:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,778,117
Активни 574
Страници 4,991
За един ден 1,302,066
Интервю

Трябва да се разреши провокацията към подкуп

Нелепо е държавата да създава свободата и условията да се вършат корупционни престъпления и след това да търси отговорност от прокуратурата, че не ги пресича, казва главният прокурор Борис Велчев
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Борис Велчев
- Г-н Велчев, прокуратурата реши ли вече дали ще иска възобновяването на делото срещу футболния хулиган Майкъл Шийлдс?

- Казусът "Майкъл Шийлдс" за българското правосъдие е приключен - има влязла в сила присъда. Разрешил съм трансферът на г-н Шийлдс в Обединеното кралство, след като изплати компенсацията, на която беше осъден за нанесения побой на българския гражданин. Оттук нататък случаят е в компетентността на английските власти. Помилването не е преразглеждане на присъдата, навсякъде по света то е акт на държавна милост. В конкретния случай беше публично обяснено с някакви нови обстоятелства, открити наскоро и които очевидно не са били известни на българския съд. Ще ми бъде любопитно да ги видя тези обстоятелства. Когато ги видим, можем да преценим дали има смисъл да търсим друго виновно лице, или нашата увереност, че извършителят е бил г-н Шийлдс, продължава да бъде същата.

- Новите данни още ли не са пристигнали в прокуратурата?

- Аз не съм виждал такива.

- Прокуратурата мотивирана ли е и политически да разследва сигналите, с които сега я затрупа новата власт? Не се ли натоварвате с прекалени очаквания?

- Не мисля, че е имало период, когато прокуратурата да не е била натоварена с очаквания. Няма нищо политическо в мотивацията. Просто пристига един сигнал, който се отнася до отговорни длъжностни лица от предишното управление. Не мога да гадая как ще завършат разследванията. Ние си изпълняваме конституционно установените правомощия да реагираме, когато има законов повод и достатъчно данни.

- Не можете да гадаете, но в същото време поне месец преди на бившия земеделски министър Валери Цветанов да бъде повдигнато обвинение разни източници от прокуратурата го говореха.

- Няма да е добре, ако официално се правят подобни изявления. Не мога да забраня на нито един от колегите, които работят по делата, да го правят. Препоръката ми е всички да са внимателни. Наказателният процес изглежда по един начин в началото и може да изглежда по съвършено различен начин в края на разследването. И да се обвържеш с една позиция от самото начало не изглежда професионално.

- Всички дела, които се образуват срещу властта, са по прословутия чл. 282 от Наказателния кодекс за престъпление по служба.

- Не е така. Има дела и за неизгодна сделка, за безстопанственост. За да изпреваря въпроса за амнистията - това са дела, за които подозираме, че има умишлена безстопанственост. Тя не се обхваща от Закона за амнистията. Но най-много им "отива" на характера на тези престъпления текстът на чл. 282.

- Който трудно издържа в съда.

- Не само. Той е конструктивно сбъркан. Отнася се до съвършено друга икономическа и политическа реалност. Създаден е през 1968 г. Това е един от текстовете, който безкрайно трудно се доказва заради необходимостта да се докаже специална цел. Не казвам това, за да се оплаквам, а за пореден път да помоля законодателите да помислят върху опростяване на наказателното законодателство. В НК например няма да намерите един такъв простичък текст - възложител на обществена поръчка, който наруши Закона за обществените поръчки и от това настъпват немаловажни вредни последици, се наказва. И се налага да прилагаме законодателство, създадено през 1968 г. за съвършено други условия към икономическа престъпност, която има много по-сложен характер през 2009 г.

- Като казвате законодателството, преди избора ви за главен прокурор през януари 2006 г. пред ВСС вие заявихте, че то дава достатъчно основа за ефективна прокурорска работа. Не си ли противоречите сега?

- Не. Ние не отказваме да прилагаме закона. И сега го прилагаме, надявам се максимално упорито. Но ми се иска да имаме и съвременно законодателство. Няма дело, което да е пропаднало единствено и само защото законът ни е пречил. Не сме неефективни в борбата с организираната престъпност и корупцията, защото нещо в законодателството ни пречи. Можем да преодолеем тези пречки. Но не ми се иска усилията ни да бъдат насочени към това да адаптираме старо законодателство към съвременни казуси.

Не искам да се променя само наказателното законодателство. Административното законодателство, регулиращо дейността на контролните органи, също трябва да се промени, за да има превенция. Абсурдно е да се опитваме да решим всички проблеми на обществото с наказателната репресия. Искам да се стигне до там законодателството да не позволява извършването на престъпления в стопанския сектор или в сектора на обществените поръчки, или при замените на държавна собственост. А когато те все пак бъдат извършени, да се намесим ние. Сега е обратното.

- Тогава защо няма един пратен на съд член на контролен орган за това, че не си е вършил работата?

- Не упреквам контролните органи, а системата на контрол, доколкото органите често не могат да изпълнят задълженията си, защото законите не им позволяват. Един пример - възложител решава да обяви откровено абсурдна обществена поръчка. Агенцията по обществени поръчки (АОП) няма основание да не я регистрира и да не започне изпълнението й. Длъжна е. Ако реши, може да сезира Агенцията за вътрешен финансов контрол. Тя упражнява последващ контрол, т.е. трябва да чакаме да се изпълни поръчката. А той е само по законосъобразност - дали са спазени формално процедурите по създаването и провеждането на поръчката. Къде остават предварителният и текущият контрол? Това вина на контролните органи ли е? Това е порок на законодателството. Сигурно има вина и в тях. Цялата законодателна среда на всепозволеност им дава възможност да се прикриват зад едно или друго обстоятелство и да не вършат добре работата си. Въпросът е най-сетне да бъде създадено законодателство, което силно да ограничава възможността за престъпления в тези сектори.

- В парламента обаче, когато се приемат тези закони, като че ли повече надделяват лобистки и гилдийни интереси.

- Това не знам. Знам само, че в момента законодателството не дава никаква реална възможност нито за предварителен, нито за текущ контрол върху изразходването на публичните финанси. Това е неправилно. Докато бяха в сила правилата за замените, нямаше никакъв контролен механизъм върху тях.

От над 13 000 обществени поръчки в регистъра на обществените поръчки за м.г. АОП е видяла нередности по 22. Показателна цифра. М.г. АОП не е поискала обявяването на нито една сделка за недействителна. Това също е индикативно. И още нещо - м.г. в прокуратурата се е работило по 308 000 преписки. Само 2500 от тях са били по сигнали на контролни органи.

- Връщаме се на тезата, че те не си вършат работата.

- Въпросът е дали има законодателство, което да ги задължава да го правят.

- Преди избирането ви пред ВСС казахте и че срещу корупцията резултатите не са достатъчни. Защо три години и половина по-късно нещата са същите?

- Важно е да се оценят условията, при които се противодейства на корупцията. Проблемът има поне още две измерения, преди да се спрем на прокурорското. Трябва да има превенция. Нелепо е държавата да създава свободата и условията да се вършат корупционни престъпления и след това да търси отговорност от прокуратурата, че не ги пресича всички. Много е важно и да се търси разкриването на корупционните престъпления. То е работа на прокуратурата само отчасти. Нашата роля е при разследването и доказването. Пак един пример. Българското право допуска провокации към извършване на престъпление. Контролирана сделка с наркотици е точно това. Но подобен подход е забранен за корупцията. Разбирам, че има риск от злоупотреби. Но трябва ли подходът да е забранен, за да се осуети този риск. Трябва да го регулираме, да дадем гаранции, че с него няма да се злоупотребява. Защо да не направим провокацията към подкуп специално разузнавателно средство, което да се извършва след съдебен контрол?

- СРС се е превърнало в мръсна дума.

- Ако ще дискредитираме всичко от самото начало, доникъде няма да стигнем. СРС-тата са компрометирани, полицията и прокуратурата правят чадър, съдилищата са нерешителни... Тогава да се откажем.

- Да не би подслушването да не е компрометирано? Делът на СРС-тата, които стават доказателство в съда, не е ли нищожен? Какво се случва след това, дали се унищожават, както пише в закона?

- Има специален орган, който контролира изпълнението на закона, и тези въпроси са към него. Може би като цяло подслушването е силно неефективно, но има дела, по които е ключово.

- Сега правите спецзвена с МВР и ДАНС срещу корупцията, организираната престъпност и злоупотребите с еврофондове. Как ще гарантирате лоялността и сигурността на хората в тях?

- Както навсякъде по света. Лоялността им ще гарантираме с контрол, включително и с полиграфски тестове, когато например смятаме, че е изтекла информация. Ще осигурим и служебен транспорт и охрана.

- А допълнително финансово стимулиране?

- Ще дадем, каквото законът ни позволява. Например за прокурорите са възможни още 4 заплати годишно. Не е кой знае колко, но когато държавата полага усилия да спестява всеки лев и допълнителното материално стимулиране ще бъде ограничено.

- След едно съвещание в МВР излязоха и конкретни цифри. Говореше се за бонуси от по 50 хил. лв. за всяка осъдителна присъда.

- Имали сме такива разговори с министъра на вътрешните работи. Иска ни се тези хора да бъдат силно стимулирани.

- Темата за инструментите за отнемане на имуществото, придобито от престъпна дейност, отново беше отворена миналата седмица.

- Добре се отвори. Образуваме дело за контрабанда, дейност от която се генерират незаконни приходи. Влиза комисията "Кушлев" и констатира, че това лице има имущество за 10 млн. лв., за което няма правно основание. Но по някаква причина наказателното производство не може да бъде доведено докрай и е прекратено или има оправдателна присъда. Това променя ли факта, че компетентен държавен орган вече е установил незаконно имущество?

- Т.е. искате конфискацията да не е обвързана с крайния съдебен акт?

- Разбира се. Не казвам, че имуществото трябва да бъде отнето на всяка цена. Въпрос на законодателна преценка е. Може да бъде обложено с много висок наказателен данък. Но да няма никакви последствия?! Простете. Задължително е и разширяването на кръга от престъпленията, за които действа комисията. Говорихме за виновните длъжностни лица. Те не попадат в обсега на правомощията на комисията "Кушлев".

- В НК няма ли един текст, че независимо от наказателната отговорност, придобитото чрез престъпление се отнема в полза на държавата? Не може ли да се работи по този начин?

- Фактът, че има начин, трябва ли да ни спира да искаме той да е бърз и лесен? А т. нар. специални конфискации, за които вие говорите, имат много ограничено приложно поле.

- Наскоро стана ясно, че Военната прокуратурата неправилно е прекратила три дела срещу бившия военен министър Николай Цонев, които сега, години по-късно, се възобновяват.

- Военните прокурори носят отговорност както всички останали.

- Но не остават ли малко встрани... Въпреки че при тях често има усещане за отваряне на чадър.

- Много неправилно е да се слага цялата военна прокуратура под един знаменател. Такова усещане може да има и за много други прокуратури, и може да е съвършено неоснователно. Военната прокуратура поначало има по особен статут. В наши дни той е още по-труден за дефиниране, тъй като военната прокуратура не разследва и обвинява за престъпления, извършени от служители на МВР. С мащаба на армията, запазването на военната магистратура в сегашния вид е трудно защитимо. Ако тя съществува, трябва да бъде натоварена с работа. Иначе на политическо ниво трябва да се реши каква е съдбата й.
81
3417
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
81
 Видими 
15 Септември 2009 00:23
Провокацията към подкуп е едно от най - ефективните средства за борба с корупцията масово използвани то ФБР в САЩ!
Я да си припомним кой как реагира при предложението на ДАНС да се декриминализира провокацията към подкуп:
"Депутатите от комисията по корупцията упрекнаха вчера ДАНС в провокация. Това мнение изказа тъмносиният Атанас Атанасов по повод предложенията на агенцията за промени в НК, ... Сред предложенията на агенцията е декриминализация на провокацията към подкуп. Според ДАНС така няма да се пречи на т.нар. изпитване на лоялност на длъжностни лица за корупционен натиск."
http://www.segabg.com/online/new/articlen ew.asp?sid=2008120500040000303

И още:
" В мотивите се казва още, че "лица, които се поддават на подобна провокация, явно са склонни на корупционни практики".
Предложението предизвика бурни реакции в комисията. Атанас Атанасов (ДСБ) заяви, че не може да се дава оръжие в ръцете на специалните служби да правят провокации, с когото си поискат. Подобна теза застъпи и независимият депутат Елеонора Николова. Тя посочи, че така се отваря вратичка агенти на ДАНС да "вкарат в ситуация" определен човек като се инсценира подкуп. ..."
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=146 697

Ама много ги е страх някои да не ги "вкарат в ситуация", т.е. да не могат да прибират кеш че може някой да ги снима!

15 Септември 2009 01:07
дрън-дрън та пляс. в щатите на това му викат entrapment и в много случаи е доста ефективна защита с доста оправдателни присъди. в българия за хората с пари вероятно ще е същото.

проблемът не са толкова средствата (както ни убеждава потомствената номенклатура по-горе), колкото тоталната корупция по върховете и почти пълната липса на гражданско общество отдолу.

в тоя смисъл засега бойковото управление е свеж полъх, въпреки че повечето от екипа са пълни олигофрени.

Редактирано от - simo на 15/9/2009 г/ 01:10:47

15 Септември 2009 01:21
Тия са напълно откачили - 50000лв. бонус за спечелено дело?! А за какво всъщност получават заплати? И като загубят дело ще ги глобят ли с поне 30000лв? И това всичкото на фона на заплати ~1000лв. в образованието и здравеопазването... Направо ми се драйфа!
15 Септември 2009 02:15
Този човек на снимката е образец на безпомощност и осукване.
Не очаквайте от него да хване корумпираните!...Той е един от тях
15 Септември 2009 02:27
Пак хумор и сатира !!!
Аман бе хора , имайте милост !!!!
Това не е на добре , такъв смях !!
А най-кефи когато комуняги обвиняват някой , че не може да управлява добре или нещо подобно - това върховен хумор , няма нищо по-смешно и хумористично !!!!
А специално тази Прокуратура в България трябва да бъде забранена !!!
Хората им казваха още в началото - " Нещо което не работи , трябва да бъде закрито моментално "!!!
15 Септември 2009 05:40
Смешник. Искал текст, че "възложител на обществени поръчки, който нарушил Закона за обществените поръчки"... и т.н. Не може ли да намери друг текст, по който да го окошари? По подобен начин един друг смешник, Корнаджев, твърдеше в Народното събрание, че рекетьорите не можели да бъдат осъдени, защото нямало такъв текст. Като няма текст за рекета, няма ли текст за изнудване? Не е ли рекета изнудване? И тия ги наричат "топ юристи".

Редактирано от - suhar на 15/9/2009 г/ 05:45:20

15 Септември 2009 05:41
Добре де откраднати пари и имущество да бъдат конфискувани в полза на дъргавата.А зщо тези откраднати пари и имущество не бъдат върнати на жертвите от които са окраднати?Това е по справедливо според мен.Иначе излиза от един крадец в друг по голям като държавата.Примерно братята Галеви откраднали 120, 000 лева от некакъв собственик на такси.Тези пари трябва да се върнат на жертвата а не да бъдат конфискувани в полза на държавата.Доколкото разбирам от медицина ако не беше възелина това за мен си е чисто е бане или втора закона кражба.
15 Септември 2009 07:18
Да, този път FL е абсолютно прав!
15 Септември 2009 08:20
Тия са напълно откачили - 50000лв. бонус за спечелено дело?!

Все пак и все още у нас присъдите са "раздават" в съда.
Та, да питам аз, какво ще стане ако подсъдимия излезе с контра-оферта към съдията в размер на само 55 хилки ако го оправдаят? До колкото разбрах съдиите ги няма в "хранителната верига", а именно те определят кой печели.
Шегата на страна, но какво означава спечелено дело?
Осъдителна присъда или размера на същата? Защото, реално прокуратурата "спечели" делото срещу наркобоса Митьо Очите и го вкара зад решетките за организиране на наркоканали за цели 4 години.
Ха, дайте им сега 50 бона за добре свършенна работа!
15 Септември 2009 08:21
Тц, не е абсолютно. Усукване, не - осукване. Това във връзка с първия учебен ден.
15 Септември 2009 08:48

Аз пък подкрепям Атанас Атанасов заради позицията му, "че не може да се дава оръжие в ръцете на специалните служби да правят провокации, с когото си поискат."
Мисля, че идеята на главния прокурор - да се разреши провокацията към подкуп - е изключително опасна, защото подрива основите на гражданското общество. Няма да мога да се обоснова толкова добре, колкото го правят юристите, но в мен всичко се бунтува срещу мисълта, че може да се презюмира виновност.
И още нещо. Ако аз, като частно лице, провокирам някого към подкуп и заварката стане, то аз съм наравно виновен с този, когото провокирам. Но ако съм от службите, не съм вече виновен, а борец за справедливост.
И петдесет хиляди отгоре.
Така ли?
15 Септември 2009 09:01
Навремето един бръснар си закачил на стената задължителният в онези години надпис - "Бакшишът унижава човека", но отдолу дописал - "Моля, унижавайте ме".
Сега можем да променим текста - "Разрешена е провокацията с подкуп. Моля, провокирайте ме"!
15 Септември 2009 09:27
"Трябва да се разреши провокацията към подкуп " - е това е велико, направо е гениално........... този човек е време да го сменят, че ни омръзна от простотиите и напъните му да симулира, че прави нещо ......
15 Септември 2009 09:29
стремежът към властта тук, е стремеж към "бакшиш" от всякакъв характер/ дори и хора без елементарни лидерски качества мечтаят за овластяване за да издевателстват от позицията си на дребни чиновничета
15 Септември 2009 09:31
Много прав е Дон, че у нас подобни разрешения означават просто, че за някои хора подкупа ще стане законен, а за всички останали - престъпление. Някак си това е станало основния принцип, по който функционира държавата.

Между другото, това че прокурора печели 100 лева от едно дело, а адвоката 100 000 е проява на същия принцип. Макар че по света някак се оправят и без допълнително стимулиране.
15 Септември 2009 09:43
Трябва да се разреши провокацията към подкуп
Глупости на търкалета!Че провокацията си съществува вечи 20г., защото до този момент пред подкупите се замазваха/разбирай затваряха очите/ законите.Достатъчно е разследващите, да се разровят с обратна дата в архивите на общинските администрации и да се проверят как са получавани разрешения за строеж, одобрения на проекти, изменения на градоустройствени планове, разрешения за търговска дейност, отдаване под наем на общинска собственост и т.н. все дейности от които се ръсят мангизи под масата.И всичко ще стане ясно.Помните ли случая с хванатите с подкуп чиновнички в община Овча купел?Явно г-н Гл.прокурор залита, за да си измисли оправдание, но с това няма да свърши своята работа.
15 Септември 2009 09:48
На калпавият кАр - вуната му пречи...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
15 Септември 2009 09:52
Г-н Вечев, защо не пробвате отрицателно материално стимулиране за прокурорите. Просто като уволнявате прокурорите, които не си вършат работата да повдигат обвинения на престъпниците или после губят делата в съда. Като се посмени състава може да се намерят хора, които си вършат работата без много приказки и философстване.
15 Септември 2009 10:05
Трябва да се разреши провокацията към подкуп, това въобще не са глупости на търкалета, както се изказват всички. Лумпенският инстинкт "Не щем забрани!" ни доведе до сегашното положение. "Провокацията" в никакъв случай не трябва да е забранена, защото когато корумпирани катаджии, общинари, съдии, прокурори, дупетати, които сега "взимат" с охота и на спокойствие, ще имат "едно на ум". Нека да не знаят, подкупите, които им предлагат, дали им ги дават "от сърце", или това е к**капан. И какво престъпно има в това, съответната служба да организира проверка за даден служетел дали ще "вземе"? Ако не вземе - прекрасно, а ако вземе - на съд. Какво толкова? Странна логика имате.
15 Септември 2009 10:10
И какво му е лошото на провокацията към подкуп?
Ако човек е склонен да прибере подкупа - той така или иначе ще вземе подкупа, не е ли по-добре да бъде провокиран и неутрализиран преди да е нанесъл вреди в реална ситуация ....
15 Септември 2009 10:12
подкупът да се озакони и да се обложи с данък подкуп, така както някои озаконяват наркотиците и проституцията
15 Септември 2009 10:15
Трябва да се разреши провокацията към подкуп, както и цялото обслужване на проекта-провокация... Да се изиграва цялото театро както подобава...
15 Септември 2009 10:16

водопроводчик,
тази логика лесно може да се разшири. Ако днес им бъде разрешено да провокират подкуп, то утре ще поискат разрешение да провокират убийство.
Нали се сещаш до къде води това?
15 Септември 2009 10:28
Не ми е много ясно - какво разбирате под подкуп?
Щото подкуп е както 20 лева на пътният полицай, също така и записване детето в детска градина...И почти няма ситуация в която човек да не може да бъде "мотивиран" да постъпи по определен начин...без да е необходимо същият този човек да знае, че го мотивират...Да не говорим за текстовете в НПК и НК за подбуждане към престъпление...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
15 Септември 2009 10:32
Подкупът е "неагресивно" престъпление... Така, че би трябвало да може да бъде провокирано... Така ще се хващат големите бандити, защото е по "тънката част"...
15 Септември 2009 10:36
Don, това, което ме питаш, води до Нероден Петко.
15 Септември 2009 10:52
За мене този човек е непригоден за длъжността, която заема.
15 Септември 2009 10:54
Don, стига глупости, провокиране на убийство... можело да се стигне, айде моля без свободни съчинения! Провокацията към подкуп е мощно оръжие срещу всички, които вземат или са склонни да вземат. Щото всичко се разработва, разрешава, записва, снима, документира и пр. Тези които не са податливи са слабо застрашени, но другите, корумпираните или тези които си мечтаят да ги корумпират, стават силно неспокойни...

Апропо, ти поради що си толкова неспокоен?
15 Септември 2009 10:55
Трябва да се разбият брокерите, които се занимават с подкупите... Например арх. Диков работи с около 8 брокера от криминалния свят... Те уреждат подкупите за Диков срещу комисион... Става въпрос за парцели и за милиони евро...
15 Септември 2009 11:01
И този е Главен Прокурор на Републиката !? Не е за вярване...
15 Септември 2009 11:06
провокацията към подкуп може и да бъде разрешена, но трябва много строго регулиране какви провокации са допустими. защото да помислим за една провокация съчетана със заплаха от уво или насочена към член от семейството - е каква вина ще може да се търси у служителя(заплата 400-600лв) като 1.той самия подозира шефа си в подкупност и е бил свидетел на доста примерни уволнени служители, 2.като знае каква "защита" ще получи от полицията срещу заплахи 3.като знае че няма да получи никакъв бонус за проявена доблест. у нас вероятно тези провокации към подкуп ще бъдат най-големия рекет а и по-добре да забравим американския опит щот те са една от най-полицейските държави само че срещу дребното бандит не и срещу родовите олигарси интересно защо...
15 Септември 2009 11:07
Той, той...
15 Септември 2009 12:07
държавното обвинение трябва да е част от държавата.
щото иначе става част от престъпността.
както се казва - природата вакуум не търпи.
15 Септември 2009 12:17
За мене този човек е непригоден за длъжността, която заема.


Кру,
той точно заради това е назначен там.

15 Септември 2009 12:48
Щом склоняването към проституция е престъпление, склоняването към подкуп няма ли да бъде?
15 Септември 2009 12:57
Продължавате или да се правите на паднали от Марс, или просто се борите да задържите статуквото.
Не става дума за същото, като склоняване към проституция. Към проституция се склонява, за да се постави жената в зависимост, да се експлоатира и да се прави печалба, а не за да се провери дали е почтена. Ако търсиш аналогия с проституцията, трябваше да напишеш

Щом склоняването към проституция е престъпление, склоняването към злоупотреба със служебното положение чрез даване на подкуп няма ли да бъде?

за да може да има знак за равенство. И пак няма да е същото, защото не проституирането, а сводничеството е престъпление.

Редактирано от - водопроводчик на 15/9/2009 г/ 12:58:11

15 Септември 2009 13:02

По-горе Доси ме провокира с репликата -
Апропо, ти поради що си толкова неспокоен?
Зад благовидната ирония на въпроса се крие обаче нещо много съществено. Аз действително съм неспокоен. Забелязвате ли колко леко, сякаш неусетно обществото ни е готово да се раздели с реални или мними демократични процедури с наивната вяра, че така ще сборим престъпността? И колко лесно можем да се потопим в отдавна познати тоталитарни практики, пък макар и с формално демократични атрибути на общежитието ни. И когато се говори за провокиране на престъпления като метод за борба с престъпността, това не е нищо друго, а режисирана подготовка на плебса да приеме суспендиране на основни права и свободи.
15 Септември 2009 13:07
Не знам оправдано ли е да се разреши провокирането или не, но все пак си мисля, че няма да е лошо да бъде възможно. В края на краищата, проверката е висша форма на доверие, нали? Тук под портокалите, всеки ден показват по телевизиите хода на един или друг процес срещу фигури от висшите етажи. И винаги в обвиненията има и активна, и пасивна корупция. Ако имаха тия ограничения като у нас, дали щяха да ги разкрият?
15 Септември 2009 13:20
Не, Дон, правото на чиновника да не бъде обезпокояван със съмнения за лоялност не е демократично право, а олигархично такова, което подкопава правата на останалите граждани. Какво всъщност беше демокрация и какво - тоталитаризъм?
15 Септември 2009 13:31
да се потопим в отдавна познати тоталитарни практики

Доколкото аз помня, по време на прилагането на въпросните практики за убийство се лежеше 15-20 г. или доживот, а се отиваше и на смърт. Пиян зад волана-в тухларната и книжката на трупчета. Газиш човек на пътя-затвор. И като казвам затвор, имам предвид ефекивно! Квартирните кражби, пускането на силна музика нощем и хвърлянето на боклук през балкона-екзотика и изключение, отколкото правило. За кражба и злоупотреби с държавни средства и имущество-тежки присъди(отново ефективни), изселване и сбогом кариера.
Та в този аспект на правораздаването с радост бих възприел отново "тоталитаризма".
15 Септември 2009 13:34

Eто тази радост ме притеснява.
15 Септември 2009 13:47
Значи ли това, че всеки, който дава подкуп, после може да се оправдава с това, че всъщност не е искал нередна услуга, а е провокирал съответния служител?
Например - имаш законно право да получиш някаква услуга от някакво държавно учреждение и не я получаваш, въпреки че си писал многократно жалби до висшестоящия ръководител или други контролни инстанции. Тогава предлгаш подкуп и я получаваш.Значи тогава проблемът не е в подкупността на служителя, а в това, че той не си изпълнява служебните задължения и никоя от висшестоящите и контролни инстанции също не си изпълнява задълженията.

За мен провокация към подкуп може да се допуска само ако целта е да се докаже, че служител може да извърши нарушение или да подпомогне нарушение срещу заплащане.

Иначе мълчаливо се съгласяваме, че няма сила в държавата, която да накара служителите да си изпълняват задълженията, въпреки че получават заплата за това.
15 Септември 2009 13:48
А пък мен ме притесняват недосегаемите и защитените от закона индивиди, за чието спокойствие се грижат толкова пишман-правозащитници.
15 Септември 2009 14:03
hamer

Значи ли това, че всеки, който дава подкуп, после може да се оправдава с това, че всъщност не е искал нередна услуга, а е провокирал съответния служител?
Хамър, ама ти точно това ли си помисли? Че всеки... Много ясно, че не всеки, а съответните служби и под съдебен/прокурорски контрол, като резултатите от проверката да имат статут на веществени доказателства пред съда.
15 Септември 2009 14:03
Освен закона има още много работа за доказване на всяко престъплание . Има специална наука криминалистика , която повече от прокурорите и полицаите не са я учили през последните 20 години както трябва. Не може да хванеш престъпник само , че е съобщено за него от свидетел, който може да сгреши. Позорно е твърдението на англичанина, че не е правана проверка за алибито му. Становището на прокурора, май беше, че признанията на така нараечения извършител не били в оригинал, а на факс и за това не приел да проучва версията за друг извършител. Просто е очевидно, че качеството на нашето правосъдие е лошо и има за какво да се захванат от чужбина.
15 Септември 2009 14:12
По случая Шилдс - щом в Англия знаят кой е истинският престъпник, да го осъдят те! България ли им пречи?
15 Септември 2009 14:41
Водопроводчик,
Много ясно, че не всеки, а съответните служби и под съдебен/прокурорски контрол, като резултатите от проверката да имат статут на веществени доказателства пред съда
.

Ами нали тези служби някой трябва да ги сезира? И как ще стане? Отивам за някаква услуга, не я получавам, но някак си "усещам", че ще я получа, ако бутна нещо. Отивам при прокурора и правим капана заедно Никого не защитавам, но Дон е прав - от всичко това ми смърди лошо. И като знам, какви ги вършат законотворците, че няма нито един закон, който да е читав и да отговаря на обществените очаквания, че България е с най-много подадени и най-много уважени жалби до европейските съдилища....
Ако държавата си осъществяваше контролните функции както трябва, много неща нямаше да стигнат дотук. ДФК, Сметна палата, Омбудсман са беззъби синекурни структури. Липсата на законова възможност за контрол в частните фирми също допринася за разширяване на корупцията.
15 Септември 2009 15:07
По случая Шилдс - щом в Англия знаят кой е истинският престъпник, да го осъдят те! България ли им пречи?


водопроводчик,
както върви работата няма да се изненадам, ако в Англия започнат да твърдят, че в България изобщо не е имало пострадал от удар с камък по главата.



15 Септември 2009 15:15
Не е нужно това, бе Хамър, без сезиране! Ей така, по служба. Прави се се някакъв инспекторат, който с това се и занимава: например прави нарушение на ЗДП, катаджията пита "сега кво прайм?", нашият човек му дава, катаджията взема, до края на работния ден има доклад по случая и катаджията тръгва по пистата. Разбира се, възможно е и да не вземе, а заради опита за корумпиране да напише на нашия човек акт с допълнителна глоба. Това би означавало, че катаджията си изпълнява съвестно задълженията или че е разпознал колегата си. По аналогичен начин нашият човек (от инспектората) отива в някоя община с бизнесплан за бензиностанция там, където не може да има бензиностанции. В общината му отказват, но нашият човек не им остава длъжен - предлага им нещичко. И тук са възможни два изхода: да вземат или да не вземат. Не е ли ясно? На това му се казва превенция.
15 Септември 2009 15:18
водопроводчик:
"Продължавате или да се правите на паднали от Марс..."


Не са, "вЕрвай ми !"

Дааа, не ми се види много читаво (кадърно) това мОмче за това отговорно за "почистването" място (не заради фамилното име, или - не само заради това), и се питам, защо още го държат
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД