Най-сладкото в това да си кмет е, че имаш власт да обгрижваш роднини и приятели. Можеш да си ги назначаваш в администрацията, да им раздаваш общински имоти. Или директно да се грижиш за финансите им, като им възлагаш големи обществено значими поръчки, които продължават с години, и то за наистина много пари. Кметът на Сливен Йордан Лечков очевидно се е спрял на третия вариант. През май и юни т.г. Агенцията за държавна финансова инспекция провери най-големите обществени поръчки на Сливен, проведени през 2007 г. ("Сега" разполага с целия доклад), и не откри нито една, която да е минала по закона. По неписаните закони на община Сливен
едни и същи фирми с любопитно приятелско участие
се оказват любими на кметската администрация.
Особено голяма изгода има за спечелилите от първите две поръчки, проведени съответно през май и септември 2007 г., тъй като те са със срок от 4 години и продължават да се изпълняват с бурни темпове и днес. Едната е определила кой точно ще строи общинските сгради, ще прави основен ремонт и саниране на съществуващите и ще доставя съоръжения за техническата инфраструктура. Другата е за поддържане на училищните постройки, отводняване и водоснабдяване на населените места в общината, благоустрояване на инфраструктурата, както и за поддръжка на уличното осветление. Това си е сигурен бизнес във времена, когато тъкмо строителството и съпътстващите го дейности се намират в дълбока криза.
Макар процедурите да са публични,
при Лечков те минават полуоткрито.
Кметът "забравя" да спази Закона за обществените поръчки (ЗОП), който задължава общините да огласяват пълния им списък за цялата предстояща година още в първото й тримесечие. По този начин нито в "Държавен вестник", нито в интернет страницата на Агенцията по обществените поръчки (както изисква ЗОП) се появява някаква предварителна информация за това какво смята да прави общината в Сливен през 2007 г. Кметът все пак праща уведомления на фирмите в деня, когато са обявени процедурите (това също е изискване на ЗОП), но съвсем логично повечето компании вече нямат достатъчно време да се подготвят с добри оферти. Според финансовите ревизори така е нарушен принципът на публичност, за което е отговорен лично кметът. Затова са му съставени общо четири акта за административно нарушение - по един за всяка неуведомена инстанция и за всяка една обществена поръчка.
Може би този малък пропуск на Лечков е причината само сливенски фирми, и то конкретно три, да се явяват с изрядни документи. Едната е "Гради" ЕООД, поставена и в двата търга все на първо място. Неин управител е Димитър Шейретов, който малко след като печели поръчките, се появява в листата за общински съветници на Лечков. Това е всъщност листата на партия ГЕРБ, в която иначе официално кметът не членува. Шейретов е избран, но веднага напуска градския парламент. Обяснява, че предпочита да се занимава с бизнеса си.
Неизменното второ място и в двата конкурса е за Гражданско дружество "Стройинвест". То е съставено от регистрираните в Сливен фирми "Топстрой Декор", "Лукском" и "Бул-гейт". Мажоритарен собственик на първата е Коста Петков. Неговото име бе споменато в отворено писмо на седем общински съветници от Ямбол (повечето от ГЕРБ) до държавните институции, обнародвано по-рано през годината, в което те разкриваха нарушения в своя град. Там се твърди, че Петков е близък приятел на Лечков, а същевременно и на ямболския кмет от ГЕРБ Георги Славов. Преди да стане градоначалник, Славов е бил управител на втората фирма - "Лукском", както и на цялото дружество "Стройинвест". После той прехвърля собствеността на фирмата си на същия този Петков. В писмото си общинските съветници твърдят, че продажбата на дяловете е станала за смешната сума от 5000 лв., макар покрай обществените поръчки в Сливен фирмата да има вече над един милион лева оборот. Петков назначава за управител на "Лукском" брат си Евгений, който същевременно е управител и на дискотеката в сливенския хотелски комплекс "Империа". Шеф на комплекса е Диана Лечкова - сестра на сливенския кмет.
Доскоро шеф на третата фирма "Бул-гейт" бе Радостин Русев-Радото, общински съветник от ГЕРБ в Сливен. След като в сила влезе законът за конфликт на интереси, Радото я прехвърли на племенника си - 24-годишния Мартин Стефанов.
Третото място при обществените поръчки е за "Билдинг ТД" ЕООД. Но то е само проформа, тъй като комисиите, които отварят подадените оферти и при двете процедури, единодушно предлагат на кмета да сключи рамкови споразумения и с трите класирани фирми. Те предвиждат за всяка конкретна нужда на общината да се подписва отделен договор с трите фирми. Така освен разни постоянни ремонти и поправки на училища и детски градини "Билдинг ТД" например се обзавежда с най-апетитния такъв договор - за построяването на бъдещия Сити-център на града. Той ще се намира на градския площад до общината и заради него предстои да се премахне бюст-паметникът на една от легендите на Сливен Добри Чинтулов. "Гради", "Билдинг" и "Стройинвест" съвместно ще градят и нов жилищен комплекс върху 116 дка, които се намират в централната градска част на мястото на бившия парашутен полк, южно от паметника "Орлето".
Освен тримата класирани участника оферта и за двете обществени поръчки е подал още един кандидат - ГД "Конструс плюс", но
той винаги е бил отстраняван от конкурсите
заради "несъответствие на представените с офертата документи и изисквания на възложителя". При второто си отстраняване "Конструс" най-накрая решава да се оплаче в Комисията за защита на конкуренцията. Когато копие от жалбата пристига в община Сливен, кметът Лечков отново нарушава закона, като го скрива. Според финансовите ревизори той е трябвало да го препрати на изпълнителния директор на Агенцията по обществените поръчки, но не го е направил в указания срок, който е до десето число на следващия месец. Съставен му е нов, вече пети акт за административно нарушение. Но той не е последен.
Лечков не е поискал декларации от трите класирани фирми, че не се намират във фалит и че собствениците им не са осъждани. Това нарушава чл. 47 от ЗОП. Следват нови два акта за двата непоискани документа. При липсата на такива декларации законът не позволява изобщо подписване на рамкови споразумения, пишат ревизорите и му налагат следващите два, вече осми и девети, поредни актове.
Но и третата обществена поръчка на Йордан Лечков не минава, без да е погазен законът и без познатата дружинка от едни и същи имена. Тя е проведена през септември 2007 г. и е за сметосъбирането на общината. Печели я Гражданско дружество "ЛТБ-България-ХГ", което само на пръв поглед звучи различно от класираните в предните търгове фирми. Всъщност шеф на това дружество е познатият ни вече дискотечен управител Евгений Петков. Мажоритарни собственици в него пък са фирми също с познати имена - "Топстрой декор" и "Лукском". Различен единствено е поредният отхвърлен кандидат - Консорциум "Заубермахер Комунал Инвест Сливен". Неговата жалба до Комисията за защита на конкуренцията също не е препратена от община Сливен в Агенцията по обществените поръчки. Така Йордан Лечков закръгля актовете си на десет.
От Агенцията за държавна финансова инспекция обясниха, че вече са
препратили заключенията си в полицията и прокуратурата.
Източник от сливенската икономическа полиция съобщи, че са разкрили още нарушения на кмета. За повече от половината обекти, възложени на трите фирми, строителните и ремонтните дейности са започнали, без да е издавано строително разрешение. А в местната Дирекция за строителен контрол въобще не е постъпвала информация от общината какво и къде ще се строи. Затова и не е осъществяван никакъв контрол. Липсва например строително разрешение за основния ремонт на комплекс "Младост", възложен през декември 2008 г. на "Стройинвест", както и за площадката за скейтборд, договорът за която е сключен още миналата година с "Билдинг ТД". От прокуратурата засега отказват коментар.
Йордан Лечков ни най-малко не е смутен от констатациите на ревизорите. "Това си е нормална процедура. Не съм обжалвал актовете и вече ги платих", каза той пред "Сега", но не пожела да посочи на колко точно лева са възлизали. Лечков заяви, че е запознат със заключенията в ревизионния акт, но налагането на десетте акта съвсем не означавало, че не е спазвал закона. "Аз винаги съм действал според законите. Откакто съм се върнал преди 11 години в България и в последните 6 от тях, когато съм кмет, винаги съм вършил всичко според закона", каза кметът на Сливен.
Той отрече да има някакъв конфликт на интереси във факта, че печеливши се оказват все едни и същи фирми на свързани лица, част от които са близки до ГЕРБ. "Бих ви посъветвал да отнесете този въпрос до Агенцията по обществените поръчки, тъй като те са проследили цялата процедура и не е имало проблем", каза той. Лечков заяви, че и в момента отново го проверявали, този път от новото правителство, но не посочи за какво. "Постоянно някой праща някакви анонимки срещу мен и после следват проверки по тях. Каква е тази страна, в която някой могат да го проверяват по някакви си анонимки!?", възкликна кметът.
|
|