Стамен Тасев е председател на Български форум на бизнес лидерите. Бивш зам.-министър на финансите в правителството на Симеон Сакскобургготски. Завършил е статистика в УНСС София. Бил е търговски представител на България в Ню Йорк през 2002-2003 г., както и директор за България на големи международни компании като Newton Finance Management Group и на KPMG/Barents Group.
- Г-н Тасев, новото правителството пое курс към сериозно съкращаване на разходи и пришпори работата на двете приходни агенции - НАП и митниците. Ще успее ли според вас с това да попълни пробойните в бюджета?
- Ситуацията е изключителна и изисква изключителни мерки. Но трябва да сме наясно, че министър Дянков, и 100 мобилни групи да прати по границите, акцизните складове и борсите в страната, това няма да е достатъчно. Защото тепърва трябва да се води и печели голямата битка - за промяна на манталитета. Плащането на данъците не бива да е грижа само на НАП, на контролните органи, а на всеки от нас.
Отидете в кой да е плод-зеленчук, магазин за цветя, автомивка, сервиз - масово не се издават касови бележки. Даже на 50 метра от данъчната служба има такива обекти. Т.е. служителите в нея не са граждански отговорни. Данъчният трябва да е съвестен 24 часа в денонощието, а не само в рамките на работния си ден.
Държавните служители, имам предвид всички заети в бюджетния сектор - и общинските чиновници, военни, учители, МВР - са около 400 000 души. Като добавим към тях и техните половинки и по едно дете, стават над 1 млн. души. И сега си представете, че всеки от тях, където и да пазарува, каквото и да купува, изисква касова бележка. Това просто ще обърне нещата и ако не елиминира, поне ще стесни силно ареала на сивата икономика.
Затова имаме такова предложение - за всеки от онези 400 000 държавни служители, които не се държат като държавни служители, сурова глоба, ако пропускат да поискат касов бон. Защото, ако държавният служител не е стриктен, кой да е?
- Защо бе толкова трудно и отне толкова време да се свържат информационните системи на НАП и митниците? Министър Дянков твърди, че липсата на такава връзка прави възможно от хазната да се укриват и източват около 700-800 млн. лева годишно?
- Открай време всяка от двете агенции се опитва да запази своята самостоятелност, за да може сама да ползва наличната информация - информацията е сила, пари. Не знам точно какво е свързването, за което сега говори Дянков. За мен обединяването на мрежите означава следното - когато вносител дойде на Калотина с 3 камиона, митничарят, като чукне на компютъра булстат на фирмата, не да му излезе седалището и кой е собственик, а да се види кой е този бизнесмен, дали до вчера не е бил безработен, а сега изведнъж направил фирма и се появява с 3 камиона стока. Трябва да види какви данъци е плащал или не е плащал, има ли друг внос, да стане ясно дали този вносител е рисков, защото после, като влезе в страната, иди го търси. Може да се окаже, че собственик на фирмата е някой, който не може да пише.
Съмнявам се, че това е възможно да стане. Допускам, че просто са успели да извоюват обмен на информация на базата на някакви инструкции. Откакто се помня, все така се работи - с писма, с инструкции за взаимодействие.
- Нали се налага да взаимодействат заради тайните - митничарят трябва да уважава данъчната тайна, НАП не може да рови в банковата и т.н.
- Абсолютизирането на тези тайни е основна причина за разрастване на организираната престъпност. Ние в желанието си да ускорим пълната победа на демокрацията дадохме зелена улица за престъпността.
- А според вас до какво ще доведе този повсеместен десант на мобилни групи - по ГКПП-та, по зеленчукови борси, по бензиностанции, фирмени офиси?
- Нормално е да се действа така. Икономическата престъпност стана изключително мобилна и не знае граници. Борбата с контрабандата изисква интензивни проверки. Когато мобилните групи са междуведомствени, могат да правят комплексни проверки, а представителите на различните институции да се контролират един друг - този от ХЕИ може да поиска проверка и да задържи камиона, а в същото време данъчният служител да направи справка за данъците и осигуровките на същия вносител.
- Къде според вас трябва да се фокусират мобилните групи - в краставиците, в дизела, в ракията или в цигарите?
- Не бива да има противопоставяне на едни или други сектори. Повсеместният контрол върху вноса на всякакви стокови групи и навсякъде ще има много силен дисциплиниращ ефект, което не бива да се подценява. Иначе финансовият ефект от засилване на контрола върху внасяните плодове и зеленчуци е по-малък, отколкото върху стоките с висока добавена стойност - цигари, алкохол, горива, месо, метали, парфюми.
- Смятате ли, че критичното състояние на държавния бюджет диктува въвеждане на "данък лукс", примерно за притежатели на яхти, бентлита, замъци, или пък връщане към различните ставки за подоходното облагане?
- Мисля, че в бюджета ще влязат достатъчно пари, ако всички си плащат 10-процентния данък. За съжаление има елемент на сбъркана селективност при проверките. Онези, които трябва да преследват организираната престъпност, се занимават със собственика на 3 панелни блока в Разград например, но заобикалят Бояна, Симеоново, Драгалевци. Да, там има хора, които са си платили данъците, но има и къщи, дворове, дори само огради и входни врати, които струват десетократно повече от доходите, които собствениците им могат да докажат.
Властта трябва да започне такива проверки. За съжаление в последните 20 години се допусна сивата икономика да набере огромна мощ, днешната олигархия е толкова силна, че може да си купува хора на най-високи нива.
За мен ще е изключително приятна изненада, ако сегашното правителство успее да направи пробив. Странно е, че сега за 2-3 седмици успяха да организират толкова гръмки и в същото време резултатни проверки със сериозни разкрития. Въпросът е какво са правили същите хора досега, защо трябваше да се смени правителството, за да започнат да вършат работа.
- Каква оценка пишете на "Краун Ейджънтс" - британските консултанти по събирането на приходите?
- Уважавам много техните експерти, те имат солиден систематичен подход, натрупали са опит в различни държави. Но те са далеч от българския манталитет, отдалечени са и езиково. Не са в състояние да разпознават и да реагират на явни симптоми на измама. Един британец е наивен в сравнение с един българин, Хитър Петър ще го излъже сто пъти. За парите, срещу които ангажирахме "Краун ейджънтс", можехме да си наемем три пъти повече словенски митничари. Словенците по-бързо биха преодолели и езиковата бариера, все пак са славяни. Британците стоят тук по 5-6 години, но не ползват български език. Те са анализатори, аз не съм свидетел на големи удари, на разбиване на големи канали, откакто те са тук. Досега приходите в бюджета, събирани от митниците, растяха благодарение и на "Краун ейджънтс. А сега, когато падат, пак ли на "Краун" да благодарим?
Не знам някой вслушва ли се в анализите им. От години т.нар. огледална статистика показва например странни разминавания в данните за движението на стоки между България и Македония. Цели износни групи от Македония отсъстват от вноса в България - излиза, че стоките са изчезнали на път за България. Ами розите на Румен Овчаров? Нали помните как на един осми март подгони продавачите на цветя за спекула, за надути цени.
- После се оказа, че не било за цените, а за липсата на етикети...
- Да, но не отиде да провери защо на границата розите влизат по 60 ст. в страната, това е декларирана митническа стойност на една дузина рози, а после се продават по 5 лева за стрък. При такава огромна разлика, естествено, че има рушвет за всеки по веригата - и за митничаря, и за районния инспектор, за ХЕИ, за шефа на тържището.
- Наскоро се разбра, че по същата схема дрешка с етикет "Армани" на границата се декларира по 28 стотинки, а после се появява на бул. "Витоша" с цена 700 лв...
- Затова почтеният бизнес иска да се въведат референтни цени. Те са база за сравнение, а и съвременните информационните системи позволяват да се води такава статистика за всеки артикул. В САЩ например при съществено отклонение от средната цена през последните 3 месеца - 30 и повече процента нагоре или надолу, съответната фирма вносител или износител се подлага на жестока проверка, за да се разбере на какво се дължи това отклонение.
Някой пристига на бариерата с електронни часовници по 5 стотинки парчето - че само металът струва повече. Трябва да се намери решение на този въпрос, да се създаде подходяща организация. Държавата може например да получи опция да изкупува такива евтини стоки. Някой иска да внесе фланелки или потници по 50 стотинки бройката? Добре, но държавата ги взима - има право на първи купувач, и ги пуска на търг. Това е в ръцете на законодателя. Въпрос на политическа воля е.
Като не искаш един проблем да бъде решен, не създавай комисии, а обясни възникването на проблема с манталитета и решението на проблема с промяната в манталитета. И после пусни народа да пасе още 50-ина години, докато си връткаш далаверките.
_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg