:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,534
Активни 473
Страници 5,099
За един ден 1,302,066
ДИАГНОЗА

Защо Полша не я лови кризата?

Докато у нас се наливаше спекулативен капитал, поляците създаваха жизнено производство
Снимки: Светослав Терзиев
Модерната част на Варшава носи духа на полската предприемчивост и амбиция.
Полша сякаш не я лови заразата на икономическата криза. Тя остана единствената страна в ЕС, която и тази година запази икономически растеж през всяко от трите тримесечия. Вярно е, че сега се задоволява със скромния 1% растеж, след като бе свикнала през последните години да добавя по 5-6% към икономическата си мощ. Но все пак е на плюс, докато останалите държави в ЕС отчитат минуси. Как така се оказа имунизирана срещу икономическата пандемия, която излезе по-прилепчива и от свински грип?

Обясненията могат да бъдат всякакви, а общото между тях е, че



поляците умеят да се грижат за интересите си



Ето го първото доказателство: Според излезлия в края на септември доклад на Еврокомисията за изпълнението на бюджета на ЕС през 2008 г. Полша се класира на второ място след Гърция по положително салдо от участието си в общата хазна на 27-те. Тя е излязла на печалба с 4,4 млрд. евро, а Гърция - с 6,3 млрд. евро. Разбира се, големите и развити икономики като германската, френската, британската, италианската, шведската, холандската, австрийската са нетни платци, което е израз на европейската идея за солидарност и хармонизация. Но Полша много държи да бъде в групата на големите, когато се решават политически въпроси, и заедно с това успява да се класира при малките и слабите, когато я търсят за пари.

За сравнение България е на ръба да се класира сред нетните платци в групата на развитите държави, макар че е най-бедна в ЕС. Което е знак, че тя е най-безпомощна, когато трябва да защитава икономическите си интереси въпреки безспорното си право да получава подкрепа.

В условията на обща криза поляците



успяха да се възползват дори от слабостите си,



за да печелят, когато други губят, или поне да не инкасират загуби. Както и в България тяхната банкова система бе достатъчно неразвита, за да не бъде повлечена от срива на спекулативните деривати. Когато глобалните играчи в световните финансови центрове се чудеха как да си пробутат горещите книжа, поляците ги гледаха невъзмутимо (като и българите), защото не бяха дорасли да участват в залаганията. Тази резистентност е може би една от малкото ползи от икономическата изостаналост. Все пак поради икономическия си потенциал и по-голяма предприемчивост поляците имат значително повече опит в борсовите игри. Тяхната фондова борса върти на ден сделки за около 1 млрд. лева, докато софийската се радва и на 1-2 млн. лева в добри дни.

Защо въпреки природната си имунизация срещу световната финансова криза българите я трансформираха в икономическа криза, а поляците се задържаха на ръба? Трябва да се има предвид, че България навлезе в трудния период от по-благоприятни позиции, защото привличаше повече преки чуждестранни инвестиции на глава от населението в сравнение с Полша. Обяснението може да се намери в структурата на инвестиционния поток. Докато Полша привличаше



инвестиции в реалното производство,



България ги насочваше главно към банковото дело и строителството - едните бяха уязвим капитал при финансовата криза, другите се превръщаха в замразен капитал. В критичния момент живите пари, които произвеждат нова стойност, се оказаха малко в България за разлика от Полша. Поляците инвестираха в заводи за леки коли, автомобилни части, компютри, телевизори, хладилници и пр. А у нас се строяха хотели, молове и голф игрища, които дълго ще играят ролята на паметници на спекулативния капитал, дошъл за препиране.

Някои от малкото чужди инвеститори в България, развили успешен бизнес в реалното производство - като американския "Идеал Стандарт" например, започнаха да се оглеждат къде да се изнесат. В същото време поляците изтръгнаха от Ирландия завода на втория по големина в света американски производител на компютри "Дел", за да го инсталират в Лодз, югозападно от Варшава. Ирландците изреваха като попарени с вряла вода, защото трябваше незабавно да съкратят близо 2000 от 3000 работни места в завода си в Лимерик (югозападната част на страната). Те поискаха дори намеса на Европейската комисия заради нелоялна конкуренция, защото Полша бе отпуснала 54,5 млн. евро държавна помощ на новия завод в Лодз. Въпреки това Брюксел отсъди през септември в полза на Варшава.

Спомняте ли си как допреди 4-5 години поляците бяха станали нарицателни като нашественици в Западна Европа, където отнемат работните места на местното население? Днес



прочутият "полски водопроводчик" се е върнал у дома си,



а западните бизнесмени вървят по дирите му и сами му докарват заводите си. Защото си правят проста сметка: поляците са квалифицирани като западняците, но минималната им заплата е една пета от ирландската. Затова предпочитат те да правят неговите лаптопи, сървъри и всякакви други продукти на високите технологии.

Полша се възползва и от друг свой минус - нестабилния курс на злотата, който е една от пречките за присъединяването й към еврозоната. За разлика от твърдия лев, който е прикован към еврото, но без да дава гаранции на България за влизане в еврозоната, плаващата злота е като луксозна яхта в условията на криза. От спадналия курс на националната валута спечели полският износ, който продължи да стимулира производството. Произвежданите в Полша леки коли и автомобилни части излизат поне с 10% по-евтино от същата продукция в еврозоната и привличат купувачи от други държави, където търговците прибягват към какви ли не хитрини, за да ги задържат.

Друга причина за полската устойчивост в кризата е големият вътрешен пазар, който наброява 38 милиона потребители. Полша формира само 40% от своя национален доход чрез каналите на външната си търговия, докато България например надхвърля 60%. Като по-отворена икономика българската е по-слабо защитена срещу международни трусове, а тази година спадът във външната търговия е 30-35%.

Затова пък



по жизнено равнище числата са обърнати:



поляците достигат 60% от средното в ЕС, докато българите - 40%. Средната заплата в Полша е 700-900 евро, като цените на стоките за масово потребление са малко по-високи, отколкото в България. Това обяснява защо поляците живеят по-добре и в кризата.

Не е нужно обаче човек да се опира на числа, за да разбере, че Полша и България отдавна не са съпоставими. Преди 20 години тръгнахме от приблизително едно и също равнище благодарение на социалистическата уравниловка в СИВ. Днес общото ни членство в ЕС само показва колко сме различни. Преходът в Полша нямаше нищо общо с българския, скроен по криминален модел и даващ рецидиви във всички сектори на икономиката. И там старата партийна върхушка се постара да запази позициите си, но за целта не създаде мафиотски структури и организирана престъпност. Гангстерската стилистика, която се натрапва по софийските улици, няма нищо общо с атмосферата на Варшава. Богатите не парадират с мускули, бодигардове и черни джипове, населението не ходи мрачно и потиснато, улиците не са мръсни и опасни.

Полската столица носи цивилизованата атмосфера на всеки западноевропейски град - подредена е, спретната, озеленена. Любезността е нормалният начин на общуване и никой не натрапва своите грижи и киселото си настроение на минувачите. Чужденците са ухажвани, защото поляците умеят да печелят от тях. "Старата част" на Варшава, където се събират туристи от цял свят, е 100% възстановка, защото е била срината до основи през Втората световна война. Но дори в този вид никой не я възприема като кинодекор или бутафория, защото тя е белег преди всичко на полската издръжливост и жизненост. Които са местният патент за справяне с кризата.
Снимка: Светослав Терзиев
Поляците продължават да изграждат "старини" във Варшава, за да върнат образа на столицата си, който Хитлер опита преди 70 години да изтрие завинаги.
Снимка: Светослав Терзиев
Дори уличките във Варшава, където минават много хора, са винаги чисти и приветливи.
46
7748
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
05 Октомври 2009 07:04
Така е, батка. Докато поляците се борят успешно за Dell, Microsoft, Intel, Oracle, ние подсмърчаме на Газпром и Атомстройненамкаквоси. Ти кво очакваш? Просперитет? Ха-ха-ха.
05 Октомври 2009 07:22
Докато на поляците им пълниха и задниците с пари и инвестиции (защо ли), на нас ни начукаха плана Ран-Ът (защо ли). Е какво може да дойде в БГ освен помиярски инвеститори.
05 Октомври 2009 07:34
-н Терзиев е видял лустрото на Полша и се е захласнал до там, че да представя проблеми като успехи. Например рухналият курс на злотата и големите инвестиции в автоиндустрията, която сега по цял свят е на точката на замръзване. Но има нещо, за което свалям шапка на всички градове на запад от София: колкото и да е зле положението, винаги се намират пари за поддържане на градската среда (споменатото лустро). Приветливите улички и поддържаните градинки не струват нищо на фона на целия общински бюджет и логично по цял свят това перо да се отмята най-първо. За съжаление, в цяла България общините имат баш опакия подход. Първо покриват разходите по 50 общински съветника в местния парламент. После покриват хроничните загуби на отдавна грохналата общинска болница, в която никой не ще да се лекува доброволно. Следват дотациите за детските градини, които само в България държат децата до 7-годишна възраст - сякаш доброволно си признаваме, че българин ли е - значи е бавно развиващ се. Следва издръжката на всякакви чудновати училища с 12., 13. и 14. клас - например Професионална гимназия по стъкларство и керамика в град, където единственият завод от този бранш е ударил кепенци преди 20 години. След като подсигурят тези разходи, бюджетите стествено излизат на як минус. И тогава общинарите отсичат, че разходното перо за храстчета, бордюри, вертикална маркировка, кофи са смет, табели с имената на улиците, тротоарни плочки, чешмички и шадравани е излишен лукс. И когато това се повтаря от 20 години, цяла България започва да мяза на една безбрежна циганска махала!
05 Октомври 2009 07:41
oIo - кратко и ясно!
Не можем да сравняваме полския чистокръвен кон
с болхарския троянский лошак.
05 Октомври 2009 08:46
A Bulgarian, през последните 4-5 години България изпреварва Полша няколко пъти по обем на чуждестранни инвестиции per capita. Но си прав де, на калпав чеп - ран-ъта му пречи.


Полша успява да поддържа растеж не само заради изброените от Терзиев причини. Поляците инжектират масивно държавни средства в икономиката чрез емитиране на държавен дълг и поддържане на дефицити. Могат да си го позволят. Независимо, че Debt-to-GDP ratio-им е около 50%, засега се справят, както са се справяли и преди. Ние сме лишени от тази възможност, защото веднъж фалирахме и сега имаме предпазна мярка "валутен борд" с ограничена възможност на правителството да пръска пари назаем. Което, предвид мутро-комунистическия характер на стопанството у нас, си е голям късмет.
05 Октомври 2009 08:58
това е то да си бил сьюзник на германия и русия и да си бил погазван от германци и руснаци
05 Октомври 2009 08:59
А тук няма нито един сериозен инвеститор. Големите производители на бяла и черна техника окупираха бившия соц.лагер с изключение на България. Само погледнете уредите си . А дребната , облеклото и обувките - от Китай.
На нас остана производството на домашна ракия и вино. За гарнитура чалга певици и разбира се кебапчета .
05 Октомври 2009 09:09
Не пари-ум, морал и достойнство ни липсват.Отдолу до горе.И един Лешек.
05 Октомври 2009 09:20
Мои знакомые поляки с придыханием говорят о Крынице, самом фешенебельном и красивом курорте Польши. Сервис там таков, что в кафе не официант идет к вам, а вы - к официанту, иначе вас не заметят. В центре города - брошенные красивые дома, железные крыши с ржавыми пятнами, второстепенные дороги часто просто битые. Отопления нет.
http://kp.ru/daily/24369/552467/
05 Октомври 2009 09:23
50% от чуждестранните инвестиции в Полша идват от САЩ, където по случайност от поне 100 години живее 4 милионна полска общност.
Това обяснява някои неща с "чуждестарнните инвестиции" и "полските водопроводчици" на Терзиев.
05 Октомври 2009 09:45
oIo,
то след като ще говорим за подсмърчане, една от най-подсмърчащите пред Газпром страни е именно Полша. Заради "Северен поток", който ще я лиши от екстрите на транзитираща страна. И пред "Атомстройненамкаквоси" също има кой да подсмърча, след като ние не искаме. За наши 30% двама се натискат, както казва днес Дянков. Интересно е кои са тези "будали", за които проекта "Белене" е изгоден, та се натискат...
05 Октомври 2009 09:51
Доколкото ми е известно, т.нар. "шокова терапия" (бърза либерализация на икономиката) беше приложена за пръв път в Полша от Лешек Балцерович. Преди България, разбира се.
В Полша и преди реформите имаше стабилен частен сектор (60% частни фермери, малки фирми до 30 души работници и др.). А чистотата, уредеността на транспорта и европейското възпитание си ги имаха и преди.
И преди го писах: България пропусна шанса да се възползва от аутсорсването на производствата от Западна Европа и САЩ. Мутрагенът и корумпираното висше чиновничество съзнателно изгони всички читави фирми, решили да инвестират да не би в страната да се установят европейските правила. Ей ги и румънците - и Нокия и Сименс им откриха заводи и автомобили произвеждат.

05 Октомври 2009 09:53
Интиресно. Въпреки големите инвистиции в строителството, едва ли има стротелен работник със стол, както на снимката... хи-хи... Обаче посинели работници при минус 10 градуса - да....
05 Октомври 2009 09:56
Поляците имат държавници, които защитават националния интерес. България има псевдополитици, които защитават или своя собствен интерес, или интереса на чужди държави.
Това е разликата.
05 Октомври 2009 10:03
Cruella de Vil,
И полските комунизи бяха от друго тесто, а поляците винаги са имали частно селско стопанство, и затова винаги са имали и нюх, и реални възможности за успешно поведение в пазарна икономика. Докато у нас адекватното пазарно поведение на българите беше ампутирано от правоверните камунисти.

Редактирано от - Benedicta на 05/10/2009 г/ 10:04:36

05 Октомври 2009 10:25
Тук да не забравяме, че ние сами си сринахме селското стопанство и индустрията Както и търговията с Азия, Африка, арабския свят, концесии в бившите съветски републики, Виетнам и Либия. Не знам дали знаете колко скъпи заводи със западно обурудване бяха съсипани. Щели сме да станем Швейцария на Балканите с туризъм и високи технологии. В същото време за наука не се дават никакви пари - откъде ще да се пръкнат тези високи технологии.
05 Октомври 2009 10:29
Круела
В Полша и преди реформите имаше стабилен частен сектор (60% частни фермери, малки фирми до 30 души работници и др.).

Това донякъде ти е известно, ама май не ти е известно, че тогава полското селско стопанство на Полша беше с 20 години след нашето. Ние минахме под тяхното, като си сринахме селското стопанство с разни ликвидатиционни съвети, които го ликвидираха. А сега шъ ми ядете дядовия.
05 Октомври 2009 11:08
Грешиш Марксе. Била съм в Полша по това време, селското им стопанство беше механизирано, имаха и по-дребногабаритна селскостопанска техника и цялата земя се обработваше.
05 Октомври 2009 11:17
Поредните седерастки митове и легенди, Полша така са затънали в кредити, че няма да могат да ги изплатят и след 100 години.
05 Октомври 2009 11:27
Др. Маркс със сигурност ще си спомни от коя държава внасяхме картофи по време на късния соц и кой ни даде сто хиляди тона жито на заем след виденовата катастрофа.
А лошият Костов след това либерализира пазара на зърно та България отново изнася жито без да оставаме без хляб.

Двата поста на olo пак са изчерпили темата.
05 Октомври 2009 11:33
Абсолютна грешка: "Преди 20 години тръгнахме от приблизително едно и също равнище благодарение на социалистическата уравниловка в СИВ".
СИВ не можеше да изравни историята и националния дух.
Тезата за ураниловката не е вярна нито от икономическа, да ме говорим от политико-историческа гледна точка. Реформите на Гомулка в селското стопанство от 1956 г., либералнтият интелектуален дух от края на 50-те /Лешек Колаковски, Чеслав Милош/, вестник "Политика", дисиденството, Адам Михник, Комитетът за защита на работниците, "Солидарност", протести, които имаха характера на въстания - ето това прави стартът неравен и затова там имат политици - европейци, а тук, както пееше едно време Асен Сираков, разполагаме само с Михал....
05 Октомври 2009 11:43
Наскоро латвийци обясниха защо са благодарни на поляците. Договорили по- високо ниво на субсидиите в земеделието, като настоявали, че няма да се присъединят към Евросъюза в противен случай.
05 Октомври 2009 12:11
Айде да помислим що няма свестни инвестиции в производството у нас. Кой последен направи приватизацията -ние щото нямаше накъде повече. Кой прогони сериозните инвеститори щото се опъват за рушвети-ние щото сме лакоми. Само дето не сме ние , ами нашата мила прохождаща олигархия.
05 Октомври 2009 12:21
Заинтригувахте ме с това селско стопанство. Ето какво открих в сайта на Националната статистика. През 1999 год. България е изнесла хранителни продукти и живи животни за 331 млн. USD, през 2000 год. - за 288 млн. USD, през 2008 год. - за 2 424 млн. лева. Не открих какво е било положението през комунизма. Там, дето търсих, не пише. Дали някъде другаде може да има информация колко сме изнасяли през 70-те и 80-те години?
05 Октомври 2009 13:10
На братята поляци благодарна Америка нали помогна да се опростят дълговете?
05 Октомври 2009 13:20
Поляците се отърваха от своите комунисти и ченгета доста навреме...от там нататък преживяха същите болести като България, но в по лека форма.....
Вярно е че имат по добра структура на инвестициите (по-голям процент на инвестции в средства за производство), по-голямо население, повече работна ръка....кризата не ги отмина, но дойде по късно с около 30% обезценяване на Злотата, понижение на цените на недвижимите имоти, намаляване на потреблението......
Въобще фундаменталната липса на свободни пари в света е гранация че ще се забави потрбителското финансиране и растежа свързан с него особенно в страните от Източна Европа, където хората "сбъдваха" мечтите си с кредити които трябва да връщат по 20-30г.
05 Октомври 2009 13:41
Mrx++


Тук да не забравяме, че ние сами си сринахме селското стопанство и индустрията
Марксе, колко пъти да ви казвам на двамата с Митев, че социкономиката сама се срути като недомислено недоносче на необразовани каскети...

Редактирано от - Benedicta на 05/10/2009 г/ 13:44:08

05 Октомври 2009 15:10
Аз пък смятам, че Полша има лустро и напомпано самочувствие, но не е толкоз далеч пред нас. Засега доходите им са по-високи, но не в пъти - премерено спрямо покупателната сила, CIA Factbook дава 17, 300 долара БВП на човек през 2008, докато при нас е 12, 800. Структурите на икономиките са сходни - 60-65% услуги, 30% индустрия, 5-8% селско стопанство.


Въпреки малкия пазар, ние сме доста по-перспективни. Някой спомена, че ПЧИ у нас са системно 2-3 пъти по-високи (на човек) отколкото в Полша. Тоест, ние се развиваме с труда си, докато Полша разчита повече на подарени пари.


Инвестициите у нас съвсем не са само в недвижимости и е добре да се направи справка на сайта на НСИ, преди да се пропише. Огромната част от инвестициите е в услугите, много от тях за експорт. Това е типично за по-развитите икономики. В Полша повечето ПЧИ са в производството но не във високия му сегмент. Това е характеристика на развиващите се и по-периферните страни.


Те избегнаха рецесията, защото им се помогна доста - не само с фондовете на ЕС, но и например с програми като тази на леля Меркел, дето даде на всички германци по 5000 евро ако си сменят колата. Оказа се, много от тези нови коли се произвеждали (сглобявали) в Полша. Правото на поляците да работят в Англия и Ирландия също беше голяма инжекция.


Но в перспектива, Полша има да се бори със злини, които ние сме заобиколили - вече почти критично голям публичен дълг и огромен бюджетен дефицит. Това ги прави много далечни клиенти на еврото, докато ние имаме всички шансове да влезем в еврозоната след 2-3 години. Тогава разликата ще се промени в наша полза.


Апропо, стартовите позиции наистина не бяха равни - Полша започна прехода си още в края на 70-те и там имаше истински реформатори.
05 Октомври 2009 15:31
Круела, . В Полша шоковата терапия беше направена от рицаря Лешек Балцерович, докато у нас за шокова терапия плямпаха посерковци като Асен Мичковски (който "се нагуши" добре) и човекът на ДС, д-р Константин Тренчев, " пещерният" антикомунист и несменяем "президент" на КТ "Подкрепа", която има символична членска маса и несимволична централа и служители. Всички, които живеем в България, ядохме попарата на извратеното им мислене и на високопарните им глупости.
05 Октомври 2009 15:54
Тоест, ние се развиваме с труда си, докато Полша разчита повече на подарени пари.


05 Октомври 2009 15:56
Като участник в едно сравнително изследване (България и Полша) мога уверено да твърдя, че управляващите в Полша умеят значително по-добре да защитават интересите на народа си. Не че на индивидуално ниво ни превъзхождат. Но все пак съумяха да поставят основите на това, което сега им се отплаща като липса на значим икономически спад, очакван вследствие на световната криза.
05 Октомври 2009 16:00
например с програми като тази на леля Меркел, дето даде на всички германци по 5000 евро ако си сменят колата. Оказа се, много от тези нови коли се произвеждали (сглобявали) в Полша.


Ми хубаво бе, що не се запиташ по каква причина тези коли не са "сглобявани" у нас? Демек ние нищо не произвеждаме (вече), ама поляците ни били виновни, че швабите при тях си похарчили 5000-те евро за кола!!Нали сме по-, по-, най-? Истината ви я казва Mrx+++, без производство няма развитие, другото е пунта мара- услуги, алъш-веришче, спекулации и всичко това изчезва яко дим при първия полъх на кризата.
05 Октомври 2009 16:03
Статията е ок, като шамар за "супер инвестиционният" климат в България...Най-вече ни е "супер" и цената на труда - българското проклятие, което не знам защо някои наричат "предимство"...
Само калпав инвестиор е дошъл в България.
05 Октомври 2009 16:30
Стоянчо,


Ако не си забелязал, Полша е точно до Германия. Там има много повече мегдан за инвестиция отвъд границата, под носа на германците. Затова по тази граница откъм полската страна стандарто е висок. Откъм другата им граница на изток хич не е така.


Освен това, германците са панически притеснени, че след 2-3 години ще трябва да си отворят трудовия пазар за поляци и ще настане леш, като в Англия. Затова гледат да ги дръпнат колкото могат междувременно.


Не се хаби да цитираш Маркса с неговата "трудова теория на стойността" - дето само "мат'риалното производство" създавало стойност или както там беше. На туй вече никой не верва. Гледа се къде се създава по-висока добавена стойност. Обикновено е в услугите, по-високо технологичните.
05 Октомври 2009 16:36
Няма ли са Тройна коалиция - айдуци
05 Октомври 2009 17:43
Няколко плюса за Полша
-еднанационална държава със сплотен народ...
-католици
-извървели са целия европейски цивилизационен път, вкючително
Ренесанс, Просвещение...
-никога не са били изолирани от Европа в културно отношение, както БГ-то
-средната класа е с европейски манталитет и култура
- много по-различен период на комунизъм
05 Октомври 2009 18:23
Benedicta, католицизмът е минус. Нито ренесанса нито просвещението не са им били като хората. Останалите минуси за бъдещото развитие: продължават да са по доста специфичен начин социална държава: 17 милиарда злоти годишно(половината от дефицита) се налива в нещо което се казва КРУС и е селски пенсионен фонд. В нерентабилните мини работят 200 хил. души. Демографическият срив който наблюдаваме в БГ от доста години тука едва сега се задълбочава. За нашенско където дефакто няма промишленост това е по-малък проблем отколкото за поляците. Инфраструктурата им съвсем не е добра: 330 хил. кв. км. имат 815 км. магистрали(Полша, изключая южната част, е равна като тепсия) което е меко казано смешно. ЖП линийте им са като нашите- пътуваш девет дена , десет часа. И като капак: Полша е единствената държава от бивщите соцове дето не довършиха реприватизацията.
05 Октомври 2009 18:45
Ти ще инвестираш ли в страна която изчезва?
Василий е бил наречен българоубиец само за това, че е ослепил войниците на Самуил.
А как да наречем днешните управляващи при положение че България намалява със 150 души дневно - за 2009 това прави около 50 000 души. Не означава ли това, че е изчезнал един град?
За 2009 година България е на 3-то място в света по намаляване на населението.
https://www.cia.gov/library/publications/ the-world-factbook/rankorder/2002rank.htm l?countryName=Togo&countryCode=to®ionC ode=af&rank=21#to
05 Октомври 2009 19:00
Ако не си забелязал, Полша е точно до Германия. Там има много повече мегдан за инвестиция отвъд границата, под носа на германците.

----------------------------------------- ----
tknikodim, не знам дали е само близостта до Германия. Но преди 2=3 месеца в завода за бяла техника “Индезит“ в Италия стачкуваха, че се закрива много голяма част от производството и недоволстваха от това, че производството което е в Полша остава. А Италия (дори Торино) не са толкоз близо.
05 Октомври 2009 19:25
qweqwe.....Ти ще инвестираш ли в страна която изчезва?
Василий е бил наречен българоубиец само за това, че е ослепил войниците на Самуил.
А как да наречем днешните управляващи при положение че България намалява със 150 души дневно - за 2009 това прави около 50 000 души. Не означава ли това, че е изчезнал един град?
За 2009 година България е на 3-то място в света по намаляване на населението.
.....

05 Октомври 2009 20:18
...........Преходът в Полша нямаше нищо общо с българския, скроен по криминален модел и даващ рецидиви във всички сектори на икономиката. И там старата партийна върхушка се постара да запази позициите си, но за целта не създаде мафиотски структури и организирана престъпност. Гангстерската стилистика, която се натрапва по софийските улици, няма нищо общо с атмосферата на Варшава. Богатите не парадират с мускули, бодигардове и черни джипове, населението не ходи мрачно и потиснато, улиците не са мръсни и опасни.............




05 Октомври 2009 21:10
И аз да се обадя. Факт е също това, че за поляците, "братушките" винаги са били варвари, които са ги връщали назад, а за нас винаги са били модел за подражание...
05 Октомври 2009 22:14
Откоето веднага следва, че като ни освободиха, всъщност веднага ни върнаха назад, мръсните му "варвари."
06 Октомври 2009 00:05
Liberta,


Да, то май и в Полша и в Словакия има и френски автомобилни заводи. Но в това изнасяне на производството към периферията не е спасението на периферията. Само след още някоя година тези заводи ще тръгнат още по-наизток.


Състезанието между народите е в науката и изследванията, интегрирани глобално. Там мисля че Варшава отстъпва на Прага и Будапеща, въпреки огромния брой поляци по най-добрите американски университети. Ние също сме зле но ми се струва, че има кълнове на възстановяване.


За разлика от нас, Полша има стара наследствена аристокрация и традиции в маниерничането. И те като руснаците - с които се конкурират - смятат себе си за водещата култура в славянския свят. Но като че ли са обречени да бъдат завинаги заден стопански двор на Германия.


Ние имаме шанса да станем център, макар и само локален, на първо време.
07 Октомври 2009 07:53
.
08 Октомври 2009 11:18
Гледа се къде се създава по-висока добавена стойност. Обикновено е в услугите, по-високо технологичните.


Абсолютно съм съгласна. И високото качество на тези услуги. Предвид падането на Гърция имаме шанс за регионален център. Дано не го проиграем. Проблемът ни както винаги е късогледото мислене на парче, алчността и неспособността за работа в група и за защита на общия интерес. Католицизма не го виждам като плюс. Живея в католическа държава и според мен е по-скоро осакатяване на мисленето.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД