:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,287,214
Активни 531
Страници 17,906
За един ден 1,302,066

Започва смяната на караула в здравната каса

Дефицит от 350 млн. лв. ще има в сектора до края на годината
Снимка: Велислав Николов
И екипът на здравния министър Божидар Нунев се оплака, че наследява огромен дефицит в ресора си.
Подобно на всяка нова власт и ГЕРБ започва смяна на ръководните органи на здравната каса. "Нужни са законодателни и административни мерки, с които да се преразгледат функциите и органите на управлението на НЗОК", обяви здравният министър Божидар Нанев вчера. Управлението на парите трябва да е консолидирано, да се координира с изпълнителната власт, а броят на хората в ръководството на касата да се намали, смята той.

"В момента има 54 участника в управлението на касата - 36 души в общото събрание, 9 в управителния съвет, 5 в контролния, директор и зам.-директори. В условията на криза броят им трябва да се редуцира и касата да стане като НОИ - с надзорен и управителен съвет", обясни Нанев. Не е ясно обаче какво ще се спести по този начин, тъй като 36-те души в общото събрание не получават заплати. Надзорният съвет на НОИ, подобно на събранието на касата, се състои от представители на държавата, общините, работодателите и синдикатите. Директорът на касата обаче се избира от УС след конкурс, а управителят на НОИ се назначава от парламента. Според запознати целта на структурната промяна е от управлението на НЗОК да се отстранят досегашните представители на държавата, излъчени от предишната власт, сред които има и трима бивши зам.-министри. Покрай смените може да си отиде и директорът на касата Румяна Тодорова.

Нанев обаче не поясни какво ще представлява консолидирането и координирането на парите на касата с изпълнителната власт. В момента касата по закон е независима институция, с отделен бюджет, въпреки че представители на държавата имат превес в управлението й, а средствата така или иначе се спускат от министерството на финансите.

Само ако тези промени са факт, министерството на финансите ще позволи на касата догодина да ползва цялата здравна вноска, която в момента е 8%, каза още министърът. Ако това не стане, догодина НЗОК ще разполага с парите, събрани от 6% осигуровка. Не е ясно къде ще отидат останалите 2 на сто. Нанев за пореден път повтори, че трябва да се стимулира допълнителното осигуряване, с което хората да покриват нерегламентираните и официалните доплащания за медицинска помощ. Трябвало и да се накарат неосигурените да спазват закона и да си плащат вноските. Не е ясно обаче как ще стане това.

Мерките се налагат заради дефицита в здравния сектор, обясни министърът. От очакваните 2 млрд. лв. НЗОК ще събере 130 млн. лв. по-малко, очаква се и преразход от 70 млн. лв. за лекарства, заложен с новия лекарствен списък. 150 млн. лв. е дефицитът в здравно министерство, допълни Божидар Нанев.
3
2140
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
31 Август 2009 09:11
В частните фондове, разбира се, респективно в частните болници, които и сега смучат пари от касата, като избират пациенти - които са с добра перспектива - лекуват ги, които не са - пращат ги в държавните болници, за да стоварят разходите върху тях.
31 Август 2009 10:00
Нанев за пореден път повтори, че трябва да се стимулира допълнителното осигуряване, с което хората да покриват нерегламентираните и официалните доплащания за медицинска помощ.
Пак по кривата пътека! Вместо да се стимулира здравословния начин на живот, при който харата НЕ ползват медицинска помощ, пак прехвърляме проблема от болната на здравата глава. При толкова много тарикати, най-добре е "официалните доплащания" да станат 50% от реалните разходи за лечение, с "касова бележка" и "гаранция" за указаната "услуга", дорде шмекерите вденат, че с 10 лв. (минималната месечна здравна осигуровка) пневмония не се цери.
31 Август 2009 10:03
Аполитичен,


95% от разходите на всяка здравна каса/застраховка се харчат 3 месеца преди да умреш.
От гледище на касата е най-добре да сме безсмъртни - здравословният живот не е достатъчен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД