Докато Сергей Станишев и Симеон Сакскобургготски управляваха заедно с Доган, държавата не направи нищо, за да си върне горите в Боровец. |
Това е поне третата работна група по този казус. Последната бе сформирана миналото лято, когато на чиновници и хора от частното лесничейство на Сакскобургготски "Царска Бистрица" им бе възложено да мерят площите. Експертизата обаче изкара, че бившият премиер не само не е надвзел гори, но дори е бил и ощетен с около 3400 дка. Заключението бе коренно противоположно от това на Софийската окръжна прокуратура. Още преди 2 години обвинението установи, че бившият премиер притежава само 12 000 дка, а други 4500 дка са му дадени в повече и призова изпълнителната власт да защити държавния интерес и да заведе съдебен иск срещу наследниците на Борис Трети. Оттогава бившето ръководство на агенцията, начело с кадъра на БСП Стефан Юруков, започна голямото протакане. Първоначално тогавашният министър Нихат Кабил отказа да нареди на подчинената му поземлена комисия в Самоков да преразгледа решенията си за връщането на горите. След медиен и обществен натиск Кабил все пак им нареди, но чиновниците от Самоков заявиха, че не могат да върнат решенията си, защото по закон това можело да се направи до 2006 г.
След това горската агенция реши да обжалва решението на поземлената комисия по административен път. Административният съд София-област обаче не прие жалбата и препоръча да бъде заведен граждански иск срещу наследниците на Борис. Агенцията вместо да направи това, реши да обжалва решението. През януари т.г. петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отхвърли жалбата на ДАГ и остави като единствена алтернатива само завеждането на иск срещу наследниците на Борис Трети.