:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,697
Активни 469
Страници 5,262
За един ден 1,302,066
Репортаж

Добре дошли в Мутросел! Welcome to Bulgaria

Почти цялата истина за българския туризъм, или защо простият човек лесно настива
Снимки:Архив
Хотел "Бела виста" над плажа Бутамята.
Приходите от туризъм в черноморските курорти това лято са спаднали с повече от 30%, тъжно обобщиха туроператори в края на сезона. Дали е заради световната криза, или заради глупавото застрояване и мутризиране на брега? Вероятно заради двете. Но спадът на приходите всъщност е хубава новина. Възможно е да провокира мисловни процеси в туристическия бранш и в държавната администрация. Защото същинският проблем на българския туризъм отдавна не е развитието, а как то да се спре и ако може, да се върне назад. Тъй като развитието е радикално сбъркано.

Туризмът е дейност, която предполага специфични човешки качества, като приветливост, гостоприемство, добронамерена общителност и най-вече въображение. Иначе казано - интелектуална работа. У нас желанието на хората да пътуват и да почиват през лятото по традиция е превърнато в ресурс от хора с оскъдно въображение, често недобронамерени и склонни към дребни, средни и по-едри шмекерлъци.

Дефектите са, общо взето, едни и същи навсякъде, но най-добре личат там, където туристическата индустрия е развита през последните години. Такова място е Синеморец. То е изразителен пример какво може да постигне за съвсем кратко време симбиозата между алчност, беззаконие и простотия.

Очарователното някога селце е на 5 км южно от Ахтопол. Разположено е на полуостров над устието на Велека, така че от три страни се вижда морето и това обяснява името му. Но морето вече все по-трудно се вижда. До 1992 г. там беше гранична зона и се ходеше с открит лист, което правеше мястото още по-интригуващо. Повечето къщи бяха едноетажни "шаронки" (строени с бежански заем през 30-те години), между които имаше и някои по-нови двуетажни или триетажни. Синеморец беше харесван и обичан от хора, отегчени или отвратени от тривиалните морски курорти. Летуването там минаваше за хипарлива екстравагантност. За последните десет години селото е застроено с четири- и пететажни хотели и грозновати жилищни блокове, между които тук-там се гушат стари къщи в очакване да бъдат продадени, а парцелите - застроени. Естествено, урбанизацията е направена, без да има улици, само главната и още три-четири са асфалтирани. Баналната за повечето черноморски селища тема за фекалните води, които се изливат в морето и все по-често резултатите от това се виждат с просто око, е актуална и за Синеморец. Пречиствателна станция няма.

Изглежда, повечето хора, които са инвестирали тук, са харесвали селото, защото е било диво и неосквернено от строителна истерия. И са се постарали да променят точно това, което ги е привличало. Синдромът е описан от Дж. Хелър в "Параграф 22": "Сестра Дъкет намираше Йосарян чудесен и вече се опитваше да го промени." Очарователното някога село вече е придобило силуета на софийския квартал "Лозенец". Май причината е същата като причината, поради която някога на първомайските манифестации в Ангола рисуваха Маркс и Енгелс като негри.

Застрояването явно ще продължи и няма изгледи да е по-прилично от това, което вече е направено. Част от терените край морето са продадени и заградени, а други канят купувачи с едроплощни табели For sale. На някои места брегът е недостъпен, понеже е станал частен. На едно от най-красивите места до морето се извисява грозна пететажна сграда в груб строеж. Явно ще расте нагоре и ще закрие изгледа на други бъдещи постройки. Сега изглежда грозна, защото е недовършена, но един ден ще е ясно, че си е била грозна по идея. И най-лъскавият хотел, построен на неподходящо място, става дефинитивно грозен. Поради което голяма част от строежите по морето са дефинитивно грозни. Примерите са в изобилие, но един от най-фрапантните е хотел "Марина палас", който разследваният за измами президентски спонсор Л. Стойков построи (дали не и с европейски пари?) в курорта "Дюни".

Тук-там край брега в Синеморец има хубави двуетажни къщи, каквито би трябвало да бъдат всички в тази част на селото. Един приятен, но неосъществен силует поради особеностите на българския преход - струпване на



необяснимо големи богатства у нагли и примитивни хора





с безмилостно лош или никакъв вкус.

"Бутамята" е южният плаж на Синеморец, някога прелестно див и вече даден на концесия. Ивицата е широка, но плажът не е голям. На пет реда до морето са забити чадърите на концесионера. Деветдесет на сто са празни, защото повечето хора не искат да плащат по 5 лв. за чадър и още толкова за шезлонг, тъй като смятат това за изнудване. Поради което 90% от плажуващите са сгъчкани в самия край на плажа, където концесионерът не е забил чадъри, спазвайки явно с нежелание и само отчасти разпоредбите на закона. Картината е банална и е позната по цялото Черноморие.

Точно над "Бутамята" преди пет години е построен импозантният хотел "Бела виста" с около 200 стаи и над 400 легла. Името явно е избрано заради хубавата гледка и инвеститорите (трибуквена групировка) видимо не са се притеснявали, че техният хотел, меко казано, загрозява пейзажа. Строителното разрешение, изглежда, е било за четири етажа (на това ниво кота корниз е загатната с нещо като керемидени гащички), колкото е допустимата височина в селото, но хотелът има шест видими етажа. Решен е в розово, зелено и жълто и прилича малко на дисниленд. Архитектът сякаш се е опитал да придаде игриво-шеговита нотка на безобразието, което е направил. Над една от арките (любим орнамент на внезапно забогатялата бедност) е отлята от бетон главата на Уди кълвача. Ако един ден хотелът бъде сведен до законната си височина, на това място би могло да се постави, пак от бетон, главата на кмета на Царево Петко Арнаудов (БСП), който според местни хора е направил възможно строителството на това недоразумение. Или пък главите на Царя, Станишев и Доган поради същите причини. Би могло главите да се сменят по време на сезона като една атракция. Хотелът има басейни, ресторанти, барове, тенис корт, сауна, летен театър, магазини, детегледачки, аниматори и т.н. Всичко необходимо, за да прекара човек добре и далече от морето. Защо тогава е трябвало да бъде изцвъкан точно над "Бутамята"? Можеше да е в град Симитли, в Карнобат или другаде. До "Бела виста" има два шестетажни жилищни блока с намек за нещо като виенски сецесион във фасадите. До тях има три пететажни блокчета, които приличат на луксозни миньорски жилища. Около тях терените все още са празни, но съдбата им вероятно няма да е по-различна. Впрочем същият процес вече напредва и в Резово.

Разглеждайки тези чудеса на безвкусицата, се сетих за нещо друго. Преди няколко години на плажа "Харманите" в Созопол, на самия пясък се появи хотел. След като беше завършен и вече работеше, от общината внезапно го забелязали и много били изненадани. И възмутени. Ужасна история. Щели да съборят това отвратително безобразие. Този път наистина. Но ... се оказало, че хотелът бил специално направен за инвалиди, да могат лесно да ходят на плаж. Поради което, няма как, оставили го. Няма данни там да са нощували инвалиди. Това е самотен пример за строителните шмекерии, които се правят и/или насърчават от общинските администрации. Ако предумишлената глупост беше квалифицирана като престъпление по НК, вероятно много от черноморските кметове и общински чиновници трябваше да бъдат осъдени.

Има архитектурни грозотии, които в своята претенция за оригиналност стоят нелепо, глупаво и дори смешно. Но има строителни нелепици, цвъкнати на уникални места, които с вида си предизвикват усещане за физическа болка.



Има грозота, от която боли,



и ако един ден някой се заеме да изследва това явление, може да го направи по Българското Черноморие. Всеки, който помни очарованието на брега между Созопол и Каваците, би трябвало да изпитва физическа болка от онова, в което бяха превърнати тези места. Но в България хората с чувствителност на тази тема са прекалено малко, за да бъде тя обществен проблем. Простотията и кичът тук никога няма да изчезнат и може би така е по-добре. Не е изключено считаното за грозно днес някой ден да минава за екзотично и чаровно. Дали? Докато си мисля тези неща, отивайки към ресторант "Хоризонт", където храната, цените и обслужването са най-приемливи, дочувам разговор. Млада жена обяснява, че хотел на първа линия в "Слънчев бряг" предлага стая със закуска за 30 лв. "Пари да ми дават, няма да стъпя там", отговаря нейният събеседник. Интонацията му подсказва, че има сериозни автобиографични аргументи.

На всеки човек по време на отпуска му се иска да се чувства свободен. Туристическата индустрия, вероятно не само у нас, се стреми да ограничи свободата, да я вкара в релси и да я превърне в ресурс. И по правило се започва от паркирането.

Зад "Бутамята" има поляни, отъпкани от паркиращи през лятото коли. То е нещо като естествен паркинг, който обаче е ограден с тараби, на които пише "Общински паркинг - 2 лв". Сумата не е голяма, но поражда усещането, че си се озовал в ръцете на някакви джебчии. До оградените площи има неоградени, където също паркират коли. Там има свободно забодени табели "Паркинг - 1 лв". Не е ясно защо, а и никой не си прави труда да пита. Един чичо с отегчена физиономия събира левчета. Не дава документ, а пише на листче номера на колата и го дава на шофьора да го сложи на таблото. Нещо като застрахователен стикер. Усещането, че си попаднал сред селски тарикати, се засилва.

На "Силистар", най-южния залив по Българското Черноморие, по-едър тарикат е успял да придобие земята, през която се минава за плажа. Сложил е строги и лаконични табели "Частна собственост". Пътят до там е много, ама много черен и стига до поляна. Тук се плаща по 4 лв. за паркиране на място, което също не е паркинг. Естествено, никой от тези "предприемачи" не плаща данъци. Да поискаш фактура или какъвто и да било документ в някой от хилядите малки хотели по морето, се смята за девиантно поведение. Това не е тайна за местните власти. Приема се за нормално. Традиция.

От "Бутамята" до "Силистар" има екопътека с табели, които подробно обясняват уникалността на тази местност. Вероятно е направена с европари. На някои места пътеката е съвсем тясна и минава по стръмен сипей на десетина метра и повече над скалите. Не е осигурена с парапет или поне с въже. Могло е да се направи, но нещо не е достигнало - дали пари, дали акъл. Вероятно ще стане, след като някое дете пострада и някоя майка писне на умряло. Не по-рано.

На плажа "Бутамята" има капанчета. Над едно от тях е опъната голяма реклама: "Цици има по целия плаж, пици има само при нас". Минава за връх на остроумието. Зад капанчетата мирише на канал, защото...канал няма. Мръсните води изтичат от една тръба в пясъка. Мястото е оградено с рогозки да крият срамотиите, но миризмата тласка въображението в неподозирани посоки.

В центъра на Синеморец има зарзаватчийница. Пише, че зарзаватът е от селски двор. Вероятно някаква част от стоката е била такава, но наличностите в края на август видимо са от борсата. Млада жена се опитва да ми продаде кило праскови за 4.90 лв. Отклонявам офертата, защото два часа по-рано на път за Бургас съм си купил по-хубави по левче. Пред друг магазин клечи бабичка с кошница едри домати. Те наистина са градински. Питам я колко струва килото. Бабичката ме оглежда внимателно и започва да мисли. Понеже мисли трудно, тя мисли бавно. Най-после ме е претеглила и обявява цена - 2 лв. Няма кантар, но ме уверява, че доматите са по кило единия. Давам 5 лв. за два едри домата, но не чак по кило. Бабата, като истински курортен търговец, няма дребни, около минута се суети и после весело закръгля сметката в своя полза.

На десет минути от "Бутамята" е прекрасният и



все още недокоснат от мутризиращи сили плаж "Липите"



Трудно достъпен е, минава се по стръмна пътека. Може и с кола по обиколен черен път. Повечето хора, които го посещават, се стараят да не оставят боклуци. В края на плажа има два контейнера, в които плажуващите си ги изхвърлят. Някаква грижлива общинска ръка през ден събира боклука и... го складира на десет метра в горичката, както е в черни полиетиленови торби. Мястото е превърнато в бунище с милиони мухи. Каква е идеята на това усилие? Не е ясно. Предполагам, да се прогонят някак хората и да се насочат към чадърите на концесионера в съседния залив.

В центъра на Синеморец има малко и приятно на вид ресторантче "Хелиос". Поръчах си мастика с лед. Симпатично момиче я носи след малко и обяснява, че имат проблем с ледарката, поради което лед не ми се полага. Не се извинява, а само ме информира. Поръчвам си порция зарган (10 лв. за 200 г), като преди това питам дали е пресен. Заклеват ми се, че е полужив. Знам, че прясна риба през лятото се намира инцидентно от познат рибар или в някое рибарско капанче, но предния ден бях видял да вадят зарган от един талян и реших все пак да рискувам. Поднесоха ми глава от сайра с част от тялото на рибата. Общо към 200 г, но повечето глава, украсена с обелка от краставица и парченце морков. Опитах се да обясня, че това не е зарган, а друга риба, която прилича на зарган, но дори не е черноморска, а още по-малко прясна. Момичето отвърна, че са поръчали на снабдителя зарган и той това им е донесъл. Всеки път това им носи. Попитах дали ако им беше донесъл шаран и него щяха да предлагат за зарган. Момичето прие с усмивка моето нахалство и нищо не каза. За подобно нещо в славните балкантуристки времена вероятно целият персонал на ресторанта щеше да ми дръпне моряшки бой. А сега се отървах с една усмивка.

У нас отношението към туриста изглежда традиционно белязано от високомерието на тариката спрямо баламата. За българския туристически предприемач (ако наречем така хилядите самодейци в тази област) туристът е нещо като паламуда.

Той е полуодушевен предмет, който пуска кинти, както рибата пуска хайвер и после си заминава. Поради което понятието "туристическо място" има общо взето отрицателна конотация. Означава неоправдано скъпо и кичозно средоточие на балами, обслужвани от тарикати. Впрочем това не само у нас е така, но у нас тарикатлъкът е в повече и бие на очи.

Българският туристически продукт няма собствена физиономия. Той е епигонски и се стреми да прилича на нещо, което не е и не може да бъде. Нещо като мастика "Зорбас". Произвежда имитации на лукс или фалшива фолклорна автентичност, няма чувство за мярка, усет за дистанция и пропорция. Точната дума за всичко това е кич. Това обяснява и океана от кич, който залива курортите всеки сезон. В Синеморец това личи по имената на хотелите и къщите за гости - "Афродита", "Бавария", "Асти", "Филаделфия", "Доминго", "Калифорния", "Катерини", "Стела Марис", "Paradise garden" и т.н. Сред тях зад табела "Продава се" стърчи хотел "Шопска среща", изглежда, за да подскаже с името си защо това някога очарователно със своята откъснатост от цивилизацията селце днес прилича на софийския квартал "Лозенец". Единствено старата пивница "Велека" с очукани железни маси, старовремски тезгях и сладникава миризма на мента, мастика, цигари и лимонада напомня за времето, когато в Синеморец се ходеше с открит лист.

Ето защо



резкият спад на приходите в туризма е много добра новина



Ако процесът продължи, вездесъщият български тарикат може би най-сетне ще разбере какво има предвид фолклорната мъдрост, която казва, че прост човек лесно настива.

Българският морски бряг необратимо губи своето някогашно очарование и привлекателност, но сигурно все още може нещо да се направи и каквото е останало да се спаси. Какво може да се направи?

Първо, държавата трябва да излезе от малоумния унес, в който живее от 20 години, и спешно да изгони мутрите от плажовете. Ако местните общини си събират поне част от дължимите данъци, могат спокойно да поддържат плажовете, както беше в домутренските времена. Ако искат, да забиват чадъри, но на 20% от пясъка. Не повече. После трябва да се гарантира свободен достъп на гражданите до цялата брегова ивица. С морето може да граничи само държавата. Който си е направил частна морска граница, ако обича, да осигури достъп до брега. Или да промени конституцията. Незаконните строежи трябва да се съборят, и то за сметка на инвеститорите, след като платят и солидни глоби. България, впрочем, е уникална страна, в която узаконяването на незаконен строеж е обичайна практика. Между другото ми разказаха за някакъв предприемач, който, след като вдигнал два етажа над разрешеното, върху покрива построил параклис, за да не посмее никой да му бутне строежа. Лукав до благочестие.

Строителството оттук насетне да става само с градоустройствен план, след като е изградена инфраструктура (път, канализация, пречиствателни станции). На 150 метра от брега да не се строи нищо. Абсолютно нищо. На първа линия да се строи най-много на два етажа. Наистина два, а не четири, от които после да се развива причудливо уродлив триетажен покрив с балкони. Би било разумно да се ограничи местното самоуправление в черноморските селища относно ново строителство. Брегът е национално богатство, поради което е нормално общественият интерес да бъде защитен чрез известни рестрикции срещу местните изблици на алчност, корупция и предумишлено малоумие. През последните 15 години повечето морски общини се оказаха морално и естетически непригодни за опазване на това национално богатство.

Да се твърди, че хората в други туристически страни имат по-добър вкус от българите, вероятно е преувеличено. Но там явно има начини за постигане на някакъв естетически консенсус. Администрацията слага юзда на простотията.

Докато всичко това стане, България би могла да привлича туристи със стряскащо откровени послания за себе си. Светът е голям и ...сигурно има хора, за които тъжната истина би била привлекателна.

Елате в страната на последните хора, които живеят без никакви правила. Елате в последното убежище на свободата. Елате да видите истински хаос, какъвто никой в Европа не може да си позволи. Заповядайте в страната на най-големите тарикати, където всеки е по-хитър и по-алчен от другия и всички дружно третират своята държава като идиот. Елате да видите какво значи глупост с умисъл. Ще ви покажем как модерният лукс се съвместява с хигиенни норми от Средновековието. Ще ви покажем "Бентли" в гето. Елате да видите с очите си нещо, което сигурно никога не ви е хрумвало - как развитието води до деградация.

Добре дошли в Мутросел! Welcome to Bulgaria.
 Устието на река Велека - южно от Синеморец.
 Рекламен надпис на плажа Бутамята.
 Хотел "Бела виста" - западната фасада с главата на Уди Кълвача.
195
32932
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
195
 Видими 
05 Октомври 2009 02:34
Welcome to Boykovistan!
05 Октомври 2009 03:51
Който си е направил частна морска граница, ако обича, да осигури достъп до брега. Или да промени конституцията.
Авторе, автореее, не им давай идеи, замина конституцията ей сега.
За статията , ама - резонния въпрос е " И сега какво?"
05 Октомври 2009 04:25
...познавам българските морски курорти доста добре...проблема с тях е, че винаги досега за последните 20 години, тези които управляват държавата си нямат и капка реална представа какво дразни туристите и кое им харесва и от там логично се стига до упадък вместо развитие...
...аз лично съм разговарял с поне около стотина семейства от най-различни страни от Европа, които са дошли на почивка в България, тъй като владея няколко езика говоримо и комуникацията ми с тях е лесна...та на базата на разговори с поне стотина семейства и след като съм ги питал какво им харесва и какво не тук мога да направя следните заключения: Най-напред ще изброя какво не им харесва и след това кое им харесва тук при нас:
1. На първо място като най-голям бич за морския туризъм безспорно са измамите в чейндж-бюрата. За какво става въпрос. На повечето чейндж бюра пише с големи цифри курс да речем 1.95 за евро а като обмениш примерно 100 евро ти ги обменят на курс 1.59 . На теория всичко е законно тъй като се подписваш, но повечето туристи не забелязват размяната на цифрите и изгарят с по 40 лева на всеки сто обменени евро. Това се практикува от почти всички обменни бюра с изключение на веригата бюра "Crown", където е феномен, но не мамят...
Всеки ден в тези тарикатски бюра в България по моя преценка се мамят около хиляда туристи(имам предвид всички курорти)...умножено по дните на туристическия сезон стигаме до спиращата дъха цифра от около сто хиляди чужди туристи, които са дошли да си харчат парите в България а като награда за тяхното решение да си харчат парите в България получават най-долнопробна селска измама и естествено едва ли биха повторили да дойдат отново в България. Защо тези измами се толерират от полиция, данъчни власти и шефове на не нам какви си агенции по туризъм в България, можем само да гадаем. Според мен най-логичното обяснение е, че на никой от управляващите, включително и сега на Гербаджиите не им пука за развитието на туризма в България.
2. Бич номер 2 който дразни туристите според тяхна преценка е лошото обслужване в хотели и заведения. Французи са ми казвали, че друг път няма да дойдат в България тъй като никой от персонала в техния хотел не се усмихвал и откакто дошли на почивка не видяли никой от персонала поне веднъж да се усмихне. Норвежци са ми казвали, че в техния хотел имат чувството, че досаждат на персонала...такива са отношенията персонал-гости на хотела. Същото важи и за барове и ресторанти...лошо обслужване.
3. Неограничения транспорт по променадите в курортите, моторчета, рикши, голф колички, колелета и т.н които карат всеки турист излязъл на разходка вечерта ежесекундно да се оглежда нещо от изброените по горе неща да не го блъсне него или детето му.
Сега нещата, които им харесват:
1. Времето-климата...може би е най-подходящия климат за туризъм за европейци-нито много горещо, нито студено. За 90% от туристите най-важнния елемент от тяхната почивка е времето. Ако е слънчево са склонни да преглътнат доста от родните ни изгъзици.
2. Природните дадености плаж плюс море...наличието на пясък вместо скали, както е в много други държави, неголяма соленост на морето, сравнителна безопасност при плуване в морето.
3. Наличието на много заведения, ресторанти, барове и атракции-възможността всеки ден да бъдат на различно място в различно заведение или ресторант....турския модел на почивка когато си като затворник в един хотел и не можеш да мръднеш на друго място, определено не се харесва на повечето европейци и затова им харесва разнообразието при нас...
Митове: Най-големия мит е, че чужденците се вълнуват дали курортите ни са презастроени или не. Това не ги вълнува- това вълнува нашите съграждани-българи при това доста малък процент-може би 2-3 % от българските туристи-предимно хора еколози и любители на природата, които сравняват с това което е било преди и изпитват носталгия към доброто старо минало...от стотина семейства чужденци, които съм помолил да кажат какво не им харесва по време на почивката в България, нито едно не е споменало думата презастрояване...всички говорят за измамите по чейндж бюрата и за лошото обслужване...Естествено и измамите лесно може да се прекратят като например се закрият чейндж бюрата и за обслужването могат да се вземат някакви мерки, но за целта са нужни управляващи, които да се вълнуват от темата "туризъм в България" но това досега не е било а и не виждам и гербаджиите да им пука и на тях за туризма в България...
05 Октомври 2009 04:30
Павлик
Бойко управлява от 2 месеца. нема как баш той да е застоил морето.
05 Октомври 2009 04:41
Има много прости решениия - гледах скоро един репортаж, в Италия мафиоти построили някакво кварталче без необходимите разрешителни - за ок. 160 млн. евро. Армията (!) за няколко дни го изравни със земята. Казаха, че така най-лесно лишавали мафията от средствата и. Колкото до Boykovistan - не съм съгласен, по-правилно е да бъде Симеонистан или Станишевистан (да ме прости Брайти) - при тях избуя строителството по черноморието.
05 Октомври 2009 05:11
ама - резонния въпрос е " И сега какво?"


Как какво? Ето ги гръцките острови, с гръцките фериботи (за хора от България). Ами ето го Крит с двете аерогари. Особено южната му част в Либийско море е раят на земята. Ето ги останалите места в Гърция. От Крит се върнах преди 14 дена и ако има едно лесно - заминавам веднага пак. Но ще почакам до догодина през май. Волю неволю. А за "мутросел" даже не ми се и мисли! Тази година пътуванията за BG бяха стигнали до 229 ? за една седмица хотел с безброй измислени звезди+полет+някаква закуска. Дано им е било сладко на рискувалите.

Да добавя - статията е връх



Редактирано от - Nickolas на 05/10/2009 г/ 06:01:47

05 Октомври 2009 05:31
Ау-у, Ясен този път изби рибата!
Велик! Изобилие от велики лафове
напр
особеностите на българския преход - струпване на
необяснимо големи богатства у нагли и примитивни хора
с безмилостно лош или никакъв вкус.

абс точно
05 Октомври 2009 05:33
Авторе, не си прав за много неща.
1. Всяка една държава се управлява от лошите момчета, дали явно, дали в сянка - това е без значение. Жалкото в България е, че лошите момчета са малко простовати, но това е бел кахър. Докато на гражданите им харесва това, което се случва, промяна няма да има, а това вече е неприятно. Избрал си пътя да се бориш, желая ти успех. Близо милион и половина просто не издържаха и напуснаха страната.
2. Туризмът винаги ще е кич, дали ще предлага първобитност и близост до природата, или лукс несъвместим с ежедневието няма голямо значение, виж тарикатлъците с настаняването, хигиенните норми, храненето, цените и всички останали дейности ще се отразят на собственика и приходите му от дейността, балами много.
3. Туризмът като дейност се управлява от хора, които имат собствена визия, критици много, практици малко, ще мине време ще се променят нещата. След като държавата е намерила за нужно да заделя част от данъците и да държи бранша на хранилка, мутрите са непричом. Другаде е грешката, но е трудно да се изправиш срещу истината, може да ти коства кариерата.
Последно, не може да се прескочи етап в развитието на обществото, в зависимост от нивото на интелигентност на масата от индивиди, се развива и общественият модел на живот и управлние - толкова можем в момента!
05 Октомври 2009 05:55
Докато на гражданите им харесва това, което се случва, промяна няма да има,

Това как ти хрумна? Дълго ли го измисля?
Туризмът винаги ще е кич

Айде бе! Сериозно?
толкова можем в момента!

аха, ясно - тийнеджър
05 Октомври 2009 06:03
Класация на народите, чиите граждани са били най-масово мамени в чейндж-бюрата в курортите тази година:
1. Поляци
2. Словаци
3. Унгарци
4. Чехи
5. румънци

защо точно тези народи са били най-мамените в чейндж-бюрата тази година има просто обяснение-много от туристите от тези страни идват в България с коли...тези които идват с туроператори ги предупреждават, повечето туроператори предупреждават чужденците да не обменят пари в чейндж бюра в България , но тези които идват с коли до България няма кой да ги предупреди...от там се получава и класацията...самия факт, че туроператорите предупреждават туристите означава, че връзката между туроператори и управляващите в България е прекъсната и пропастта между тях е голяма и поне засега непреодолима...
05 Октомври 2009 06:17
Статията (снимка: натиснете тук)
05 Октомври 2009 06:20
Първо, държавата трябва да излезе от малоумния унес, в който живее от 20 години, и спешно да изгони мутрите от плажовете.

А змията може ли да си изяде опашката??Преди няколко дни говорих за каналите от които всяка власт се облажва (е тЕ затова е купуването на гласове и натискането).Всичко си е официално и осъдени НЕ МОЖЕ да има.Нали няма да карате новите министри да бачкат само за една заплата на полза роду??Едва ли ще искат да са пионерите в тази област...
05 Октомври 2009 06:21
Кой ходи още в чейндж-бюра? Банкомати има навсякъде. В другите страни освен в някоя аерогара (и пак трябва човек да го търси) няма даже чейндж-бюра. Явно биват излъгвани само "такива" туристи - дето и едно Маестро нямат.
05 Октомври 2009 06:29
Гоподина Дянкова би ли си взел котката и би ли направил една разходка до морето, да види кое хотелче с какви капитали... такова де???Трибуквена групировка (авторе, има ли ги в азбуката тези букви) строила тук и там... И много други трибуквени и многобуквени строили и на прЪва, и на втора, и на други линии... МоглИ - строили.И понеже много от хотелите ще се окажат я на баба Пена, я на баба Цеца, да се попитат тези мили старици, как аджеба при таван на пенсиите смогнаха и хотел да струпат....
Ама това не е, като да се замразяват пенсии, да се вдига акциз на цигарите и да се търсят здравни осигуровки със задна дата...
05 Октомври 2009 06:30
Повечето от нещата казани в статията са истина.Навсякъде властва простотия и нищо повече...Гола вода и кал по гърбо - това е то...
05 Октомври 2009 06:39
Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица, ползвайте бутон за кирилизация или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 05/10/2009 г/ 11:10:31

05 Октомври 2009 07:33
Тъжно, толкова тъжно че чак ме боли! От друга страна като се замисля, има ли смисъл да го мисля въобще, май няма! Всяко общество си заслужава орисията! Простотията и безкултурието е начин на отцеляване в Тая страна и все повече от нас нямат място там. Амин........
05 Октомври 2009 07:38
Nikolas...личи си, че в български курорт не ти е стъпвал крака никога...в чейндж бюрата обменят пари почти всички туристи, които идват на почивка в България...
...ела си плати шезлонга или вечерята с Маестрото...банкоматите в курортите се броят на пръсти и обикновено ти трябват часове докато намериш такъв, докато чейндж бюрата където те мамят са през двайсет метра...измамите в чейндж бюрата са бич НОМЕР ЕДНО за туризма в България и това колкото по-рано го осъзнаят "компетентните" органи и вземат мерки, толкова по-добре...решението е само едно-закриване на чейндж бюрата...може да се остави тази дейност да се върши единствено в хотелите, където там самите собственици на хотелите не позволяват да се вършат такива измами...но чейндж бюро на улиците такова живтоно не трябва да има...една група чехи, които току що бяха пристигнали ги предупредих да не обменят в чейндж бюрата, беше им първи ден от пристигането и казаха, че съм закъснял с предупреждението...вече бяха обменили...един словак също излъган преди да го предупредя се удивляваше как е възможно да позволяваме такива измами в нашата страна...каза че го предупредили да не обменя пари на улицата, но той не предполагал че имат предвид чейндж бюрата на улицата а си мислел да не обменя пари ако някой чейчаджия на улицата му предложи...друго семейство поляци...също излъгани, мъжа поляк ми обясняваше, че в Полша такива явления са немислими...каза, че ако нещо подобно се случи там, веднага такова бюро биха за затворили и запечатали...руснак по професия журналист също ми се е оплаквал, че са го излъгали в обменно бюро...въобще динамиката с измамите е много голяма и резулатата е плачевен...тези хора, които са били измамени втори път няма да дойдат в България...ще чакаме да идват само тарикати туристи, такива като нас, които не се лъжат лесно...
05 Октомври 2009 08:41
Аз предлагам Кratoon City!
05 Октомври 2009 08:48
Много добра статия! Тази година ходихме за първи път в Гърция - Сани и беше супер. Усмихнат персонал, нищо не се отказва, красива и незастроена природа. Живот и здраве да построят магистрала „Струма“ и на картичка не искам да виждам чрноморски курорти!
05 Октомври 2009 08:48
Дрън, Дрън, Синеморец ли е големия проблем на тризма...Нещата са вързани с цялата ни постдемократична еуфория...Забравихме думата плановост, еми тя видите ли противоречала на пазарната икономика, последица и от прословутата костовашка панацея "по-малко държава в икономиката", та нещата са много дълбоки и не са свързани само с простотия, алчност, мутризация и прочие квалификации на бизнеса след 10 ноеври...Коня е в ряката и с емоции, заклинания и епитети икономика не се развива и особено пък да се лекува...Нейсе.
05 Октомври 2009 08:50
За статията-
Иначе- преди 20-на години, когато промениха името на Родината ни, трябваше вместо Народна да изпишат- Тарикатска...по отговаря ня манталитета ни.
05 Октомври 2009 08:56
Milcho е много прав за корените на проблема. За съжаление през всичките години на прехода държавата, в лицето на парламент, правителства и местна власт, вместо регулираща сила беше съучастник.

Редактирано от - Simplified Solutions на 05/10/2009 г/ 08:59:00

05 Октомври 2009 09:14
Пазете родината чиста, почивайте в чужбина.
05 Октомври 2009 09:19
Ако не беше всъщност много, ама много тъжно, щеше да бъде адски смешно! Моите уважения за автора!
05 Октомври 2009 09:35
Добра статия! Поздравления за автора. Надявам че в скоро време тези наблюдения ще бъдат подплатени и с някое друго журналистическо разследване, а не просто свенливо, като девици да споменаваме за трибуквени групировки без да посочваме за кои точно става дума.
Колкото до черноморието ни, то е вече тотално осрано, свенливите 30% са само върхът на айсберга, кризата в родния мутротуризъм тепърва започва. Това че в глобален мащаб може кризата и да отшуми до 1-2 години (аз лично не съм такъв оптимист) не важи за България, за съжаление...
05 Октомври 2009 09:36
Авторът е търсил сензанция и я намерил, което е лесно като знаем какво представлява българското Черноморие. Но, който ходи в Синеморец, знае къде трябва и къде не трябва да стъпва. Едно от местата е Бутамята, които трябва да се избягват. За хубавите плажове - Липите и Листите, неохраняеми, но по-чисти и няма кретени. Има повече мацки нудистки. А за ресторантчетата - Синеморска среща. Сутрин отиваш на плажа, вечер в Синеморската среща. Ако искаш преход до Силистар по една дива пътека - никой не ти пречи, откриват се супер заливчета, ако си тарикат можеш добре да си изкараш.
05 Октомври 2009 09:40
Най-тъжното е, че оплютите индивиди в статията, са съумели да направят нещо (безспорно отрицателно, но нещо) в сравнение с безмълвните овце, самонаричащи се интелигентият и разумен глас на държавата. С драсканици промени не се правят.
05 Октомври 2009 09:41
бравос на автора
05 Октомври 2009 09:45
Браво на автора! Де що имаше червена номенклатура, мутра или селски тарикат "бизнесмен" решиха да станат хотелиери. Е, халал да им е хотелиерството. Идва видовден и лакомото дупе - кръв с-ре. Жалко, излиза вярна турската поговорка: " На българина му идва акъла, когато се насере или като го подгониш! "
05 Октомври 2009 09:59
Статията описва съвсем точно какви са проблемите.
Гледам на некои другари пак Костов им се оказал виновен. Нищо чудно. Само дето, другари, преди да се сетите с умиление за думичката "плановост", упражнявайте се върху "законност". Ясно се вижда че по-голямата част от проблемите със строителството по черноморието и използването на плажовете идва от неспазването на съществуващите норми, а не от липсата на повече такива.
Иначе в никакъв слуай не съм против планиране и инвестиране в инфраструктурата преди сторенето на хотели.
05 Октомври 2009 10:34
Банално стана вече от дигнати палци, ама и аз да кажа, отдавна не съм се съгласявал толкова. Горе - долу такива са и моите преживявания.
Интересно е и мнението на цесекаря, не съм и предполагал че това с чейндж бюрата е такъв проблем, е това си е грабеж посред бял ден!
Склонен се да се съглася, че измамите и ообслужването отблъскват чужденците повече от кича. При нас българите е май обратното. Щото от обслужването и не очакваме нищо, а от мошениците сме се научили да се пазим. Абе мизерия, откъдето и да го погледнеш...
... Често се връщам и съм се научил, от летището, моментално да превключвам на нашия модел на поведение. Щото ако се усмихваш и отстъпваш, както е в белия свят, те мислят или за балама, или за педал (пу-пу)....
05 Октомври 2009 10:38
Оти рИвете бе Нали искахте частна и нициатива, либерализъм, ненамеса на държавата, щото била лош стопанин (така думаше едим примиер-педерунгел, който сега се е изнесъл да живее при покровителите си в САЩ), всичко да се развива по пазарни принципи. Какви закони какви 5 лева - законите означават намеса на държавата, не ви ли светва в празните глави. Нали пазарят щял да оправи всичко. Нали алчността е движещата сила при капитализъмът. Нали спекулата не било лошо нещо. Ето ги принципите дето им се радвахте толкова години, сега пък пак рИвете.
05 Октомври 2009 10:48
За стила и езика на автора - няколко палеца. А колкото до проблема - брадяса-а-ал! Нищо ново не е казано. А и просто няма какво да се каже - нали знаем къде е хляба, ножа, че и сиренцето...
05 Октомври 2009 10:49
Драги Марксе,
Разбирам те, но да прехвърляш вината за грозното в българския туризъм само върху първите 10 от изминалите 20 години - това е направо смешно.
Нека да ти разкажа един случай от баш-бая-най социалистическо време.
На един приятел му гостуваха две швейцарки. Водим ги в заведение на Златните - беше някаква механа с хайдушко име.
Поръчваме.
Но не щеш ли, едната швейцарка реши, че виното мирише на тапа.
Ние, като истински рожби на социализма, никак не бяхме склонни да правим рекламации. Но и не можехме да се изложим. Викнахме келнера, обяснихме му съвместните си претенции. Той кимна и безмълвно изчезна.
Чакахме пет минути. Чакахме десет.
Накрая изскочи някакъв тип, типичен първообраз на днешните мутри. Надвеси се многозначително над масата и попита с утробен бас:
- На кого тук му мирише на тапа?
Побързахме да обясним, че не е станало лошо и ще си платим бутилката, но да я приберат и да ни донесат друга.
Онзи изръмжа и се отдалечи, недоволен от мирното разрешение на въпроса.

Който помни онези времена, ще се съгласи, че и тогава положението хич не беше розово. Само дето плановостта спасяваше положението - пълнехме хотелите със соцгрупи, дето и да се оплакват, никой не ги бръсне за сливи.
05 Октомври 2009 10:51
ВЪПРОС - КАК И ЗАЩО БЪЛГАРСКИЯТ ПРЕХОД ПОПАДНА В РЪЦЕТЕ НА МУТРИТЕ И КОИ СА ТЕ ВСЪЩНОСТ?
05 Октомври 2009 10:52
Браво, Ясене. Особено за лозунгите накрая!
За съжаление, никой не знае решението.
Истинският проблем е, че на местните, нито за естетика им пука, нито за морал. Хазяи-паразити, келнери-хайдуци, пладнешки таксиджии, строители-гигантомани, цинично-безразлични местни власти... И че всъщност така си е от край време! Гледат ни отегчено, сякаш наистина сме паламуд, който им отваря работа, като се пъха в мрежите им сам.
Те ИЗОБЩО не се срамуват за това, че си съставяме крайно неприятно мнение за тях. Ефектът какъв е? Докато държавата предприема поредния конкурс за "слоугани" и рекламни кампании, те самодейно, неуморно и хорово я заглушават с лозунга на Бориславов: "Елате в страната на тарикатите и балъците!".
Но не сме ли всичките такива? Някой срамува ли се от това, че тасиджии-акули продължават да правят засада на летище-София, за да оберат някой лековерен чужденец? Никой - ни общественост, ни летищни власти, ни полиция. Явно съм самотно изключение.
Мислим си: на кой му пука за непознатите и чуждите, ние за нашите си да се погрижим. Леле, колко находчиво! Ами да ни попиташ, не ни ли минава през единствения неврон, че като не признаваш някого за човек, и той ще те отъждествява с хлебарка?!

05 Октомври 2009 10:57
Следващите стъпки в еволюцията на българския туризъм са подобряване на инфраструктурата и обслужването. Те са неизбежни. Няма как да не се случат. Неизвестните тук са свързани с времето. Тук вече обществото има думата. И като резултат продукта ще се подобри значително. Няма да е шедьовър , но ще е привлекателен. Дотогава имате избор а на съседните държави. Е не чак южен Крит щото си знаете защо...
05 Октомври 2009 11:05
Добре казано- какво следва обаче?! Нас животът ни мина в слова.
05 Октомври 2009 11:17
за статията.
Относно текста под една от снимките: устието на Велека е северно, а не южно от Синеморец.
05 Октомври 2009 11:26
Браво, авторе!
Да се твърди, че хората в други туристически страни имат по-добър вкус от българите, вероятно е преувеличено. Но там явно има начини за постигане на някакъв естетически консенсус. Администрацията слага юзда на простотията.

Ето това трябваше да запазим от гнъсните и мрачни тоталитарни години-контрола!
В строителството, в хранително-вкусовата промишленост и услугите.
05 Октомври 2009 11:30
"Mrx++
Оти рИвете бе Нали искахте частна и нициатива ..."
Колега, теб някой пита ли те, преди да свалят бай ти Тодар ?
Мен никой не ме е питал.
И българският народ също.
От къде тогава у теб такава заблуда, че за нещо сме рИвали ?
Никой за нищо не ни е питал.
Големите държави се разбраха как да стане. Горбачов се съгласи.
Нашият мухльо Тодар се съгласи щото щяха да го очаушесят и него.
Това е.
Време е да престанеш с този рефрен: "рИвете, че рИвете"
Никой не реве.
05 Октомври 2009 11:50

много приятно написано за трагикомедията по Черноморието.
Ако минат през банско ще видят същото и другаде и другаде ...
05 Октомври 2009 11:53
за българското черноморие. Не мога да не се съглася с автора защото преди месец бях по тези места, бях потресен, разочарован и отчаян. Наистина сме много далеч от туристическата култура и европейското обслужване. Това за което четох в статията е запечатано в фотоапарата ми - УЖАСНО Е !!!
Дано поне тези скелета, основи, недоизмазани все още вили, хотели, СПА центрове и др. които са стъпили на морския бряг, не на 60-100 или 600 метра от морския пясък бъдат съборени, не спрени а съборени та да остане поне надеждата. Не 30% спад, а 300% трябва да има зада се осъзнаем.
05 Октомври 2009 11:55
Тук-там край брега в Синеморец има хубави двуетажни къщи, каквито би трябвало да бъдат всички в тази част на селото
.
И защо трябва да бъдат двуетажни а не триетажни?
Хайде стига крокодилски сълзи. Навсякъде бреговете се застрояват, никъде не са оставени "диви"-
Не сме нито Канада, нито Западна Австралия.
Да бъдем реалисти: Черноморието се нуждае от умно туристическо строителство и развитие на инфраструктурата, а не от "диви" плажове.
Който иска "дива природа", плаща си и отива в Антарктида (или гледа Нашанал Географик).
За останалия електорат - хотели на брега на морето, цаца и бира.
Вместо да се дават пари за събаряне на вече построеното, да се принудят собствениците на хотели да построят пречиствателни станции, а то - морето синьо и марципаните плуват, плуват.
05 Октомври 2009 11:59
"Един приятен, но неосъществен силует поради особеностите на българския преход - струпване на необяснимо големи богатства у нагли и примитивни хора с безмилостно лош или никакъв вкус".

Авторът тук доста добре е характеризирал не само ситуацията в туризма, но и цялата прогнила управляваща класа и мутро-бизнес, захапали хищно снагата на измъчена България и населението й от 20 г. насам ...


Малко може да се добави към това.


Редактирано от - Mars Attack на 05/10/2009 г/ 12:04:34

05 Октомври 2009 12:01
Дърти,


Извинявай, но чак сега видях постинга ти с този цитат от статията. Явно мислим еднакво !
05 Октомври 2009 12:07
Ето това трябваше да запазим от гнъсните и мрачни тоталитарни години - контрола!

Ловки, въпреки че Б.Б. е бил при бай Тошо само като бодигард, може пък и да е "прихванал" нещо тоталитарно, знай ли човек...
05 Октомври 2009 12:12

Най- разумната идея на автора, при това съвсем не лишена от основание, е да се отнеме от крайбрежните общини собствеността и управлението на териториите, прилежащи до плажната ивица. Пари, пари, пари - ревнал кир Михалаки и зинал да глътне целия свят. Така и черноморските кметове.
Северните плажове са не по-малко уродливи.
Авторът безспорно е прав.
Но в същото състояние са и всички други структури на територията на страната. Разпадът и деградацията са необратими.
Експериментът по социално инженерство приключи, господа. Ефекта - потресающ, резултатът - нулев.
Време е да мият епруветките.
Ще се видим в сифона.
05 Октомври 2009 12:32
може пък и да е "прихванал" нещо тоталитарно, знай ли човек...

Знае ли човек верно...
Добре би било, макар туризмът да ни е последна грижа сега.
И макар да ми се струва, че нещата вече са необратими...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД