Подобно на всяка нова власт и ГЕРБ започва смяна на ръководните органи на здравната каса. "Нужни са законодателни и административни мерки, с които да се преразгледат функциите и органите на управлението на НЗОК", обяви здравният министър Божидар Нанев вчера. Управлението на парите трябва да е консолидирано, да се координира с изпълнителната власт, а броят на хората в ръководството на касата да се намали, смята той.
"В момента има 54 участника в управлението на касата - 36 души в общото събрание, 9 в управителния съвет, 5 в контролния, директор и зам.-директори. В условията на криза броят им трябва да се редуцира и касата да стане като НОИ - с надзорен и управителен съвет", обясни Нанев. Не е ясно обаче какво ще се спести по този начин, тъй като 36-те души в общото събрание не получават заплати. Надзорният съвет на НОИ, подобно на събранието на касата, се състои от представители на държавата, общините, работодателите и синдикатите. Директорът на касата обаче се избира от УС след конкурс, а управителят на НОИ се назначава от парламента. Според запознати целта на структурната промяна е от управлението на НЗОК да се отстранят досегашните представители на държавата, излъчени от предишната власт, сред които има и трима бивши зам.-министри. Покрай смените може да си отиде и директорът на касата Румяна Тодорова.
Нанев обаче не поясни какво ще представлява консолидирането и координирането на парите на касата с изпълнителната власт. В момента касата по закон е независима институция, с отделен бюджет, въпреки че представители на държавата имат превес в управлението й, а средствата така или иначе се спускат от министерството на финансите.
Само ако тези промени са факт, министерството на финансите ще позволи на касата догодина да ползва цялата здравна вноска, която в момента е 8%, каза още министърът. Ако това не стане, догодина НЗОК ще разполага с парите, събрани от 6% осигуровка. Не е ясно къде ще отидат останалите 2 на сто. Нанев за пореден път повтори, че трябва да се стимулира допълнителното осигуряване, с което хората да покриват нерегламентираните и официалните доплащания за медицинска помощ. Трябвало и да се накарат неосигурените да спазват закона и да си плащат вноските. Не е ясно обаче как ще стане това.
Мерките се налагат заради дефицита в здравния сектор, обясни министърът. От очакваните 2 млрд. лв. НЗОК ще събере 130 млн. лв. по-малко, очаква се и преразход от 70 млн. лв. за лекарства, заложен с новия лекарствен списък. 150 млн. лв. е дефицитът в здравно министерство, допълни Божидар Нанев.
В частните фондове, разбира се, респективно в частните болници, които и сега смучат пари от касата, като избират пациенти - които са с добра перспектива - лекуват ги, които не са - пращат ги в държавните болници, за да стоварят разходите върху тях.