Идиличната представа за Македония и Охрид, показвана по световните телевизионни канали месеци като част от темата за "Древна Македония", е сменена с реалния образ на нашата държава. Приказката за Македония, която изглеждаше вечна, потъна във водите на Охридското езеро заедно с кораба на преклонна възраст - без малко един век. Пренатовареният съд все пак не бе вечен и потъна за броени минути.
Силуетът "Илинден" в бистрите води на езерото заедно с трагичната новина за туристите мълниеносно обиколи света. Докато министрите уточняваха колко са удавените и оцелелите, хората се питаха как и защо на няколкостотин метра от брега и на 6 метра дълбочина потъна "Илинден". Всъщност потъна бившият товарен кораб на охридската фирма "Комуналец", превърнат впоследствие в туристически, станал гробница за 15 български туристи.
"На "Титаник" хората са имали време, а ние нямахме", сподели оцеляла пътничка. И младият капитан на кораба е имал време да почака още няколко години, за да застане зад руля и да поеме отговорността за съдбата на пътниците. И той, и баща му - всъщност собственикът на кораба - са имали достатъчно време да се напечелят от всекидневните обиколки по езерото, вместо да застрашат живота на хората, като превишат за стотина евро допустимия брой пътници.
Време за реагиране са имали и Министерството на транспорта и управата на Охридското езеро, пред чиито очи "Илинден" цяло лято е качвал повече пътници от разрешеното. Разследването ще покаже защо животът на хората е зависел от кормилното въже, скъсало се от прекалено опъване, което пък съвпаднало с факта, че "Илинден" бил пренатоварен с туристи.
Светъл лъч в приказката са охридчаните и другите туристи, обикновените хора, които сърцато са помагали на пътниците. Доблест прояви и министърът на транспорта Миле Янакиевски, който подаде оставка по морални причини. Оставка обаче трябва да поднесе и здравният министър Буяр Османи, ако се потвърдят твърденията на българските медии, че охридските лекари искали документи за здравни осигуровки от потърпевшите български туристи, вместо да им помагат.
И тази година, както и в предишните, съответните институции бяха слепи за своеволията на скутерите и моторните лодки по плажовете, та охридчани често трябваше да броят пострадали туристи.
Неадекватно реагира и правителството, което отначало забрани, но после отмени собственото си решение още преди края на сезона под натиска на "подивелите скутерджии". За да могат скопските и охридските баровци да покажат скъпите си машини.
След трагедията бъдещето на Охрид и Македония като желана туристическа дестинация за чуждестранните туристи, изглежда, ще остане на дъното на Охридското езеро заради алчността на единици и безотговорността на институциите.
Светъл лъч в приказката са охридчаните и другите туристи, обикновените хора, които сърцато са помагали на пътниците
И тук - обикновени хора...А политиците ли са необикновените?
Но от друга страна - обикновени хора, за които да помогнат на ближния е обикновено дело. Да!