Финансовият министър Симеон Дянков (в средата) обяви грандиозна реформа в НАП, която на практика ще извърши досегашният шеф на НАП Красимир Стефанов (вдясно). |
На практика това е целият ръководен състав на данъчната администрация с изключение на директорите от централата в София. На поста си остават шефът на НАП Красимир Стефанов и заместниците му.
"Хората показаха, че им е писнало от некомпетентност и корупция. На 5 юли те гласуваха за нови институции и ние в момента се опитваме да правим именно това - по-малко държавни служители, по-добре платени, за да няма корупция", аргументира се вицепремиерът. И добави, че за пръв път висши шефове в НАП ще се назначават с конкурс, а не по политически признак.
На съкращение подлежат общо 638 щата - 8% от персонала, от което ще се реализират икономии около 6 млн. лв. Голямата част от парите ще останат в НАП и ще идат за увеличение на заплатите.
Обслужването на гражданите и фирмите няма да се промени. В досегашните сгради на териториалните дирекции ще продължат да се подават данъчни и осигурителни декларации, да се издават удостоверения, да се плащат данъци и осигуровки. Ревизорите, които разследват ДДС измамите и контролират бизнеса, ще продължат да работят на досегашните си работни места, но с обхват територията на цялата регионална дирекция.
Симеон Дянков обясни, че целта на предвижданите промени е и да скъсат връзките между местните престъпни босове и висшите данъчни. Като пример за такова срастване той посочи пловдивската дирекция. Обикновени данъчни и бивши служители на системата, с които "Сега" се свърза, също смятат, че това е най-големият плюс на реформата. "Нашата система е пропита от корупция. Ако се махне само шефът, но останат неговите началници на отдели, схемите продължават да действат. Рязането до дъно и конкурсите са единственият начин да се промени нещо", коментира данъчен инспектор, пожелал анонимност.
Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова смята, че решението на Дянков е продължение на реформата, която е спряла през последните 4 г. Бившият зам.-министър на финансите Георги Кадиев от БСП заяви, че винаги е бил против централизацията, защото тя дава лостове в ръцете на малко хора да контролират ревизиите в частен интерес.
------
НОВАТА СТРУКТУРА
Данъчните шефове се съкращават, защото от 1 януари се закриват всичките 29 териториални дирекции на НАП в областните центрове. Те стават изнесени работни места, които ще се занимават основно с обслужване. Същинската работа на агенцията, включително ревизиите и проверките на големите фирми, ще се правят от 5 регионални дирекции - София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново. Там ще се централизира обслужването на средноголемия бизнес чрез дирекциите "Средни данъкоплатци и осигурители".
На национално ниво остава дирекция "Големи данъкоплатци и осигурители", но фирмите, които обслужва тя, за пръв път ще се определят на базата ясни критерии и вече ще са 1500 вместо досегашните 670 дружества, отчете шефът на НАП Красимир Стефанов. "Като резултат от това големите и средните данъкоплатци в България - около 6500 фирми, ще носят между 70 и 90% от всички приходи в хазната", съобщи данъчен №1.