:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,632
Активни 781
Страници 30,197
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Скубане на тлъсти котки

Френско-германското дуо г-жа Меркел - г-н Саркози понесе първи неуспех в новото си начинание: орязването на астрономическите бонуси за шефовете на глобалните банки. Лидерите на двете най-големи европейски икономики не успяха да наложат дори на евросъюзниците си обща позиция по пакета ограничения, който по замисъл трябва да приемат Г-20 - главите на водещите икономики в света, които се събират на 24 и 25 този месец в гр. Питсбърг, САЩ. Няма много вести от лондонския уикенд на евролидерите, но явно тандемът Меркел-Саркози освен очакваните конструктивни обструкции от британския им колега г-н Браун е срещнал и мълчаливата неохота на други страни. И то след



заплахата на президента Саркози,



който се зарече да напусне срещата, ако не бъде подкрепен. Още тогава той наложи на френските банки лимити на шефските бонуси и връщане на полученото, ако в следващи години банката покаже слаб финансов резултат. Но според истинския идеолог на рестрикциите - г-н Джон Липски, втори в йерархията на Международния валутен фонд, те няма да имат ефект, ако бъдат приети само във Франция, Германия или дори в целия Евросъюз. Той смята, че световните финансови хищници могат да бъдат обуздани само ако ограниченията върху абсурдно високите (според г-н Липски и финансовите пуритани) възнаграждения на топбанкерите са световна политика. Иначе глобалните банки ще заобиколят преградите. Което е забранено във Франция, ще плащат от филиалите си в Индия, Индонезия и пр. За г-н Липски



тлъстите котки са виновни за кризата



Тлъстите котки (fat cats) са главните шефове и топдилъри на мултинационалните компании. Възнагражденията им са обикновено в процент от печалбите на компаниите или от извършени сделки. Отделно имат опции за покупка на акции, т.е. имат интерес да надуват печалбите и борсовите курсове на своите компании. Интерес акциите да поскъпват имат и акционерите, които поощряват изпълнителните шефове към максимален резултат. Но когато кризата срина курсовете на всички публични компании, акционерите загубиха трилиони, а котараците задържаха взетите бонуси и разтвориха златните парашути (пакети от компенсации при предсрочно уволнение). Така е във всички публични компании, но



на прицел са само банкерите -



не защото техните възнаграждения са най-големи, а понеже вината им изглежда твърде голяма. Банкерите са по-виновни за кризата, защото финансовият сектор е силно чувствителен и правителствата са принудени да наливат милиарди, за да спасяват банките и да не допуснат фалит (иначе биха повлекли след себе си хиляди фирми към банкрут и биха разорили милиони домакинства). И щом банките се спасяват с пари на данъкоплатеца, значи на банкерите трябва да се наложат повече ограничения, за да обуздаят стремежа към рискови сделки и печалби. Теорията, разбира се, е доста пошла и откровено лицемерна. Банките и всички корпорации следват пазара. Иначе, ако не печелят, колкото могат, те не биха могли да набират капитал. Така функционира пазарът. Бих разбрал г-н Джон Липски само ако следваше логиката на своя предшественик - аналитик на капиталистическите кризи, г-н Лев Троцки и бе предложил да се национализират банките и да станат държавен монопол. Това е невъзможно, но поне щеше да е последователно. Възможна и логична е



тезата "всички котки под ножа",



т.е. ограниченията и правилата за бонуси да важат не само за банките (всъщност що е "банка"), а за всички публични компании. Нали не само финансови институции се помпаха с бюджетни пари? Помнете ми думата: за Франция и Германия спасяването на автомобилните титани ще излезе по-скъпо от подкрепата за банките. Да, знам, че банките глътнаха много повече от автопроизводителите, но съм убеден, че банките ще върнат обратно огромната част от помощите. Дори предполагам, че държавите ще спечелят от кризисните пакети за банковия сектор. Бих се съгласил с г-жа Меркел, че "никоя банка не трябва да расте до такъв размер, който я поставя в положение да може да изнудва правителства", но само ако смени думата "банка" с "корпорация".



Банките не са най-мощните корпорации



и съвсем не са най-лютите изнудвачи на правителства. В списъка на най-големите икономически субекти на света влизат все повече корпорации и остават все по-малко държави. Най-голямата по добавена стойност корпорация - "Уол Март", е на 22-ро място, веднага след Австрия. Следва петролното трио БП, "Ексон Мобайл", "Роял Дъч Шел" с повече приходи от Индонезия, Саудитска Арабия, Норвегия, Дания, Полша. Всеки от автогигантите "Дженерал Мотърс", "Даймлер", "Тойота" и "Форд" надхвърля брутния продукт на Португалия, Тайланд, Иран. Финансовата корпорация с най-голям нетен приход - застрахователят "Алианц", е едва на 49-о място. Първата банка сред най-големите икономически субекти в света - "Ситигруп", е чак на 54-то място и надхвърля едва с милиард долара брутния продукт на Чехия. Вие преценете кой колко голям изнудвач на правителства може да бъде. Има ли логика да се раздробяват насила големи банки, но не и още по-големи от тях (и с много по-съмнителна икономика) нефинансови корпорации? Но май няма да стигнем дотам:



котараците ще отърват кожата,



защото рецесията свърши, кризата бавно ще отшумява, още догодина повечето икономики от Г-20 ще отбележат ръст. В Питсбърг едва ли ще вземат присърце проекта Меркел-Саркози, а за г-н Джон Липски се съмнявам да чуете отново.
61
7629
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
06 Септември 2009 23:34
Вместо да се занимават с истинските причини за кризата, хвърлят поредната доза прах в очите на хората.

За тези които са пропуснали, една отлична статия върху темата, свободна от лицемерито и лъжите на съвременните политици и техните кукловоди:
The great american bubble machine
Великий американский пузыренадуватель
07 Септември 2009 00:38
Много не разбирам от тези неща. Затова ще намина по-късно насам, за да видя мнението на "специалистите".
Едно ми е ясно обаче. Тея пари де се изгубиа... некъде са отишле!

--------------------------------
** Live free or die trying **
--------------------------------
07 Септември 2009 00:54
Ами какво има да разбираш - хора с не голям принос към обществото, взимат годишно по много милиони, защото сами си определят бонусите, директно и индиректно, като нашите депутати. Това си е сериозен недостатък на днешния капитализъм и поне подкрепям идеята и желанията на Саркози, за разлика от автора, независимо, колко може да е успешна на днешен етап.
07 Септември 2009 01:30

защото рецесията свърши, кризата бавно ще отшумява, още догодина повечето икономики от Г-20 ще отбележат ръст.



А нашта икономика, която се намира някъде в края на списъка Г-120, ще отбележи два ръста!
07 Септември 2009 01:42
тоо айдук нема ли да влезне у панделата най-после
07 Септември 2009 01:59
Възнагражденията на "тлъстите котки" са доста популярно четиво в много списания на страни, където има главни седалища на мултинационални корпорации. Добре е, че Хърсев пренася темата в България.


В публичните компании (листвани на борсата) финансовите извлечения обикновено посочват цифрата на най-високата заплата плюс бонуси за годината. Така например, преди година-две стана видно, че в British Petroleum когато генералният мениджър отишъл на обяд в 12:00 на 2 януари, той вече бил изработил годишната заплата на средния служител. Като се знае това, само който желае си купува акции от такава компания.


Балансите и отчетите на фирмите, листвани на Софийската Фондова Борса, предлагат доста повече справки. Забележимо е, обаче, отсъствието на справката за работната заплата - неразделна част от баланса, докладван от всяка фирма в държавните институции.


Така от потенциалните инвеститори се изисква доверие - освен, разбира се, ако не подкупят подходящия държавен чиновник да им снесе информацията.
07 Септември 2009 02:06
Напълно подкрепям автора. Бравос, г-н Хърсев. В последния абзац обаче съм на противно мение, защото :
1. Кризата е свършила, ама не настоящата, а тази от 30те години.
2. Кой ще отбележи ръст догодина, знае само Господ, и то не е доказано. Ако не е така, предлагам на автора публично да обявява какви активи купува и продава. Лесно е да "свършиш" кризата на приказки, да купуваш акции и други активи е ма-а-алко по-трудно.
3. Кризата ще свърши тогава, когато отпаднат причините, а те, както правилно отбелязва автора не са в бонусите на мениджърите. Ще има да минеме и задаващата се втора вълна на ипотечна криза с търговските имоти в САЩ и много други места, трусове с дълговете по кредитните карти, дефицита на САЩ и някои страни в еврозоната и т.н.
Разбира се, всичко това ще приключи с обилна и напоителна инфлация, за нулиране на броячите, които загряха от толкоз даване на помощи на безработни банкери и други тунеядци.
07 Септември 2009 07:17
Един тлъст котарак написал статия - колко са лоши другите тлъсти котки...
07 Септември 2009 08:33
"Кризата отшумява и повечето икономики ще отбележат ръст" с незначителната подробност, че този ръст ще се измерва като количество "долари" /или ако ти харесва повече еври или паунди/.
Със същия успех може да се каже "Фирма, която през март 1996 г. е имала печалба от 100000 лв., а през март 1997 г. е имала печалба от 130000 лв. е отбелязала, разбира се, не нещо друго, а именно ГОЛЯМ РЪСТ в развитието си.
07 Септември 2009 08:48
Наличието на неоправдано големи доходи, необвързани с икономическия резултат, означава едно единствено нещо: че конкуренция НЯМА.
Ако имаше конкуренция, оцеляването на корпорацията щеше да зависи от инвестициите, които тя прави, а не от големината на доходите, които си разпределя.
Вълната от сливания на корпорации през 90-те години и началото на 00-те остави само по един фактически собственик във всеки бранш, и по този начин отмени конкуренцията.
Затова когато някой ти говори, че ще имаш успех само ако си по-силен от конкурентите, той има предвид, че щом си по-силен от конкурентите си, те трябва да умрат, след което ще имаш успех, защото няма да имаш конкуренти.
07 Септември 2009 09:24
Не е необходимо политиците да им ограничават заплатите и бонусите. Просто могат да започнат да играят по начина по който банките (или това което се разбира това под "банка" тия дни) се отнасят клиентите си.
Има ли банката да промени договор в своя полза по всяко време и си налага "такси" както и скимне за да си върже баланса? Има.
Има ли право държавата по всяко време да играе с такси и данъци? Също може.
Е, тогава за да станат сегашните "банки" истински банки се започва от начало.
1. Банката има право да обявява лихва и сключва договори за кредит и депозит.
2. Всички допълнителни такси и комисионни за финансови услуги се обалгат с данък. Той може да варира от 0 до 99%.
Въпрос на даржавна политика на всяка държава е да определя процента, но само след няколко години нещата ще дойдат на мястото си.
Висок "данък такси" ще доведат до малък брой финасови играчи, но камествени и като цяло - здрава и стабилна финасова система изградена от истински банки, печелещи от това което им е работата.
Нисък "данък такси" - много пишман финансисти, хилава финасова система, изградена от банки ментета.
До десетина години нещата си идват на мястото.
07 Септември 2009 09:41
Ако Х. направи анализ на банкерския бизнес с другите бизнеси, ще покаже какъв голям гювеч е тази му статия... Ама целта е... гювечът
07 Септември 2009 10:15
Егати комунизма

"Кризата отшумява и повечето икономики ще отбележат ръст" с незначителната подробност:

Кога папкаха бонусите бехме в капитализма
Кога стана кризата - национализация на загубите, държавата, респективно данъкоплатеца (малкия и средния, щото са повече и като бройка и като обем на дохода) плащат всичките изцепки на великите икономисти и банкери (създатели на вечни блага) та даже и бонусите им.

Правильно Лев Давидович?
07 Септември 2009 10:36
Хайде бе! Не били банките виновни! Кой раздаде кредити за създаването на имотния балон в САЩ (пък и не само там)? От една страна се раздадоха кредити на предприемачите да строят като луди свръхнадценени апартаменти и къщи, от друга страна същите тези банки кредитираха и купувачите на практика без никакви изисквания за платежоспособност.
07 Септември 2009 10:51
Наистина това за бонусите за банкерите си е чиста залъгалка за прекалено многото наивници. Какъв процент от парите, с които оперира банката отиват за тези допълнителни бонуси? Може би 90%, или 10% или 1%, а може би 0.0000000001%, като това последното е най-близо до истината. Не става хем да се иска да сме в капитализма, хем да се иска да не се дават пари на всеки, който взима повече от нас.
07 Септември 2009 11:11
При този тип капитализъм има два субекта - държавата и корпорацията. Интересно какво ще стане, когато държавите престанат да обслужват интересите на корпорациите.
07 Септември 2009 11:17
Един интересен резултат Tук.
Някой ще може ли да ми обясни защо беше създадена ББР, и какви са целите и, че нещо не вдявам..
07 Септември 2009 11:38
Какво лицемерно вижда Хърсев в искането за регулация? Следващият път, когато кризата се повтори, това ще бъде самоубийството на западния капитализъм, какъвто го познаваме. САЩ вече няма да могат да вземат заем от света, за да наливат трилиони в джобовете н своите крадливи фалитчици. При това положение ако "евроатлантическата общност" (имаше и такъв куриозен израз) не наберат политическа воля поне от инстинкт за самосъхранение, вече не виждам кой ще им е виновен.


А представите на Хърсев за размерите на корпорациите показват, че съвсем не е в час, горкия. Америка се финансиализира, банките изместиха реалния сектор.
07 Септември 2009 11:48
Аз Хърсев не го чета. Замърсява ми съзнанието.
Не може човек, ревал по всички погребения на всички големи ама мъртви мутри, да ми дава акъл и тон на живота. Щото тогава става страшно за всички ни.
Обаче чета репликите под статиите. От тях разбрах, че Хърсев бил казал, че първи ще излезем от кризата, щото последни сме влезли. И то беше наскоро.
Успоредно с писанията му обявиха, че Франция, Германия и Япония почват да излизат от кризата.
И успоредно с писанията му обявиха, че нас пак ни чака тежка зима, щото има още да падаме.
Е?
Кой нормален човек веднага след несбъднатите си и опровергани пророчества ще продължи да дава акъл из всички сфери на икономика и финанси?
И какви черти притежава човек, който го прави?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
07 Септември 2009 12:19
Е те тука http://www.investor.bg/?cat=6&id=86493 иматересна новинка за финансистите.
Да не забравите да се застраховате...
07 Септември 2009 12:46
kasapina, статията която си препоръчал е блестяща !!! Благодаря!
07 Септември 2009 13:05
Мисля, че в коментарите се губи основен принцип на добрия жизнен капитализъм - всеки може да е безкрайно богат, може да вземе и милиард, но ако е дал на обществото поне милиард. Саркози, де факто е твърдо зад това мнение. Банкери (струва ми се и автора неявно), му казват "не приказвай глупости, никога няма да стане на практика, ние нямаме интерес и няма да го допуснем, ще си взимаме милиони в бонуси дори и при банкрут на банките ни". Евала на Саркози, дори и нищо да не направи в Питсбърг, започва се винаги поне с "така не трябва да бъде"
07 Септември 2009 13:06
Да не кажете сега пък...че Господина си е харизал и ...задните части, и устата.... само срещу жълти стотинки на "властимеющите" .... мафио-олигарси де ?
07 Септември 2009 13:08
Иначе.... евалла на Саркози!

Остана да видим кво ще направят нашите.... "народни избранници" по адрес на БГ-банките (банкови клонове на чужди банки май)

07 Септември 2009 13:44
Банките и всички корпорации следват пазара. Иначе, ако не печелят, колкото могат, те не биха могли да набират капитал.
Инвеститорите и всички наемни работници следват пазара. Иначе, ако не печелят, колкото могат ("колкото могат" следва да се разбира "колкото позволява пазарът", а той на никого не е раздал банкерски бонуси), не биха били инвеститори и не биха били наемни работници ... и няма да има пазар. Та ако се следва пазара, то средната норма на печалба е около 10%, сиреч който я постигне си е оправдал заплатата; ако реализира загуба, значи не е работил и ... възстановява загубата вместо да протяга ръце за просия кат върл цоциалист от бюджета. Всеки плаща за грешките си и печели от иновации, а не от раздувки. "Така функционира пазарът." Ако се беше приложил и Законът както той функционира, то тия банкери, злоупотребили с доверието на Обществото, делегирало им правото на кредитна дейност, следваше да облекат раирани костюми и цялото им имущество да отиде за обезпечаване на задълженията на банката. Процедура аналогична, каквато банката прилага към злоупотребилите кредитополучатели. Или се борим за неравноправие, др. Хърсев?
07 Септември 2009 15:15
Голдман Сакс добре.
Ма имаме съвсем очеизваден и близък нам пример.
Ето кондиката:
1. Имаме 100 лева наши собствени изработени от нас пари
2. Държавата прибира 50 лева под формата на данъци
3. Х изнася 50 лева, откраднати от държавата, т.е. от нашите ония 100 лева.
4. Х фалира банката, в която сме оставили остатъка от 50 лева, изработени от нас пари, след като ни е дал нашите 50 лева на кредитен милионер У
4. ХУ се връща с нашите 100 лева вече напълно откраднати и почва да налива бетон, като нашите 100 лева вложени в бетона ни ги продава за 500 лева.
5. Всичко зомбирано се юрва да купува. И защото няма пари, поради факта, че са му ги откраднали, търси кредити от банките.
6. Банките на 500 лева отпуснати за 30 години взимат 1500.
ЕПИЛОГ:


_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
07 Септември 2009 15:37
Сега пък Хърсев решил да се хвърли на амбразурата заради банкерите на Уолстрийт и във Франкфурт. Проблемът е не, че взимат много, а че системата за стимуриране ги тласка към поведение, опасно за финансовата стабилност на света. И още по-големият проблем - всъщност те сами си пишат трудовите договори. Оказа се, че всъщност бонусите им не са премии за добре свършена работа. Затова им бяха изплатени, въпреки че са довели компаниите си до фалит и държавна милостиня. Те сами си пишат трудовите "договори", които са всъщност едни кралски привилегии.
А възражениетко, че банките щели да върнат повече от автокомпаниите е несъстоятелно. Банките взеха парите и вместо да отпускат кредити, си ги писаха печалба. Стимулрите за автиндустрията създадоха работни места, оборот и данъчни постъпления, от което бюджетът на развитите страни вече печели
07 Септември 2009 15:39
kasapin, информацията от този материал, ако се прочете и изследва, ще отвори очите на цялото ни финансово и друго разузнаване по много "неясни и загадъчни" процеси които стават по света. Ще е добър ориентир и за външната ни политика.
07 Септември 2009 15:42
kaily
"Кратка История на Прехода"


07 Септември 2009 15:51
kajli: "ЕПИЛОГ
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg "

Стига си сеяла личната си заблуда и си плюла по държавата ма, нищо не си разбрала. Номера е че Голдман Сакс скубе държавата и данъкоплатците. И е толкова могъщ че държава като САЩ не може да му направи нищо. Нашите банки ? - те имат същите учители... и коя от тях е държавна? Китайската финансова система работи по друг начин. Основен играч все още е държавата. И държи нещата под контрол. Там кризата почти не се усеща.

Израза - "ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС" Е ПЪЛЕН ФАРС - и прави сайта на кайли нелицеприятен
07 Септември 2009 16:02

Мдааааамммм... За следващия понеделник Хърсев сигурно ще ни "зарадва" с агитация колко са полезни и офшорните зони и капитали. И колко печалба докарват за икономиките. И колко Саркози и Меркел не са прави и няма да могат да ги затворят... Лошо Хърсев, докторе по икономика, лошо...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
07 Септември 2009 16:05
Изобщо цената стана нещо съвсем относително и вече всички сме в играта "тука има, тука мяма".
07 Септември 2009 16:10
Г-н Хърсев, причинно-следствени връзки говори ли ви нещо или и вие минахте на квантова механика

Финансовата криза, причинена от банките, доведе криза в реалната икономика от която пострадаха автомобилопроизводителите.

Простичко, като за икономист.

Светът стана заложник на шепа банки-горили - да, те ще върнат дадените им пари и ще продължат по старому, а трябваше да умрат - като Лемън брадърс. Сега ще направят още по-големи поразии, защото знаят - всички данъкоплатци са длъжни да ги спасят, иначе загиват.





07 Септември 2009 16:13

А Кайли е права за държавата! И държавите! Какви държави са тези, които си затваряха и продължават да си затварят очите пред съществуващите икономически безумия?! Държавите се оказаха като леки жени, готови заради данъчни постъпления, които да могат да преразпределят, да си затворят очите за очевидни балони и несправедливости. И на всичкото отгоре да наричат това "свободен пазар". Такава гавра с думата "свобода" никога не е имало. И за това са виновни не други, а именно държавите. Със техните слабохарактерни политици и управници, податливи на лобизъм и не мислещи по-далеч от един мандат.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
07 Септември 2009 16:26
И г-н Хърсев, не подценявайте Саркози - този човек е злопаметен като невестулка, агресивен е като пираня, говори по-добре от Льо Пен, не се двоуми да упражнява власт, а приятелите му в бизнеса не са банкери и търпят големи загуби.

В смутните времена днес това има огромно значение - щатите са на колене пред Китай и им въртята свирка, щото не могат да плащат. Преди 30 години щатите ликвидираха голяма част от външния си дълг КЪМ ЕВРОПА, чрез инфлация. Нали не мислите, че този номер ще минава всеки път?

Изобщо не се съмнявам, че топ-банкерите искат да я карат по старо му и искат да забравят, че дължат огромните си бонуси на данъкоплатците. щото иначе банките им просто нямаше да ги има вече.

Лобизмът срещу демокрацията - или демокрацията ще победи или ще загинат и двете. Франция е една от малкото страни, които решават собствената си съдба - не я подценявайте.

07 Септември 2009 17:17
Егати самочувствието:

В Питсбърг едва ли ще вземат присърце проекта Меркел-Саркози, а за г-н Джон Липски се съмнявам да чуете отново.



07 Септември 2009 17:44
да, те ще върнат дадените им пари и ще продължат по старому, а трябваше да умрат - като Лемън брадърс
Е, в Китай прилагат по-добро решение - вместо да умирга фирмата (загуба на работни места), умиргат "бонус-арите" и то само най-загубените. Интелигентните се само-умиргат . Не че Хърсев прави нещо по-различно за себе си ... но засега само "мозъчна смърт".
07 Септември 2009 18:10
Тлъсти котки, от буквален превод на английски, е идиоматичен израз с български еквивалент - големите риби, разбирай големите играчи.
Ко беше само недознайването на езика со мед да го помажеш. Ма не би.

07 Септември 2009 18:14
и как се скубе тлъста риба според тебе?
07 Септември 2009 18:17
Те там е цялата работа вмирисва се от главата, но се реже откъм опашката според народопсихологията.
Но къде по-финансистки звучи скубане на тлъсти котки, направо за докторат
07 Септември 2009 19:40
Какво твърди др. Хърсев, ако махнем прозренията за "чувствителността" на банкерите и "следването на пазара"? Според мен, че втората марксистка революция - този път в най-развитите страни, по първоначалния замисъл - е неоспорим и необратим факт. Току-що се появиха признаци за излизане от най-голямата криза за 80 години. Ясни са характерът й: перфектна буря, съчетание от небивали мошеничества едновременно на фондовия, стоковите, ипотечния и всички свързани пазари; организаторите: Голдман- Сакс, Морган- Стенли и сие. Ясна е причината: държавна поръчка. Или някой смята, че в основата й са макро- икономически закони или кухи теории? Ясно е и откъде идва съпротивата срещу предложението на две водещи страни за недопускането на такива кризи в бъдеще - от поръчителите!. А това си е "държавен капитализъм", оксиморон, тъждествен на марксизма.
07 Септември 2009 19:41
Siol En, 11:11:19:

"При този тип капитализъм има два субекта - държавата и корпорацията. Интересно какво ще стане, когато държавите престанат да обслужват интересите на корпорациите"


Корпорациите ще си поделят света. Те всъщност го и правят в момента, чрез пълзяща необявена война.
07 Септември 2009 19:49
И този път за неудоволствие на домораслите уолтстрийци г-н Хърсев е прав. Съветвам ги да гледат новия филм на Мур за да им се прояснят истинските причин за кризата.
07 Септември 2009 19:59
Аз пък сметам, че главното, което посочва авторът е лицемерието. Малкият Саркози мое да се дуе и подскача, но всеки знае, че ако Франция тури некъв таван за премиите едностранно, всичките добри финансисти ше напуснат френските инвестиционни къщи и ще отидат или при йодеите на Уолстрийт, или в Лондон, или другаде. Същото се отнася и за фрау.
Така че, главната движеща сила на съвременния капитализъм - алчността - е само потушена за известно време. Никога не е била отменявана. Може да се отмени само с революция, каквато никой не ще, след като резултатите на такива са известни.


07 Септември 2009 20:02
..всичките добри финансисти ше напуснат..


Защо мислиш, че това е нещо лошо?
07 Септември 2009 20:07
И има ли "добри" финансисти

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
07 Септември 2009 20:19
"Защо мислиш, че това е нещо лошо?"
Само за френсия бизнес и за френския интерес, в случая. За останалите нема да е лошо.
"И има ли "добри" финансисти"
Да, професия като всека друга. 99.99% от това съсловие не са от "тлъстите котки".
Разбира се, лични наблюдения, мое съм криф
07 Септември 2009 20:26
Друг ми беше пойнта Добри не в смисъла професионалисти а в другия - човешкия...Защото да са добри като финансисти задължително не трябва да се подават на чувства като съжаление, състрадание, взаимопомощ и т.н. към длъжниците

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
07 Септември 2009 20:27
..За останалите нема да е лошо...


Нема, нема... И аз мислим, че е време паунда да стигне реалната си цена от 0.30лв.
07 Септември 2009 20:38
Икономиката не е това, което е.
Финансите не са това, което са. Ни па банките.
Скоро ще го разберете, помнете ми думите.
Нещата толкова коренно ще се извъртят, че тоя разговор ще бъде по-демоде и от кринолините.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД