците трябва да има психолози, които да работят с близките за облекчаване на болката от загубата. Едно благородно дело би им помогнало. А хемодиализата, ми се струва, ни излиза по-скъпо от заплатата на психолог.

Второ, аз съм за пълна прозрачност. Нека роднината, който подписва, да има право да се осведоми какво и на кого е дадено, за да няма съмнения. Тук, предполагам, ще изригнат теории за изнудване.

Третото е намаление на разходите, свързани с покойника в случаите на донорство. Не че финансовият мотив трябва да е водещ, но помага.

Всичко това трябва да бъде добре обяснено на обществото, за да се промени днешната негативна нагласа. Шест пъти съм давал кръв на млади години, повярвайте ми - не за шоколадчетата.



FL

Средствата за здравеопазване са ограничени. Дадеш ли ги за показни и скъпи транспорт на коматозни (ненужно!) или прескъпи трансплантации в чужбина, лишаваш стотици други от евтини животоспасяващи лекарства. Среден път няма! Няма място за демагогия! За един трансплантиран бъбрек в парижка или лондонска болница десетина болни умират в България от липса на по-евтини лекарства.



Sheringham

България е твърде малка държава да поддържа самостоятелно ефективна трансплантационна програма. Шансовете са против редките реципиенти. Необходимо е някакво интегриране на европейско или дори на балканско ниво. Иначе трансплантациите у нас ще си останат на сегашното ниво - медийни събития, спорадични и недотам сполучливи.



Sofia`s darts

Папуас, кураж, човеко! Ще ти е потребен, щом те е завъртяла нашата здраво опазваща се система.

Съжалявам, че не съм съгласна с това, което предлагаш като мерки. И трите в наши условия помагат само за едно - привеждането на роднините на донора в желаното от здраво опазващата се система състояние. И нито едно от тях не защитава интересите на донора. Ти би ли се съгласил да получиш орган или тъкан, ако над тях тегне съмнение, че са иззети от твой колега пациент без зачитане на основното право на живот? За да не си помислиш, че съм твърдо на страната на стискащите органите и тъканите си, ще прекрача скрупули и ще ти обадя, че също съм давала кръв.

Само веднъж, защото съм с хронично ниско кръвно и колабирам дори когато ми боднат пръста за изследвания. Отидох обаче, защото през 1989 г. в Букурещ сигуранцата разстреля сума ти народ и тук обявиха, че се търси кръв. В кръвния център зад "Пирогов" срещнах сума ти познати. И не колабирах хич.

Втори път отидох да дам кръв за дете, на което предстоеше трансплантация в ИСУЛ - по ТВ съобщиха моята кръвна група. На мен през същия месец ми предстоеше планова тежка коремна операция, ама съвсем бях забравила, като се изстрелях от къщи. В ИСУЛ, като видях болница, се присетих, ама пак изнамерих отделението и се заявих. Върнаха ме, защото вече бяха набавили достатъчно. Щеше да стане беля де, после за мен щеше да се наложи да търсят кръв.

Но сега, след твоето писмо, обещавам да се запиша за донор на стволови клетки. Казаха ми, че просто ти взимат малко кръв.



hamer

А колко простичко е близките на нуждаещите се да могат да теглят кредити от банките, а държавата да им поеме лихвите или да ги гарантира. Тогава хората няма да са принудени да си продават жилищата, за да съберат пари. И ще връщат малко по малко заемите, а банките ще са доволни, че лихвите им са сигурни или че държавата ще плати, ако длъжникът стане неплатежоспособен. А след това има и процедура на опрощаване - ако длъжникът отговаря на изискванията за опрощаване на задължението му към държавата, ако тя е платила на банката вместо него.



WC_designer

За да има някакъв напредък с трансплантациите, не са достатъчни само промени в здравеопазването изобщо. Те, разбира се, са най-важни и належащи и от там би трябвало да се започне, но за добро здравеопазване не са достатъчни само добри желания и добри пари. С пари може да се изграждат здравни (трансплантационни) центрове и да се оборудват със съвременна техника, може да се изгражда инфраструктура (без която е немислимо добро здравеопазване и трансплантация), може да се обучава персонал и да им се заплаща подобаващо за техния труд, да има добра информатика, логистика, контрол и т.н. Но с пари не може да се подобри моралът на лекарите или вярата на пациентите в тях. Тук не става въпрос даже и за корупция или купуване/предлагане на органи, а за вяра в това, което лекарят казва на пациента или неговите близки в такъв стресов момент, когато трябва да се вземат съдбовни решения, каквото е това дали един пациент е в състояние на т.нар. мозъчна смърт и ако да, дали би бил подходящ кандидат за донор на органи. Според мен е просто една утопия да се мисли, че само с пари и промяна в законодателството и здравеопазването нещата в България биха се променили, ако не се вземат предвид и тези малки неща, които са както репутацията на лекарите, така и нагласата на обществото към подобни мероприятия. И просто не виждам начин в скоро време моралът на българските лекари да се промени така, че те да са наистина хуманисти, които мислят повече за здравето и интересите на своите пациенти, отколкото за своите собствени, най-вече финансови интереси. И от друга страна - как би се възвърнало доверието на хората към лекарите в България - не само към тези, които са упълномощени да констатират "мозъчната смърт на пациента", а изобщо към всички занимаващи се с тази отговорна работа да лекуваш.

==

Господин nanuac е дал за пример Испания, хубав пример, макар че в Европа не Испания, а Австрия е страната с най-много трансплантации на 1 млн. жители за година - 25, в Англия е 11, а България е на последно място след Румъния - 2. Една от причините е, разбира се, законодателството в съответните страни, според което всеки, който няма тестамент или не е упоменал предварително, че не иска да е донор, е потенциален донор и не се иска съгласието на роднините му за евентуалното донорство. Но и това едва ли е най-правилният и морален начин, но явно в някои страни тази система работи добре и пациентите са доволни.

==

В България положението е много по-различно и не вярвам скоро да има някакъв напредък независимо от добрите желания на господин Борисов, даже и ако евентуално допълнителни пари се намерят. Все пак е хубаво да започне от някъде и ако евентуално има и добра воля, а и донори се намерят, то първото, което би трябвало да се направи, е да се променят някои закони, после да се създаде единен регистър на пациенти, да има централизиран институт от експерти, които компетентно да решават какво на кого, кога и защо, трябва да има правно-медицински контакти с международните и националните организации и системи по този въпрос. Трябва да се помисли и за инфраструктурата, логистика и т.н. Колко хеликоптера има оборудвани за целта?

Топ 3 на най-четените статии на segabg.com в периода 16-23.08.2009 г.

Най-четените новини

1. Цените на апартаментите падат до себестойността си

2. Кабинетът планира да замрази пенсиите и социалните плащания

3. Армията въртяла незаконно хотелиерски бизнес



Най-четените коментари

1. "Дела, думи, фън шуй и барбекю в ерата на Бойко" на Петьо Цеков

2. "Агитация" на Димитри Иванов

3. "Българите в Албания са най-забравените, от векове" на Иван Петрински
12
1500
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
24 Август 2009 01:55
Скъпи приятели, преди всичко ви моля да примете съпричастието ми. Позволете ми да ви предложа виждането си за решаването на проблема. Според мен, наличните у нас лекарски екипи и материална база са достатъчни за многократно повече трансплантации, двадесет - петдесет, сто пъти повече. Даже и да бъркам във възможностите ни, не мисля това за фатално, та ние сме на час полет от няколко големи европейски центъра. Липсват ни адекватната нормативна уредба ... колегата Шенген бе много прав, като отбеляза грамадната разлика между изричното съгласие за трансплантиране и изричното несъгласие ... и най-вече легализирането на трансплантациите като обичайна лечебна процедура. Срамно е да имаме "пътека" за клизми, а да не можем да изпратим хеликоптера да вземе орган и да спаси човек.
24 Август 2009 06:32
Бъдещето е в технологиите по създаване на органи "по поръчка" на базата на stem cells. Ще се създават каквито са нужни органи и колкото са нужни, като се вземат клетки от болния пациент и се отглеждат при лабораторни условия до получаването на желания резултат/орган.
24 Август 2009 08:37
Ето един интересен материал, от DALLAS-Duke University Medical Center, който обяснява по възможно най-прост и кратък начин как може да стане това.

Натиснете тук
24 Август 2009 09:01
Valeriana, напълно те подкрепям.
Защо не се казва, че при вземане на орган се прилага анестезия, и че тялото на "умрелият" реагира?
Някой написал ли е какъв е живота на "спасените"?
Искат ни мнението, като скриват истината.
24 Август 2009 11:00
Бъдещето е в технологиите по създаване на органи "по поръчка" на базата на stem cells. Ще се създават каквито са нужни органи и колкото са нужни, като се вземат клетки от болния пациент и се отглеждат при лабораторни условия до получаването на желания резултат/орган.

Да, а дотогава какво ще правят пациентите, нуждаещи се от органи?
Някой написал ли е какъв е живота на "спасените"?

А животът на пациенти с трансплантиран бъбрек въпреки приеманите лекарства за подтискане на имунната реакция на организма е много по-добър от живота на хемодиализа, извършвана няколко пъти седмично за по няколко часа. Да оставим настрана разходите в единия и другия случай.
24 Август 2009 13:55
Valeriana,
предай моите най-искрени поздрави на N.
24 Август 2009 14:04
Имам само един въпрос към WC_designer, като специалист, и към В.Лянча (И двамата отговорни и една декларация не им "измива" съвестта на граждани, че проблемът е решен):
- В какво съотношение ще разпределите ограничен ресурс за създаване на орган; за създаване на метод за регенерация на орган или за трансплантация? По-просто, кое е переспективното?

Cruella de Vil, какво правят пациентите, нуждаещи се от лекарска помощ, а тя не пристига ...защото уж мястото било отдалечено и нямало било средства (печалбата ниска)? 53 хил. умират годишно без да им е оказана медицинска помощ. По-просто, гарантирана ли е медицинска помощ на всеки гражданин в България, включително и хеликоптер, така както за един "орган"? Да не се окаже, че животът на гражданите е по-евтин от "стойността" на един орган/една трансплантация? И да не е с цел някой лично да се облагодетелствува?
24 Август 2009 17:43
преспективно е да има добра профилактика, невисока а оптимална заболяваемост и смъртност, ранна диагностика и нисък или по точно планируем брой на използване на легловите възможности на здравните заведения , сравнително евтини и ефективни лечебни системи, разбиране на проблематиката в нейните социялно философски , медицински, религиозно етнически, икономически, демографски и т.н. аспекти.трансплантацияа на органи е една малка да не казвам незначителна част от медицината , която обаче е свързана с много инвестиции и пари, много по ефективно би било милярдите които се харчат за развитие и внедряване на такъв вид медицина, да се вложат в програми за профилактика.проблема обаче е ...глобализацията.има много неща в медицината които са ″ почти″ открити но които не се афишират не им се дава общественна гластност, не се доразвиват, не се внедряват или просто им се спъва развитието.това е така защото ако хората са здрави то фармацефтичната индустрия в която се въртят повече милярди от в която и да е друга индустрия ще замре, и примерно гиганти като Файзер или Занофи - Авенсис, МСД и т.н. може и да банкрутират.затова се спекулира много с тези нови технологии и се премества общественното мнение към грешна посока, като примерно тази ...‟ нужни са донори‟ или ‟ нужна е е добре функционираша система за трансплантация‟ окей реално погледнато е така , но маа му де бъ не е ли по лесно и евтино да се направят други по същественни промени?нуждаещите се от транспанти са обречени ако не се намери подходящ донор , те нямат друг шанс, но само популисти могат да спекулират с този проблем, в здравеопазването в Бг има мноооооого по големи и належащи проблеми за разрешаване.и за щастие нуждаещите се от транспланти са една незначителна част от пациентите изобщо, незнам дали имат и ‱ /промил/ от всички пациенти.човек е несамо биологичен но и социялен феномен, за човешкият вид няма определена оптимална взрастова граница , но всяка една човешка биологична единици има своят предел на живот, и ако в сърце на 18 годишен може да се вегетира в някакво друго съсухрено тяло до 120 години , то мозъчна тъкан за щастие просто никога няма да бъде възможно да се трансплантрана
))
да ти отговоря на въпроса с 2 думи -1.никакви декларации не съм правил2.по преспективно е както ти написах по горе профилактика, u ако аз бих имал възможност да решавам бих предпочел именно профилактиката.да не забряваме че и всякакви опити с животни или организми изобщо , независимо поради какви подбуди е просто нехуманно.ти би ли искал да си опитно зайче или мишка за да може някое зелено човече да живее за твоя сметка?
24 Август 2009 18:04
Бих се съгласил да съм опитно зайче, ако някой обещае (и Държавата гарантира, не на думи, а с доказателства), че опитните резултати ще спомогнат за разрешаването на проблем, в случая лечение на човешки орган. Дори и страданието на евентуалния реципиент бих преглътнал. Но ако някой от тая работа гушне десетки хиляди евра и започне да се хвали какъв е добър занаятчия (Ех, само органи да има!), и премълчава нагло за рисковете и неуспехите, и подвежда обществото, че това е "панацеята на живота" (някой да умре за да живее друг)..., ако имах власт, щях да го лиша от лекарски права.
24 Август 2009 20:29
voodoo child,

Благодаря, ще предам, но от кого и кoй е този N, все пак??
24 Август 2009 20:42
WC designer, поздравлявам те за тези думи!
Това е истината!

"Трансплантацияа на органи е една малка да не казвам незначителна част от медицината , която обаче е свързана с много инвестиции и пари, много по ефективно би било милярдите които се харчат за развитие и внедряване на такъв вид медицина, да се вложат в програми за профилактика.проблема обаче е ...глобализацията. Има много неща в медицината които са ″ почти″ открити но които не се афишират не им се дава общественна гластност, не се доразвиват, не се внедряват или просто им се спъва развитието.това е така защото ако хората са здрави то фармацефтичната индустрия в която се въртят повече милярди от в която и да е друга индустрия ще замре."
24 Август 2009 22:19
провери си пощата Валериана
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД