:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,778,206
Активни 587
Страници 5,080
За един ден 1,302,066
Равносметка

1 г. след началото на кризата на "Уолстрийт" всичко е постарому

Законодателят и регулаторите се втурнаха да спасяват финансовата система, вместо да я реформират
Снимка: Ройтерс
Нюйорската борса на "Уолстрийт". Една година след началото на кризата почти нищо не се е променило.
Година след колапса на "Леман Брадърс" е изненадващо колко слабо се е променила финансовата индустрия. Подкрепени от огромни федерални гаранции, най-големите банки се преструктурираха само частично. Заетостта в сектора е паднала едва с 8% от миналия септември досега. Само няколко от големите хедж фондове затвориха. Възнагражденията вече се връщат на нивата отпреди срива, като 30 000 служители на "Голдман Сакс" са на път да приключат с годишен доход средно от 700 000 долара. Не се и очакват големи съкращения в заплатите, според доклад на "Джей Пи Морган Секюритис" от миналата седмица. Изпълнителните директори на повечето от големите банки запазиха постовете си. Финансовите пазари тръгнаха нагоре след ниските нива от зимата.

Администрацията на Обама лансира регулаторни промени, но дори поддръжниците на тази мярка признават, че предложението ще срещне доста трудности в Конгреса. Радикални промени като замразяване на възнагражденията или ограничения за банките срещат всеобща съпротива. Дори дребните реформи като изискванията към банките да съобщават за дериватите, които притежават, все още далеч не са договорени.

Фалитът на "Лемън", който стана факт в същия уикенд преди година, когато застрахователният гигант "Ей Ай Джи" бе спасен в последния миг от правителството, а "Мерил Линч" бе продадена, се превърна в кулминационна точка на катаклизма във финансовата индустрия. В следващите дни вече всички бяха убедени, че на "Уолстрийт" предстоят фундаментални промени. Досегашният модел повече не можеше да съществува. Трябваше да се сложи край на осемцифрените заплати.

Всъщност и регулатори, и законодатели посветиха по-голяма част от изминалата година в опити да спасят финансовата индустрия, а не да я реформират. В краткосрочен план усилията им се оказаха успешни. "Ситигруп" и другите засегнати банки успяха да избегнат фалит, а икономиката - депресията. Но същите инвеститори и икономисти, които предрекоха и в някои случаи се облагодетелстваха от срива миналата есен, сега казват, че



за спасителната операция е платена извънредно висока цена



Те предупреждават, че ако не се вземат мерки срещу систематичните рискове във финансовия сектор, трябва да очакваме още по-тежка криза, и то не след десетилетия, а в близките години. И прогнозират, че следващия път кредитът от правителството на САЩ ще бъде изложен на риск.

"Семената на новата катастрофа вече покълват", предупреждава Саймън Джонсън, преподавател в училището по мениджмънт на Масачузетския технологичен институт и бивш главен икономист на МВФ. "Ако бъде позволено на банките да продължат да играят хазартно с капитали, напълно гарантирани с парите на данъкоплатците, те ще се върнат към порочната практика, довела до трилиони долари лоши дългове. Ще се хвърлят в големи рискове, ще рухнат отново и ще ни цапардосат с огромна сметка", предрича той.

Тази мрачна прогноза обаче не е универсална. Шефове от "Уолстрийт" казват, че банкрутът на "Леман" е отворил очите им за това колко крехки са ръководените от тях институции. Твърдят, че вече изоставят рисковите операции и създават повече защитни механизми срещу загубите. И смятат, че регулаторите са постъпили правилно, като са избрали да подкрепят финансовата индустрия през миналата година, вместо да въвеждат нови правила или да оставят слабите банки да фалират.

Но същите шефове признават, че



липсата на реформи е изненада



и за самите тях, като се вземе предвид колко зле се представяше индустрията миналата есен, както и размера на правителствената подкрепа, която бе необходима, за да се спаси секторът от разруха. "Всеобщо е усещането, че са необходими множество допълнителни регулаторни мерки, за да се избегне в бъдеще уикенд като онзи от миналата година. А досега не е направено много", казва Байрън Виен, вицепрезидент на "Блекстоун Адвайзъри Сървисиз" и бивш главен инвестиционен стратег на "Морган Стенли" и "Пеко Кепитъл".

Времето за промени вече изтича, смята Робърт Шилър, професор по икономика в Йейл, който предрече краха на интернет сектора и на жилищното кредитиране. "Хората биха приели промени в момент на криза, но ние не успяхме да сторим много и може би самодоволството се завръща. Изглежда, пропускаме точния момент за реформи", казва той.

Нужно е да уточним, че "Уолстрийт" не е съвсем същият, както преди катаклизма от миналата година. Тогава десетина банки оформяха авангарда. Днес "Голдман Сакс" и "Джей Пи Морган Чейс" определено са най-силните, "Морган Стенли" се опитва да им съперничи. Банк ъф Америка и "Ситигруп" са най-слаби и разчитат основно на правителствените гаранции за оцеляването си. "Вече има по-чувствително разделение между най-силните и най-болнавите от големите банки", смята Даръл Дъфи, преподавател по финанси в Станфорд.

Банките колективно събраха стотици милиарди свежи капитали за омекотяване на удара от лошите кредити и стават по-внимателни при отпускане и гарантиране на заеми. Спря опасната практика от 2006 и 2007 г., когато банките раздадоха стотици милиарди долари срещу всякакви видове недвижими имоти при условия, които дори и по онова време бяха абсурдни.

Но тези промени не са неочаквани. Банките обикновено повишават изискванията за кредитиране по време на рецесия. И дори и да искаха да продължат да гарантират продажби, не биха намерили голям пазар за това.

Критиците на индустрията изтъкват, че



стоенето настрана от риска е само временно,



ако не бъде наложено от дълбоки регулаторни промени. Насим Никълъс Тейлъб - статистик и търговец, от години твърди, че финансовите компании хронично подценяват рисковете и трябва да бъдат управлявани по-внимателно. Той предупреждава, че системата е станала още по-рискова от миналата есен досега. "Прекомерната правителствена помощ, отпусната след колапса на "Леман", кара инвеститорите да смятат, че правителствата винаги ще спасяват от фалит големите банки", обяснява Тейлъб.

Така че инвеститорите ще продължат да заемат пари на финансовата индустрия при леки условия. В замяна финансовите институции ще използват евтините пари за рискови заеми и търговия. Банките и занапред ще печелят, когато са заложили правилно, а данъкоплатците ще преглъщат загубите при евентуален лош залог и заплаха за системата.



Икономистите наричат този феномен "морален риск"



Банкерите използват друг термин - I.B.G. - абревиатура от английската фраза I'll be gone - "изчезвам", когато играта загрубее, сделката се провали, но банкерите са получили тлъст бонус.

Въпреки прогнозите от м.г. за намаления на заплатите, бонусите, изглежда, си остават гарантирани. Анализаторът Киан Абухусеин от лондонския офис на "Джей Пи Морган" предрече тази седмица, че дори и след въвеждане на някои регулаторни мерки, 8 от водещите американски и европейски банки ще изплатят на 141 хил. служители в отделите си по инвестиционно банкиране общо 77 млрд. долара през 2011 г. - средно по $543 хил. на човек, което е близо до пика от 2007 г. "Тъкмо защото наградите са така щедри, банките няма да се променят, освен ако регулаторите и законодателите не ги принудят", казва Тейлъб.

Но законодателството, което ще позволи на регулаторите да затварят гигантските институции, от месеци се спира. Както и усилията за създаване на системен регулатор, който ще се фокусира върху по-широк спектър от рискове, последващи фалит на голяма банка.

Друга предложена промяна ще изисква от банките да обявяват и да търгуват с деривати през централна клирингова къща, както акциите и опциите се търгуват на борсата. Терминът "деривати" включва разнообразни финансови продукти, сред които и сделки, чиято цена се променя при движението на лихвите и застраховките, които се изплащат при просрочване. Дериватите доведоха до бума преди краха от 2008 г., като насърчаваха банките да вземат заеми без адекватни резерви.

Откритата търговия ще отвори и ценообразуването на дериватите, така че банките няма да могат да крият позиции, от които губят пари. Те ще трябва да заделят пари, ако позициите се обърнат срещу интереса им, защото борсата ще иззема и продава дериватите, които не са подкрепени от адекватен марж. По този начин ще се избягват ситуации като тази от миналата година, в която изпадна "Ей Ай Джи", след като отписа стотици милиарди долари кредитни застраховки и нямаше пари да изпълни обещанието си да покрие стойността на ценните книжа. Според критиците обаче дори тези малки промени, които се предлагат, няма да постигнат много, защото някои от сложните деривати няма да бъдат обхванати от тези мерки и няма да се търгуват открито. Освен това някои банки са против откритата търговия с деривати, която ще намали печалбите им, тъй като цените ще са публични и ще има конкуренция. Засега законодателството, което ще извади на светло търговията с деривати, е блокирано и банките все още подписват договори при ограничен контрол от регулатора.
СНИМКА: Ройтерс
Фалитът на "Лемън Брадърс" преди година беляза началото на най-тежката финансова криза след Голямата депресия.
21
2515
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
15 Септември 2009 00:23
Значи всичко е по старому, ама пролетариата трябва да остане с впечатление, че всичко е оправено и кризата отмина - т.е. - време е за ново развързавне на кесиите, масов шопинг, вземане на нови заеми и съответно - едни милиарди ще се разпределят на нашите хора.
Както се казва в безсмъртния филм "Адио Рио" - "съвестта само пречи на истинския талант"...

И сега един съвет от пишман-консуматор - живей си живота и си харчи парите (вкл. и заемите) - ТУК и СЕГА, на момента, щото ако заделяш за после - Чичо Скрудж (пардон - Сам) - ще врътне една кризичка и кой спестявал - загубил, а е*аният - пардон...
15 Септември 2009 01:05

Банките и занапред ще печелят, когато са заложили правилно, а данъкоплатците ще преглъщат загубите при евентуален лош залог и заплаха за системата.

Икономистите наричат този феномен "морален риск"

Банкерите използват друг термин - I.B.G. - абревиатура от английската фраза I'll be gone - "изчезвам", когато играта загрубее, сделката се провали, но банкерите са получили тлъст бонус.


А в България на това му викат

Когато печеля, печеля само аз, когато губя, губят всички.



15 Септември 2009 08:52
Не разбирам какво искат одеските либерали.
Валстреет е единствено и само Световен Храм на Алчността.
Като извадят алчността - всичко си губи смисъла.
***
Подигравката та на Историята е, че либералните одесити повтарят буква по буква Хенри Форд.
15 Септември 2009 09:25

Страйк, какво по-точно повтарят на Хенри Форд?



15 Септември 2009 09:34
Между другото, ако в един християнски храм само попа е християнин, а богомолците - мюсюлмани, на които е изрично забранено да се покръстват, това не е ли проблем?
15 Септември 2009 10:32
Немо е прав.
Трябва да се отпусне края, за да се помогне на икономиката...
Колкото повече заеми, толкова по-силна "невидима ръка"
15 Септември 2009 11:04
"Трябва нещо да се промени...за да остане всичко по старому"...Джузепе ди Лампедуза, Гепардът...!
15 Септември 2009 11:32
Страйк, какво по-точно повтарят на Хенри Форд?
Отношението му към алчните спекуланти от Валлстреет.
Хенри Форд е написал прекрасни книги.
Е, некои одесити хич не ги обичат, аме не може да се угоди на всеки...
15 Септември 2009 11:54
Какви са тия братя лимони! Чете се "Лиман", преводачо.
.
Форумците споменават Хенри Форд - наистина този гениален предприемач е предрекъл краха на САЩ като световна икономическа сила.
Главната опасност за Америка, според Форд, са не Уолстрийт, а евреите (вече е все същото - Уолстрийт се контролира изцяло от евреи, както и ФЕД и Финансовото министерство). Заради посочването на евреите като паразитна прослойка, икономическият (не-производственият) гений на Хенри Форд е непризнат на запад - влиятелните професори по икономика в университетите на САЩ са 100% евреи, които никога няма да простят политическата некоректност на Хенри Форд.
.
Както и да е, сравнително добра статия - казва се в прав текст, че засега кризата е преодоляна, но можем да очакваме в близките години несравнимо по-голям срив. Това, което статията не казва, е че кризата е "преодоляна" с цената на печатането на 1.5 трилиона долара. Познат похват на еврейските финансисти - лошото е, че след него неминуемо следва краят - енциклопедичен пример Ваймарската република.
15 Септември 2009 12:45

Според некои, свършила е само финансовата криза. Т.е. банките имат достатъчно кеш и не са заплашени. Икономическата криза обаче остава. Т.е. задълженията на задлъжнелите длъжници (домакинства, фирми и държави) си остават. Те могат да се молят за спасителна инфлация, но не е сигурно че ще ги огрее. Господа евреите чакат лихви от заемите, които са раздали. А също и пенсионни и взаимни фондове, застрахователни и осигурителни дружества и пр. Т.е. ако с инфлация се облекчат длъжниците, ще се посечат други. Да не говорим за загубата на влияние на долара...

С една дума, възела е здраво и качествено затегнат. И предложения за разплитането му няма. Ако някой открие, то той ще е откривателят на безплатния обяд. Което няма да стане... Следователно ни чака бавно и мъчително разплитане, от което всички ще губят малко по-малко. Да не говорим пък, че понеже тавана на задлъжнялостта е достигнат, ""растеж"" (каквото и да значи това), като доскорошния няма да има. Поне докато хората гладни за заеми не върнат сегашните, че после да вземат нови... Такава е тя кредитно-заемната система - навиваш, навиваш, навиваш, обаче после идва ред и на развиването. Да ни е честито! И пак заповядайте (на заемите).

____________________________
Спортът е опиум за народите!

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 15/9/2009 г/ 12:49:21

15 Септември 2009 15:53
Пенке,


Започваш много да ми харесваш...
Дали това не е льобоф?
15 Септември 2009 16:28
Пенка е казала основното.


Истината е, че кризата е икономическа, а не само кредитна. Причината е в структурата на икономиките на засегнатите страни - занимават се главно с "услуги". Наливането на напечатани пари засега успокои банковия сектор, но сега пък банките не отпускат кредити и икономиката не може да стартира.
Управляващите, верни на господарите си, изсипаха парите в кухите банки, вместо в реалния сектор, създаващ работни места и истински продукт(финансовият стимул можеше спокойно да се канализира директно например, към обектите на инфраструктурата, вместо да минава през банките като посредник).
Докато не стане преструктурирането - кризата няма да си отиде, а това ще е доста дълъг процес.


Каймановите Острови(58 000 жители) предлагащи "финансови услуги" фалираха. И Джърси и Айзъл оф Мен ги очаква същото.


"It would be extraordinary to bail out these tax havens, especially as additional money that went to them would come out of aid budgets to the detriment of poorer countries that have managed themselves properly."
Vince Cable


Наливането на "напечатани пари" и финансовите машинации продължават.
15 Септември 2009 17:08

Антиристо,
изглежда всяка беда трябва да се случи два пъти за да се вземат мерки. Според мен, човешкия мозък е така направен, че един път проблем не се брои за проблем. Трябва два пъти да се опарим за да ни уврат главите. Човещинка...

Още повече, че първия път на банкерите им се поразмина.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
15 Септември 2009 17:12
Моите почитания, Пенке!


Мислиш ли, че 2 пъти им стига?
Казват, че става на долу-горе ВСЕКИ 12 години...


Баща ми казваше:
- Ако синовете не повтаряха грешките на бащите си този свят щеше да е Рай!
15 Септември 2009 18:27
Честит праздник на международния банкеризъм и на банкеристите на патерица
Да сте жуви и здрави и се така да веселите народо
15 Септември 2009 18:37
"Антиристо,
изглежда всяка беда трябва да се случи два пъти за да се вземат мерки. "
Уважаема Пенка от Прокатния, някъде бях чул (на една тлака май беше), че човекът бил единственото животно, което можело да се препъне два пъти в един-и-същи камък, аз бих добавил - минимум два пъти. К. Вонегът го обяснява това с прекалено големите мозъци... с които са оборудвани човеците...
etc.
15 Септември 2009 19:45
Антиристо, малко късички ми се виждат 12-годишните цикли (е, така е в китайския календар, и те знаят какво правят, ама ако се задълбочиш и там ще видиш, че истинския цикъл е 5х12=60 - заради 5-те елемента). Ето и друга мнооого подобна връзка Натиснете тук
Абе направо тръпки да го побият човек...
15 Септември 2009 20:24
Ашколсун, 30, 000 служители X US‌$ 700, 000 = US‌$ 21, 000, 000, 000. Да ма прощавате, че си неам калкулаторче в момента та мое и да съм сгрешил с некоя нула. Обаче поне на едно 3, 000 от споменатите само бонусите им са по няколко милиона. Та, питам: каква производителност трябва да има една икономика за да си позволи такъв рахатлък? И не е ли прах в очите да съкратиш 8% от чистачките със среден доход от US$ 12, 000 годишно.
***
Убеден съм, че докато има верващи, практиката на легално тотално окрадване ще продължи с пълна сила.
15 Септември 2009 20:30
Постарому? Питайте ги хилядите от Лимънс и другите, дето си изгубиха работата.
15 Септември 2009 20:50
""Питайте ги хилядите от Лимънс и другите, дето си изгубиха работата.""
Тях пък кой ги пита
15 Септември 2009 21:14
"Разстрелять!" - Йосиф Джугашвили (Сталин)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД