Никой не е застрахован, че няма да се окаже без транспорт по средата на екскурзията си. Ако се обръща към регистриран туроператор, клиентът поне ще има от кого да потърси отговорност. |
След като кризата сви туристическия пазар почти наполовина, туроператорите и туристическите агенции все по-усилено се насочват към тези социални групи. Много популярни сред възрастните хора са например
еднодневните екскурзии в България с рекламна цел,
които иначе съществуват от години и винаги са били на символични цени. Днес обичайно струват 10-14 лв. - цена, в която освен пътуването е включен и обяд. За сметка на това туристите трябва да присъстват на няколкочасова рекламна презентация. На нея обикновено се предлагат продукти с лечебна цел - например магнитна гривна, която уж сваля кръвното и струва 40 лв. Или пък одеало за 200 лв., което подобрява съня и т.н. Естествено, че фирмата организатор си възстановява разходите чрез продажбата на тези продукти, защото еднодневно пътуване до Рилския манастир от София в никакъв случай не струва 14 лв., дори само за пътя.
Един от най-усилено работещите в тази област у нас туроператори е "Бек Райзен". Фирмата е вписана в официалния регистър на туроператорите и туристическите агенции. Оттам обясниха, че нямат официален сайт, тъй като основните им клиенти не използват интернет. Затова "Бек Райзен" рекламира екскурзиите си основно по пощата. На самите брошури пише ясно, че става въпрос за пътуване с рекламна цел, т.е. хората са наясно предварително на какво ще присъстват. "Предлагаме еднодневни пътувания до почти всички части на България - Троянския манастир, Рилския манастир, Белоградчишките скали и др.", казват от "Бек Райзен".
Има обаче и такива фирми, които твърдят, че предлагат евтини екскурзии, но не за да рекламират стоки, а за собствената си популярност. От сайта на варненска агенция например става ясно, че предлага специална
еднодневна екскурзия за пенсионери срещу 9 лв.
Туристите тръгват от морската столица, отиват до Мадарския конник, посещават археологическия комплекс Велики Преслав и отново се връщат във Варна. На сайта се посочва още, че в цената влиза транспорт с микробус, застраховка и придружител от агенцията. Храната, личните разходи и таксите за посещаване на туристическите обекти пенсионерите ще трябва да платят сами. За сметка на това пък от сайта на фирмата им обещават поне 150-200 дигитални снимки от екскурзията.
Сериозните туроператори гледат скептично на подобни екскурзии. "С такива цени не могат да се покрият дори транспортните разходи", коментира Байко Байков, зам.-председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции (АБТТА). Според него сериозен е проблемът и с пътувания, които не ползват услугите на туроператори. Например много пенсионерски клубове в страната организират сами своите пътувания. Особено популярни са в Смолян, където само някои клубове се обръщат към регистриран туроператор. Повечето просто наемат транспортна фирма, която да превози екскурзиантите.
Така екскурзиите излизат доста евтино, но организаторите им прибягват до, меко казано, любопитни маневри. Например 100 лв. според рекламата излиза тридневно пътуване от Смолян до Одрин, като в цената влизат и две нощувки. Те обаче са в български хотел. На практика хората тръгват от Смолян, а вечерта пристигат в Свиленград, където нощуват в местен хотел. След това за един ден разглеждат Одрин и на връщане пак нощуват в Свиленград. Нека после някой да каже, че екскурзията не е тридневна и не е до Турция. По същия начин двудневна екскурзия до Истанбул с нощувка в Турция пък излиза към 150 лв. От пенсионерския клуб "Рада Казалиева" в Смолян разказаха пред "Сега", че организират често такива пътувания за своите членове. В България те били предимно еднодневни, но имали и по-дълги в чужбина. Фирмата, с която работят, се оказа само превозвач, т.е. самият пенсионерски клуб си е туроператор.
Независимо че подобни организации очевидно не печелят, а просто се стремят да разнообразят ежедневието на своите членове,
това пак е нарушение на Закона за туризма,
коментира Байков. В него се предвижда туристически пътувания да се извършват само от регистрирани туроператори и туристически агенции, защото това е единственият начин да се защитят правата на клиентите. Например, ако една екскурзия включва разходка с автобус и той се повреди, отговорността е на фирмата, която предоставя транспортната услуга. Щетата се покрива обаче само срещу билета, какъвто при организирани екскурзии не се издава. Именно затова туроператорът трябва да поеме писмено отговорността за всички елементи на екскурзията, но за целта трябва да подпише договори с хотела, с автобусната фирма, с оператора на кораба и т.н. Това става само ако той е регистриран туроператор.
Клиентите трябва да правят още и ясна разлика между туроператор и туристическа агенция. Само туроператорите могат да сключват договор както с клиентите, така и с останалите обекти, които формират туристическия пакет. Туристическата агенция е само негов посредник и в този случай пътуващите сключват тристранен договор - едновременно с туроператора и неговия посредник - туристическата агенция. Само срещу такъв договор туроператорът има право да издава ваучери за пътуване на туристите.
Лошото е, че на пенсионерите, а и на всеки, който е платил само 9 лева, и през ум не му минава да провери с кого си има работа. А би трябвало да поиска сертификат за регистрация на фирмата като туроператор. Или поне да провери дали имат такъв на сайта на бившата Държавна агенция по туризъм (www.tourism.government.bg). Там има списък на легитимните туроператори и туристически агенции.
Много важно е пътуващите да се убедят, че избраната от тях фирма има и застраховката "Отговорност на туроператора". Тя е за срок от една година и също е гаранция, че фирмата има регистрация за туристическа дейност. Застраховката доказва още, че туроператорът може да реагира при фалит на хотелиера, на превозвача и т.н., и да осигури алтернатива на туристите.
За да не се разочароват клиентите от услугите, които са получили, тяхно право е да поискат писмена информация за офертите на дадена фирма. Сериозните компании предлагат писмено подробна информация за транспорта, категорията на хотела, типа настаняване (полупансион, пълен пансион, all inclusive др.), храненето и т.н.
Недоволни от евтините екскурзии няма
Лошото е, че записалите се на подобни евтини екскурзии рядко се и оплакват. Самото подаване на жалба си има тънкости. Според закона, ако не сте доволни от почивката си, можете да направите рекламация в срок до три дни след края на пътуването. Преди това обаче трябва да сте направили писмено оплакване на място. То трябва да е подписано едновременно от хотелиера (или автобусния шофьор и т.н.), представителя на туроператора и недоволния клиент. Защото, ако туроператорът по-късно не уважи жалбата ви, единствено с това писмо можете да докажете правата си пред Комисията за защита на потребителя.
ДОКУМЕНТИ
Преди да тръгнете на път, трябва да се снабдите със следните документи:
- копие на сключения с фирмата договор - в него се определят неустойките, които се изплащат, ако пътуването се провали.
- ваучер за предоставяните услуги - доказва, че туристът е заплатил за тях. В него е посочен периодът на почивката, адреса на хотела и телефони за връзка. Има информация за типа туристически пакет и вида на стаята.
- касова бележка и фактура
- полица за медицинска застраховка
- самолетни или автобусни билети
- копие от сертификат за сключена застраховка за отговорност на туроператора
- копие от пълните условия на задължителната застраховка "Медицински разходи при болест и злополука на туриста" за пътувания извън страната
- подробна програма за пътуването.