- Г-н Мутафчиев, съставът на кабинета "Станишев" в голямата си част се пренесе в парламента. Комфортно ли ви е сега да слушате за безобразията, които сте вършили?
- Вие считате ли, че сме вършили безобразия? Явно това е целта на управляващите. Чрез клевети и недоказани нарушения да представят управлението на тройната коалиция като корумпирано и безотговорно. В случая не мога да се съглася с подобна теза. Ако има нарушения, трябва ясно да се покажат, и то след конкретни проверки от прокуратурата. Всичко останало е наистина политика на клеветене. Ние не сме безгрешни. Работехме много, допускали сме грешки. Но специално за Министерството на транспорта и моята дейност мога да ви кажа, че сме правили всичко възможно никога да не нарушаваме закона.
- И все пак изненада ли ви нещо от изнесеното през последния месец?
- По време на парламентарния контрол в петък имах два въпроса и министърът изцяло показа, че тези обвинения не са състоятелни. Изтече информация примерно, че в последната седмица от нашето управление лично министърът на транспорта е обявил конкурси и е раздал 9.3 млн. лв. от парите на данъкоплатците за консултанти по проекти на БДЖ. Да, ама не. Защото това са проекти, обявени по ИСПА, които трябва да бъдат изпълнени до 2010 г. Средствата от 9.3 млн. лв. успяхме да икономисаме от проектите по ОП "Транспорт" и получихме разрешение от ЕК да се използват за нови жп проекти. И министърът сам потвърди, че такива средства не са усвоени, защото са обявени само процедурите. Така една от клеветите отпадна.
- Не може всичко да е клевета. От онова, което наистина се е случило, има ли разкритие, което ви изненада?
- Изненадва ме подходът на управляващите. Не мога да съм сигурен във всичко това, което се говори за моите колеги - доколко е вярно, доколко не.
- Задавате ли си някакви въпроси със задна дата - къде сбъркахте като екип?
- Важно е човек да си задава тези въпроси по време на цялото управление. Така могат да се отстранят грешките. Няма безгрешни хора. Но не може да поставяш всички под един знаменател и да казваш: всички са престъпници.
- Докато правителството, чийто член бяхте, беше на власт, не си ли давахте сметка, че колегите ви от ДПС правят неща, които ви злепоставят?
- Не мога да давам оценка на дейността на колегите ми от другите политически партии, а също и от БСП. Всеки министър е отговорен за своите действия. Защо атаките са срещу БСП, вероятно си давате сметка, че това е най-силната опозиционна сила. Защото ни предстои конгрес, на който трябва да дадем оценка на нашето управление. А то безспорно е успешно.
- Вършени са много безобразия, например в МОСВ са сключвани договори без основание, завишавани са в пъти цените на проектите. В момента ДПС мълчат, а шамарите отнася БСП. Това не го ли видяхте по-рано?
- Попитайте управляващите. Не съм запознат с дейността и с материалите, за които говорите, за да кажа има ли такива нарушения и правени ли са такива безобразия, както вие се изразявате. Но защо атакуват само БСП, попитайте управляващите.
- Открехнете малко вратата към кабинета "Станишев". Докато заседавахте, имало ли е случаи, в които сте спирали проекти на министри от ДПС, защото не са изгодни?
- Опитвате се да ме вкарате в схема имало ли е конфликти. Искам да ви кажа, че на политическа основа конфликти не е имало. Работили сме прагматично, съобразявали сме се с целите, поставени от правителството. Имало е много връщани проекти и решения на министри, включително на колеги от ДПС. Имало е случаи, когато едно решение сме го разглеждали на три заседания.
- Имаше клауза в коалиционния договор, че вето може да се налага над един проект в МС само веднъж, след което минава безпрепятствено.
- Такава политическа клауза не е използвана в МС.
- Бившият министър Николай Василев няколко пъти е съобщавал, че НДСВ са налагали вето, но след това са били безсилни.
- НДСВ имаха конкретни несъгласия като политическа позиция и това е заявявано в МС. Но подобен правилник в МС няма, това са правилата на тройната коалиция.
- В самата БСП поставян ли е въпросът за отношенията ви с ДПС през последните 4 години, дали не е допуснато да действат безконтролно?
- Наистина ние успяхме да създадем едно стабилно управление. Но същевременно коалицията изисква много компромиси. И виждате, че големият потърпевш от всичко това е БСП. Не се оплакваме. Не обвиняваме и никого за това. Но струва ми се, че ако ние някъде допуснахме грешка, тя е в комуникацията с хората. Трябваше да бъдем много по-близко, да покажем това, което правим.
- Изваждането на факти за това колко е крадено на практика омаловажи свършеното от вас. Защо го допуснахте?
- Мисля, че това е кампания, която сега върви. По време на изборите вървеше анти-ДПС кампанията, при която голяма част от нашите опоненти се опитаха да привържат БСП към ДПС. И така тя не успя да постигне резултата и капацитета, който имаше. Но това е рискът на една коалиционна политика.
- Защо налагате на ГЕРБ и догодина да има 10% ръст на доходите. Нека те кажат има ли ресурс за това?
- Разбира се. Но 10% не е висок ръст на доходите. Разбира се, той може да се гарантира при ясни разчети. Но въпросът е дали си поставяш цел за подобно нещо, за да търсиш възможност.
- Имам чувството, че БСП има сгрешена комуникация с обществото и когато е в опозиция? Продължавате да се държите малко надменно...
- Не мога да се съглася. Аз никога не съм бил надменен в комуникацията с когото и да е. Може би говоренето трябва да бъде по-ясно, за да ни разбират хората. Всеки проблем го разискваме не само на "Позитано" 20, но и в областните съвети. Партията търси своите грешки и своите правилни пътища. На конгреса през октомври ще обсъдим дали има грешки и в диалога вътре в самата партия. Примерно ние имаме няколко предложения от областни съвети на БСП, които касаят изцяло кадровата система на БСП, начина на вземане на решения. До този момент работи по-добре практиката решенията да се спускат отгоре надолу и да се обсъждат. Сега е моментът всеки партиен член да се включи при обсъждане на политиката ни.
- Споменахте кадровата политика, има ли място в БСП за едрите бизнесмени и меките китки?
- В БСП има място за всеки, който споделя идеологията и програмата й. Ако едрият бизнесмен вижда, че това не е партията, която отговаря на неговите идеали, няма да бъде в БСП. Не виждам защо винаги трябва да се поставя подобен конфликт. Ние имаме ясна програма - за социална справедливост, за демократична, развиваща се България, пълноправен член на ЕС, за достъпно образование и здравеопазване.
- Смятате ли, че Георги Гергов например споделя тези идеали?
- Той го заявява. След като споделя всички тези неща, не виждам конфликт.
- Г-н Мутафчиев, вие познавахте ли всички съветници на премиера и знаете ли как бяха назначени?
- Право на премиера е да избере своите съветници. Да, познавах ги. Както е право на всеки министър да оформи своя политически кабинет.
- Сбърка ли Сергей Станишев с назначенията на някои свои съветници?
- Не мога аз да бъда този, който да даде оценка дали е сбъркал, или не. Мисля, че това може да направи той.
- Как министрите и съветниците на премиера си комуникираха и дали съветниците не бяха натоварени с повече власт от министрите?
- Искам да ви кажа, че по-честа ни е била комуникацията с премиера, отколкото със съветниците и според мен това е добра практика. Законът ясно определя кой каква власт има. Съветниците нямат власт.
- Познавате ли Азер Меликов, той отговарял ли е за вашето министерство?
- Познавам го, разбира се. Не е отговарял за нашето министерство. Знаете, че се е занимавал основно с информационни технологии. Имали сме контакти, разговаряли сме включително за един проект, който мислехме да реализираме - за телекомуникациите на жп структурата. Разбира се, този проект трябваше да бъде включен към всички инфраструктурни проекти по информационните технологии. Знаете, че се правеше електронно правителство.
- Премиерът каза, че не е подозирал, че в държавата има заплата в държавно дружество от 13 000 лв. Как да си обясним това своеволие при определяне на възнагражденията.
- Има закон, по който се определят всички тези неща. Примерно в сферата на транспорта Ръководство "Въздушно движение"е дружеството с най-високи заплати. И те са определени в зависимост и от това какви заплати се взимат от останалите подобни дружества в Европа и в света, тъй като това са висококвалифицирани специалисти. Но това са средства, които самото РВД получава на база дейността, която върши.
- Г-н министър, РВД беше хранилка за номенклатурни кадри. Каква точно квалификация имаше мъжът на Таня Джаджева и куп други дъщери и синове на министри и депутати?
- Тази политика не е от сега. Да, имало е назначения, но най-малко назначения е имало по време на нашето управление там. Г-н Джаджев е административен директор, той е човек, който има административен опит. Мисля, че в РВД той си върши работата добре. Друг е въпросът, че има политически претенции към него. Но в никакъв случай не мога да се съглася с твърдението, че РВД е хранилка. Съставът на РВД е намален в сравнение с началото на 2005 и 1998 г. Най-голямото увеличение е по време на правителството на СДС и най-много кадри тогава са назначени там. Честно да ви кажа, и при мен е имало натиск - нека да назначим този или онзи. Но винаги съм оставял и ръководството да прецени дали някой трябва да го назначим. Не са откривани бройки за определени хора.
правили сме всичко въсможно да не нарушаваме закона
цоциализ