:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,233
Активни 472
Страници 4,798
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Пенсионната ни система става все по-азиатска

Както е тръгнало, по-добре да се премахнат изцяло осигуровките и пенсиите да се плащат само от данъците, твърди Иван Нейков
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Иван Нейков
---

Иван Нейков е роден през 1955 г. в Хасково. Юрист по образование. Социален министър в служебния кабинет на Стефан Софиянски и в правителството на Иван Костов. Сега е общински съветник от СДС и председател на Балканския институт по труда и социалната политика. Един от авторите на пенсионната реформа от 2000 г. у нас.

---

- Г-н Нейков, отпадането на тавана за пенсиите, отпуснати след 1 януари 2010 г., и оставането му за тези отпреди тази дата активизира недоволството на ощетените. Комисията по дискриминация го обяви за дискриминационен. Продължават да валят жалби до Европейския съд в Страсбург. Според вас трябва ли да го има?

- Таванът в нашата осигурителна система е донякъде български феномен. Да, има го в 12 страни. Но логиката на българския таван беше друга. Никога не е било проблем да се плащат пенсиите в пълния им размер. Онова, което не се казва много често, защото може би не звучи приятно, е че във вземането на решенията от много правителства за тавана стои дълбоко вроденото през всичките 45 години преди 10 ноември 1989 г. усещане, че по-добре да сме еднакво бедни, отколкото неравно богати. Много често се е поставял въпросът: "Как така ще застанат на гишето в пощата един, дето взема 100 лв., и един, дето взема 1000 лв. пенсия?" Те ще се хванат гуша за гуша. Та до голяма степен таванът на пенсиите носи в себе си криворазбрана емоция.

Ощетените хора трябва да приемат с горчивина, че явно така ще бъде докрай. Дай боже, поне горната граница на тавана да се повишава, за да могат да си вземат по-голяма част от реалната пенсия.

- Има ли все пак вариант да се гарантира сносно бъдеще на възрастните хора?

- Има, разбира се, само че не е по пътя, по който сме тръгнали. Няма как хората да получават големи пенсии при непрекъснато намаляване на осигуровките, при съпротива срещу увеличаването на пенсионната възраст, при натиск за възстановяване на ранно пенсиониране на една или друга професия, при ниско темпо на нарастване на доходите. Не можеш да очакваш, че пенсионната система ще бъде финансово стабилна и автономна, независеща от бюджета и ще може да плаща все по-големи и по-големи пенсии, ако превърнеш тази осигурителна система в основния кръводарител на българската икономика. Минат не минат 2-3 години и някой се изцепи: "Дайте да намалим осигуровките."

Пенсионният фонд вечно помага на някого. В началото даваше пари за здравното осигуряване, после непрекъснато подкрепя бизнеса. Преди 10 ноември от пенсионния фонд се строяха паметници из България, които сега се чудим какво да ги правим. През цялото време гледат на него като на една купчина пари, в която може да се бърка за щяло и нещяло. Аз вече си мисля защо не взема да предложа въобще да ги премахнем осигуровките. Окончателно да облекчим бизнеса и да минем само на данъчна система. Ние натам сме тръгнали.

- И какво ще се случи?

- Нищо. Ще разрушим една от най-старите пенсионни системи в Европа. Следващата стъпка ще бъде, след като пенсиите са от бюджета, дайте да ги изравним. Всички пенсионери имат един и същ корем. В някои средноазиатски републики това е факт. Значи държавата върви към Европа, а пенсионната ни система към Средна Азия.

По-рано важеше аксиомата: щом има икономически ръст, значи има нарастване на работните места, значи има повече осигуровки, значи всичко е ОК. Днес може да има икономически ръст, без да има нарастване на работните места. Просто защото производителността на технологиите вече е много по-висока. Но ние продължаваме да мерим със стар аршин и да смятаме, че щом намаляваме осигуровките, автоматично увеличаваме приходите в НОИ с това, че вадим на светло сивата икономика. Сериозен резултат от това няма. Притеснява ме също, че нито веднъж не е направено задълбочено изследване на ефекта от една или друга мярка. А българският закон за нормативните актове изрично изисква когато се разработва нов закон или се прави изменение, задължително вносителят да представи дълбока финансова обосновка на предложението си.

- Каква беше идеята на новия пенсионен модел, който стартира през 2000 г.?

- Той започна с дефицит в НОИ от 200 млн. лв. и треска ни тресеше тогава, че има дефицит. Сега е 3 млрд. лв. Ако продължим по този път, след 10 години всичките пенсии ще се плащат от републиканския бюджет. Това е най-некоректното към хората, защото означава, че ги караме сами да си плащат пенсиите. Основният приход в бюджета е ДДС. А най-коректните платци на ДДС са пенсионерите - с лекарства, с хляба, с парното, с тока, с всичко. Тогава наистина не е коректно да казваш: "Ние ви увеличихме пенсията!" Не, ти си взел техните пари и си им увеличил пенсията.

- Защо казвате 3 млрд. лв., говори се за дефицит от 550 млн. лв.?

- Да, терминът "дефицит" в случая се разбира разностранчиво. Бюджетът на НОИ в момента е някъде около 7 млрд. лв. От тези пари 3 млрд. идват от републиканския бюджет, т.е. не от осигуровки, а от данъци. И този темп, с който нарасна от 200 млн. лв. през 2000 г. на 3 млрд. лв., е тревожен.

- Добре, какъв е изходът?

- От сегашния път изход няма. Трябва моментално да започнат експертни изследвания, проучвания, разговори, дискусии за това защо стигнахме дотук и къде сме се отдалечили от модела. Защото планът предвиждаше вече да трупаме резерв в НОИ. Първо от едно месечно плащане, после от три и тези пари да се инвестират, за да подпомагат пенсионния фонд.

- Другият голям спор е да се вдига ли и как пенсионната възраст?

- Има няколко важни причини за вдигане на пенсионната възраст. Първо, винаги е по-добре да вземаш заплата, отколкото пенсия. Второ, няма как да искаш ниска пенсионна възраст и висока пенсия. Цената на ниската пенсионна възраст е ниската пенсия. Това дори не е математическа, а е аритметична зависимост. И това е фундаменталният въпрос - какво искаме. Ако сме съгласни да се запази горе-долу този размер на пенсиите, можем да ги поддържаме със сегашната възраст за пенсиониране. Ако искаме обаче други пенсии, ако искаме хората, които са съхранили работоспособността си, които на 60 години не са аутсайдери, да продължат да бъдат полезни за обществото, трябва да дискутираме въпроса с пенсионната възраст. Но няма да има шоково увеличение и не бива да се мисли за такова. Трябва да стане по малко, както досега, и да се изчисли с колко месеца точно на година.

Другото важно нещо е текстът в Кодекса на труда, според който, като навършиш пенсионна възраст, работодателят има право да те пенсионира. Какво пречи да бъде отменен и ако човек е навършил пенсионна възраст, негово да бъде решението дали да бъде освободен по този начин.

А иначе реформата е неизбежна при увеличаващата се продължителност на живота, при намаляващия брой на работещите въобще, при демографската криза.

- Възроди се идеята за криминализиране на неплащането на осигуровки. Може ли да стане това?

- Първо има решение на конституционния съд, което отменя такъв текст в закона, когато е гласуван преди години, и то трябва да се спазва. Честно казано, много по-бързо държавата би могла да помогне по посока на събираемостта, не като вади пари от бюджета и ги дава да допълва липсите в НОИ, а като отдели малко пари и създаде трудовите съдилища.

- Това бе едно от антикризисните предложения на синдикатите, което не се прие от работодателите и правителството...

- Ако това бъде направено, хората ще имат много по-ефективен и бърз инструмент за защита на своите права, включително и в случаите на неплатени осигуровки. Трудовият съд ще даде възможност в рамките на седмици хората, чиито права са нарушени, да получат съдебна защита и съдебно решение. И да искат след това защита за изпълнението му. Тогава наказанието на един работодател ще бъде не защото не си е платил вноските, а защото не е изпълнил съдебно решение.

-------------------------------

Цитати



"Таванът на пенсиите носи в себе си криворазбрана емоция."



"Ти си взел техните пари и си им увеличил пенсията."



"Цената на ниската пенсионна възраст е ниската пенсия."
42
5015
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
05 Октомври 2009 07:50
"Ти си взел техните пари и си им увеличил пенсията."

>>> Без да иска, г-н Нейков откри един финансов перпетуум мобиле, посредством който пенсиите могат да станат и 10000 лева. Ми хайде де :-)
05 Октомври 2009 08:15
Пенсионната ни система става все по-азиатска

..
В такъв случай - поучи се от Сингапур. Там във всеки момент знаеш колко пари са ти внесени до момента за осигуряване и при навършване на съотв. възраст получаваш сумата. Малко по-справедливо от модела "манджа с грозде".
05 Октомври 2009 09:07
За Нейков писах преди няколко дена, че не е морално да критиува собственото си недоносче, но не би...и сега пак се хваща видите ли к, во беше преди 10 ноември, редене по гишетата, надничане в чинията на другия, все аргументи от типа на :кризата се дължи на алчността на някои бизнесмени, 1 айде стига! минаха 20 години вие все с комунистическата краставица се оправдавате...Проблема, че такива като Нейков и неговия Патрон Костофф ни направиха всичко да сме сега "различно бедни и много богати"..., а истината е, че навремето пенсиите бяха 70-80 на сто от осигурителния доход, сега 35 на сто, ама Нейков и дума не споменава за това...Защо?!
05 Октомври 2009 09:10
При пенсионна възраст от 65 години и средна продължителност на живота за мъжете от 67 години, да искаш допълнително увеличаване на пенсионната възраст, за да "получавали след това хората по-високи пенсии" е ГАВРА или някакъв вид ПСИХО-ПЕРВЕРЗИЯ.
.
На коя планета живее този човек? Какъв е смисълът тогава изобщо да има пенсии?! И без това размерът им е такъв, че с тях не може да се живее.........
05 Октомври 2009 09:34
Доживяхме един бивш десен министър да критикува безумната неолиберална посока на унищожаването на държавата. Политиката не търпи празно пространство, след като лидерът на социалистическата партия живее в комплекс от затворен тип, трябва десни да коригират ултрадясното "малоумие".
05 Октомври 2009 10:07
От сегашния път изход няма. ... Защото планът предвиждаше вече да трупаме резерв в НОИ. Първо от едно месечно плащане, после от три и тези пари да се инвестират, за да подпомагат пенсионния фонд.

Ако искаме обаче други пенсии, ... трябва да дискутираме въпроса с пенсионната възраст.

Нейков по добре да се скрие и да си поръси главата с пепел от срам. Защото сегашната пенсионна система е негово дело.
След, като е видно, че не е могъл да навърже две и две преди 10 години и сега се чуди защо НОИ вместо на излишък е на дефицит, така явно и сега не може да върже, че увеличаването на пенсионната възраст на практика ще ликвидира пенсионната система и ще я обезмисли. С изключение на тези, които ще прибират парите от осигуровките разбира се.
-
Само дето никой няма да плаща за това цял живот за нещо, което статистически дори няма да получава, така че сметките са без кръчмаря. И естествено спасителната идея - осигуровките да станат официално данъци. Само дето трябва да измислят и как ще ги обосноват при преливането им в джобовете на патроните на частните фондива. Ама те са достатъчно нагли, така че едва ли ще им е морален проблем, да направят нещо, като "задължителното доброволно".
05 Октомври 2009 10:10

Нейков:
Дай боже, поне горната граница на тавана да се повишава, за да могат да си вземат по-голяма част от реалната пенсия.


Това също е бисер съперничещ с кандидатстудентските! Реалната пенсия на сегашните пенсионери е заровена в (цитирам) "паметници из България, които сега се чудим какво да ги правим". Ми аз нямам против да се вземе от тези "паметници". Така е най-справедливо. А не от доходите на сегашните работещи, които имат да плащат скъпи и прескъпи жилища, да гледат деца и т.н.

...Или не, децата не са толкова важни. Важното е да няма таван на пенсиите за да може някои да вземат по 1'000 лв. пенсия. Нищо че парите дето ги е плащал навремето са заровени в (НЕ се извинявам за повторението) "паметници из България, които сега се чудим какво да ги правим".



____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
05 Октомври 2009 10:16
От този "диригент" полза няма - нито в Общинкия съвет, нито в псевдо института в който се подвизава
05 Октомври 2009 10:18
Парите на работилите в миналото са изядени от пенсионерите в миналото. По същият начин по който парите на сегашните работещи се ядат от сегашните пенсионери. Това е разходопокривната система, която в миналото бе и формално в кюпа на държавния бюджет, а сега уж е отделена.
-
При положение, че населението ти намалява, застарява, променя се етническият му състав, като тази промяна е свързана с липса на каквато и да е квалификкация, при положение, че тук "никой не може да получава повече от Бойко" и затова младите образовани отиват да работят в западната част на континента, а тук остават само пенсионерите, при положение, че пенсионата ти възраст се изравнява със статистическата продължителност на живота, то ква пенсия чакаш след 20 години ? Никаква !
05 Октомври 2009 10:37
И до ден днешен не мога да проумея защо след пенсиониране хората имат право и на пенсия, и на заплата. Ако искат и могат да работят - моля! Да получават заплата за труда си. Ако не могат - заслужена пенсия /която впрочем и така се нарича "за прослужено време И СТАРОСТ/. Особено сега, в период на икономически срив считам, че е неоправдано да се получава и пенсия и заплата едновременно, докато млади хора се редят на опашките за помощи. В същото време пенсионери работят за по 200 лв., защото добавени към пенсията ги устройват. За работодателите е прекрасно, но за всички без работа хич не е!
05 Октомври 2009 10:45
Трябва моментално да започнат експертни изследвания, проучвания, разговори, дискусии за това защо стигнахме дотук и къде сме се отдалечили от модела.


Хайде стига толкова простотии. И заключението ще е, че системата е зле настроена и че парите всякакви, от приватизация и т. н., ги няма и Байко и не иска да ги търси. Ами други страни искаха да сменят тази порочна система и да се спре наливането от бюджета. Става ама за смяна на схемата ползваха пари от приватизация и още един източник, за да има парички за плащане дорде дойде време всеки да се си вземе от това дето е дал до кюпа.

Даааа ама много краде политическата фекалия и помия и сега няма пари. Изгонихте способните българи, естествена конкуренция за политическата фекалия и помия, и сега тръбите жални и тревожни химни за пенсионната система.
--
Аз съм писал тук и за пенсионната система. Няма как да не пропадне и не блокира. Причините естествено водят към присвояването и усвояването на държавните иктиви от политическата фекалия и помия.
--
Пак тук съм казал и пак казвам - ликвидирайте физически политическата фекалия и помия докато не са забегнали по Флоридата да си гукат с присвоеното. БГ е до няколко години пред финансов, етнически блокаж. Възрастовата структура на населението е безвъзвратно нарушена и единствената възможност за някакъв шанс да се спре изчезнавето на народ и държава е да се привлече емиграията обратно.

Пак казвам, не са необходими безполезни изследвания, проучвания, разговори, дискусии. Необходимо е мъчещият се българин от вилаета да покаже, че иска да се върне емиграцията, да се почне масовото ликвидиране на политическата фекалия и помия.

След 2-3 години ще ми я дъвчат тази ми идея плагиятстващи кърлежи а ла В. Сидеров. Чакайте да падне тавана.....
05 Октомври 2009 10:46

При положение, че населението ти намалява, застарява, променя се етническият му състав, като тази промяна е свързана с липса на каквато и да е квалификкация


А фондонатрупващата система вероятно решава този проблем - да, Brightman?! Ми това заслужава нобел не, а 10 нобела за икономика!
Brightman - откривателят на безплатния обяд!



____________________________
Банкер: частник, ама с парите на другите... Смех
05 Октомври 2009 10:49
Конструктивно предложение:
1. От 01.01.2010 се спират със закон всички вноски за пенсия и здраве.
2. На всички работещи в момента, които са правили такива през годините им се смятат парите и им се изплащат с лихвите, пропуснатите ползи и моралните щети. Да си ги влагат където щат, да си ги пропият или пропилеят както знаят.
3. На инвалидите и болните - помощи се изплащат от специални благотворителни фондове към здравното и социалното министерство, които се попълват от европейски проекти и заеми от световната банка, взимани за сметка на ЕС.
4. Влиза се в преговори с правителството на Индия за репатриране на циганите по тия места. Един милион цигани на милиардна Индия не са нищо. Пък и нашите са по-така - умеят да смятат, четат и да се оправят с пазарните механизми добре.
Реални срокове - три месеца. И никакво "ще"!!!!!
ПП: Сградата на НОИ се продава на търг, а членовете на всички управителни съвети на институцията се подвеждат под съдебна отговорност за умишлен геноцид над пенсионерите през последните 9 години.
Е, това е истинска реформа, според мен.
05 Октомври 2009 10:51
...Иван Нейков е роден през 1955 г.

Тъй де, тъй...наближава Му времето.
"Нема се пуашиш копеуе..." - умиргането е лесно, ритането е трудно.
05 Октомври 2009 15:10
Днес прочетох/не се сещам къде/ поредната лъжа-че българинът получавал пенсия 25 год. Когато жените се пенсионираха на 55 г. пак не получаваха пенсия 25 г., понеже умираха по-рано.След няколко години ще си отидат по естествен път и последните, които са се пенсионирали на 55. Как се знае предварително колко години ще получават пенсия жените, които сега се пенсионират на 60г.? Тъпо е да се взема предвид средна продължителност на живота, защото тя е за друго поколение, което е изживяло активния си живот при други социално-икономически и битови условия. Бъдещите пенсионери ще живеят все по-кратко, понеже още на 35 г. са с по няколко заболявания. Само стресът е достатъчен да ни усмърти рано - по работните места, без да дочакаме мижавата пенсия. И кога ще работят младите? Не ги ли обричат на вечна безработица?
05 Октомври 2009 15:24
Изключителен бандит. Окраде "в зората на демокрацията" с патрона си "професор" Кръстю Петков профсъюзите, натрупа капиталец и се кротна като мастит демократ. Един от главните виновници за състоянието на пенсионно-осигурителната система. Бих го гръмнал с чиста съвест.
05 Октомври 2009 16:01
Slava

Четох те, но ми стана чоглаво.
Така са я измислили господата, че работиш и пенсия не ти трябва.
Просто не доживяваш до нея. А и за какво ти е. Ние ще си умираме на работните места, както си написала, оттам ще ни изнасят озъбени.
Защо ли живяхме на синора на два строя ?
Поне родителите ни си поживяха без сътресения.
Ние отидохме курбан.
05 Октомври 2009 16:07
Не си прав, Кемпес, родителите ни, на тези от нас, на които още са живи, станаха двоен курбан, два прехода минаха, и девотосептемврийския, и десетоноемврийския, и сега кретат с немощни пенсии. Пък ние до пенсия я докараме, я не...Тъжна, да не кажа, зловеща картинка...
05 Октомври 2009 16:26
Имах предвид, че по голямата част от техния живот мина без сътресения. Не целия живот, а по голяма част.
А ние, да не би да цъфнем и вържем? И кой ще доживее до пенсия въобще.
В днешно време не си ли крадец и мошеник, пардон, политик или мутра, направо загиваш на едната заплата.
05 Октомври 2009 16:30
Този идиот /то си личи от снимката/ заедно с И.Костов унищожиха пенсионната система и какво ли не. Сега дават наставления вместо да са на топло!?
05 Октомври 2009 16:31
len, не е съвсем така-пенсионираха се в началото на прехода-на 55 и поне активните им години са били различни. Не казвам, че животът им е бил само песни и танци, но са с по-висока продължителност на живота от следващите ги.

Редактирано от - Slava на 05/10/2009 г/ 16:33:59

05 Октомври 2009 16:38
Всеки дупетат, де си прави гавра със системата - на комисията Кушлев, Калашников и каквото се сетите!
05 Октомври 2009 16:42
Днес прочетох/не се сещам къде/ поредната лъжа

Хайде пак прочети ей тук, за средната продължителност на живота И ей тук, стр. 145:
Към 31 декември 2007 г. общата средна възраст на пенсионерите с лични пенсии е 67, 99 години. Средната възраст на мъжете е 66, 91 години, а на жените е 68, 82 години. Средната възраст на пенсионерите с новоотпуснати лични пенсии през 2007 г. е 55, 9 г. (56, 9 – за мъжете и 54, 4 – за жените).

Средният осигурителен стаж на пенсионерите с лични първи пенсии за осигурителен стаж и възраст към 31.12.2007 г. е 32, 2 години (действителен)

И пак там, четете, а не лъжете, стр. 147: Прекратени пенсии по причина за прекратяване
Общият брой на прекратените пенсии към 31.12.2007 г. е 133 418, като от тях 118 303 са лични и 15 115 наследствени. В зависимост от причините за прекратяване най-много са прекратените пенсии поради смърт на пенсионера – 101 398, или 76, 0%. На второ място са прекратените поради рехабилитиране на инвалиди – 16 203, което е 12, 1% от всички прекратени пенсии. Спрямо 2006 г., когато прекратените поради смърт са били 102 892 пенсии, те са намалели с 1, 5%, а прекратените поради рехабилитиране на инвалиди са нараснали с 27, 4% спрямо 2006 г. (12 723 бр.).
• От всички (98 854) прекратени поради смърт лични пенсии 49% са на жени и 51% на мъже. Средната продължителност на получаване на тези пенсии е 19, 3 години, като при мъжете е 16, 8 г., а при жените – 21, 9 г.
• Броят на прекратените поради смърт лични пенсии за осигурителен стаж и възраст е 75 559, от които 40 681 (53, 8%) на мъже и 34 878 (46, 2%) на жени. Този вид пенсия е получавана средно 20, 3 години, като средната продължителност на получаване от жените (22, 6 г.) е значително по-висока в сравнение с тази на мъжете (18, 3 г.).
Няма как с 32 г. трудов стаж да се получава 20 г. пенсия! Всъщност случва се, ама с 35% от реалната пенсия и таван, естествено.
05 Октомври 2009 17:12
Apolitichen, потвърждаваш написаното от мен.
Към 31 декември 2007 г. общата средна възраст на пенсионерите с лични пенсии е 67, 99 години. Средната възраст на мъжете е 66, 91 години, а на жените е 68, 82 години
Няма как да получават 25 г. пенсия, защото всички те трябва да доживеят до над 80-годишна възраст.
05 Октомври 2009 17:15
А Костов и неговите хора упорито твърдят, че сегашната пенсионна система не е въведена от неговото правителство.
По повод но един въпрос на интервюиращата журналистка - възрастните нямат бъдеще, бъдеще имат младите. Затова и въпросът за пенсионирането трябва да се анализира с оглед на този факт. Улеснение в това отношение е елементарната статистика - средната продължителност на живота намалява, броят на починалите и на загубилите работоспособността си в предпенсионна възраст се увеличава и т.н. Наскоро една от новите зам. социални министърки нагло убеждаваше, че със средната продължителност се спекулирало/!?/ и че пенсионерите всъщност били все хора над 80 г., които много дълго време вземали пенсия. Ето на нея някой трябва да й покаже колко хора умират в последните пет години, примерно, преди пенсионирането си /вече заработили пенсията си/ и колко са пенсионерите, които живеят още 10 г., примерно, след пенсионирането си. За размера на пенсиите статистиката също може да покаже много неща - най-вече какъв брой пенсионери каква пенсия получават.
Големият проблем е в скапаната ни обществена система, която роди проблемите не само с пенсиите, но и с образованието, здравеопазването и с всичко останало - то нищо свестно няма в това общество. Пък после искат да играем в шампионската лига и на световни и европейски първенства по футбол!
05 Октомври 2009 17:38
Аполитичния добре е цитирал, ама я да видим какво пише по-надолу.
На стр.207 четем:
Европейският съюз няма единен пенсионен модел, но в общи линии страните-членки прилагат няколко подхода за подобряване
коефициента на зависимост(работещи/пенсионери):
– увеличаване на пенсионната възраст
- стимули за оставане по-дълго време на пазара на труда, в и след пенсионна възраст
- активно стареене
- учене през целия живот
- по-голяма отговорност на работодателите да изпълняват осигурителните задължения
- повишаване ефективността на контрола и борба със скритата икономика.

А!
К'во става тука? Нали уж ЕС, таковата, прогрес и напредък..
- Увеличаване на пенсионната възраст...
А младите кога ще работят?
- По-голяма отговорност на работодателите...
Че кой работодател е луд да си връзва производството с напикаващ се работник?
Ега ти инфантилните мерки.
05 Октомври 2009 17:46
Няма как да получават 25 г. пенсия,
Когато се пенсионирате на 40 г. , 15 г. трудов стаж, има начин да се получава 36 г. пенсия . А средното време от 22.6 години за жените се получава като от средната продължителност на живот 76.6 години се извади средната възраст на пенсиониране 54.4 години. В случая, за 2007 г., се получава 22.2 години, но не са отчетени инвалидните пенсии, които са без необходимия осигурителен трудов стаж.
Проблемът на нашата пенсионна система е привилегированато, дискриминационно пенсиониране: ранното (ранно спрямо внесените осигуровки) пенсиониране при първа и втора категория труд; почетни и социални пенсии, които би следвало да се плащат от социалното министерство. Но... нали сега държавата е съосигурител с 12% и фондът за пенсии ще бъде ползван за "правенете на политики" от измислени политици, и като Масларова, и като Нейков. Това че и двамата рИват за падане на тавана на пенсиите, то е, защото им предстои пенсиониране, а нямат политическа перспектива.
05 Октомври 2009 17:54
OLDMAD, има два варианта.Ако 50-годишен си затърси работа-няма шанс/с разни изключения/.Но ако си работещ и законът ти позволява, има работни места на които можеш да додремеш и до 75.Има и други места, където на 55 се сдухваш, ноо по закон ще те търпят до колкото кажат такива като Нейков. А пък за избора-какъв избор, щом законът позволява и работодателят гък не можа да каже, даже и да му се напикават

Редактирано от - Slava на 05/10/2009 г/ 18:03:42

05 Октомври 2009 17:55
Изобщо не рИват. Откраднали са достатъчно. Но им е мъка, че са в пета глуха.
05 Октомври 2009 18:02
Apolitichen, не пускай вицове, човече Мечта ми е да се пенсионирам на 40, за да старея активно, както е казал ЕС, а не с памперс да кретам към работата си. Тази средна продължителност направо ме нЕрви-един си отива на 35, друг-на 85...вярно ли е, че и двамата са си заминали на по 60 А бъдещата средна продължителност/след 10-20 г./ само Господ я знае!
05 Октомври 2009 18:02
...има работни места на които можеш да додремеш и до 75

Да бе!
Минеш ли 50-55, всеки работодател почва да ти търси цаката.
05 Октомври 2009 18:07
OLDMAD, търси я, но и да я намери, има да ходи и да доказва, а насреща му синдикати, комисии по дискриминация, хелзинкски комитет, адвокати...и така до пенсиониране на работодателя
05 Октомври 2009 18:26
Ми, аз, ...таковата...шъ си мЪлча за пенциите...Щото нас - пинтионерите - ни таковаха таковата такива като тоя трейдюнионист - Нейков...Ноооо, даж Бог, шъ ми кацне...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
05 Октомври 2009 19:23
На теб може и да не ти е мечта, ама познавам хора, които "улеязнаха" във военните училища на по 18 години, с едничката мечта, че след 20 години ще имат жилище от държавата, пенсия от държавата и ... ще могат да работят свободно за себе си.
И не се нерви на статистиката, тя служи да се ориентираме, къде е проблемът:
След като пенсионерите получават ниски пенсии (35 до 45% заместване на дохода), не живеят чак толкова дълго (33% надхвърлят статистическата възраст на пенсиония модел - 15 г. при 40 години трудов стаж), сиреч за тия мижави пенсии трябва да живеят два пъти по-дълго, значи остава, че е:
- работещите са относително малко спрямо броя на пенсионерите (уж точковата система трябваше да осигури 63 г. средна възраст за пенсиониране през 2007, ама не се случи. Отношението бр. пенсионери/бр. работещи не само че не падна до 0.5, ами се увеличи на 0.86);
- създаваната стойност (доходите) във фирмите е много ниска. Дали е заради лошо управление на фирмите (както финансовото министерство до тая година) или ниска квалификация на кадрите, лесно се установява - ако липсваха квалифицирани кадри, щяхме да "внасяме" германци, шведи, французи и британци. Но когато се внасят филипинки, виетнамци и тайландци, то значи, че бизнесмените и/или политиците ни не струват. А на един дето не може да си управлява бизнеса/политиката и да му се помага като му се дават допълнително пари или имоти, е все тая - мечтаейки за летящи чинии или невиждани политически формули, ще похаби ресурса.
05 Октомври 2009 19:30
Apolitichen, мечта ми е да не работя! Пенсия на 40 г.

05 Октомври 2009 20:07
Тоя протягач е по-добре да не го чета.
Нека да си пръцка на служебния стол и да се прави, че скърца.
Ние защо трябва да му дишаме - мислите?
05 Октомври 2009 20:46
***
При пенсионна възраст от 65 години и средна продължителност на живота за мъжете от 67 години, да искаш допълнително увеличаване на пенсионната възраст, за да "получавали след това хората по-високи пенсии" е ГАВРА ***

Редактирано от - sybil на 05/10/2009 г/ 22:49:27

06 Октомври 2009 01:12
А много от младите, които работят като самонаети не си плащат никакви осигуровки, защото "за какво да давам толкова пари за осигуровки в/ху минималната заплата, като социалната пенсия е почти колкото минималната, ако си плащал осигуровки".
А във фондовете за "доброволното" задлъжително осигуряване какво става? Брат ми имаше тм преди кризата около 1000 лв. Сега реши да ги изтегли и ккво мислите - има 50 % по-малко- 500 лв.
milcho "..., а истината е, че навремето пенсиите бяха 70-80 на сто от осигурителния доход, сега 35 на сто, ама Нейков и дума не споменава за това...Защо?!" Това е истината за намаление на пенсиите след 2000 год.
И освен това новата пенсионна система влезе в сила от 2000 год., но задължителните години за пенсия се изчисляваха от 1997 год., което изключително много намалява коефициента и ощетява пенсионерите. Но журналистите никога не поставят този въпрос, може би си мислят, че тях това не ги засяга
06 Октомври 2009 13:47
Питам се защо няма да удалжават гратисния срок след 2010г Ами нали има хора които и през януари си правят шибаните точки 2011г. По добре да премахнат всякакви ограничения и всеки да си се пенсионира спрямо категорията в която си работи.Искат да увеличават възраста, някои държави едва не си навлякоха граждански воини.Уж избраха този път добро управление, да ама не.
06 Октомври 2009 21:56
И освен това новата пенсионна система влезе в сила от 2000 год., но задължителните години за пенсия се изчисляваха от 1997 год., което изключително много намалява коефициента и ощетява пенсионерите
Обратното е, привилигирова ги, защото за целия трудов стаж преди 2000 г. се вземат най-добрите три последователни години от последните 15, сиреч от 1985 г. Пенсионираните през 2010 г. би следвало да имат 40 г. трудов стаж, 10 г. с реални осигуровки и 30 г. ще бъдат заместени с трите най-добри години, примерно 27 г. е кютал на минималната заплата (110 лв.), понякога и на половин щат, като общ работник (на младини да речем), но три години е бил на работа "с връзки", примерно, в Либия на 1200 лв. (1986-1988), пак като общ работник, ще му се брои, че 30 г. се е осигурявал на 1200 лв., а осигуровките всъщност ги няма.
Ощетяване на пенсионерите, огромната част от тях, ще има за тези, които ще се пенсионират след 2020-2030 г. (личната ми прогноза е за 2014 г.), защото доходи (1990-2000) в "преход" на разграбване на държавата, нямат стойност. А ще бъдат двойно ощетени, защото сегашното "предпенсионно" поколение (1950-1970 г.) си бара оная работа вместо да създаде младо поколение и/или да подпомогне наличното. Та и да са се осигурявали като банкери, като няма кой да създава доходи (демографски срив), няма да има осигуровки, дори и данъците ще бъдат мижави, та да се заделя от тях за пенсии.
По добре да премахнат всякакви ограничения и всеки да си се пенсионира спрямо категорията в която си работи
Тъй де, ама "категорията" Ви не генерира достатъчно доходи, оттам осигуровки, а също и данъци, за привилигированите пенсии от "категорията" (военните от 186 хил. намаляха на 45 хил., а военните пенсионери все още са си към 250 хил.; същото е и с миньорите, а с циркаджиите и балерините е още по-зле). Та затуй общият кюп Ви осигурява привилегиите .. за сметка на останалите. Нищо, че ви внушават, че сте били ощетени. Щяхте, ако имахте 40 г. и повече трудов стаж, действителен. Ако не фалират пенсионите фондове за задължителното и професионалното осигуряване, ще го разберете в пълна степен, само след 10 години - "спестените" пари (капиталово образуване) при инфлационно управление на икономиката нямат стойност.
17 Октомври 2009 13:11
- И какво ще се случи?
- Нищо. Ще разрушим една от най-старите пенсионни системи в Европа.
Има ли някои, който още да вярва че това е "пенсионна" система?! Ако има, да сметне колко пари му взема държавата за 45 години труд и колко му дава при средна продължителност на живота 68 години за мъжете при възраст за пенсиониране 65 г.
Най-голямата пирамида. В която си задължен да участваш.
- Има няколко важни причини за вдигане на пенсионната възраст. Първо, винаги е по-добре да вземаш заплата, отколкото пенсия.
... или казано по друг начин - за стопаните ти винаги е по-добре да носиш мед в кошера почти до последен дъх, отколкото да си почиваш 20 години.
17 Октомври 2009 13:27
Аполитичен, :
- създаваната стойност (доходите) във фирмите е много ниска. Дали е заради лошо управление на фирмите (както финансовото министерство до тая година) или ниска квалификация на кадрите, лесно се установява - ако липсваха квалифицирани кадри, щяхме да "внасяме" германци, шведи, французи и британци.
... всичко е до управление, брат... там ни е голямата болка, мноооого некадърност там, мнооого ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД