:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,783
Активни 322
Страници 2,657
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

И загърбването на четивото е вид предателство

Бойко Ламбовски
Езикът все някога се е родил, ерго - все някога ще умре. Нашият биологичен вид, възможно - и нашето племе, сме следователно по-стари от него. И вероятно ще го надживеем. Но последното изречение бих придружил с възклицанието "уви".

Добавям това "уви", защото в езика при хора като мен се съдържат по-големите части от моите радост, възторг, самота; изобщо - живот.

Само че писмената едва ли имат такъв чар или са такава неизменна атрибутика за човека, че пристрастията ми да могат да разчитат на масова споделеност в бъдеще.

В по-високотехнологична среда са ни достатъчни все повече само бегли пиктограми, едни такива зачатъчни символи на нарастващото ни могъщество в опитомяването на средата. Независимо дали крачиш из летище, хотел, сайт или хипер урбанизиран мегаполис, ти стигат все по-малко и по-прости рисунки - магазин, храна, тоалетна, секс, изход... А ако се вярва на митовете и филмите за срещите от "третия вид", то мисълта ще е достатъчна за внушение; реч, камо ли писмена, няма да затруднява сетивата ни. Не си представяте И-Ти или Пришълеца да четат Сервантес, нали...

Мисля тези неща, докато слушам как министър Фандъкова ратува за формирането на добра устна и писмена реч на учениците. Това стана в отговор на желанието на учители и родители да се увеличат часовете по т.нар. "БЕЛ" (абревиатурата означава "Български език и литература").

От време на време бием тревога: учениците са все по-неграмотни. И не само съчиняват като рабфаковци с махмурлук, ами и азбуките взеха да мешат, на кандидатски изпити някои изписват t вместо "т", 4 вместо "ч" и т.н...

Според нея часовете са недостатъчни за формирането на добра устна и писмена реч на учениците, но те не бива да се увеличават, а да се работи върху актуализацията на учебния материал. Тоест, материалът да се преструктурира. Разбрах това като по-малко четива, но повече граматика, диктовки, писане...

Иначе просто няма как да стане.

Нито съм създател на програми, нито титулован езиковед, но не ще спестя един умерен скептицизъм по въпроса. Нашарването на диктовките с червено, разбира се, оказва ефект. То насочва амбициозните към повече упражнения с правописа, а останалите - към повече преписване от отличниците и другаде.

Но съм сигурен, че правилното писане се учи



най-добре от правилно четене



А правилното четене е само когато е интересно. Езиковото богатство, синтактичната виртуозност и правописът се запечатват в паметта много по-трайно, когато това става в контакт с наистина увлекателно четиво, нежели със зазубряне на механики, схеми, правила. Или изпъстряне на бележника с двойки по БЕЛ.

Като казвам четиво, турям в това число и учебника, макар с известно отвращение. Дали това книжище се нарича пособие, дали помагало, дали нещо друго, но то често е неприлично. И мяза на продукт, предназначен за садо-мазо извращенци от някакъв лингвистичен секс шоп. Когато се зачитам в такива учебници, изумен съзирам, че там част от доцентурата се упражнявала в нещо като шампионат по терминологична какофония. Видимо преуспява, постигайки анекдотични апотеози на непроходимостта и безсмислието...

Да увлечем ученика чрез часовете по БЕЛ към хуманитарното е трудно. Съзнавам, че кадрово такъв подход нито е лесен, нито може да стане с министерска реформа. Освен това интересното четиво понякога се превръща в такова за ученика тъкмо след умела сугестия от страна на кадърен педагог или родител. Но педагогът често не е такъв или не чувства достатъчна мотивация. А родителят често отсъства или сам е продукт на съвременната нечленоразделност...

Не съм оптимист. Уверен съм в едно; тъкмо писателското слово е единственият крепител на езика, в който следва да се инвестира повече внимание от страна на академичните стратегии и министерските реформи. Писането и четенето не са начин за изкарване на хляба, не са досаден ескалатор към относително социално благополучие или към академична кариера. Те са най-празничната част от езика; най-добрият учител по познания за живота наоколо, за живота преди, за живота утре. И за нас в него.

Освен всичко останало писането и четенето са най-цивилизованият сегмент от онова, което влиза в парадигмата на всичко, което



можем да наречем "патриотично"



В писмото си до "Ню Йорк Таймс" нобеловият лауреат Йосиф Бродски пише: "...ако езикът, литературата зависеха от външни фактори, отдавна нямаше да ни е останало нищо освен азбуката. И за писателя съществува един-единствен вид патриотизъм - отнасящият се до езика. Патриотизмът на писателя се измерва с това как той пише на езика на народа, сред който живее. Лошата литература например е вид предателство. "*

Четящият повече не просто е по-образован. Той знае повече думи. Следователно може да има повече мисли. И да формулира по-точни неща. По-сложните мисли са повече възможности - да направиш по-сложен ремонт, да размесиш по-екзотичен коктейл, да бъдеш по-симпатично щастлив... Или дори нещастен - но като Паисий, а не като троглодит.

В света има около 6000 езика. Всяка седмица по един от тях умира, тоест потъва на дъното, дето има само музеи. Както твърдят семиотици и езиковеди, към средата на века ще останат около 600 езика. После и те ще намалеят - бързо.

Ако съм сигурен в нещо, то е само в това - на нас, хората от двете страни на четивото, най-важната ни работа е да държим българския колкото е възможно по-дълго над водата. Нито със закон, нито с глоби той може да бъде задържан там дълго - най-ефективен пояс засега си остава литературата.

------

*Сп. "Факел", бр. 8, 2009 г.
261
5084
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
261
 Видими 
15 Септември 2009 00:59
То мисълта ще е достатъчна за внушение; реч, камо ли писмена, няма да затруднява сетивата ни. – Може ли да има мисъл без език? Мисъл без думи, само с картинки-образи? Аз не съм сигурен, но авторът дава отговор – Той знае повече думи. Следователно може да има повече мисли[...] Ако съм сигурен в нещо, то е само в това - на нас, хората от двете страни на четивото, най-важната ни работа е да държим българския колкото е възможно по-дълго над водата– - Благодаря, авторе. Завидна култура на изказа в цялото есе. И със смисъла съм категорично съгласен. Защото Набоков и Конрад са изключения...


Редактирано от - Правописец Храбър на 15/9/2009 г/ 01:05:12

15 Септември 2009 01:21
Дълбока вода. Не е за всяка черупка тука.
15 Септември 2009 01:29
А какво ще правим с функционалната неграмотност. Прегледайте този елитен форум и вижте колко хора четат, но не разбират прочетеното. За подтекст и четене между редовете нема изобщо да споменаваме.
15 Септември 2009 01:33
Наистина добра статия на автора и което е важно - много навременна ! Особенно за младото поколение, закърмвано предимно с Биг Брадъри, М. Айдъли, сапунки и всякаква друга отврат.

(Неволно се сетих за статията на Пантев от онзи ден и мнението му за бълг. език..., дали Ламбовски не я чел и той ... ).

А ако някой не може добре да плува в таз дълбока вода, и с пояс да е, важно е да стигне до другия бряг, пак ще е добре).
15 Септември 2009 02:11
Aвтора не е много прав.Навремето слушах изключително сръбски радиостанций (Радио Београд први и други програм, Радио Ниш) и поради тази причина си бях закупил сърбохърватско-български речник (автор Ангел Игов).Напоследък обаче ми прави впечатление, че на разни артикули, с многоезични упътвания има такива на сръбски и също на хърватски, черногорски и босненски(в предговора на речника пише, че сърбохърватския е езика освен на сърби и хървати, също и на черногорци, босно и херцеговинци. Което ме навежда на мисълта, че езици не само умират, но се и раждат .
15 Септември 2009 02:57
Като "изтъкнат" илитерат, сега ще взривя форума:
Той знае повече формули. Следователно може да има повече мисли. Ако знаеше и повече граници, мислата му щеше да е концентрирана и някои от границите биха били преодоляни.
Е, естествено, че езикът е необходим за да се споделят преодоляните граници, знанието, опита, радостта от живота, що иначе много мислители са останали неразбрани или неизвестни за човечеството. Та си мисля, че величаенето на езика заради самия него, не е точно начина за задържането "над водата". Пък и целта не би следвало да е така семпла, едно задържане. По-добре е, самата "вода" да бъде изразена чрез езика.
Все си мисля, че "беглите пиктограми" са следствие от борбата за простия консуматор. В тая борба за продажба на "нашата си" стока, се създават все по-модерни, дизайнерски глупости (напр., антиреклама като средство за продажба), които хващат в незнание човека. Откакто съм завършил със сребърен медал (ех, тази литература!), продължавам да уча и съм перманентно в незнание. Информацията, която преминава за единица време през съзнанието, непрекъснато нараства. "Пиктограмите" спестяват време при организацията на ежедневните, битовите нужди. Лошо е, когато се използват за изразяване на идеи. Грешките са неизбежни.
15 Септември 2009 03:23
А пък древните японци са казвали :-"Мрежата служи за улавяне на риба , когато рибата е уловена - забравете за мрежата ! Думите служат за улавяне на смисъла , когато смисъла е уловен - забравете за думите !"
15 Септември 2009 03:27
Ангеле, мисля, че е китайска поезия - чел съм го някъде в превод на Крум Ацев... все тая, разбира се - дали японски или китайски - голяма мисъл... Не е важно кога ще ти изчезне езикът - важно е да си оставил написано на него нещо таквоз, че и от мъртвия ти език да превеждат...
15 Септември 2009 03:28
На никой не му се ще езикът му да изчезне приживе нему. Че ще изчезне, е ясно – дали след хиляда години, дали след по-малко... Но страхът от мисълта, че това е започнало да се случва пред очите ти, на твоята вахта, докато ти си на пост – е огромен, особено за хора, за които езикът определя и самоосъзнаването като личност... Иначе, в дългосрочен план – може наистина да стигнем до телепатия на универсални символи, т.е. – до универсален език (не английски или китайски или испански или български, а универсален, непосредствено преводим на всеки индивидуален човешки език, ако останат такива – както сега, казват ми, китайците гласно произнасяли различни неща, четейки едни и същи йероглифи, но разбирали един и същ смисъл).
15 Септември 2009 03:29
Докато бях пубертет, мислех, че и езикът ми е безсмъртен (какъвто, разбира се, съм бил и аз тогава...). Сега не съм сигурен. Веднъж едни хора от дълбоката екваториална джунгла ме попитаха откъде съм. Казах им – от България. Те попитаха „там френски ли говорите или английски”. Трето не беше дадено. Обясних им, че имаме свой си език. Те пак – „френски или английски”. Казах им, че говорим на език, от който произлизат френският и английският. Тогаз чак ми повярваха. Първо, щото привързах моя език към известните им два европейски езика, и, второ, защото бях бял – тоест, според тях – мъдър...
15 Септември 2009 04:50
тъкмо писателското слово е единственият крепител на езика

Нека го видим този крепител на езика... Но кой език... Не вярвам да иде реч за българския такъв:
атрибутика, сайт, хипер урбанизиран мегаполис, актуализацията, секс шоп, сугестия, инвестира, ескалатор, сегмент, парадигмата

изумен съзирам, че там част от доцентурата се упражнявала в нещо като шампионат по терминологична какофония. Видимо преуспява, постигайки анекдотични апотеози на непроходимостта и безсмислието...
А тук?

Редактирано от - плямпало на 15/9/2009 г/ 04:54:39

15 Септември 2009 05:47
Плямпало, и аз съм пурист (чистник). Предложù , ако обичаш, български варианти за атрибутика, сайт, хипер урбанизиран мегаполис, секс шоп, ескалатор, парадигма, доцентурата, терминологичен ... Едно аверче от Варна беше предложило вместо гинеколог - пу*кар...

Редактирано от - Правописец Храбър на 15/9/2009 г/ 05:49:18

15 Септември 2009 06:20
Според мен есето е разчленено, некомпактно.Лошо слабо начало, дори дразнещо елементарно: Езикът все някога се е родил, ерго - все някога ще умре. Нашият биологичен вид, възможно - и нашето племе, сме следователно по-стари от него. И вероятно ще го надживеем.
Казано е драги Ламбовски - В началото бе словото!
Не се казва на какъв език е било СЛОВОТО. Ясно!?
И нашият биологичен вид е човека, а не българина.Ясно!?А, ако си искал да пишеш за запазването на националните светини(както и те разбраха повечето до тук) то е друга работа.Ама като пише есе, човек първо си прави план и основна идея, нали така? Аз ти постнах началото, а ето го и края:Ако съм сигурен в нещо, то е само в това - на нас, хората от двете страни на четивото, най-важната ни работа е да държим българския колкото е възможно по-дълго над водата.




15 Септември 2009 06:20
Това е плах опит
атрибутика - свойственост
сайт - местоположение
хипер урбанизиран мегаполис - огромен презастроен град
секс шоп - магазин за еб*телни играчки
ескалатор - стъпаловидна движеща се пътека
парадигма - модел, образец
доцентура - (неправилно название) научен труд (правилното е дисертация)
терминология - сбор от наименования
А ето в Уикито какво пише за терминология.... Изчетох го с няколко почивки (тук ако ме караш да заменям думи - отидЕ до Коледа:
Терминологията обозначава формалната дисциплина на систематичното изучаване на етикирането или още означаването на концепциите. Специално това става по отношение на едно или повече полета или домейни на човешката активност, чрез изследване и анализ на контекста, за целта на документирането и предлагането на правилна употреба.
15 Септември 2009 06:27
Освен това, драги ми Ламбовски, май не си голям почитател на книжовният български, или пък просто намаш чувство за хубави и нелепи думи.Например "сугестия" звучи бая грозно.Не знам защо, ама ми звучи като стомашно разстройство.Докато "внушение" е просто въздушна дума, лети около тебе и те кара да подскачаш или пък да приклякаш, но не и да се присвиваш от стомах... Със здраве... Нищо лично.Лаф да става...

Редактирано от - ivo kunchev на 15/9/2009 г/ 06:29:14

15 Септември 2009 06:30
О-о-пс! Е-шестия ме е варнал...E-6

Редактирано от - ivo kunchev на 15/9/2009 г/ 06:31:31

15 Септември 2009 06:41
Напълно съгласен с автора -
15 Септември 2009 06:48
Е6 какво правим с world wide web Той и проф. Балан, воден от най-добри намерения да изчисти езика от чуждици е предложил драсни пални клечица вместо кибрит, междудръвие вместо алея, и влак вместо трен, но виждаме кое е възможното, общо взето едно от три.
15 Септември 2009 06:48
Правописецо 03:29:57, що е това- бял, мъдър, и говорещ на английски?
Джек Лондон, разбира се Беше ми любим в онези шеметни години...Пък и оше си го препрочитам... "Неизбежният бял"... Пък ивсички разкази за южните морета и юкон.

Редактирано от - ivo kunchev на 15/9/2009 г/ 07:08:51

15 Септември 2009 07:04
Драги ми Правописецо,
Аз пък отдавна съм предложил във форума вместо чуждицата "членестоного" да казваме "курокрако".
15 Септември 2009 07:10
Като бях малък - никой не казваше думата "алея" а използваха "пътека".За техническите термини също могат да се намерят заместители.Ето да погледнем на запад от нас - съседите сърби.Защо там "театър" може да е "позорище" , "хандбал да е "рукомет", "баскетбол" да е "кошарка" и т.н. а в България директно да се усвояват английските или каквито е там чуждици??Даже "кибрит" на сръбски е "шибица".Не знам точният превод но си звучи.... на сръбски, не на английски или френски.А на теб харесва ли ти определението за "терминология" което съм препостнал по-горе??КАКЪВ език трябва да си учил за да разбереш това писание??
Айде да не пускам пак Бойко Пенчев, че ще стане страшно....
15 Септември 2009 07:11
Сократе, а защо не "пут..окрако.Има същества, които посредством вакума(вендузата) се придвижват ...
15 Септември 2009 07:21
Ламбовски, та кое викаш щяло да умре???
(пусто сърце не трае, линкът е от списание "Слово" ):
Модерната епоха подменя вертикално йерархизираното пространство на феодалния социум с едно хомогенно, изотропно, разчертано и обозримо поле. Нагонът за нормализация и рационализация се стреми да освободи света (респективно картината за света) от неговите непрозрачности, чудеса, сингуларности, с една дума от метафизичните му или псевдо-метафизични основания. Изясняването на непрозрачностите става чрез тяхното описание/снемане в плоскостта на универсалния, единен и разбираем от всички език. Наред с науката, литературата също се оказва впрегната в преследването на целта ­ идеалното общество, което ще се състои от идеално прозрачни и функционализирани индивиди. Литературата артикулира и обоз­ начава пограничните дебри между личното и социалното, а така също между човешкото и природното. Тя се оказва авангард на нормализиращата машина ­ след модерниста върви тълкувателят, след тълкувателя ­ четящото общество, което окончателно подрежда и облагородява отвоювания плацдарм. С Бодлер в музея на изкуството влезе грозното, със сюрреалистите безсъзнателното и т.н., и т.н. Стъпил здраво върху мига, модерният човек гледа на културната традиция като на поредица от вече състояли се открития. За него "светът от вчера" не съществува ­ светът трябва перманентно да бъде изграждан ­ тук и сега.

Натиснете тук

15 Септември 2009 07:25
Сократе, а защо не "пут..окрако.Има същества, които посредством вакума(вендузата) се придвижват. И някой от тях са направо изумителни! Достигат върхове, и то само с една вендуза!! Особено , когато акъла им е не само във вендузата.Тогава ние останалите, дето го нямаме този атрибут просто зяпаме и се чешеме по едни работи дето , всъщност много рядко ни сърбят...

Редактирано от - ivo kunchev на 15/9/2009 г/ 07:30:27

15 Септември 2009 07:27
На линка ще го намерите цялото произведение, но (както тук често почват някои предавания) - "Не опитвайте това в къщи.Нещата които ще видите се изпълняват от професионалисти.Наслаждавайте се, но моля ви оставете опасностите на нас"....
15 Септември 2009 07:43
Драги Иво,
Твоето предложение не е зле, но аз съм превел буквално двете части на думата "членестоного".
15 Септември 2009 07:55
Писането и четенето не са начин за изкарване на хляба, не са досаден ескалатор към относително социално благополучие или към академична кариера. Те са най-празничната част от езика; най-добрият учител по познания за живота наоколо, за живота преди, за живота утре. И за нас в него.




Съгласна с автора
15 Септември 2009 07:56
Преди години получих нещо като просветление за миналото, настоящето и бъдещето на езиците.
Беше в Китай, в една долина в подножието на Тибет, където не позволяваха да кацат самолети. Там живеят "наши" - една от многото народности, които все още не са претопени и са запазени като етнографски и пр. резерват.
Писмеността им е призната от ЮНЕСКО и по този повод дори има и паметник.
Та в селището, което е като нашия Етър - стари къщи и демонстрация на занаяти, гледах и се дивих на указателните табели.
Те бяха написани на езика им - пиктограми и бяха преведени за туристите на китайски - йероглифи. Имам ги на снимки.
Но една от къщите беше затворена и аз така и нямаше да разбера какъв занаят се упражнява в нея, ако не беше универсалния език на миризмите.
Миришеше на джибри.

Редактирано от - Йори на 15/9/2009 г/ 08:11:45

15 Септември 2009 08:07
интересно го е написал Б. Ламбовски...
15 Септември 2009 08:10
Забравих - Честит първи учебен ден !


15 Септември 2009 08:12
Има членове в м. и ж. род. Е, добре "пи..коного". Важното е, че може да се разхожда насам-натам използувайки члена си.Ку..онога притежава същите умения но не е толкова хищен.С годините ку..онога се обездвижва, затваря себе си в една бутилка и така малко по-малко се превръща в хербарии.Младите ку..нозци и пи..хожки идват от време на време при бутилката и го разглеждат.Някой от тях му се смеят, а други , напротив го харесват.Ама на стария, стар ку..ног, какво ли му пука.Той вечр се е хербаризирал и вече от доста време знае, че все някой ден ще фениксира... И , че пак ще дрънка глупости...
15 Септември 2009 08:13
ще изчезне, разбира се, със сигурност, няма как да не стане, щом като хорът запя тая песен:а след трупът му ще останат опечалените(да си ядат говната)
(няма да се прокълня, че съм се раждал българин, за да правя кеф не стихоплетците и на певците)
впрочем потро отвя федерер
15 Септември 2009 08:15
На всички, честит Първи звънец! Отново и завинаги, останалото ще се нареди
15 Септември 2009 08:19
Йори, и естествено мирише на джибри...Нали е в бутилка...

Редактирано от - ivo kunchev на 15/9/2009 г/ 08:22:06

15 Септември 2009 08:22
"Казано е драги Ламбовски - В началото бе словото!"


Абе, то на същото място беше казано, че земята е плоска и звездите и слънцето обикалят около нея, ама излезе малко по-различно...

Вярно е, че нашият биологичен вид е човека, не - българина. Но това само потвърждава, че Ламбовски е прав.
15 Септември 2009 08:28
На това същото място никъде не е казано, че земята е плоска.А, колкото до твърдението, че всичко се върти около нас (светът, хората) то това никога не е преставало.Или не е вярно?Ама знам ли аз?Един никакъв прост неук неМарксист...
15 Септември 2009 08:39
... г-н DeBill e много точен, че езици се раждат и умират, живот какво да правиш...а диалектиката навежда на мисълта че щом има БЕЛ не може да не съществува ЧЕР - чатен език и разговор ☺
в този смисъл учебните програми са изостанали с въвеждането на тази дисциплина.
15 Септември 2009 08:41

Голяма част от вината за изчезването на езика носят същите тези за които той е оръдие на труда.Прочетете някоя статия, някой учибник или художествена литература и ще видите колко са наблъскани с термини и чуждици. Голяма част от текста остава неразбираем за възрастни, та какво остава за деца, които тепърва натрупват речников запас.
15 Септември 2009 08:58
Колкото повече определения и чуждици толкоз по-зле...
Малинас, виждаш. че в моето изречение, огледално на твоето няма нити една чуждица.Ама не звучи.Иска си "терминология" за да прозвучи и да е разбираемо.Бих могъл да кажа "специфични определения" и пак няма да е същото...Не е лошо да се използуват чуждици, но със усет, внимателно...И то най-вече такива , които хората вече приемат като думи от ежедневието.
15 Септември 2009 09:05
Аз например онзи ден написах ето това:" Първо лостнал гравитацията и после транслейтвал." Написах го в отговор на някакъв пост, набързо за майтап, но още ме срам! честно!!Нищо интересно и остроумно няма в това, ама написаното остава
15 Септември 2009 09:17
Езикът (речта) ще умре с последният човек...А Българският език - с последния българин...

_________________________________________ _________ _________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 15/9/2009 г/ 09:20:36

15 Септември 2009 09:20
ПЪЛНО Съгласие с автора. точно това е, правилното писане и говорене започва от четенето, а хората обикновено четат каквото им е интересно. Като се сетя как ни мъчеха с разни автори още от 4-5 клас, без дума да дават за де издума за далеч по интересни неща...
Само едно нещо - в пиктограмите няма нищо лошо, цял Китай използва йероглифи. То причината казват била че китайският езиск имал само 42 срички, но и шест различтни тоналности, та ако се пишело фонетично нищо не се разбирало /заради тоналностите/...
15 Септември 2009 09:25
Еех, със "сайтовете" тръгнали да се заяждат. А какво ще кажете за:
тротоар, асансьор, бордюр, панталон, гардероб, маса, софра, душ, чай, дюшек, юрган, компот, бакшиш... разните "джии" като "ловджия" (авджия) и прочие няма да ги споменаваме... също "-лък" като майсторлък...

И все пак, кое е подлог на изречението: "Пие ми се бира"?

И дали "Пие ми се дядовият джин" е правилно?
15 Септември 2009 09:37
Бях решил да добавя нещо дълбокомъдрено, ама по- добре ТОВА

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
15 Септември 2009 09:42
Шие-шие !!
15 Септември 2009 09:43
Хареса ми, че е препечатано от сп."Факел"има и много други неща там.
15 Септември 2009 10:14
Освен това интересното четиво понякога се превръща в такова за ученика тъкмо след умела сугестия от страна на кадърен педагог или родител.
Тук ще трябва да се изкаже хамалинът.
15 Септември 2009 10:23
..Само че писмената едва ли имат такъв чар или са такава неизменна атрибутика за човека, че пристрастията ми да могат да разчитат на масова споделеност в бъдеще..

..Освен всичко останало писането и четенето са най-цивилизованият сегмент от онова, което влиза в парадигмата на всичко, което можем да наречем "патриотично" ..


Езикът е деликатен инструмент и не е подходящ за забиване на пирони в стената.
15 Септември 2009 10:34
Бармалей,


За "бисерите" - !

ПП: запознаването на детето с родния език започва от първата дума, "мама" (еврейчето казало - "няма !", т.е. от семейството и това, доколоко и как боравят с него родителите и близките в къщи. "Крушата не пада далече от дървото". После идват училището, улицата (приятелския кръг). И, разбира се, телевизията и др. медии. Както съм споменавал, при едно от първите ми идвания в БГ след заминаването за Марс ме втрещи едно заглавие в "24 часа", огромно и на 1 стр.: "Филип Димитров го чукат цигани !", когато той беше действащ премиер ! Просто пещерни неща...
15 Септември 2009 10:47
Смешен плач
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД