:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,170
Активни 801
Страници 15,073
За един ден 1,302,066
Интервю

Фонд "Пенсии" при НОИ се изпуска от контрол

Пенсионната система е на път да се върне с 15 години назад, предупреждава зам.-шефът на Комисията за финансов надзор проф. Нено Павлов
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Нено Павлов
Проф. д-р ик. н. Нено Павлов е един от най-известните специалисти в областта на социалното осигуряване. От 1999 г. до 2007 г. е ректор на Стопанска академия - Свищов. В момента е зам.-председател на Комисията за финансов надзор, а негов ресор са частните пенсионни фондове в страната.



- Проф. Павлов, млад човек, читател на вестника, се оплака, че по партидата му за втора пенсия в края на 2007 г. са фигурирали 280 лв., а в края на 2008 г. натрупаните средства са били 350 лв. Това е увеличение с едва 70 лв., независимо че през годината работодателят на младежа е превел 165 лв. Излиза, че останалите 80 лв. (като се приспаднат таксите), които са преведени в частния фонд, са чиста загуба. Защо се получава така?

- Заради финансовата криза средната доходност на пенсионните фондове за втора пенсия, т. нар. универсални фондове, през 2008 г. е минус 21.14%. Резултатът на професионалните фондове, в които се осигуряват работещите с първа и втора категория труд, е минус 22.77%, а на доброволните фондове, където се внася за трета пенсия - минус 28.01%.

Реализираната отрицателна доходност, отнесена към конкретния случай, действително води до счетоводна загуба на нетни активи по индивидуалните партиди. Но тя ще бъде преодоляна в дългосрочен план. Реална загуба ще претърпят само хората, които предварително са изтеглили парите си в неподходящ момент или са спрели да плащат вноски. Тоест от икономическа гледна точка и като се отчита дългосрочният характер на пенсионните инвестиции едва ли може да се твърди, че резултатът по партидата на гражданина, за когото говорите, е "реална загуба".

- Какво може да направи държавата в условията на криза, за да подкрепи втория и третия стълб на пенсионната система?

- Държавата например може да допусне за търгуване на фондовата борса големите държавни компании като Българския енергиен холдинг, БДЖ, Летище - София и др. Това е не само начин за допълнително финансиране на тези компании, но и ще подобри прозрачността и контрола върху тях, защото те ще станат публични и ще трябва да публикуват отчетите си и друга информация на всеки три месеца. Има държави, в които се правят данъчни облекчения за компании, които се търгуват на борсата, т. е. стимулира се прозрачността на бизнеса. Като че ли в България е точно обратното - не се предпочита присъствието на фондовия пазар, защото предпочитанието е да не се плащат данъци, осигуровки, заплати, да се спекулира с числеността на персонала, цената на труда и т. н., т.е. да не осветляват своя бизнес.

Има голям риск пенсионната система да се върне с 15 години назад и да се превърне в обикновена държавно-бюджетна система с всички негативи от това, каквато беше до 1995 г.

- Какво имате предвид?

- Наскоро прочетох тревожната констатация на експерти, че фонд "Пенсии" при НОИ реално се движи към национализация. Приемам за основателно това твърдение, защото нещата наистина се изпускат от контрол. Солидарният стълб на системата вече се финансира доста над 50% с държавна субсидия, което е на практика форма на "одържавяване" и наподобява ситуацията отпреди 1995 г.

- Как се вписват в тази ситуация идеите за намаляване на осигурителната тежест? Няма ли това да съсипе системата?

- Когато се намалява или увеличава вноската, трябва да се пресметне каква ще е цената на промяната за 35-40 години напред в бъдещето, за да може тя да бъде реално капиталово покрита. Трябва да се гарантира, че и тогава системата ще бъде финансово устойчива и платежоспособна. Необходимо е да се предвиди и бъдещият публичен дълг, който натрупваме за сметка на младите поколения.

Целта на тристълбовата пенсионна система е да гарантира коефициент на заместване на брутната заплата в размер на около 70-75%. От тях 40% следва да се формират от фонд "Пенсии" при НОИ, т.е. от солидарния стълб, 20% от втория стълб и около 10% -15% от третата доброволна пенсия и от корпоративните схеми, инициирани от колективното трудово договаряне.

Разчетите на КФН определят за най-приемлив размер на вноската за втория стълб от 8-10% (в момента тя е 5%, б. р.). Именно вноска с такъв размер ще може да осигури около 20-24% заместване на дохода, който работещият е получавал преди да се пенсионира. Ако вноската се запази на 5%, това ще гарантира заместване на дохода в размер под 14-15%, при положение че политиката на многостълбовия пенсионен модел е за около 20%, както ви споменах.

- Какви рискове крие намаляването на осигурителната тежест?

- Очакванията са при равни други условия събираемостта да нараства. В България като че ли все още не е доказан този ефект, въпреки че от 43% размер на осигурителната вноска през 2000 г. тя беше намалена на 31%. По изчисления на НОИ от това намаление в бизнеса е останала парична сума от около 8 -10 млрд. лв. Предстои да преминем и на още по-ниско ниво - към 28%, през следващата година. Можем ли да докажем, че с тези около 15% намаление на вноските от 2000 г. досега събираемостта се е повишила чувствително, че са запазени и разкрити нови работни места, че са увеличени заплатите, че сивата икономика е изсветляла, че са намалени вътрешнофирмените задължения? Моите професионални, а и академични очаквания са били също в тази посока, но за съжаление те не се потвърдиха.

От друга страна, през 2003 г. в България се въведоха минималните осигурителни прагове, които като административна регулаторна мярка не се вписват в логиката на пазарната икономика, но независимо от това се появиха на трудовия пазар около 300 000 - 350 000 нови работни места. В случая административната мярка се оказа много по-ефективна от пазарните въздействия.

- Разумна ли е идеята намаляването на осигурителната тежест да стане само за коректния бизнес?

- Аз напълно подкрепям такъв подход. Нищо не пречи осигурителната тежест да се намали, но не безусловно. Например фирмите, които ползват облекчението, ще трябва да поемат ангажимент за определен период от време да не намаляват заплатите и броя на работните места, да повишават производителността на труда, да внедряват иновации и нови технологии, да инвестират в човешки капитал. Тези чисто административни мерки може да не са демократични и пазарни, но са справедливи, морални и стимулиращи.
20
4835
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
18 Септември 2009 03:01
"Нетни активи" "индивидуалните партиди" и въобще клишета, глупости на търкалета.
-
Управляващите официално признаха, че българската пенсионна система няма да я бъде и всеки лев даден в нея си е чисто прахосничество. Да са живи и здрави и да се оправят с източването (докато има будали да им наливат ресурс). Ние нито ресурс ще им наливаме, нито ще разчитаме на тази сбъркана и продънена система някога да ни плаща пенсии.
18 Септември 2009 06:15
да вьвеждат пожизнена пенсия и които иска да работи които не иска да не работи на чорбаджиите дето вече 20 години си внасят средствата по фирмените банкови сметки вместо да плащат високи даньци и да има и за пенсии и за социални помощи и за заплати на работещите в момента които да издьржат семеиства
видело се е че дьржавата е бламирана и всеки се спасява по единично
и на пролет работите като трьгнат зле
е-и им маиката на другите и гледаи да си си добре
18 Септември 2009 08:35
Доброволните пенсионни фондове в момента са срутващи се пирамиди, затуй докато все още има горещи пари в тях, теглете си парите и ги слагайте в други финансови инстументи...по добре е даже в срочни влогове, купете си земя, някой остров по Черно море, и прочие...Със здраве.
18 Септември 2009 08:56

Фондонатрупващите системи досега работеха (на запад) защото западния тип икономика се разширяваше. Т.е. тези системи са функционални само при непрекъснато разширяване. Това са наистина пирамиди, макар и не чисто финансови. Но понеже земята не е безкрайна, а други планети към които да се разширяваме няма открити, то и фондонатрупващата система е обречена. Аз съм твърдо против. Но който иска, нека си прави. Но на доброволен принцип и на своя отговорност и риск. Държавата, освен с налагане на някакви правила, с друго не може и не трябва да се ангажира. Аз не желая, когато някой пенсионен фонд си даде парите на някоя банка и тя надуе с тях някой балон, после да ми вземат още данъци за да спасяват банката, щото пък там били парите за пенсия. Така излиза че плащам 3 пъти, само и само да се въртят едни пари. Първо ми намаляват реално разполагаемия доход за да го дадат на фонд. После с парите от този фонд се надува балон, вдигат се цените на жилищата и аз плащам по-скъпо жилище. И накрая като се срути цялата пирамида, пак от моите данъци се плащат безумията на шепа алчни негодници. Еми човек трябва да е идиот за да се включи в подобна схема.



18 Септември 2009 09:37
Сирена, и аз като гледам какво става си мисля същото, но ме гложди чувството, че нещо грешим - не е виновна системата, а хората, които я управляват.
Само че, щом системата трябва да се управлява, човешкия фактор не може да се заобиколи.
Дали може да се създадат и приложат механизми при които човешкия фактор в управлението на пенсионните фондове да е максимално ограничен - не знам.
Като е толкова вкусна "баницата" - всеки ще иска да си отхапе от нея.
18 Септември 2009 09:52
Аз не искам с моите осигуровки да се купуват акции. Изобщо, съм доста против идеята да се правят пари от пари. За мене е непочтено. А избор? Нямам.
18 Септември 2009 09:54
Сирена, въпросът е че човек е принуден да е част от тази система. Ако и това не е геноцид към гражданите на републиката...Както се оказва по-добре е всеки да си реди бурканите в мазето-банка, отколкото да се надява Държавата да не прахоса натрупаното му за цял живот попълвайки дупки или некадърното си управление. Каквото и да си говорим факт е че това е узаконена кражба в продължение на години с повече от 8 мил. жертви. И тук да ми излиза някой и да ми говори че заради кризата фондовете били -30%, ми да не би по желание да им давам пари?! Истината е че народа е толкова оглупял от всякакви абсурди и вече нищо не го трогва, дори съдрания му задник.
18 Септември 2009 10:02
Има едно просто правило - парите (каквито и да са те) за да носят доходност, трябва да се управляват. А както е известно - човек може да управлява парите си най-добре сам, защото най-добре може да прецени какво му е нужно сега и за в бъдеще.
Ако предостави парите си на друг да му ги управлява почти е сигурно, че ще претърпи загуби. А ако това прави държавата (поне такава като нашата) вероятността от загуба е повече от 100%!
18 Септември 2009 12:40
С вторият и третият стълб е рисково навсякъде в Европа. Просто в една страна на два пъти отваряха първия за преминаване от втория и третия. Предупреждаваха за риска и ако някой пак е останал, то после да се сърди на себе си.
А с първия стълб (държавния) е положението като бомба със закъснител. Не може да удържи паричните недоимъци. Обикновено се източва бюджета за допълване, но това вече е манджа с грозде. Та в Европа е зле, много зле настроена пенсийната система, здравната е същата бездънна яма. Намалява населението и финасовите акули ще ни изядат и после само изядат.
Проблемът е в настройката а тя е вързана зе една универсална, максималната печалба. Личността е зрънце. Ще има сътресения и после пак ще трябва да се променя. Номера с прилива на емигранти си забито счупено стъкло, забито в тлъстия европейски задник.
18 Септември 2009 13:01
Аз само ще попитам:
1. От къде вземат парите да изплащат социалните помощи на циганите, които не работят а само правят циганчета и крадат?
2. Ако спрат да хрантутят горепосочените, с колко ще се вдигнат пенсиите и с колко ще се намали възрастта за пенсиониране?
Не може да има "солидарност" в социалните плащания там където няма солидарност в изработването на средствата за плащане!
Грешка - може, но в Република България - раят за цигани и прочие тунеядци.
18 Септември 2009 13:16
Абсолютно съм съгласен със Сирена, само ще допълня още един риск пред фондонатрупващите системи - хиперинфлацията. Той според мен е най-съществения. Дори при разумно и доходоносно управление, пенсиооните фондове съществоват в реалната икономическа среда. Т.е един голям катаклизъм ( война, голяма криза, .... ) задължително довежда до хиперинфлация която автоматично нулира личните партиди. Досега в човешката история няма период по дълъг от 50 годни в която да не е имало такава криза в всяка една индустриална държава. Дай боже да няма кризи повече ама ако има кво правим ?.
На практика няма начин за надеждно управление на финасов актив при хиперинфлация - разбира се някой спекулнти ще забогатеят но повечето ще загубят и гаранция никой не дава.
Единствения стабилен в дългосрочен план модел ( за застаряващи държави като нас ) е скандинавския - основен раходопокривен стълб + малко (20-30) доброволен фондонатрупващ + висока пенсионна възраст (70+) така че отношението работещи:пенсионери да се задържи под 2:1.
Така пенсионите вноски ще бъдат приемливи - под 50% от дохода, пенсиите ще са към 70% от дохода и системата ще е стабилна.
И това ще стане, независимо дали ги искаме или не - просто няма друг начин.
Така че се гответе да бачкаме до 75 или до живот, което настъпи първо
18 Септември 2009 13:19
Бай Дан,
18 Септември 2009 14:09
До m17.
Прав си, но при това положение, какъв е смисълът да има изобщо пенсионна система? Не е ли по-добре да има единен плосък данък, който влиза в бюджета и от там да се изплащат пенсиите под формата на социални помощи след навършване на определена възраст. Да оставим настрана болезнения въпрос как след 20-30 години работещите днес ще доказват за 50-годишен период кой кога и какво е внасял. Кой, къде и как ще съхранява информацията от стотиците хиляди закрити фирми, самоосигуряващи се лица и ведоомостите им за заплати. Информационните масиви на НОИ за 5-10 годишен период са пълни с грешки и несъответствия, а какво ще се случи след 50-60 години можем само да гадаем. Сегашните промени са просто кърпежи, за да се върже положението за 4-5 години. За по-дълъг период никой не мисли.
18 Септември 2009 14:33
ББ каза:
-Матрияла е лош!
Ерго->матрияла трябва да умре, ако не ще по-бързо ние ще му помогнем.
После ще си внесем качествен идеологически правилен матриял.
18 Септември 2009 16:32
Заглавието е сбъркано и то умишлено, щото професорчето от Свищов използва случая с фонд Пенсии за пример, но забележете, че той е първия стълб, който трябвало видите ли да осигри 40 на сто от пенсията. Тука става дума за останалите 60 на сто, които са чиста пирамида, щото ако зад фонд Пенсии ще застане държавата, както го прави и до сега, но зад тея доброволни пенсионни пирамиди , няма кой да застане...Нейсе, ще ви стане ясно, както и при срутването на банките навремето...след дъжда и качулка...Приказвайте си сато Пенка от прокатния...Пфу-у-у.
18 Септември 2009 18:00
Да го беше казал по-разбираемо "за масите" - НЯМА пари за пенсии!!!
18 Септември 2009 18:20
Направо ми иде на акъла оня виц за двамата евреи:
Един евреин отива при друг и му вика:‌ Аве я дай тука $1000 на заем. Вторият евреин му отговаря: Ето ти тука $500, и ще имаш да ми даваш още $500
Та така и тези ви ти 2-3-5-6-7 пенсионни фондове, ша има да им давате......докато пукнете
18 Септември 2009 18:25
И недейте да забрявате че тука така, запад сиреч, има два вида фондове: ГАРАНТИРАНИ и РИСКОВИ. Който иска висока печлаба и висок риск, играе на рулетката, иначе минава на гарантиран фонд, па макар и с по малка печалба
Преведно на чист български език, всички фондове в БГ са РИСКОВИ. То май и държавата такава де
18 Септември 2009 22:09
Фондонатрупващите системи досега работеха (на запад) защото западния тип икономика се разширяваше. Т.е. тези системи са функционални само при непрекъснато разширяване. Това са наистина пирамиди, макар и не чисто финансови.
А разходно-покривната система не е ли също пирамида? И тя досега работеше, защото икономиката се разширяваше - повече работници (демографски ръст), повече технологии (ръст на производителността). И какво се случва при демографски срив и икономика на услугите -обуване на гащи, връзване на обувки и четене на глас, все неща дето всеки трябва да може сам да си ги прави като дишането и яденето?
От лелеяния шведски модел на m17, по-скоро ще ликвидираме пенсионната система и всеки да се оправя както са се оправяли хилядолетия наред от преди два века. Може и средната продължителност да са върне към тая от преди два века, нейде 40-45 г., ама поне жилищната криза ще я решим та пререшим на 200-300% ... или пак ще криза, що няма да има средства за подържането на вече изграденото.
Та когато няма ефективно производство с непрекъснато повишаваща се производителност, иновации, няма и пенсии. Един вид работещите са се отказали да се образоват, обучават, бичат чалга и политически боклук и освен, че са обрекли себе си, ами обричат и децата си, па дори им виснали на врата.
18 Септември 2009 23:14
От доста време съм стигнал до извода, че ако чакам на държавната пенсия, ще си умра гладен. Та за това правя каквото мога да си осигуря старините от сега.
За сега съм се насочил към недвижимите имоти. Нататък сигурно ще се насоча в нещо друго. Давам голяма част от заплатата си, но знам че наистина го правя за себе си, а не за някой друг.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД