:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,778,323
Активни 603
Страници 5,197
За един ден 1,302,066
Консулт

Съмнително евтините екскурзии разцъфтяха

В България пенсионерски клубове организират пътувания и за 9 лева, но никой не дава гаранция как точно ще протекат
Снимка:"Сега"
Никой не е застрахован, че няма да се окаже без транспорт по средата на екскурзията си. Ако се обръща към регистриран туроператор, клиентът поне ще има от кого да потърси отговорност.
Трагедията в Охридското езеро, която погуби 15 български туристи, може би нямаше да се случи, ако полулегалните евтини екскурзии не бяха разцъфтели толкова много напоследък. За някои екскурзия за 9 лв. може да звучи подозрително, но за определени социални групи е направо привлекателно. За учениците и пенсионерите това понякога е единствената възможност да разнообразят ежедневието си.

След като кризата сви туристическия пазар почти наполовина, туроператорите и туристическите агенции все по-усилено се насочват към тези социални групи. Много популярни сред възрастните хора са например



еднодневните екскурзии в България с рекламна цел,



които иначе съществуват от години и винаги са били на символични цени. Днес обичайно струват 10-14 лв. - цена, в която освен пътуването е включен и обяд. За сметка на това туристите трябва да присъстват на няколкочасова рекламна презентация. На нея обикновено се предлагат продукти с лечебна цел - например магнитна гривна, която уж сваля кръвното и струва 40 лв. Или пък одеало за 200 лв., което подобрява съня и т.н. Естествено, че фирмата организатор си възстановява разходите чрез продажбата на тези продукти, защото еднодневно пътуване до Рилския манастир от София в никакъв случай не струва 14 лв., дори само за пътя.

Един от най-усилено работещите в тази област у нас туроператори е "Бек Райзен". Фирмата е вписана в официалния регистър на туроператорите и туристическите агенции. Оттам обясниха, че нямат официален сайт, тъй като основните им клиенти не използват интернет. Затова "Бек Райзен" рекламира екскурзиите си основно по пощата. На самите брошури пише ясно, че става въпрос за пътуване с рекламна цел, т.е. хората са наясно предварително на какво ще присъстват. "Предлагаме еднодневни пътувания до почти всички части на България - Троянския манастир, Рилския манастир, Белоградчишките скали и др.", казват от "Бек Райзен".

Има обаче и такива фирми, които твърдят, че предлагат евтини екскурзии, но не за да рекламират стоки, а за собствената си популярност. От сайта на варненска агенция например става ясно, че предлага специална



еднодневна екскурзия за пенсионери срещу 9 лв.



Туристите тръгват от морската столица, отиват до Мадарския конник, посещават археологическия комплекс Велики Преслав и отново се връщат във Варна. На сайта се посочва още, че в цената влиза транспорт с микробус, застраховка и придружител от агенцията. Храната, личните разходи и таксите за посещаване на туристическите обекти пенсионерите ще трябва да платят сами. За сметка на това пък от сайта на фирмата им обещават поне 150-200 дигитални снимки от екскурзията.

Сериозните туроператори гледат скептично на подобни екскурзии. "С такива цени не могат да се покрият дори транспортните разходи", коментира Байко Байков, зам.-председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции (АБТТА). Според него сериозен е проблемът и с пътувания, които не ползват услугите на туроператори. Например много пенсионерски клубове в страната организират сами своите пътувания. Особено популярни са в Смолян, където само някои клубове се обръщат към регистриран туроператор. Повечето просто наемат транспортна фирма, която да превози екскурзиантите.

Така екскурзиите излизат доста евтино, но организаторите им прибягват до, меко казано, любопитни маневри. Например 100 лв. според рекламата излиза тридневно пътуване от Смолян до Одрин, като в цената влизат и две нощувки. Те обаче са в български хотел. На практика хората тръгват от Смолян, а вечерта пристигат в Свиленград, където нощуват в местен хотел. След това за един ден разглеждат Одрин и на връщане пак нощуват в Свиленград. Нека после някой да каже, че екскурзията не е тридневна и не е до Турция. По същия начин двудневна екскурзия до Истанбул с нощувка в Турция пък излиза към 150 лв. От пенсионерския клуб "Рада Казалиева" в Смолян разказаха пред "Сега", че организират често такива пътувания за своите членове. В България те били предимно еднодневни, но имали и по-дълги в чужбина. Фирмата, с която работят, се оказа само превозвач, т.е. самият пенсионерски клуб си е туроператор.

Независимо че подобни организации очевидно не печелят, а просто се стремят да разнообразят ежедневието на своите членове,



това пак е нарушение на Закона за туризма,



коментира Байков. В него се предвижда туристически пътувания да се извършват само от регистрирани туроператори и туристически агенции, защото това е единственият начин да се защитят правата на клиентите. Например, ако една екскурзия включва разходка с автобус и той се повреди, отговорността е на фирмата, която предоставя транспортната услуга. Щетата се покрива обаче само срещу билета, какъвто при организирани екскурзии не се издава. Именно затова туроператорът трябва да поеме писмено отговорността за всички елементи на екскурзията, но за целта трябва да подпише договори с хотела, с автобусната фирма, с оператора на кораба и т.н. Това става само ако той е регистриран туроператор.

Клиентите трябва да правят още и ясна разлика между туроператор и туристическа агенция. Само туроператорите могат да сключват договор както с клиентите, така и с останалите обекти, които формират туристическия пакет. Туристическата агенция е само негов посредник и в този случай пътуващите сключват тристранен договор - едновременно с туроператора и неговия посредник - туристическата агенция. Само срещу такъв договор туроператорът има право да издава ваучери за пътуване на туристите.

Лошото е, че на пенсионерите, а и на всеки, който е платил само 9 лева, и през ум не му минава да провери с кого си има работа. А би трябвало да поиска сертификат за регистрация на фирмата като туроператор. Или поне да провери дали имат такъв на сайта на бившата Държавна агенция по туризъм (www.tourism.government.bg). Там има списък на легитимните туроператори и туристически агенции.

Много важно е пътуващите да се убедят, че избраната от тях фирма има и застраховката "Отговорност на туроператора". Тя е за срок от една година и също е гаранция, че фирмата има регистрация за туристическа дейност. Застраховката доказва още, че туроператорът може да реагира при фалит на хотелиера, на превозвача и т.н., и да осигури алтернатива на туристите.

За да не се разочароват клиентите от услугите, които са получили, тяхно право е да поискат писмена информация за офертите на дадена фирма. Сериозните компании предлагат писмено подробна информация за транспорта, категорията на хотела, типа настаняване (полупансион, пълен пансион, all inclusive др.), храненето и т.н.



Недоволни от евтините екскурзии няма



Лошото е, че записалите се на подобни евтини екскурзии рядко се и оплакват. Самото подаване на жалба си има тънкости. Според закона, ако не сте доволни от почивката си, можете да направите рекламация в срок до три дни след края на пътуването. Преди това обаче трябва да сте направили писмено оплакване на място. То трябва да е подписано едновременно от хотелиера (или автобусния шофьор и т.н.), представителя на туроператора и недоволния клиент. Защото, ако туроператорът по-късно не уважи жалбата ви, единствено с това писмо можете да докажете правата си пред Комисията за защита на потребителя.



ДОКУМЕНТИ

Преди да тръгнете на път, трябва да се снабдите със следните документи:

- копие на сключения с фирмата договор - в него се определят неустойките, които се изплащат, ако пътуването се провали.

- ваучер за предоставяните услуги - доказва, че туристът е заплатил за тях. В него е посочен периодът на почивката, адреса на хотела и телефони за връзка. Има информация за типа туристически пакет и вида на стаята.

- касова бележка и фактура

- полица за медицинска застраховка

- самолетни или автобусни билети

- копие от сертификат за сключена застраховка за отговорност на туроператора

- копие от пълните условия на задължителната застраховка "Медицински разходи при болест и злополука на туриста" за пътувания извън страната

- подробна програма за пътуването.
 Пенсионерите се опитват да разнообразят ежедневието си с възможно по-малко средства, но това ги прави лесна мишена за недобросъвестни фирми, които предлагат евтини екскурзии.
25
15523
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
15 Септември 2009 00:39
Хайде сега да си седим в къщи за по-безопасно.
15 Септември 2009 07:32
В България пенсионерите маса глупости натвориха...
15 Септември 2009 07:36
И кво сега, ако бяха организирани от друг, официален, туроператор корабчето нямаше да потъне и хората нямаше да се удавят? Така ли? Между другото, за умрелите няма никакво значение дали са били застраховани или не.
15 Септември 2009 08:16
Пенсионерите ни са виновни !



Приятелката ми се върна от Япония, потресена от отношението към възрастните хора там. Почит и уважение.


А у нас какво е ? Повечето живеят от години на ръба на оцеляването.



15 Септември 2009 09:10
Като си стоят пернсионерите в къщи, пак може да стане нещо, я бойлер ще гръмне, я газова бутилка, земетресение ще стане, кучето на съседа ще ги нахапе и прочие битовизми...Нейсе.
15 Септември 2009 09:16
Така е, Милчо, а зрелостта на едно общество се определя и от отношението към възрастните хора. У нас наистина е ужасно. И заради прехода. Точно тези нещастни хорица са прекарали целия си съзнателен живот при социализма, а сега дивия капитализъм ги изхвърля като напълно излишни хора. Колко пъти се говори - Като измрат тия...... Е, ще цъфнем и ще вържем. А поколението след тях може и да не доживее изобщо до пенсионна възраст
15 Септември 2009 09:25
Ако искаме да проявим грижа към пенсионерите изобщо, първо трябва да започнем да си декларираме доходите изцяло и да си плащаме данъците и осигурителните вноски върху тях. Като получаваш над 1000 лв на ръка, но се осигуряваш на 400, да се възмущаваш от положението на пенсионерите е лицемерие!

_______________________
Блогът на Манрико
15 Септември 2009 09:44
Добре, ако аз реша да отида с колата до Одрин, това незаконно ли е? Може би трябва да наема туроператор, който с част от парите, които съм му дал да ми плати, за да се закарам до там и да си покажа забележителностите?

Редактирано от - хикса на 15/9/2009 г/ 09:45:03

15 Септември 2009 09:50
Уникална снимка! Пенсионери бутат стара Чавдарка пред погледа на полугола девойка сред природата...
15 Септември 2009 09:55
Добре, ако аз реша да отида с колата до Одрин, това незаконно ли е?
Да ти дам пример. Ако си готвиш вкъщи за семейството си и приятели, това не е незаконно и никой не ти налага ограничения и проверки. Ако обаче искаш да отвориш кръчма, трябва да отговаряш на редица санитарни изисквания и да имаш разрешителни - иначе е незаконно.

_______________________
Блогът на Манрико
15 Септември 2009 10:08
Уникално изказване
Kilgor Trout, това "сред природата" се нарича ЦАРЕВЕЦ.
15 Септември 2009 10:31
Manrico, ама когато пенсионерите се самоорганизират, това е нещо като група приятели, а не бизнес.

А иначе, когато някой ти предлага да те закара на 500 километра за пет лева, то е ясно, че не си струва да търсиш всички изброени документи и да се занимаваш с глупости - поемаш си риска и много добре го знаеш. Отделен въпрос е, кога у нас държавата най-накрая ще вземе да си върши работата и ще стане малко по-трудно всеки да си прави каквото си иска.
15 Септември 2009 10:38
Лицензираните туроператори използват една трагедия да разчистват конкуренцията. Ще поясня: Возенето на корабче не е включено в екскурзията, то е една допълнителна възможност която се плаща на място (и при това в левове). Това важи и за "лицензираните".
15 Септември 2009 10:47
Какво лошо има в тези екскурзии, ако пътниците имат застраховка. Просто няма екскурзовод , такси за посещения, комисионни , огромни печалби.
В градския или междуградски транспорт да не е по-различно? В билетчето ти е включена и застраховката.
15 Септември 2009 11:57
то проблема очевидно е че на туроператорите им се губи печалбата. иначе къв е проблема примерно една компания от 15-16 човека да си наемем малко бусче и да си делим разходите? и къв е проблема ако остават 2-3 свободни места, да опитам да навия и съседа като коректно (без надценка) му обясня ква е партията за наем, бенз и заплата на шофьора? естествено това не е екскурзия и не бива да се ракламира като такава, но не е незаконно щом не е обявена като екскурзия и щом никой от самоорганизиращите се не калкулира печалба за сметка на част от пътниците. смешен плач на мързеливи и навикнали на свръхпечалби бизнесменчета е статията и нека им е хак!
15 Септември 2009 12:08
Мания за застраховане на щяло и нещяло.
Мания за лицензиране.
.
Всички пътнически превози (вкл. автобусни и корабни) включват застраховка на пътниците по закон. Някои хотелите също застраховат гостите си.
Не виждам основателна причина туроператорите да се натискат за допълнителни застраховки (освен алчността на застрахователните компаниии).
.
Защо организаторите на екскурзии (наричани туроператори) да подлежат на лицензиране? - единствената цел е отстраняване на конкуренцията в полза на съществуващите големи компании.
.
Случило се е нещастие. Има двама виновника и те са ясни - капитана на кораба и тоя, който е направил задължителната му иснпекция. Други виновни няма! Всичко друго е смучене от пръстите на оправдания за съществуването на раздута бюрокрация (по лицензиране инспекция и т.н.) и за вдигане на цените на екскурзиите.
15 Септември 2009 12:19
Майка ми 2-3 пъти отиде на такива днодневни екскурзии за по 15-ина лева и беше очарована.
Хората си изкарват весело, приятно и е евтино.
Ако се развали автобуса, нищо не и пречи на майка ми да извади 50 лева от джоба и да се приберат с такси с приятелките от Троянския манастир например.
.
Това ги дразни "лицензираните туроператори" - конкуренцията на достъпни цени, а трагедията на Охридското езеро е само повод.
.
Гаджетата ми държат да ме водят само в 5-звездни хотели, обаче не вярвам да изкарвам по-приятно от пенсионерите, любители на 15-левови еднодневни екскурзии.
15 Септември 2009 12:19
За всичко са виновни пенсионерите-да знаете.Тия алчни български пенсионери, които не само от пинтилък, ами и от истинска злоба избират съмнителни туроператори с единствената цел да ощетят ИСТИНСКИТЕ туроператори и ги лишат от полагаемата им печалба, та после ИСТИНСКИТЕ да фалират и да водят жалко съществуване, като карат джипове с по малко екстри.Горките те!
15 Септември 2009 14:25
Аман от манипулативни малоумщини. Ало, Даринче, вместо да повтаряш лъжите на крайно пристрастни клакьори, вземи малко да мислиш. Пример: "Чавдар"-че, като това на снимката, побира 50 човека. По 14 лева = 700 лева приход. Маршрут София - Рилски манастир 111 км. или 222 в двете посоки. Разход на рейса на 100 км. - максимум 40 литра нафта по 1.80 лв. - цена на дребно. И какво стана: 150 лева нафта, 50 лева надница за шофьора и да речем 50 лв. за поддръжка на рейса. Ей, голям обяд ще да им дават на тия - 50 човека - 450 лева. А, ама лъжеца казваше "няма да стигнат само за транспорт". Вярно казвал!!!
15 Септември 2009 14:38
Аз и по-рано писах - лешояди! Използват трагедията за да си напълнят гушите, при това по гнусен, гнусен начин. Наистина ли мислят хората за малоумни? Я Даринка да обЯсни що ако беше лицензиран туроператор нямаше да се случи трагедията? Аз виждам само една причина - защото цените щяха да са такива, че хората нямаше да са на тази екскурзия.
Мразя туроператори, туристичесвки пакети и подобни масовизми. С едно изключение - фирмите тип Мондо (да са живи и здрави!).
15 Септември 2009 14:38
Както отбелязват некои македонски агенции - това не са екскурзии, а пътувания на "терористи-камикадзе".
15 Септември 2009 14:56
Няма какво да си пишем.
Лейтенанта го е написал пределно ясно.
Корабчето е потънало и няма как да е решило - "Дай да потъна понеже тези хора не са с туроператор".
15 Септември 2009 18:29
Стремежа към лесни и бързи печалби в капиталистическото общество закономерно води до технически и технологични катастрофи. И Титаник е потънал въпреки че е бил съвсем нов - току що построен.
15 Септември 2009 20:56
"Приятелката ми се върна от Япония, потресена от отношението към възрастните хора там. Почит и уважение."
Аз пък съм очарован от ефтините икскурзии у нас, както и от това, че има нерегистрирани туроператори
15 Септември 2009 21:16
"Разстрелять!"- Йосиф Джугашвили - Сталин.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД