:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,821
Активни 356
Страници 4,695
За един ден 1,302,066
Нововъведения

Депозитната каса - сигурни сделки, но и по-високи такси

Идеята всички недвижими имоти и автомобили да се продават през специална държавна структура ще срещне голям отпор
Снимка: Архив "Сега"
Въпреки огромните опашки пред държавния нотариат, преди 10 години имаше силен отпор срещу въвеждането на частния нотариат в България. Сега той вече се смята за успешен модел. Дали същото ще стане и с Депозитната каса?
Само преди дни прокуратурата и полицията разбиха поредната група, занимаваща се с имотни измами. Седем души бяха задържани в момент, в който се опитаха да изповядат "сделка" пред нотариус. Те са действали по добре отработен сценарий. Схемата включва откриване на възрастни хора, после направата на фалшиво пълномощно, сдобиване от името на истинските собственици на необходими документи за продажба на имота - данъчна оценка, скици ... И "продавачът", и "купувачът" са членове на организираната група. Понякога се ползват и фалшиви лични документи, друг път - на напълно необразовани хора. И ако този път възрастно семейство бе спасено, в много други случаи измамниците успяват да отнемат собствеността на нищо неподозиращи хора, да приберат парите от имота им и



да оставят на улицата цели семейства



Точно затова и идеята за създаване на Депозитната и консигнационна каса си пробива много бързо път. След среща между Нотариалната камара и правосъдното министерство бе решено скоростно да се изработи специален закон за създаването на структурата, като се разчита тя да гарантира абсолютната правна сигурност на всяка една сделка с недвижимо имущество. Но създаването на този нов държавен орган трябва да се предшества от задълбочена дискусия, при която да се премерят и ползите, и вредите. Защото идеята е Депозитната каса да обхване всяка една сделка, както и продажбите на съдебните изпълнители и синдиците. Т.е. без преминаването през тази структура



няма да има валидна сделка нито с имот, нито с автомобил



Но да видим как работи тази идея в чужбина. Във Франция съществува такава депозитна каса от 1816 г. и в момента през нея годишно минават по над 10 млрд.евро от сметките на нотариусите, синдиците, съдебните изпълнители. Към нея действа и гаранционна каса, при която френските нотариуси солидарно плащат в случай на загуби на клиент на колега. В България не се предвижда да има такава, а да продължи практиката, при която всяка година нотариусите сключват професионална застраховка. Депозитна каса има и в Австрия. В чист вид обаче тя в общи линии е само във Франция.

Какво всъщност се предлага? Депозитната и консигнационна каса



ще е финансова, но небанкова институция



Нейните изпълнителни директори, които ще имат огромна, включително и информационна власт, ще се избират от парламента. В тази каса купувачите ще превеждат парите по сделките. Сумата ще престоява там около 20 дни, преди да бъде преведена на продавача. Във Франция този срок е месец.

През това време ще се проверява произходът на парите, ще се удържат всички вземания на държавата и общините, ще се изследват документите. Докато парите стоят в касата, ще бъде проверено и всичко по имота - дали няма скрити тежести, дали не е правен опит за препродаване, дали няма някаква измама, дали страните не са длъжници на държавата или банките. Когато сделката се изповяда и впише в съответния имотен регистър, парите ще отиват към сметка в посочена от продавача търговска банка.

Според авторите на идеята с Депозитната каса



ще се решат няколко големи проблема



На първо място - няма да е възможна измама при самото преминаване на правото на собственост и плащането на цената. На второ място, ще се сложи край на пазаруването на апартаменти кеш. Еврокомисията и САЩ вече поставиха пред България изискване за забрана на всякакви сделки и транзакции над 3000 лв. на ръка. Смята се, че така ще се прекрати практиката да се перат пари чрез купуването на имоти и автомобили. Защото всеки ще има страх, че ще бъде проверен произходът на средствата, с които прави покупка. Няма да могат да се ползват и сламени хора, които



от името на някой политик или чиновник купуват имот



или луксозен автомобил. И трето - предполага се, че ще бъде сложен край на симулативните сделки, при които примерно баща продава на детето си имот за 1 лв., за да ощети друго дете. Ще се ограничи и практиката да се изповядват сделки само на данъчна оценка и така да се ощетява държавата с такси и данъци. Идеята е на няколко месеца вещи лица да определят и актуализират пазарната цена в даден район. Така на базата на тези оценки ще се сравнява дали стойността на дадена сделка не се разминава драстично и дали не се цели пране на пари и укриване на данъци.Според авторите на идеята ще се допускат разминавания в рамките на 10-20%, а не до 1000%, каквито случаи има в момента. Няма как имот, който по пазарни стойности е 100 000 евро, да се продава за 10 000 лв. Предлага се, ако страните продължават да симулират цена, общината или държавата да имат право да изкупят имотите на посочената сума.

Дотук всичко звучи почти идеално. Но



тази система има и недостатъци,



които не могат да се пренебрегнат.

Този модел не съществува почти никъде освен във Франция и донякъде в Австрия. Основната драма ще бъде забавянето на сделките. Докато сега една сделка може да мине за три-четири дни, ще е сериозно предизвикателство да се задържа сумата за цели 20 дни. Още повече че не се предлага и някакъв механизъм за олихвяването й.

Освен това и сега има много строги изисквания при сделките с недвижими имоти - страните подписват декларации под страх от наказателна отговорност, нотариусите имат задължение по закона за мерките срещу изпиране на пари, има възможност парите да се превеждат през сметка на нотариусите... И въпреки това има пране на пари чрез тези сделки и измами. И как иначе, след като години наред МВР отказва да даде достъп на нотариусите до базата данни с личните карти. И така фалшификатори лесно мамят при тези сделки. Освен това има възможност да се правят измами с фалшиви пълномощни. Защо? Никой не може да отговори конкретно. А това



не е достатъчен аргумент за създаване на новата структура



Изобщо не е без значение и фактът, че чрез Депозитната каса ще има поне още една такса, която ще се плаща за съответните действия на държавната структура - приемане на парите, проверки и т.н. Отделно ще трябват пари за издръжка на администрация, за изграждане на информационна система и на връзки с други база данни.

Сигурно е, че ще има и усложняване на сделките с имоти. Защото те не са само чисти покупко-продажби - има замени, има продажби на цели наследства с имоти в тях, на имоти с банкови кредити, публична продан, има оспорвания, включително и съдебни. Да не говорим, че Депозитната каса лесно може да бъде заобикаляна, ако страните сключат само предварителен договор и после по силата на Закона за задълженията и договорите едната страна поиска обявяването на договора за окончателен. Или като се вкарват имоти във фирми, и после се продават фирмите. Това не е предвидено да минава през новия орган.

Не е без значение и възможността и вещите лица, които се очаква да казват осреднени пазарни цени за съответен район, да си пишат по-ниски или по-високи цени. Подобни проблеми има и в момента -



постоянно излизат нови случаи на занижени или завишени оценки



Затова е задължително тази важна промяна да бъде много добре обмислена, изпипана и въвеждана. Засега изглежда, че грижата за сигурността на сделките и борбата с прането на пари ще надделее над желанието на хората за бързина на сделките и за по-малко такси и данъци. Но е добре да се търси златното сечение, за да бъде новият ред в полза на гражданите, а не само за държавата и различни съсловия.
 Депозитната каса ще даде по-голяма гаранция срещу измами при сделките с имоти.
21
2377
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
07 Септември 2009 22:36
Много е интересна статията
Правилна е, но
Примерно и сега цените на имотите не са чак толкова паднали.
Защото не са били и чак толкова високи.
Поради простия факт.
Ако има такава гаранция те щяха да са такива и с толкова високи за да я държат.
А сега всеки-от малък до велик рискуват откъм своето. Пестят със сигурното, защото е незаконно.
Е получават на края каквота сварят!
08 Септември 2009 00:29
Преди една седмица пак се писа за това. Но тогава имаше много против. Но не е ли по-важна сигурността ни, че никой без наше съгласие няма да ни продаде имота, че този имот няма тежести, че не е продаден на няколко лица. Толкоз много измами има и толкоз много хора са излъгани, че наистина трябва да се подкрепи създаването на “Депозитна каса“.
Щом във Франция съществува от толкоз много години и продължава да съществува, защо не и у нас да не бъде създадена? А ако има пропуски, трябва да се изгладят.
И все пак хората с честни намерения да купуват или продават няма от какво да се страхуват, но ще имат и гаранции.
Някой може и да попита защо подкрепям идеята? Може би защото и аз съм от потърпевшите на продадено жилище без мое знание и то от мафиотите на Министерски съвет.
08 Септември 2009 03:19
Не разбрах само едно.Ако мошениците беха успели да продадат имота и след една година собственика разбере какво ще стане с имота му?Завинаги загубен или откриване на мошениците и връщане обратно имота на собственика?Параграфа да помогне в отговора моля.
08 Септември 2009 07:33

Ако ще има депозитна каса, която да проверява сделките, то тогава нотариусите трябва да отпаднат. Няма нужда и от двете. Точка.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
08 Септември 2009 09:08
starija hush - Aко след кражбата имота се препродаде - истинският собственик може да пие студена вода. Голяма глупост, но така е доколкото знам законодателството ни/супер законодателство/. Имаме "добросъвестен купувач" и от него не може да се вземе имота.
08 Септември 2009 09:37
Не съм съгласен! Откъде накъде ще ми събират вземанията към държавата и общините. Аз плащам на продавача цена за имота в едни чисти частно-правни отношения, не за данъци.
08 Септември 2009 09:49
Ами като стане държавна структора, нотариусите държавни служители ли ще бъдат? Кой ще ни плаща тогава почивките в екзотични страни?
За кокала ще се борим със зъби и нокти!
Дано ни натиснат от ЕС.
Аз съм за сигурноста.
08 Септември 2009 10:13
Пенка от Прокатния, как ще отпаднат ?
Едното няма нищо общо с другото.
Това само ще намали още повече отговорността на нотариусите, но не и доходите им.
08 Септември 2009 10:19
alabala12, няма такова нещо.
Никой не може да прехвърли права, които няма.
Така че ако продавачът не е собственик, няма как купувачът да стане собственик на имота.
Но трябва да се заведе веднага дело, да се впише исковата молба, за да се предотвратят последващи продажби и изгърмели хора.
08 Септември 2009 10:26
Стария хъш, води се дело срещу продавача и купувача и истинският собственик си връща имота.
Но добре е делото да се заведе сметкавично бързо, да няма последващи препродажби и ако се и владее имота от новия "собственик", да не може той да се позовава на придобивна давност, за добросъвестни владелци - кратката давност е 5 години.
08 Септември 2009 12:03
Ще се ограничи и практиката да се изповядват сделки само на данъчна оценка и така да се ощетява държавата с такси и данъци.
Естествено, че при очевАдни разлики в цената трябва да има намеса, поне за да се изясни как се е получила, но самата идея за някакво налагане на оценка "щото такава била пазарната цена в тоя район" вече не ми харесва. Просто намирисва на грубо администриране. Не знаех за Франция, но тук в Португалия има една институция наречена "Conservatoria dos registos" т.е. Хранилище на регистрациите. Цялата информация за всички имоти и превозни средства е събрана там. Тая служба е част от Нотариата, но самият нотариус не се занимава с леките случаи.
08 Септември 2009 12:04
Много пъти съм разказвал как се прехвърля кола, без да се ходи при нотариус и без да се губят толкова време и нерви като у нас. Плюс разходите! Не е ли много по-лесно и у нас да въведе такава институция, вместо тая тромава и сложна организация? Че и със сигурност ще е доста скъпа?! И наистина къде в схемата остават тогава нотариусите? А и нали се въведе Служба по вписванията? Тя много ми прилича на тукашната, но у нас е самотоятелен орган, а тук тя е част от Нотариата и всичко е интегрирано.
08 Септември 2009 13:54
Абе целта е да се прихванат всички задължения КЪМ ДЪРЖАВАТА И БАНКИТЕ. Не разбрахте ли!? Връзват се НОИ, НАП, Кредитният регистър, КАТ и прочие и гледайте купона. Нема пАри - действат хората!! Какво им остана на хорицата? Сал едно жилище или една земица некъде. Е, сега и това ще им се отнеме. Даже са го и написали. Ако искат да прекратят имотните измами биха го направили само с едно изменение в нормативната наредба, но не е това целта. Иде времето да се събират вересиите. Това е!
08 Септември 2009 13:56
Не съм съгласен! Откъде накъде ще ми събират вземанията към държавата и общините
Когато си купиш имот на Антарктида, още по-добре на Луната или на Марс, а не в териториалните граници на някоя държава, ще сте напълно свободен да се разплащате с контрагента.
Все пак е по-добре да Ви съберат вземанията, отколкото Държавата да Ви осъди като Ал Капоне и да Ви прибере имота.
Данъците, това е финансовата сигурност на Държавата! И в днешно време е водеща в националната сигурност. Или искате да подривате държавата!? Терорист!
Защо се налага такава Депозитна каса:
"после направата на фалшиво пълномощно" - това всъщност означава, че нотариус е извършил престъпление - или е изготвил фалшиво пълномощно, или не го е вписал в регистъра, или не е проверил пълномощното в регистъра;
"МВР отказва да даде достъп на нотариусите до базата данни с личните карти" - нотариусите няма какво да правят в базата на МВР освен, ако не искат активно да съдействат на престъпници и оповестяване на оперативна информация. Има данъчна служба (НАП), където фигурират личните данни на участниците в сделката. Да, ама нотариусите не щат данъчната служба, защото отказват да съблюдават държавния интерес. Ей, за туй на Депозитна каса. Не се среща в други държави, защото там нотариусите не са головодници като нашите и си поддържат актуални регистрите, а тук и на компютър не могат да работят. (На една й се беше развалила "масичката за кафе" към компютъра - не можела да започне "спокойно" деня. Та спешно й беше подменено CD-Rom-а.)
08 Септември 2009 15:07
А на какво отгоре ще ми казват, на кое от децата си искам да оставя даден имот!А ако някое от децата е нехранимайко и тормози родителити си, а другото е човек- защо няма да имам право да го възнаградя за труда му и доброто му отношение?
08 Септември 2009 15:25
Целта е не държавата, а нотариусите да не губят хиляди от изповядване на данъчна оценка. Те намериха най-пасващия им пример във Франция от преди два века (къде ли пък във Франция се купува кола, чрез нотариус), платиха за пропаганда и лоби сред депутатите и сега жънат успех. В САЩ нотариусите заверяват прехвърляне на имот срешу 10 долара и някй да е чул за проблеми като у нас? Още не сме разбрали как са фалшифицирали идеално личната карта и има ли такава, като са заблудили кантората на онова прасе от Монтана в парламента и ни дрънкат "досега всико беше зле, но ако ни плащате повече, всичко ще е наред"
08 Септември 2009 16:09
***

Редактирано от - sybil на 08/9/2009 г/ 17:46:34

08 Септември 2009 17:22
Така че ако продавачът не е собственик, няма как купувачът да стане собственик на имота.
Но трябва да се заведе веднага дело, да се впише исковата молба, за да се предотвратят последващи продажби и изгърмели хора.



Miranda, много е лесно да се каже. Лошото е, че не се прилага. Повярвай ми, много е трудно да си възстановиш правата. Минала съм по този път и знам, че никак не е лесно и хората се отчайват накрая. Чувстват се сдъвкани и изплюти от беззаконието. А мафията е много здраво навързана.
Само ще ти кажа какво ми отговориха от главна прокуратура при подадена залба за продадено жилище и посочени виновниците “Няма извършено престъпление“. Пък колко писма до Костов, Бакарджиев, Софиански.
Който не е попадал в този омагьосан кръг, нищо не знае.
08 Септември 2009 18:57
Liberta, вярвам ти, и много добре знам, че е така.
Но тук вече не опираме до законите, защото те са си добри и дават защита, въпросът е в прилагането им.
Надявам се в крайна сметка да си успял/а/ да докажеш правотата си.
08 Септември 2009 18:59
едва ли... не вервам да е гръмнала съдия или адвокат
08 Септември 2009 20:10
Miranda, успях да постигна нещо, но ми костваше много разправии и ходене по различни инстанции. Не съм от тези дето си оставят магарето в калта. Но като моят казус имаше и други. Но след едно изказване на служител от Министерски съвет пред съпруга ми, че съм единствената която съм успяла, можеш да си представиш как стоят нещата за останалите хора.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД